مافیا کلاسیک یا شب مافیا!

اگر تا به حال اسم مافیا به گوشتان خورده است، احتمال زیاد «شب مافیا» را نیز شنیده‌اید. همانطور که می‌دانید بازی مافیا یک بازی جهانی و قدیمی می‌باشد که در سراسر دنیا بازی می‌شود. یک نسخه ایرانی این بازی که توسط مجموعه دورهمی جواهری طراحی شده، با عنوان شب مافیا است. پایه‌های اساسی این بازی کاملا بر اساس بازی مافیا می‌باشد و تیم طراح سعی کرده است به اصول این بازی پای‌بند باشد.

در مقابل کلمه شب مافیا، برای اینکه افراد متوجه بشوند که نسخه اصلی و جهانی مافیا منظور شما هست و یا نسخه شب مافیا، به کار بردن اسم مافیا کلاسیک مرسوم است. بنابراین زمانی که مافیای کلاسیک شنیدید، تعجب نکنید، منظور همان مافیای اصلی می‌باشد. البته همان مافیای کلاسیک نیز تغییراتی داشته اما تقریبا اصول آن ثابت مانده است. در سال‌های گذشته برخی از نقش‌های شب مافیا به بازی مافیا کلاسیک وارد شده و سناریوهایی با عنوان مافیا کلاسیک پیشرفته طراحی شده است.

در این قسمت می‌خواهیم به تفاوت‌های بازی مافیا کلاسیک و بازی شب مافیا بپردازیم. فرض بر این است که شما بازی مافیا را کامل بلد هستید و حالا می‌خواهید بازی شب مافیا را یاد بگیرید. بنابراین اگر در مورد قسمتی توضیحی داده نشد، بدانید که منطبق با مافیا کلاسیک است.

  1. همانطور که می‌دانید در بازی مافیا کلاسیک ابتدا یک روز معارفه وجود دارد و سپس در شب معارفه، تیم مافیا با یکدیگر آشنا می‌شوند. اما در بازی شب مافیا، ابتدا شب معارفه هست و بعد از آن روز معارفه شروع می‌شود. ینی اینکه بعد از گرفتن نقش‌ها، فاز شب شروع می‌شود و تیم مافیا با یکدیگر شروع می‌شوند. بعد از آن فاز روز شروع می‌شوند و تازه افراد خودشان را معرفی می‌کنند. همچنین در همین روز معارفه بازیکنان می‌توانند چالش بگیرند. (چیزی که در بازی مافیا کلاسیک امکان‌پذیر نیست) شاید فکر کنید که این تفاوت مهمی نیست، ولی توجه داشته باشید که مافیا از ابتدای بازی یارهای خود را می‌شناسد و از همان ابتدا با آگاهی تارگت‌های خود را مشخص می‌کند.
  2. تفاوت بعدی در روند اجرای رای‌گیری مرحله دو می‌باشد. در بازی شب مافیا، این مرحله در فاز شب انجام می‌شوند. یعنی اینکه بعد از رای‌گیری دور اول و دفاع نفرات، راوی بازی، اعلام خواب نیمروزی می‌کند و در حالتی که همه چشم‌هایشان بستس، افراد رای می‌دهند. بنابراین مشخص نمی‌شود چه کسانی رای داده‌اند و تنها تعداد رای هر نفر توسط راوی اعلام می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که در مرحله دوم رای‌گیری، هر نفر فقط به یکی از متهمان می‌تواند رای بدهد. (به جز نقش جلب که می‌تواند با استفاده از قابلیتش یک رای اضافی بدهد.)
  3. اعلام وضعیت در بازی شب مافیا وجود ندارد. یعنی اینکه در ابتدای بازی راوی سوال نمی‌کند که آیا اعلام وضعیت می‌خواهید یا خیر. در بازی شب مافیا نقش مهمی به نام گورکن حضور دارد و اگر در شب تقاضای گورکنی کند، در ابتدای روز بعد، راوی اسم نقش‌هایی که بیرون رفته‌اند را بدون ترتیب خاصی و به صورت تصادفی اعلام می‌کند. بنابراین به جای خرد جمعی، خرد، یک نفر در مورد اعلام وضعیت تصمیم می‌گیرد. همچنین نسبت به مافیای کلاسیک، اعلام وضعیت اطلاعات بیشتری در مورد نقش‌ها به بازیکنان می‌دهد.

این سه تفاوت از تفاوت‌های مهم بازی مافیا کلاسیک و شب مافیا هستند. البته نقش‌های این دو بازی تفاوت زیادی دارد که اگر علاقه دارید در این صفحه توضیحات نقش‌ها را مطالعه کنید. همچنین نقد و بررسی بازی شب مافیا در این پست قرار داده شده است.

2 دیدگاه دربارهٔ «مافیا کلاسیک یا شب مافیا!»

    1. ممنونیم
      این سناریو تازه اضافه شده و به زودی نقش‌های بیشتری رو اضافه می‌کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن