آموزش بازی مافیا: چطور مافیا بازی کنیم؟

آموزش بازی مافیا

اگر دنبال آموزش بازی مافیا هستی و دوست داری یاد بگیری، توی این پست تمام چیزهایی که باید بدونی رو بهت یاد میدیم. اول از همه قواعد اولیه بازی مافیا رو توضیح میدیم و بعدش در مورد تکنیک‌ها و روش‌هایی که برای شروع بازی مافیا به دردمون میخوره رو توضیح میدیم. در آخر هم یاد میدیم که چطور آنلاین مافیا بازی کنید.

آموزش بازی مافیا: قواعد اولیه

بازی مافیا از دو تیم شهروند و مافیا تشکیل شده است. اصطلاحا به تیم مافیا اقلیت آگاه و به تیم شهروند اکثریت آگاه گفته میشه، دلیلش هم این هست که اعضای تیم مافیا با همدیگه در حین بازی آشنا میشن و همدیگه رو میشناسن (آگاه) و شهروندها در طول بازی باید سعی کنند که همدیگه رو پیدا کنند (ناآگاه). بازی مافیا معروف‌ترین بازی نقش مخفی هست. بازی نقش مخفی به بازی‌هایی گفته میشه که هر کسی یک نقش مخفی داره که کسی نباید نقش بقیه بازیکن‌ها رو متوجه بشه.

در طول بازی به روش‌های مختلف، بازیکن‌ها ممکن هست از بازی خارج بشن. هدف مافیاها بیرون کردن شهروندها هست و هدف شهروندها، پیدا کردن و بیرون کردن مافیاها هست. بازی از دو فاز روز و شب تشکیل شده، در فاز روز، افراد با هم صحبت میکنن و سعی میکنن که اطلاعاتشون رو با همدیگه به اشتراک بذارن و در فاز شب، اگر بازیکنی قابلیتی داشته باشه باید از قابلیتش استفاده کنه.

تقسیم نقش

اگر میخواید توی جمع خونوادگی یا دوستانه خودتون مافیا بازی کنید، اولین قدم اینه که به هر کسی یک نقشی بدید. قبل از نقش دادن هم باید تعداد نفرات رو بشمرید و بر اساس نفرات، یک سناریو رو انتخاب کنید (توی این پست در مورد سناریوها و توی این پست در مورد نقش‌ها توضیح دادیم). بعد از انتخاب سناریو و مشخص کردن نقش‌ها، نقش‌ها رو بین افراد تقسیم کنید. هیچ کسی نباید اجازه بده بقیه نقشش رو متوجه بشن.

صحبت معارفه

همونطور که گفتیم بازی از فاز روز و شب تشکیل شده. اولین مرحله در آموزش بازی مافیا، فاز روز هست که به اسم روز معارفه شناخته میشه. به طور کلی در طول روز افراد به نوبت صحبت میکنن و هر کس مجاز هست توی نوبت خودش صحبت کنه. مرسوم هست که توی روز معارفه، هر کسی خودش رو معرفی میکنه و حالا اگر خواست میتونه احوال‌پرسی هم بکنه. بعد از معرفی و صحبت‌های اولیه میتونید موارد زیر رو بگید:

  • به نظر شما چه کسانی مافیا هستن؟
  • حرف چه کسی مشکوک بود؟
  • با حرف چه کسی موافق هستی؟
  • از بقیه چه حسی میگیری؟

اگر هم نظری نداشتی میتونی بگی نظری ندارم، حتما نباید نظر بدی.

سلام؛ علی فادر هستم، خیلی خوشحالم که دور هم داریم بازی میکنیم.

به نظرم حرف شماره یک مشکوک بود، دلیلی نداشت به 5 نفر تارگت بزنه. از نظر من شماره 3 شهروند هست، ذهنش به ذهن من نزدیک بود. تارگت رندوم هم میزنم به شماره 8 و 10. بچرخه امیدوارم بازی خوبی باشه.

شب معارفه

وقتی که فاز شب شروع میشه، گرداننده بازی اعلام میکنه که همه افراد بخوابند (منظور از خوابیدن در بازی مافیا این هست که هر کسی چشمش رو ببنده). سپس به نوبت نقش‌هایی که باید بیدار بشن رو بیدار میکنه. اول همه اعضای تیم مافیا رو بیدار میکنه تا با همدیگه آشنا بشن و اگر گرداننده بازی اجازه سوییچ داد، میتونن سوییچ انجام بدن (توی این پست در مورد سوییچ توضیح دادیم). بعد از اینکه تیم مافیا مشورت کرد، همه اعضای تیم مافیا میخوابن و بقیه نقش‌ها رو بیدار میکنه تا باهاشون آشنا بشه (شب معارفه هیچ نقشی از قابلیتش استفاده نمیکنه).

آموزش بازی مافیا

روز اول

بعد شب معارفه، نوبت به روز اول میرسه. گاد اعلام میکنه که روز میشه و همه بازیکن‌ها چشم‌هاشون رو باز میکنن.مثل روز معارفه، افراد به نوبت باید صحبت کنند. از روز اول به بعد بازیکن‌ها میتونن چالش بگیرند. بعد از اینکه همه بازیکن‌ها صحبت کردن، نوبت به رای‌گیری میرسه. به ترتیب برای هر شخص رای‌گیری میشه و بر اساس تعداد حد نصاب، مشخص میشه که چه کسانی باید از خودشون دفاع کنند. بعد از اینکه بازیکن‌ها دفاع کردن، برای اون بازیکن‌ها دوباره رای‌گیری انجام میشه (رای‌گیری دوم یا رای خروج) و اگر بازیکنی حد نصاب آرا رو آورد، از بازی خارج میشه و باید وصیت کنه.

شب اول

بعد از به پایان رسیدن روز اول، شب اول شروع میشه. از شب اول به بعد، هر شب مافیا یک نفر رو برای شات شب انتخاب میکنه. بعد از اینکه تیم مافیا بیدار شد و با مشورت همدیگه شات رو انتخاب کردن، همه اعضای تیم مافیا میخوابن و بقیه نقش‌ها به نوبت بیدار میشن. بعد از اینکه شب اول تموم شد، روز بعد شروع میشه و به همین ترتیب همه کارها تکرار میشن.

توجه: توی بعضی از سناریوها روز معارفه وجود نداره و از شب معارفه بازی شروع میشه. بنابراین در ابتدای بازی همه میخوابن و اعضای تیم مافیا به همدیگه معرفی میشن. بعد از اینکه روز شد، افراد چشم‌هاشون رو باز میکنن و روز اول شروع میشه. بقیه اتفاقات مثل توضیحاتی که دادیم هست.

شرط برد

بازی تا کی ادامه داره؟ چه زمانی و کدوم تیم برنده بازی میشه؟ از کجا بفهمیم کی برده؟ شرط برد به معنی این هست که چه شرایطی باید اتفاق بیوفته تا بازی تموم بشه و یکی از تیم‌ها برنده بازی بشه. شرط برد تیم مافیا و شهروند به صورت زیر هست:
  • تیم مافیا: زمانی برنده میشه که تعداد شهروندها کمتر یا مساوی تعداد مافیاها باشه
  • تیم شهروند: زمانی برنده میشه که همه اعضای تیم مافیا از بازی خارج بشن.
 

نکاتی که به دردمون میخوره هول نشیم

قطعا صحبت کردن در مقابل یکسری از آدم‌ها کار راحتی نیست و ممکن هست برای بار اول استرس داشته باشیم. سعی کنیم که هول نشیم و ریلکس صحبت کنیم. اما اگر هم استرس گرفتیم، اتفاق طبیعی‌ای هست و اکثر آدم‌ها برای بار اول این اتفاق براشون میوفته.

موقع صحبت بایستید

اولین نکته در آموزش بازی مافیا این هست که سعی کنید موقع صحبت بایستید تا همه بتونن شما رو ببینن و صداتون رو بهتر بشنون. با صدای رسا و محکم صحبت‌هاتون رو انجام بدید.
آموزش مافیا

ساکت نباشیم

اما اینکه استرس داشته باشیم نباید باعث بشه که هیچ صحبتی نکنیم. بازی مافیا کاملا صحبت محور هست و سعی کنیم صحبت کنیم. کسی از شما برای بازی اول انتظار نداره که کلی صحبت کنید، در حد همین که نوبت خودتون صحبت کنید کافی هست.

خوب گوش بدیم

برای اینکه بتونیم صحبت کنیم، قبلش باید حرف‌های بقیه رو خوب گوش بدیم و به یادمون بسپریم. بنابراین با تمرکز به حرف‌های بقیه گوش کنید و اگر هم فکر میکنید یادتون میره میتونید توی نوت گوشی یادداشت‌برداری کنید.

الکی رای ندیم

هر رای اشتباه شما باعث میشه که روند بازی عوض بشه، بنابراین پیشنهاد میکنیم که اوایل بازی که خیلی حرفه‌ای نیستید کمتر رای بدید تا احتمال اینکه رای اشتباهی بدید، کمتر بشه.

کم تارگت بزن

تو بازی اول قرار نیست که شما همه مافیاها رو پیدا کنید. بنابراین بهتر هست به جای اینکه ذهنتون رو درگیر چند نفر کنید، روی یک یا دو نفر تمرکز کنید. البته تک تارگتی بودن از ویژگی‌های مافیاها هست اما به عنوان یک فردی که تازه شروع به بازی کرده، کسی از شما انتظار یک چین (Chain) مافیایی ندارد. بنابراین با انتخاب تارگت‌های کم سعی کن تمرکزت رو بالا ببری.

آموزش بازی مافیا: بازی مافیا به صورت آنلاین

بعد از شیوع کرونا انجام بازی مافیا به صورت آنلاین گسترش پیدا کرد. امروزه افراد زیادی به صورت مجازی در حال انجام این بازی جذاب هستن. در اپلیکیشن‌های دیسکورد، پلاتو، واتس‌اپ، زوم، کلاب هوس و تلگرام میشه به صورت آنلاین مافیا بازی کرد. تلگرام به خاطر قابلیت‌های جذابی که داره قطعا بهترین گزینه برای انجام بازی مافیا به صورت آنلاین هست.

چطور آنلاین بازی کنیم؟

ما به شما انجام بازی با ربات مافیا پرشین رو پیشنهاد می‌کنیم. تمامی کارهای لازم در ربات انجام میشه و شما فقط از بازی لذت می‌برید. در ویدئو زیر در مورد چگونگی انجام بازی با ربات مافیا پرشین توضیح دادیم.

 

ربات مافیا پرشین چه مزیتی داره؟

 نیازی به گرداننده وجود نداره و همه افراد میتونن مافیا بازی کنن
➋ آنلاین هست، بنابراین در هر زمان و مکانی که دوست داری میتونی مافیا بازی کنی
➌ انواع سناریوها و نقش‌ها رو داره و هر سبکی که دوست داشته باشی میتونی بازی کنی
➍ اجرای دقیق اصول بازی بدون هیچگونه مشکل و باگ

پیمایش به بالا