آموزش تمام سناریو های بازی مافیا

آموزش تمام سناریو های بازی مافیا

کمتر کسی پیدا میشه که مافیا بازی کرده و کلمه سناریو به گوشش نخورده باشه. با پیشرفت بازی مافیا و اضافه شدن نقش‌های مختلف، سناریو های بازی مافیا کم کم شکل گرفتند. به مجموعه‌ای از نقش‌ها در کنار هم سناریو گفته میشه. امروزه سناریوهای بسیار زیادی در دنیای مافیا وجود داره، برای اینکه سطح بازی شما پیشرفت کنه و اطلاعاتتون در زمینه مافیا بالا بره پیشنهاد میشه که با سناریوهای مختلف بازی مافیا آشنا بشید. در این قسمت میتونید توضیحات مربوط به سناریوهای مختلف بازی مافیا رو بخونید.

شب های مافیا

شب‌های مافیا نام یک رئالیتی شو به کارگردانی سعید ابوطالب و اجرای محمدرضا علیمردانی است. سناریو شب‌های مافیا یکی از پر طرفدارترین سناریوهای بازی مافیا می‌باشد. در این برنامه بازیگران در دو گروه شهروند و مافیا به جدال با یکدیگر می‌پردازند. دست مایه این رئالیتی شو بازی بردگیم شب مافیا می‌باشد که البته نقش‌ها و کارت‌های حرکت آخر آن به نام‌های سینمایی تغییر یافتند. در این سناریو در ابتدای بازی شب می‌شود و اعضای مافیا با یکدیگر آشنا می‌شوند. سپس روز معارفه آغاز می‌شود و بازیکنان می‌‌توانند از یکدیگر چالش بگیرند. بعد از اتمام روز معارفه، رای‌گیری آغاز می‌شود و نفراتی که حد نصاب آرا آورده باشند، به دفاعیه می‌آیند.

در صورتی که بیشتر از یک نفر در دفاعیه باشد، رای‌گیری دوم در خواب نیمروزی انجام می‌شود و همچنین شهردار نیز بعد از رای‌گیری دوم در خواب نیمروزی بیدار خواهد شد. اما اگر تنها یک نفر در دفاع باشد، رای‌گیری در روز و به صورت آشکار انجام می‌شود. بدین معنا که بازیکنان متوجه می‌شوند چه کسانی رای دوم دادند. در این حالت شهردار بیدار نخواهد شد و از قابلیتش نمی‌تواند استفاده کند. در صورتی که بیشتر از یک نفر در دفاع باشد، در رای‌گیری مرحله دوم کسی که بیشترین رای را آورده باشد از بازی خارج می‌شود (حد نصاب مهم نیست) اما در حالتی که یک نفر در دفاع باشد، برای خروج آن فرد باید حداقل به اندازه نصف نفرات رای آورده باشد. توجه داشته باشید که در مرحله دوم رای‌گیری هر بازیکن تنها به یک نفر می‌تواند رای بدهد و بازیکنانی که در دفاع هستند حق رای ندارند.

بعد از اینکه رای‌گیری دوم انجام شد و شهردار هم انتخاب انجام داد، فردی که باید خارج شود، مشخص می‌شود. اگر دو نفر به یک تعداد بیشترین رای را آورده باشند از قرعه مرگ استفاده می‌شود و یکی از آن‌ها به صورت شانسی از بازی خارج خواهد شد. فردی که از بازی خارج می‌شود، قبل از خروج می‌‌تواند یک کارت حرکت آخر انتخاب کند. کارت‌های حرکت آخر در ادامه توضیح داده شده‌اند.

کارت های حرکت آخر

مسیر سبز: بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت می‌تواند یک بازیکن را در مسیر سبز آن روز قرار دهد که تحت هر اتهامی در رای‌گیری قرار نگیرد.

فرش قرمز: بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت بازیکنی را متهم می‌کند و فرش قرمزی برای قرار گرفتن در رای‌گیری پایان آن روز، برایش پهن می‌کند تا در هر شرایطی به دفاعیه وارد شود.

ذهن زیبا: بازیکن در حال ترک با داشتن این کارت باید از ذهن خود استفاده نماید، یک نقش از نقش‌هایی که در روند بازی اعلام نشده یا مستقیم نمی‌داند را برمبنای حدس برملا و پس از تایید صحت این افشاگری توسط گرداننده می‌تواند به بازی برگردد.

بی خوابی: امشب کسی نمی‌خوابد،‌ زد و خوردی وجود ندارد و کسی کشته نمی‌شود. مستقیم به روز بعد می‌رویم. احتمالا بازیکنان خسته و خواب آلود به متهم کردن یا حمایت از یکدیگر خواهند پرداخت.

سرگیجه: کارت سرگیجه به بازیکنی که داده شود، فرد مورد نظر به مدت یک روز و یک شب دچار سرگیجه می‌شود. هیچ اقدام و عمل او موثر واقع نمی‌شود، شلیک او به هدف نمی‌خورد و رای او شمرده نمی‌شود.

شلیک نهایی: بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت به بازداشتی موقت می‌رود و بعد از رای‌گیری دور دوم برخواهد گشت و به جای مافیا شلیک شب را به انتخاب خودش انجام خواهد داد. بازیکن بعد از شلیک نهایی کاملا از بازی خارج می‌شود.

 

در فصل فینال، این سناریو دو تغییر داشت. ابتدا به سناریو نقش‌های جوکر و فروشنده را اضافه کردند. نقش جوکر در این حالت خودش را یکبار و بقیه را دو بار می‌توانست انتخاب کند. بعد از گذشت چند فصل، در فینال فینالیست‌ها تیم رئالیتی شو شب های مافیا یک تغییر دیگر اعمال کرد. در این حالت یک شهروند ساده اضافه و با ۱۳ نفر بازی اجرا شد. در حالت ۱۳ نفره نقش جوکر می‌توانست هر شب استعلام بازیکن‌ها را معکوس کند اما هر شخص را تنها یکبار می‌توانست انتخاب کند. توضیحات نقش‌ها و بازی رو میتونید در ویدئو زیر مشاهده کنید. همچنین توضیحات کامل نقش‌ها به صورت متنی رو میتونید در صفحه‌ی نقش‌های بازی مافیا بخونید.

شب‌های مافیا فصل فینال

در فصل فینال رئالیتی شو شب‌های مافیا نقش جوکر اضافه شد. این سناریو کاملا منطبق با رئالیتی شو در فصل فینال می‌باشد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، حرفه ای، جان سخت، شهردار، روانپزشک، فروشنده، شهروند

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، دکتر لکتر، جوکر، مافیا ساده

نفرات مجاز: ۹، ۱۰، ۱۲ و ۱۳ نفر

شب‌های مافیا فصل‌های ابتدایی

این سناریو در فصل‌های ابتدایی رئالیتی شو شب‌های مافیا اجرا شد. تمام قوانین منطبق با رئالیتی شو در فصل‌های ابتدایی می‌باشد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، حرفه ای، جان سخت، شهردار، روانپزشک، شهروند

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، دکتر لکتر، مافیا ساده

نفرات مجاز: ۷، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۲ نفر

سناریو شبکه سلامت مذاکره کننده

در این سناریو تنها نقش‌های مافیای کلاسیک وجود دارد و نقش پیشرفته ندارد. تمام قوانین در این سناریو منطبق بر قوانین مسابقه شهروند و مافیا در شبکه سلامت می‌باشد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، زره‌پوش، خبرنگار، شهروند

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، مذاکره‌کننده، مافیا ساده

نفرات مجاز: ۹، ۱۰، ۱۲ و ۱۳ نفر

سناریو شبکه سلامت تکاور (ناتو)

این سناریو در فصل ۱۰ شبکه سلامت با حضور برترین‌های ۹ فصل قبل برگزار شد. تمام قوانین این سناریو منطبق بر قوانین مسابقه شهروند و مافیا در شبکه سلامت می‌باشد. گروگان‌گیر یارهای خود را می‌شناسد اما همراه تیم مافیا بیدار نمی‌شود و حق ندارد با تیم خود صحبت کند.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، تکاور، نگهبان، تفنگدار، شهروند

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، ناتو، گروگانگیر

نفرات مجاز: ۱۰، ۱۲، ۱۳ و ۱۵ نفر

مافیا کلاسیک

این سناریو که از اسمش هم پیداس جز قدیمی‌ترین سناریوهای بازی مافیا می‌باشد. در این حالت روز معارفه وجود دارد و مافیا نیز در شب شات خواهد داشت. با اضافه شدن یکسری نقش جدید، سناریوهای مافیا کلاسیک پیشرفته کم کم شکل گرفتند. توضیحات کامل نقش‌ها رو میتونید از صفحه نقش‌های بازی مافیا بخونید.

در ربات مافیا پرشین سناریوهای زیر در سبک مافیا کلاسیک وجود دارد:

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته ناتاشا

در این سناریو در تیم مافیا نقش ناتاشا و در مقابل آن در تیم شهروند نقش کشیش حضور دارد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، فراماسون، کشیش، تفنگدار، کابوی، قاضی، فرمانده، شهروند

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، ناتاشا، ناتو، خرابکار، تروریست

نفرات مجاز: ۹، ۱۰، ۱۲، ۱۳ و ۱۵ نفره

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته مذاکره‌کننده

در این سناریو در تیم مافیا نقش مذاکره‌کننده و در مقابل آن در تیم شهروند نقش خبرنگار حضور دارند. این سناریو نسبت به سناریو شبکه سلامت دارای نقش‌های پیشرفته‌تری است و نقش شهروند ندارد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، خبرنگار، تفنگدار، کابوی، قاضی، فرمانده، شهروند

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، مذاکره‌کننده، ناتو، خرابکار، تروریست

نفرات مجاز: ۹، ۱۰، ۱۲، ۱۳ و ۱۵ نفر

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته روانی

این سناریو به سناریو ناتو شبکه سلامت شباهت زیادی دارد و همانند آن سناریو جذاب می‌باشد. علت نامگذاری آن به دلیل وجود نقش روانی در تیم مافیا می‌باشد. توجه داشته باشید که در این سناریو نقش کارآگاه وجود ندارد.

◽️ تیم شهروند: پزشک، روانشناس، تفنگدار، شهروند ساده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، روانی، خرابکار

نفرات مجاز: ۹ و ۱۰ نفر

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته جوکر

در این سناریو نقش مستقل جوکر حضور دارد. به دلیل اینکه حضور جوکر قدرت مافیا را کاهش می‌دهد با اضافه شدن این نقش نسبت به بقیه سناریوها تعداد مافیاها یکی کمتر است.

🃏 نقش مستقل: جوکر

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، کشیش، فراماسون، تفنگدار، کابوی، قاضی، فرمانده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، ناتاشا، ناتو، تروریست

نفرات مجاز: ۱۲، ۱۳ و ۱۵ نفره

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته کیلر

در این سناریو نقش مستقل کیلر حضور دارد. چالش اصلی این سناریو جنگ بین کیلر و تیم مافیا است و البته تیم شهروند در این بین باید تلاش کند تا هم کیلر و هم مافیا را از پا در بیاورد. در تیم مافیا نقش کارآگاه خصوصی برای پیدا کردن نقش کیلر و نقش جراح برای نجات مافیاها در شب به این سناریو اضافه شده است. همچنین به تیم مافیا یک شات مرد قوی داده شده که این قابلیت متعلق به نقش رییس مافیا است و در صورتی که از بازی حذف شود، دیگر تیم مافیا شات مرد قوی نخواهد داشت.

🀄️ نقش مستقل: کیلر

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، فراماسون، ردگیر، تفنگدار، کابوی، آهنگر، قاضی، فرمانده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، کارآگاه خصوصی، ناتو، جراح، تروریست

نفرات مجاز: ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ نفره

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته گمبلر

این سناریو دارای دو نقش مستقل کیلر و گمبلر است و از جذابیت بالایی برخوردار می‌باشد. نقش‌های این سناریو شباهت زیادی به سناریو کیلر دارد با این تفاوت که نقش‌های روانشناس و عینک‌ساز جایگزین اسنایپر، فرمانده و کارآگاه شدند. چالش بین تیم مافیا و کیلر همچنان در این سناریو وجود دارد و گمبلر نیز در این بین سعی می‌کند برنده بازی شود.

🃏 🀄️ نقش‌های مستقل: گمبلر، کیلر

◽️ تیم شهروند: عینک‌ساز، پزشک، روانشناس، رویین‌تن، فراماسون، ردگیر، تفنگدار، کابوی، آهنگر، عنکبوت، قاضی

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، کارآگاه خصوصی، ناتو، جراح، تروریست

نفرات مجاز: ۱۸ نفر

مافیا روسی

سناریو مافیا روسی یکی از پر فکت‌ترین سناریوهای بازی مافیا است. در این بازی تنها دو نقش مافیا ساده و شهروند وجود دارد. روز معارفه وجود ندارد و در شب‌های بعد مافیا شات شبی ندارد، تنها در روز با رای بازیکن‌ها از بازی خارج می‌شوند. بسته به سناریو ممکن است مافیا همدیگه را بشناسند و یا در طول بازی یارهای خود را پیدا کنند. باید توجه داشت که بازی سناریو مافیا روسی با نفرات کم نیز زمان زیادی خواهد داشت.

سناریو مافیا روسی معمولی

در این سناریو مافیا یارهای خود را در شب معارفه می‌شناسد.

◽️ تیم شهروند: شهروند

◾️ تیم مافیا: مافیا ساده

نفرات مجاز: ۶ تا ۱۲ نفر

مافیا مدرن

سناریو مافیا مدرن (شبِ مافیا) که به نوعی یک سبک متفاوتی با مافیا کلاسیک است نیز در سال‌های گذشته جز سناریوهای محبوب بوده است و مخاطبان خاص خود را دارد. در این سبک روز معارفه وجود ندارد و در ابتدای بازی مافیا یارهای خود را شناسایی می‌کند. مافیا شات شب دارد و رای‌گیری نیز وجود دارد. اما رای‌گیری مرحله دوم در فاز شب انجام می‌شود و مشخص نمی‌شود چه کسانی رای دادند، تنها تعداد آرا اعلام می‌شود. اعلام وضعیت وجود ندارد و برای مشخص شدن وضعیت بازی، نقش گورکن در بازی حضور دارد. در صورتی که گورکن از قابلیت خود استفاده کند، در ابتدای روز بعد تمام نقش‌هایی که از بازی خارج شدند با ترتیب تصادفی اعلام می‌شوند.

سناریو مافیا مدرن معشوقه

در این سناریو نقش معشوقه حضور دارد. با افزایش تعداد کلانتر ستاره‌دار، پزشک ستاره‌دار و گورکن ستاره‌دار اضافه خواهد شد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، شهردار، کلانتر، قاضی، دست‌کج، گورکن، گردن‌کلفت، دندان‌پزشک

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، معشوقه، شاهکش، جلب، جراح، شارلاتان

نفرات مجاز: ۹ تا ۱۸ نفر

مافیا ویژه

این سناریوها جز محبوب‌ترین سناریوهای بازی مافیا هستند و کاملا ابداع تیم طراحی ربات مافیا پرشین می‌باشد. در این سبک تیم مافیا شات شب ندارد و در روز نیز رای‌گیری انجام نمی‌شود. بلکه بازیکنان با استفاده از قابلیتشان بایستی بقیه بازیکنان را از بازی خارج کنند. البته از روز سه برای اینکه بازی طولانی نشود، رای‌گیری انجام می‌شود. اعلام وضعیت وجود ندارد و زمانی که فردی از بازی خارج می‌شود، ساید آن بازیکن اعلام می‌شود. (آموزش نقش‌های بازی)

سناریو مافیا ویژه وسترن

در این سناریو به دلیل وجود نقش کابوی به این نام نامگذاری شده است. زمانی که نفرات بازی بیشتر می‌شود، نقش‌های کابوی ستاره‌دار و تروریست ستاره‌دار نیز اضافه خواهد شد. به دلیل اینکه کابوی زود دوئل نکند، تا روز سه نمی‌تواند با کسی دوئل انجام دهد.

◽️ تیم شهروند: کابوی، اسنایپر، تفنگدار، فراماسون، زره‌پوش، شهروند

◾️ تیم مافیا: شاهکش، تروریست

نفرات مجاز: ۶ تا ۱۰ نفر

سناریو مافیا ویژه قمارباز

در این سناریو به دلیل وجود نقش قمارباز به این نام نامگذاری شده است. کاملا نقش‌های متفاوتی با سناریو وسترن دارد. تعداد مافیاها در این سناریو نسبت به بقیه سناریوها یکی بیشتر می‌باشد. در این سناریو برای اینکه افرادی که با عینک استعلام منفی می‌گیرند، به استعلام خود مطمئن نباشند، استعلام جاسوس توسط عینک منفی (شهروند) اعلام می‌شود.

◽️ تیم شهروند: روانشناس، عینک‌ساز، آهنگر، عنکبوت، فراماسون، کابوی، شهروند

◾️ تیم مافیا: قمارباز، معشوقه، جاسوس، شاهکش، تروریست

نفرات مجاز: ۶، ۸، ۱۱ و ۱۳ نفر

مافیا مقدماتی

یک سناریو بسیار ابتدایی برای کسانی که تازه با بازی مافیا آشنا شده‌اند در داخل بات قرار داده‌ایم به اسم هیلر کیلر که البته این سناریو بسیار معروف است. می‌توان گفت که این سناریو اولین سناریو بازی مافیا می‌باشد. در این حالت تنها نقش‌های ابتدایی و ساده بازی مافیا قرار دارند. قوانین منطبق با سبک مافیا کلاسیک می‌باشد.

سناریو مافیا مقدماتی هیلر کیلر

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، شهروند ساده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، مافیا ساده

نفرات مجاز: ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۲ نفره

سناریو مافیا مقدماتی شهروند خائن

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، شهروند خائن، شهروند ساده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا

نفرات مجاز: ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۲ نفره

گادفادر شو

گادفادر شو یک رئالیتی شو با حضور خوانندگان و سلبریتی‌های ساکن ترکیه می‌باشد که در دو گروه ۱۲ نفره با یکدیگر رقابت می‌‌کنند. توضیح نقش‌ها در ویدئو زیر آورده شده است. همچنین در صفحه‌ی نقش‌های بازی مافیا میتونید توضیحات نقش‌ها رو بخونید.

گادفادر شو

◽️ تیم شهروند: ساقی، کارآگاه، پزشک، اسنایپر، جان سخت، شهروند

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، دکتر لکتر، ناتو، مافیا ساده

نفرات مجاز: ۷، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۲ نفر

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن