سناریوهای بازی مافیا

سناریوهای بازی مافیا

فهرست مطالب

شب های مافیا

شب‌های مافیا نام یک رئالیتی شو به کارگردانی سعید ابوطالب و اجرای محمدرضا علیمردانی است. سناریو شب‌های مافیا یکی از پر طرفدارترین سناریوهای بازی مافیا می‌باشد. در این برنامه بازیگران در دو گروه شهروند و مافیا به جدال با یکدیگر می‌پردازند. دست مایه این رئالیتی شو بازی بردگیم شب مافیا می‌باشد که البته نقش‌ها و کارت‌های حرکت آخر آن به نام‌های سینمایی تغییر یافتند. در این سناریو در ابتدای بازی شب می‌شود و اعضای مافیا با یکدیگر آشنا می‌شوند. سپس روز معارفه آغاز می‌شود و بازیکنان می‌‌توانند از یکدیگر چالش بگیرند. بعد از اتمام روز معارفه، رای‌گیری آغاز می‌شود و نفراتی که حد نصاب آرا آورده باشند، به دفاعیه می‌آیند.

در صورتی که بیشتر از یک نفر در دفاعیه باشد، رای‌گیری دوم در خواب نیمروزی انجام می‌شود و همچنین شهردار نیز بعد از رای‌گیری دوم در خواب نیمروزی بیدار خواهد شد. اما اگر تنها یک نفر در دفاع باشد، رای‌گیری در روز و به صورت آشکار انجام می‌شود. بدین معنا که بازیکنان متوجه می‌شوند چه کسانی رای دوم دادند. در این حالت شهردار بیدار نخواهد شد و از قابلیتش نمی‌تواند استفاده کند. در صورتی که بیشتر از یک نفر در دفاع باشد، در رای‌گیری مرحله دوم کسی که بیشترین رای را آورده باشد از بازی خارج می‌شود (حد نصاب مهم نیست) اما در حالتی که یک نفر در دفاع باشد، برای خروج آن فرد باید حداقل به اندازه نصف نفرات رای آورده باشد. توجه داشته باشید که در مرحله دوم رای‌گیری هر بازیکن تنها به یک نفر می‌تواند رای بدهد و بازیکنانی که در دفاع هستند حق رای ندارند.

بعد از اینکه رای‌گیری دوم انجام شد و شهردار هم انتخاب انجام داد، فردی که باید خارج شود، مشخص می‌شود. اگر دو نفر به یک تعداد بیشترین رای را آورده باشند از قرعه مرگ استفاده می‌شود و یکی از آن‌ها به صورت شانسی از بازی خارج خواهد شد. فردی که از بازی خارج می‌شود، قبل از خروج می‌‌تواند یک کارت حرکت آخر انتخاب کند. کارت‌های حرکت آخر در ادامه توضیح داده شده‌اند.

مسیر سبز: بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت می‌تواند یک بازیکن را در مسیر سبز آن روز قرار دهد که تحت هر اتهامی در رای‌گیری قرار نگیرد.

فرش قرمز: بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت بازیکنی را متهم می‌کند و فرش قرمزی برای قرار گرفتن در رای‌گیری پایان آن روز، برایش پهن می‌کند تا در هر شرایطی به دفاعیه وارد شود.

ذهن زیبا: بازیکن در حال ترک با داشتن این کارت باید از ذهن خود استفاده نماید، یک نقش از نقش‌هایی که در روند بازی اعلام نشده یا مستقیم نمی‌داند را برمبنای حدس برملا و پس از تایید صحت این افشاگری توسط گرداننده می‌تواند به بازی برگردد.

بی خوابی: امشب کسی نمی‌خوابد،‌زد و خوردی وجود ندارد و کسی کشته نمی‌شود. مستقیم به روز بعد می‌رویم. احتمالا بازیکنان خسته و خواب آلود به متهم کردن یا حمایت از یکدیگر خواهند پرداخت.

سرگیجه (دروغ سیزده): بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت در هر نقش یا طرفی که باشد، باید یک حقیقت مرتبط به بازی را وارونه بیان نمیاد و گردانند این موضوع را تایید نماید و سپس از بازی خارج شود.

شلیک نهایی: بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت به بازداشتی موقت می‌رود و بعد از رای‌گیری دور دوم برخواهد گشت و به جای مافیا شلیک شب را به انتخاب خودش انجام خواهد داد. بازیکن بعد از شلیک نهایی کاملا از بازی خارج می‌شود.

شب‌های مافیا فصل‌های ابتدایی

این سناریو در فصل‌های ابتدایی رئالیتی شو شب‌های مافیا اجرا شد. تمام قوانین منطبق با رئالیتی شو در فصل‌های ابتدایی می‌باشد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، حرفه ای، جان سخت، شهردار، روانپزشک، شهروند

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، دکتر لکتر، مافیا ساده

نفرات مجاز: 9، 10 و 12 نفر

شب‌های مافیا فصل فینال

در فصل فینال رئالیتی شو شب‌های مافیا نقش جوکر اضافه شد. این سناریو کاملا منطبق با رئالیتی شو در فصل فینال می‌باشد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، حرفه ای، جان سخت، شهردار، روانپزشک، فروشنده، شهروند

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، دکتر لکتر، جوکر، مافیا ساده

نفرات مجاز: 9، 10 و 12 نفر

کارآگاه 🌙 ♾​

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.​

پزشک 🌙 ♾

هر شب می‌تواند جان یک نفر را از شلیک شب نجات دهد. او جان خود را فقط یک بار می‌تواند نجات دهد.

حرفه‌ای 🌙 ♾

هر شب می‌توانید به یک مافیا شلیک کنید اما با شلیک اشتباه به شهروندان خودتان از بازی خارج می‌شوید.

جان‌سخت 🌙 ➊ / 🌙 ➋

با شلیک اول از سوی مافیا کشته نمی‌شوید و البته از شلیک اول نیز بی‌خبر هستید. گرفتن استعلام نفرات خارج شده از بازی بر عهده شماست و شما دو بار می‌توانید استعلام وضعیت بگیرید.

شهردار ☀️ ➊

فقط یک‌بار در طول بازی می‌توانید دور دوم رای‌گیری را ملغی کنید تا کسی از بازی خارج نشود یا یکی از افراد مورد اتهام را بدون رای‌گیری از بازی خارج کنید.

روانپزشک 🌙 ➋

دو بار در طول بازی می‌توانید قدرت مکالمه‌ی بازیکنی را بابت روان‌درمانی از او بگیرید.

فروشنده 🌙 ➊

در طول کل بازی یک نفر را می‌تواند انتخاب کنید و ابیلیتی فرد مورد نظر تا آخر بازی از بین می‌رود. در صورت انتخاب جان سخت و اگر جلیقه جان سخت از بین نرفته باشد، تنها جلیقه جان سخت از بین می‌رود و هنوز ابیلیتی خواهد داشت.

شهروند

شهروند قابلیتی ندارد و تنها در روز می‌تواند به پیدا کردن مافیاها کمک کند.

رییس مافیا 🌙 ♾

استعلام شما برای کارآگاه همیشه شهروند است و تعیین شلیک شب از طرف گروه مافیا بر عهده شماست.

دکتر لکتر 🌙 ♾

هر شب می‌توانید یک نفر را از شلیک نجات دهید. شما جان خودتان را فقط یک‌بار می‌توانید نجات دهید.

جوکر 🌙 ➌

شما در شب می‌توانید هر شخصی را که خواستید انتخاب کنید. زمانی که کارآگاه در آن شب استعلام فرد انتخابی شما را بگیرد، معکوس به کارآگاه گفته می‌شود. خودتان را یکبار و دو بار هم بقیه را می‌توانید انتخاب کنید.

مافیا ساده

در شب همراه تیم مافیایی بیدار می‌شوید و باید یک نفر را برای شات شب انتخاب کنید. انتخاب نهایی با رییس مافیا می‌باشد.

مافیا کلاسیک​

این سناریو که از اسمش هم پیداس جز قدیمی‌ترین سناریوهای بازی مافیا می‌باشد. در این حالت روز معارفه وجود دارد و مافیا نیز در شب شات خواهد داشت. با اضافه شدن یکسری نقش جدید، سناریوهای مافیا کلاسیک پیشرفته کم کم شکل گرفتند. در ربات مافیا پرشین سناریوهای زیر در سبک مافیا کلاسیک وجود دارد:

سناریو شبکه سلامت مذاکره کننده

در این سناریو تنها نقش‌های مافیای کلاسیک وجود دارد و نقش پیشرفته ندارد. تمام قوانین در این سناریو منطبق بر قوانین مسابقه شهروند و مافیا در شبکه سلامت می‌باشد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، زره‌پوش، خبرنگار، شهروند

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، مذاکره‌کننده، مافیا ساده

نفرات مجاز: 9، 10، 12 و 13 نفر

کارآگاه 🌙 ♾

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.​

پزشک 🌙 ♾

وظیفه پزشک حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. بسته به تعداد نفرات زنده در هر شب، تعداد نفرات انتخابی متفاوت است. در صورتی که مافیا نیز یکی از همان نفرات را انتخاب کرده باشد، آن فرد نجات پیدا خواهد کرد.

اسنایپر 🌙 ➊ | ➋ | ➌

هر شب می‌تواند یک نفر را برای شات انتخاب کند. در صورتی که فایربک نداشته باشد و اگر پزشک آن فرد را سیو نکرده باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود. اما اگر فایربک داشته باشد، در صورتی که شات اسنایپر به سمت مافیا باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود اما اگر فرد انتخابی شهروند باشد، خود اسنایپر از بازی خارج می‌شود.

زره‌پوش 🌙 ♾ / ☀️ ➊

در شب توسط تیر مافیا کشته نمی‌شوید و همچنین در روز اگر رای خروج بیاوریداز بازی خارج نشده، زره از بین می‌رود و دیگر قابلیتی ندارد. در حالتی که زره شما از بین برود، مذاکره با شما صورت نمی‌گیرد.

خبرنگار 🌙 ♾

بعد از اینکه تیم مافیا تصمیم گرفتند مذاکره‌کنند، خبرنگار هر شب بیدار می‌شود و استعلام مذاکره شدن یا نشدن یک بازیکن را می‌گیرد.

شهروند

شهروند قابلیتی ندارد و تنها در روز می‌تواند به پیدا کردن مافیاها کمک کند.

رییس مافیا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را برای شات شب انتخاب می‌کند. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا را بگیرد، نتیجه استعلام همیشه شهروند خواهد بود.

مذاکره کننده 🌙 ➊

در صورتی که یک یا دو یار مذاکره‌کننده از بازی خارج شود، می‌تواند یکبار در شب، به جای شات، با یکی از بازیکنان مذاکره کند. در صورتی که بازیکن انتخابی؛ کارآگاه، پزشک، اسنایپر، خبرنگار و زره‌پوش (بدون زره) باشد، مذاکره ناموفق خواهد بود.

مافیا ساده

در شب همراه تیم مافیا بیدار می‌شود و می‌تواند یک نفر را برای شات شب به رییس مافیا پیشنهاد بدهد اما انتخاب نهایی با رییس مافیا است.

سناریو شبکه سلامت ناتو

این سناریو در فصل 10 شبکه سلامت با حضور برترین‌های 9 فصل قبل برگزار شد. تمام قوانین این سناریو منطبق بر قوانین مسابقه شهروند و مافیا در شبکه سلامت می‌باشد. گروگان‌گیر یارهای خود را می‌شناسد اما همراه تیم مافیا بیدار نمی‌شود و حق ندارد با تیم خود صحبت کند.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، تکاور، نگهبان، تفنگدار، شهروند

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، ناتو، گروگانگیر

نفرات مجاز: 10، 12 و 15 نفر

 

کارآگاه 🌙 ♾

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.

پزشک 🌙 ♾

وظیفه پزشک حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. بسته به تعداد نفرات زنده در هر شب، تعداد نفرات انتخابی متفاوت است. در صورتی که مافیا نیز یکی از همان نفرات را انتخاب کرده باشد، آن فرد نجات پیدا خواهد کرد.

تکاور 🌙 ➊

در صورتی که در شب توسط تیم مافیا شات شود، به تکاور یک تیر داده می‌شود و می‌تواند شلیک کند. شلیک تکاور فایربک دارد و در صورتی که انتخابش شهر باشد، روز بعد از بازی خارج می‌شود.

نگهبان 🌙 ♾

هر شب می‌تواند یک یا دو نفر را انتخاب کند و اگر انتخاب نگهبان با گروگان‌گیر یک نفر باشد، آن فرد گروگان گرفته نمی‌شود و می‌تواند از قابلیت خود استفاده کند. اگر نگهبان، گروگان‌گیر را انتخاب کند، گروگان‌گیر نمی‌‌تواند فردی را انتخاب کند. همچنین نگهبان در روز یک زره دارد و در صورتی که با رای اجماع شود یا با تفنگ جنگی به طرفش شلیک شود، زره نگهبان از بین می‌رود و دیگر در شب قابلیتی ندارد.

تفنگدار 🌙 ♾

در هر شب می‌تواند به یکی از افراد به جز خودش، تفنگ بدهد. بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تفنگ جنگی و مشقی دارد. زمانی که تفنگ مشقی به فردی داده می‌شود، شلیک آن فرد طرف مقابل را نمی‌کشد و صرفا بقیه متوجه می‌شوند که آن بازیکن چه کسی را قصد دارد بکشد. معمولا تفنگ مشقی را به مافیای ذهنی داده می‌شود.

شهروند

شهروند قابلیتی ندارد و تنها در روز می‌تواند به پیدا کردن مافیاها کمک کند.

رییس مافیا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را برای شات شب انتخاب می‌کند. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا را بگیرد، نتیجه استعلام همیشه شهروند خواهد بود.

ناتو 🌙 ➊

هر شب می‌توانید نقش یکی از بازیکنان را حدس بزنید. در صورتی که درست حدس بزنید، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج می‌شود.شما تنها یک یا دو بار می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید و در شبی که از این قابلیت استفاده می‌کنید، تیم مافیا دیگر شات ندارد.

گروگان‌گیر 🌙 ♾

در صورتی که نگهبان، گروگان‌گیر را انتخاب نکرده باشد، می‌تواند یک نفر را انتخاب کند تا آن شخص در شب نتواند از نقش خود استفاده کند. اگر انتخاب گروگان‌گیر و نگهبان یک نفر باشد، آن فرد گروگان گرفته نمی‌شود و می‌تواند از نقش خود استفاده کند. توجه داشته باشید که دو شب پیاپی نمی‌توانید یک نفر را گروگان بگیرید.

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته ناتاشا

در این سناریو در تیم مافیا نقش ناتاشا و در مقابل آن در تیم شهروند نقش کشیش حضور دارد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، فراماسون، کشیش، ردگیر، تفنگدار، کابوی، فرمانده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، ناتاشا، شاهکش، خرابکار، تروریست

نفرات مجاز: 9 تا 15 نفر

کارآگاه 🌙 ♾

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.

پزشک 🌙 ♾

وظیفه پزشک حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. بسته به تعداد نفرات زنده در هر شب، تعداد نفرات انتخابی متفاوت است. در صورتی که مافیا نیز یکی از همان نفرات را انتخاب کرده باشد، آن فرد نجات پیدا خواهد کرد.

اسنایپر 🌙 ➊ | ➋ | ➌

هر شب می‌تواند یک نفر را برای شات انتخاب کند. در صورتی که فایربک نداشته باشد و اگر پزشک آن فرد را سیو نکرده باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود. اما اگر فایربک داشته باشد، در صورتی که شات اسنایپر به سمت مافیا باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود اما اگر فرد انتخابی شهروند باشد، خود اسنایپر از بازی خارج می‌شود.

رویین‌تن 🌙 ♾

رویین‌تن در شب توسط تیر نقش‌های منفی کشته نمی‌شود اما در روز با رای و یا تفنگ از بازی خارج می‌شود. در صورتی که تیم مافیا از شات مرد قوی استفاده کنند، رویین‌تن در شب نیز از بازی خارج می‌شود.

فراماسون 🌙 ♾

هر شب می‌تواند در صورت تمایل، یکی از بازیکنان را انتخاب کند. در صورتی که بازیکن انتخاب شده مافیا نباشد، آن فرد وارد تیم ماسونی می‌شود. اما اگر آن فرد مافیا باشد، تیم ماسونی در روز بعد، دچار مرگ ماسونی می‌شود. توجه داشته باشید که اگر جاسوس را انتخاب کند، مرگ ماسونی رخ نمی‌دهد.

کشیش 🌙 ♾

هر شب یک نفر را انتخاب می‌کند تا آن فرد در روز بعد آنسایلنت شود. در صورتی که انتخاب کشیش و ناتاشا یک نفر باشد، فرد انتخابی در روز بعد سایلنت نخواهد شد و می‌تواند صحبت کند.

ردگیر 🌙 ♾

عضو تیم شهروند است. هر شب یکی از بازیکنان را انتخاب می‌کند و اگر آن بازیکن شخصی را در آن شب انتخاب کرده باشد، ربات فقط نام آن شخص را اعلام می‌کند. ردگیر باید با توجه به اتفاقات فردا متوجه شود که بازیکن انتخابی چه نقشی دارد. البته رد رییس مافیا را نمی‌تواند بزند.

تفنگدار 🌙 ♾

در هر شب می‌تواند به یکی از افراد به جز خودش، تفنگ بدهد. بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تفنگ جنگی و مشقی دارد. زمانی که تفنگ مشقی به فردی داده می‌شود، شلیک آن فرد طرف مقابل را نمی‌کشد و صرفا بقیه متوجه می‌شوند که آن بازیکن چه کسی را قصد دارد بکشد. معمولا تفنگ مشقی را به مافیای ذهنی داده می‌شود.

کابوی ☀️ ➊

در روز قبل از شروع رای‌گیری می‌تواند یکی از بازیکن‌های بازی را انتخاب کرده و با آن بازیکن دوئل کند و یا زمانی که تروریست فردی را انتخاب کرده باشد، کابوی می‌تواند خودش را فدای آن شخص کند.

فرمانده 🌙 ♾

بعد از اینکه اسنایپر یک نفر را انتخاب می‌کند، انتخاب او به فرمانده اعلام می‌شود و در صورتی که فرمانده تایید کند، تیر شلیک می‌شود. در صورت عدم تایید، شلیک انجام نمی‌شود و تیر به تفنگ اسنایپر برمی‌گردد.

رییس مافیا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را برای شات شب انتخاب می‌کند. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا را بگیرد، نتیجه استعلام همیشه شهروند خواهد بود.

ناتاشا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را انتخاب می‌کند تا آن فرد در روز بعد سایلنت شود. فرد سایلنت شده در طول روز نمی‌تواند صحبت کند اما می‌تواند رای بدهد. اگر فرد انتخابی ناتاشا و کشیش یک نف باشد، آن فرد سایلنت نمی‌شود. دو شب پیاپی نمی‌تواند یک نفر را انتخاب کند.

شاهکش 🌙 ➊ | ➋

هر شب می‌تواند نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. در صورتی که درست حدس بزند، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج می‌شود.تنها یک یا دو بار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند و بعد از استفاده دیگر قابلیتی ندارد.

خرابکار 🌙 ♾

هر شب می‌تواند دو نفر از بازیکنان را انتخاب کند، اگر تفنگدار دو تفنگ بدهد، هر دو تفنگ خرابکاری و اگر تفنگدار یک تفنگ بدهد، فقط نفر اول تفنگش خرابکاری می‌شود. تفنگ خرابکاری اگر جنگی باشد، در صورت شلیک خود فرد شلیک‌کننده از بازی خارج می‌شود.

تروریست ☀️ ➊

در صورتی که در روز توسط رای از بازی خارج شود، می‌تواند قبل از رفتن، یکی از شهروندها را نیز به همراه خود از بازی خارج کند. اگر کابوی در بازی وجود داشته باشد، می‌تواند به جای آن شهروند، خود را فدا کند و از بازی خارج شود.

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته مذاکره‌کننده

در این سناریو در تیم مافیا نقش مذاکره‌کننده و در مقابل آن در تیم شهروند نقش خبرنگار حضور دارند. این سناریو نسبت به سناریو شبکه سلامت دارای نقش‌های پیشرفته‌تری است و نقش شهروند ندارد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، خبرنگار، ردگیر، تفنگدار، کابوی، قاضی، فرمانده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، مذاکره‌کننده، شاهکش، خرابکار، تروریست

نفرات مجاز: 9 تا 15 نفر

کارآگاه 🌙 ♾

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.

پزشک 🌙 ♾

وظیفه پزشک حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. بسته به تعداد نفرات زنده در هر شب، تعداد نفرات انتخابی متفاوت است. در صورتی که مافیا نیز یکی از همان نفرات را انتخاب کرده باشد، آن فرد نجات پیدا خواهد کرد.

اسنایپر 🌙 ➊ | ➋ | ➌

هر شب می‌تواند یک نفر را برای شات انتخاب کند. در صورتی که فایربک نداشته باشد و اگر پزشک آن فرد را سیو نکرده باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود. اما اگر فایربک داشته باشد، در صورتی که شات اسنایپر به سمت مافیا باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود اما اگر فرد انتخابی شهروند باشد، خود اسنایپر از بازی خارج می‌شود.

رویین‌تن 🌙 ♾

رویین‌تن در شب توسط تیر نقش‌های منفی کشته نمی‌شود اما در روز با رای و یا تفنگ از بازی خارج می‌شود. در صورتی که تیم مافیا از شات مرد قوی استفاده کنند، رویین‌تن در شب نیز از بازی خارج می‌شود.

خبرنگار 🌙 ♾

بعد از اینکه تیم مافیا تصمیم گرفتند مذاکره‌کنند، خبرنگار هر شب بیدار می‌شود و استعلام مذاکره شدن یا نشدن یک بازیکن را می‌گیرد.

ردگیر 🌙 ♾

عضو تیم شهروند است. هر شب یکی از بازیکنان را انتخاب می‌کند و اگر آن بازیکن شخصی را در آن شب انتخاب کرده باشد، ربات فقط نام آن شخص را اعلام می‌کند. ردگیر باید با توجه به اتفاقات فردا متوجه شود که بازیکن انتخابی چه نقشی دارد. البته رد رییس مافیا را نمی‌تواند بزند.

تفنگدار 🌙 ♾

در هر شب می‌تواند به یکی از افراد به جز خودش، تفنگ بدهد. بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تفنگ جنگی و مشقی دارد. زمانی که تفنگ مشقی به فردی داده می‌شود، شلیک آن فرد طرف مقابل را نمی‌کشد و صرفا بقیه متوجه می‌شوند که آن بازیکن چه کسی را قصد دارد بکشد. معمولا تفنگ مشقی را به مافیای ذهنی داده می‌شود.

کابوی ☀️ ➊

در روز قبل از شروع رای‌گیری می‌تواند یکی از بازیکن‌های بازی را انتخاب کرده و با آن بازیکن دوئل کند و یا زمانی که تروریست فردی را انتخاب کرده باشد، کابوی می‌تواند خودش را فدای آن شخص کند.

قاضی ☀️ ➊

بعد از اینکه در روز فردی رای خروج می‌آورد، قاضی تنها یکبار می‌تواند جلوی خروج آن فرد را بگیرد تا در بازی باقی بماند. توجه داشته باشید که اگر خود قاضی رای خروج آورده باشد، نمی‌تواند از قابلیتش استفاده کند.

فرمانده 🌙 ♾

بعد از اینکه اسنایپر یک نفر را انتخاب می‌کند، انتخاب او به فرمانده اعلام می‌شود و در صورتی که فرمانده تایید کند، تیر شلیک می‌شود. در صورت عدم تایید، شلیک انجام نمی‌شود و تیر به تفنگ اسنایپر برمی‌گردد.

رییس مافیا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را برای شات شب انتخاب می‌کند. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا را بگیرد، نتیجه استعلام همیشه شهروند خواهد بود.

مذاکره کننده 🌙 ➊

در صورتی که یک یا دو یار مذاکره‌کننده از بازی خارج شود، می‌تواند یکبار در شب، به جای شات، با یکی از بازیکنان مذاکره کند. در صورتی که بازیکن انتخابی؛ کارآگاه، پزشک، اسنایپر، خبرنگار و زره‌پوش (بدون زره) باشد، مذاکره ناموفق خواهد بود.

شاهکش 🌙 ➊ | ➋

هر شب می‌تواند نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. در صورتی که درست حدس بزند، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج می‌شود.تنها یک یا دو بار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند و بعد از استفاده دیگر قابلیتی ندارد.

خرابکار 🌙 ♾

هر شب می‌تواند دو نفر از بازیکنان را انتخاب کند، اگر تفنگدار دو تفنگ بدهد، هر دو تفنگ خرابکاری و اگر تفنگدار یک تفنگ بدهد، فقط نفر اول تفنگش خرابکاری می‌شود. تفنگ خرابکاری اگر جنگی باشد، در صورت شلیک خود فرد شلیک‌کننده از بازی خارج می‌شود.

تروریست ☀️ ➊

در صورتی که در روز توسط رای از بازی خارج شود، می‌تواند قبل از رفتن، یکی از شهروندها را نیزبه همراه خود از بازی خارج کند. اگر کابوی در بازی وجود داشته باشد، می‌تواند به جای آن شهروند، خود را فدا کند و از بازی خارج شود.

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته جوکر

در این سناریو نقش مستقل جوکر حضور دارد. به دلیل اینکه حضور جوکر قدرت مافیا را کاهش می‌دهد با اضافه شدن این نقش نسبت به بقیه سناریوها تعداد مافیاها یکی کمتر است.

🃏 نقش مستقل: جوکر

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، کشیش، فراماسون، ردگیر، تفنگدار، کابوی، فرمانده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، ناتاشا، شاهکش، تروریست

نفرات مجاز: 12 تا 15 نفر

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته کیلر

در این سناریو نقش مستقل کیلر حضور دارد. چالش اصلی این سناریو جنگ بین کیلر و تیم مافیا است و البته تیم شهروند در این بین باید تلاش کند تا هم کیلر و هم مافیا را از پا در بیاورد. در تیم مافیا نقش کارآگاه خصوصی برای پیدا کردن نقش کیلر و نقش جراح برای نجات مافیاها در شب به این سناریو اضافه شده است. همچنین به تیم مافیا یک شات مرد قوی داده شده که این قابلیت متعلق به نقش رییس مافیا است و در صورتی که از بازی حذف شود، دیگر تیم مافیا شات مرد قوی نخواهد داشت.

🀄️ نقش مستقل: کیلر

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، فراماسون، ردگیر، تفنگدار، کابوی، آهنگر، قاضی، فرمانده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، کارآگاه خصوصی، شاهکش، جراح، تروریست

نفرات مجاز: 13 تا 17 نفر

سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته گمبلر

این سناریو دارای دو نقش مستقل کیلر و گمبلر است و از جذابیت بالایی برخوردار می‌باشد. نقش‌های این سناریو شباهت زیادی به سناریو کیلر دارد با این تفاوت که نقش‌های روانشناس و عینک‌ساز جایگزین اسنایپر، فرمانده و کارآگاه شدند. چالش بین تیم مافیا و کیلر همچنان در این سناریو وجود دارد و گمبلر نیز در این بین سعی می‌کند برنده بازی شود.

🃏 🀄️ نقش مستقل: گمبلر، کیلر

◽️ تیم شهروند: عینک‌ساز، پزشک، روانشناس، رویین‌تن، فراماسون، ردگیر، تفنگدار، کابوی، آهنگر، عنکبوت، قاضی

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، کارآگاه خصوصی، شاهکش، جراح، تروریست

نفرات مجاز: 18 نفر

جوکر 🃏

قابلیتی ندارد و تنها در صورتی که با رای در روز از بازی خارج شود و یا به مرحله دست دادن برسد،‌ جوکر برنده بازی می‌شود.

کیلر 🌙 ♾

هر شب می‌تواند یک نفر را انتخاب کند تا آن فرد کشته شود. اگر همه مافیاها از بازی خارج شوند و یا تعداد مافیاها با شهروندان برابر شود، کیلر برنده بازی می‌شود.در شب تنها توسط شات مردقوی کشته می‌شود.

گمبلر 🌙 ♾

تعدادی کوین در ابتدای بازی دارد و هر شب می‌تواند با یک نفر سنگ کاغذ قیچی بازی کند. در صورت برنده شدن، فرد مقابل از بازی خارج می‌شود، در صورت باختن، دو کوین و در صورت مساوی یک کوین از گمبلر کم می‌شود. در صورتی که کوین‌های گمبلر تمام شود، از بازی خارج می‌شود. گمبلر زمانی برنده می‌شود که با رای در روز از بازی خارج شود و یا به مرحله دست دادن برسد.

کارآگاه 🌙 ♾

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.

پزشک 🌙 ♾

وظیفه پزشک حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. بسته به تعداد نفرات زنده در هر شب، تعداد نفرات انتخابی متفاوت است. در صورتی که مافیا نیز یکی از همان نفرات را انتخاب کرده باشد، آن فرد نجات پیدا خواهد کرد.

اسنایپر 🌙 ➊ | ➋ | ➌

هر شب می‌تواند یک نفر را برای شات انتخاب کند. در صورتی که فایربک نداشته باشد و اگر پزشک آن فرد را سیو نکرده باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود. اما اگر فایربک داشته باشد، در صورتی که شات اسنایپر به سمت مافیا باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود اما اگر فرد انتخابی شهروند باشد، خود اسنایپر از بازی خارج می‌شود.

رویین‌تن 🌙 ♾

رویین‌تن در شب توسط تیر نقش‌های منفی کشته نمی‌شود اما در روز با رای و یا تفنگ از بازی خارج می‌شود. در صورتی که تیم مافیا از شات مرد قوی استفاده کنند، رویین‌تن در شب نیز از بازی خارج می‌شود.

فراماسون 🌙 ♾

هر شب می‌تواند در صورت تمایل، یکی از بازیکنان را انتخاب کند. در صورتی که بازیکن انتخاب شده مافیا نباشد، آن فرد وارد تیم ماسونی می‌شود. اما اگر آن فرد مافیا باشد، تیم ماسونی در روز بعد، دچار مرگ ماسونی می‌شود. توجه داشته باشید که اگر جاسوس را انتخاب کند، مرگ ماسونی رخ نمی‌دهد.

ردگیر 🌙 ♾

عضو تیم شهروند است. هر شب یکی از بازیکنان را انتخاب می‌کند و اگر آن بازیکن شخصی را در آن شب انتخاب کرده باشد، ربات فقط نام آن شخص را اعلام می‌کند. ردگیر باید با توجه به اتفاقات فردا متوجه شود که بازیکن انتخابی چه نقشی دارد. البته رد رییس مافیا را نمی‌تواند بزند.

تفنگدار 🌙 ♾

در هر شب می‌تواند به یکی از افراد به جز خودش، تفنگ بدهد. بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تفنگ جنگی و مشقی دارد. زمانی که تفنگ مشقی به فردی داده می‌شود، شلیک آن فرد طرف مقابل را نمی‌کشد و صرفا بقیه متوجه می‌شوند که آن بازیکن چه کسی را قصد دارد بکشد. معمولا تفنگ مشقی را به مافیای ذهنی داده می‌شود.

کابوی ☀️ ➊

در روز قبل از شروع رای‌گیری می‌تواند یکی از بازیکن‌های بازی را انتخاب کرده و با آن بازیکن دوئل کند و یا زمانی که تروریست فردی را انتخاب کرده باشد، کابوی می‌تواند خودش را فدای آن شخص کند.

فرمانده 🌙 ♾

بعد از اینکه اسنایپر یک نفر را انتخاب می‌کند، انتخاب او به فرمانده اعلام می‌شود و در صورتی که فرمانده تایید کند، تیر شلیک می‌شود. در صورت عدم تایید، شلیک انجام نمی‌شود و تیر به تفنگ اسنایپر برمی‌گردد.

قاضی ☀️ ➊

بعد از اینکه در روز فردی رای خروج می‌آورد، قاضی تنها یکبار می‌تواند جلوی خروج آن فرد را بگیرد تا در بازی باقی بماند. توجه داشته باشید که اگر خود قاضی رای خروج آورده باشد، نمی‌تواند از قابلیتش استفاده کند.

روانشناس 🌙 ➊ | ➋ | ➌

روانشناس بسته به تعداد نفرات یک تعداد تیر دارد. هر شب می‌تواند یک نفر را برای شلیک انتخاب کند اما بایستی یک نفر دیگر را برای تایید شلیک انتخاب کند. ربات از فرد دوم می‌پرسد که آیا می‌خواهد به فرد مورد نظر شما شلیک شود، در صورت تایید، شلیک انجام می‌شود اما در صورت لغو، تیر به روانشناس برمی‌گردد.

عینک‌ساز 🌙 ➊ | ➋ | ➌

تعداد محدودی عینک دارد و در شب می‌تواند به افراد عینک بدهد. زمانی که به فردی عینک داده می‌شود، در صورتی که آن شخص شهروند باشد، می‌تواند استعلام بگیرد و اگر مافیا باشد می‌تواند ردگیری کند.

آهنگر 🌙 ➊ | ➋ | ➌

یک زره دارد و هر شبی می‌تواند آن را به یکی از بازیکنان بدهد. فردی که زره گرفته است تا آخر بازی در مقابل تیر، رای‌گیری و یا تروریست یک زره دارد.

عنکبوت 🌙 ➊ | ➋

عنکبوت یک یا دو تار دارد و می‌تواند دو نفر را با تار خود به هم ببافد. وقتی که دو نفر با تار به هم بافته می‌شوند، زمانی که یکی از دو نفر از بازی خارج شود، فرد دیگر نیز خارج می‌شود.

رییس مافیا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را برای شات شب انتخاب می‌کند. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا را بگیرد، نتیجه استعلام همیشه شهروند خواهد بود.

ناتاشا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را انتخاب می‌کند تا آن فرد در روز بعد سایلنت شود. فرد سایلنت شده در طول روز نمی‌تواند صحبت کند اما می‌تواند رای بدهد. اگر فرد انتخابی ناتاشا و کشیش یک نف باشد، آن فرد سایلنت نمی‌شود. دو شب پیاپی نمی‌تواند یک نفر را انتخاب کند.

شاهکش 🌙 ➊ | ➋

هر شب می‌تواند نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. در صورتی که درست حدس بزند، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج می‌شود.تنها یک یا دو بار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند و بعد از استفاده دیگر قابلیتی ندارد.

کارآگاه خصوصی 🌙 ♾

هر شب می‌تونه استعلام کیلر بودن یا نبودن یکی از افراد را بگیرد. در صورتی که آن شخص کیلر باشد، توسط ربات گفته می‌شود فرد انتخابی کیلر است.

جراح 🌙 ♾

هر شب می‌تواند یکی از مافیاها را انتخاب کرده تا آن فرد در صورت شات شدن در بازی باقی بماند. جراح، پزشک تیم مافیا است.

تروریست ☀️ ➊

در صورتی که در روز توسط رای از بازی خارج شود، می‌تواند قبل از رفتن، یکی از شهروندها را نیز به همراه خود از بازی خارج کند. اگر کابوی در بازی وجود داشته باشد، می‌تواند به جای آن شهروند، خود را فدا کند و از بازی خارج شود.

مافیا روسی

سناریو مافیا روسی یکی از پر فکت‌ترین سناریوهای بازی مافیا است. در این بازی تنها دو نقش مافیا ساده و شهروند وجود دارد. روز معارفه وجود ندارد و در شب‌های بعد مافیا شات شبی ندارد، تنها در روز با رای بازیکن‌ها از بازی خارج می‌شوند. بسته به سناریو ممکن است مافیا همدیگه را بشناسند و یا در طول بازی یارهای خود را پیدا کنند. باید توجه داشت که بازی سناریو مافیا روسی با نفرات کم نیز زمان زیادی خواهد داشت.

سناریو مافیا روسی معمولی

در این سناریو مافیا یارهای خود را در شب معارفه می‌شناسد.

◽️ تیم شهروند: شهروند

◾️ تیم مافیا: مافیا ساده

نفرات مجاز: 6 تا 15 نفر

شهروند

شهروند قابلیتی ندارد و تنها در روز می‌تواند به پیدا کردن مافیاها کمک کند.

مافیا ساده

در شب همراه تیم مافیا بیدار می‌شود و می‌تواند یک نفر را برای شات شب به رییس مافیا پیشنهاد بدهد اما انتخاب نهایی با رییس مافیا است.

شب مافیا

سناریو شب مافیا که به نوعی یک سبک متفاوتی با مافیا کلاسیک است نیز در سال‌های گذشته جز سناریوهای محبوب بوده است و مخاطبان خاص خود را دارد. در این سبک روز معارفه وجود ندارد و در ابتدای بازی مافیا یارهای خود را شناسایی می‌کند. مافیا شات شب دارد و رای‌گیری نیز وجود دارد. اما رای‌گیری مرحله دوم در فاز شب انجام می‌شود و مشخص نمی‌شود چه کسانی رای دادند، تنها تعداد آرا اعلام می‌شود. اعلام وضعیت وجود ندارد و برای مشخص شدن وضعیت بازی، نقش گورکن در بازی حضور دارد. در صورتی که گورکن از قابلیت خود استفاده کند، در ابتدای روز بعد تمام نقش‌هایی که از بازی خارج شدند با ترتیب تصادفی اعلام می‌شوند.

سناریو شب مافیا معشوقه

در این سناریو نقش معشوقه حضور دارد. با افزایش تعداد کلانتر ستاره‌دار، پزشک ستاره‌دار و گورکن ستاره‌دار اضافه خواهد شد.

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، شهردار، کلانتر، قاضی، دست‌کج، گورکن، گردن‌کلفت، دندان‌پزشک

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، معشوقه، شاهکش، جلب، جراح، شارلاتان

نفرات مجاز: 9 تا 18 نفر

کارآگاه 🌙 ♾

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.

پزشک 🌙 ♾

وظیفه پزشک حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. هر شب می‌توانید یک نفر را انتخاب کنید و در صورتی که آن فرد در شب مورد هدف شلیک قرار گرفته باشد، نجات پیدا می‌کند. در طول کل بازی، شما تنها یک‌بار می‌توانید خودتان را نجات دهید.

شهردار ☀️ ➊

اگر شهردار در دفاعیه نباشد، قبل از مرحله دوم رای‌گیری در خواب نیمروزی، در صورتی که شهردار بخواهد از قابلیتش استفاده کند، یکبار می‌تواند مرحله دوم را کلا لغو کند و کسی از بازی خارج نشود. در صورتی که قاضی و شهردار هر دو بخواهند از قابلیتشان استفاده کنند، دستور شهردار ارجح است و اجرا می‌شود. اگر دکتر و جراح هر دو در بازی باشند، در شب معارفه به شهردار معرفی می‌شوند.

کلانتر 🌙 ♾

هر شب می‌تواند یک نفر را انتخاب کند و در صورتی که آن شخص جز مافیا و دکتر سیو نکرده باشد، از بازی خارج خواهد شد. اما اگر شهروند انتخاب کرده باشد، در هر صورتی کلانتر از بازی خارج می‌شود.

قاضی ☀️ ➊

اگر قاضی در دفاعیه نباشد، قبل از مرحله دوم رای‌گیری در خواب نیمروزی، در صورتی که بخواهد از قابلیتش استفاده کند، یکبار می‌تواند یک نفر را به صورت مستقیم از بازی خارج کند، بدون اینکه رای دو حد نصاب را آورده باشد. در صورتی که شهردارو قاضی هر دو بخواهند از قابلیتشان استفاده کنند، دستور شهردار ارجح است و اجرا می‌شود.

دست‌کج 🌙 ➊

یک‌بار در طول بازی می‌تواند به یک نفر دست‌کجی کند و آن شخص همه قابلیتش را از دست بدهد. البته اگر دست‌کج به کارآگاه و یا نقش‌های مستقل دست‌کجی کند، اتفاقی نمی‌افتد و تنها فرصتش را از دست داده.

گورکن 🌙 ➋ | ➌ | ➍

بسته به تعداد نفرات، در طول بازی تعدادی فرصت برای گورکنی دارد. زمانی که در شب گورکن از قابلیتش استفاده کند، در ابتدای روز بعدی، ربات نقش‌هایی که از بازی خارج شدند را بدون ترتیب خاصی در گروه اعلام می‌کند.

گردن‌کلفت 🌙 ➊

در صورتی که گردن‌کلفت در فاز شب مورد اصابت شلیک واقع شود، در ابتدای روز بعد، نقش گردن‌کلفت اعلام می‌شود و گفته می‌شود که شب گذشته شات شده است. اما بلافاصله گردن‌کلفت از بازی خارج نخواهد شد و تا انتهای روز در بازی باقی می‌ماند. در انتهای روز گردن‌کلفت از بازی خارج می‌شود.

دندان‌پزشک 🌙 ♾

هر شب یک نفر را انتخاب می‌کند تا آن فرد در روز بعد سایلنت شود. فرد سایلنت شده در طول روز نمی‌تواند صحبت کند اما می‌تواند رای بدهد. دندان‌پزشک نمی‌تواند یک نفر را در دو شب متوالی سایلنت کند. دندان‌پزشک نمی‌تواند یک نفر را در دو شب متوالی سایلنت کند.

رییس مافیا 🌙 ♾

هر شب یک نفر را برای شات شب انتخاب می‌کند. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا را بگیرد، نتیجه استعلام همیشه شهروند خواهد بود.

معشوقه 🏪

در طول بازی، هر زمانی که از بازی خارج شود، در شب بعدی تیم مافیا یک شات اضافی خواهد داشت و می‌تواند به دو نفر شلیک کند.

شاهکش 🌙 ➊ | ➋

هر شب می‌تواند نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. در صورتی که درست حدس بزند، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج می‌شود.تنها یک یا دو بار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند و بعد از استفاده دیگر قابلیتی ندارد.

جلب 🌙 ➊ / ☀️ ♾

جلب یک قابلیت در شب و یک قابلیت در روز دارد. در شب می‌تواند یکبار یک فردی را انتخاب کند تا آن فرد در روز بعد، رای یک و دو او حساب نشود. در روز نیز، در خواب نیمروزی هر روز یک نفر را اعلام می‌کند تا آن شخص علاوه بر رای‌‌های دیگر، یک رای اضافی داشته باشد.

جراح 🌙 ♾

هر شب می‌تواند یکی از مافیاها را انتخاب کرده تا آن فرد در صورت شات شدن در بازی باقی بماند. جراح، پزشک تیم مافیا است.

شارلاتان 🌙 ♾

در فاز شب، شارلاتان یک نفر را انتخاب می‌کند. اگر فرد انتخابی کارآگاه با فرد انتخابی شارلاتان یک نفر باشد، استعلام اعلامی به کارآگاه برعکس خواهد شد. شارلاتان در طول بازی کلا دو بار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند.

مافیا ویژه

این سناریوها محبوب‌ترین سناریوهای بازی مافیا هستند و کاملا ابداع تیم طراحی ربات مافیا پرشین می‌باشد. در این سبک تیم مافیا شات شب ندارد و در روز نیز رای‌گیری انجام نمی‌شود. بلکه بازیکنان با استفاده از قابلیتشان بایستی بقیه بازیکنان را از بازی خارج کنند. البته از روز سه برای اینکه بازی طولانی نشود، رای‌گیری انجام می‌شود. اعلام وضعیت وجود ندارد و زمانی که فردی از بازی خارج می‌شود، ساید آن بازیکن اعلام می‌شود.

سناریو مافیا ویژه وسترن

در این سناریو به دلیل وجود نقش کابوی به این نام نامگذاری شده است. زمانی که نفرات بازی بیشتر می‌شود، نقش‌های کابوی ستاره‌دار و تروریست ستاره‌دار نیز اضافه خواهد شد. به دلیل اینکه کابوی زود دوئل نکند، تا روز سه نمی‌تواند با کسی دوئل انجام دهد.

◽️ تیم شهروند: کابوی، اسنایپر، تفنگدار، فراماسون، زره‌پوش، شهروند

◾️ تیم مافیا: شاهکش، تروریست

نفرات مجاز: 6 تا 10 نفر

اسنایپر 🌙 ➊ | ➋ | ➌

هر شب می‌تواند یک نفر را برای شات انتخاب کند. در صورتی که فایربک نداشته باشد و اگر پزشک آن فرد را سیو نکرده باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود. اما اگر فایربک داشته باشد، در صورتی که شات اسنایپر به سمت مافیا باشد، فرد انتخابی از بازی خارج می‌شود اما اگر فرد انتخابی شهروند باشد، خود اسنایپر از بازی خارج می‌شود.

فراماسون 🌙 ♾

هر شب می‌تواند در صورت تمایل، یکی از بازیکنان را انتخاب کند. در صورتی که بازیکن انتخاب شده مافیا نباشد، آن فرد وارد تیم ماسونی می‌شود. اما اگر آن فرد مافیا باشد، تیم ماسونی در روز بعد، دچار مرگ ماسونی می‌شود. توجه داشته باشید که اگر جاسوس را انتخاب کند، مرگ ماسونی رخ نمی‌دهد.

زره‌پوش 🌙 ♾ / ☀️ ➊

در شب توسط تیر مافیا کشته نمی‌شوید و همچنین در روز اگر رای خروج بیاوریداز بازی خارج نشده، زره از بین می‌رود و دیگر قابلیتی ندارد. در حالتی که زره شما از بین برود، مذاکره با شما صورت نمی‌گیرد.

تفنگدار 🌙 ♾

در هر شب می‌تواند به یکی از افراد به جز خودش، تفنگ بدهد. بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تفنگ جنگی و مشقی دارد. زمانی که تفنگ مشقی به فردی داده می‌شود، شلیک آن فرد طرف مقابل را نمی‌کشد و صرفا بقیه متوجه می‌شوند که آن بازیکن چه کسی را قصد دارد بکشد. معمولا تفنگ مشقی را به مافیای ذهنی داده می‌شود.

کابوی ☀️ ➊

در روز قبل از شروع رای‌گیری می‌تواند یکی از بازیکن‌های بازی را انتخاب کرده و با آن بازیکن دوئل کند و یا زمانی که تروریست فردی را انتخاب کرده باشد، کابوی می‌تواند خودش را فدای آن شخص کند.

شهروند

شهروند قابلیتی ندارد و تنها در روز می‌تواند به پیدا کردن مافیاها کمک کند.

شاهکش 🌙 ➊ | ➋

هر شب می‌تواند نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. در صورتی که درست حدس بزند، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج می‌شود.تنها یک یا دو بار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند و بعد از استفاده دیگر قابلیتی ندارد.

تروریست ☀️ ➊

در صورتی که در روز توسط رای از بازی خارج شود، می‌تواند قبل از رفتن، یکی از شهروندها را نیز به همراه خود از بازی خارج کند. اگر کابوی در بازی وجود داشته باشد، می‌تواند به جای آن شهروند، خود را فدا کند و از بازی خارج شود.

سناریو مافیا ویژه قمارباز

در این سناریو به دلیل وجود نقش قمارباز به این نام نامگذاری شده است. کاملا نقش‌های متفاوتی با سناریو وسترن دارد. تعداد مافیاها در این سناریو نسبت به بقیه سناریوها یکی بیشتر می‌باشد.

◽️ تیم شهروند: روانشناس، عینک‌ساز، آهنگر، عنکبوت، فراماسون، کابوی، شهروند

◾️ تیم مافیا: قمارباز، معشوقه، جاسوس، شاهکش، تروریست

نفرات مجاز: 6، 8، 11 و 13 نفر

روانشناس 🌙 ➊ | ➋ | ➌

روانشناس بسته به تعداد نفرات یک تعداد تیر دارد. هر شب می‌تواند یک نفر را برای شلیک انتخاب کند اما بایستی یک نفر دیگر را برای تایید شلیک انتخاب کند. ربات از فرد دوم می‌پرسد که آیا می‌خواهد به فرد مورد نظر شما شلیک شود، در صورت تایید، شلیک انجام می‌شود اما در صورت لغو، تیر به روانشناس برمی‌گردد.

عینک‌ساز 🌙 ➊ | ➋ | ➌

تعداد محدودی عینک دارد و در شب می‌تواند به افراد عینک بدهد. زمانی که به فردی عینک داده می‌شود، در صورتی که آن شخص شهروند باشد، می‌تواند استعلام بگیرد و اگر مافیا باشد می‌تواند ردگیری کند.

آهنگر 🌙 ➊ | ➋ | ➌

یک زره دارد و هر شبی می‌تواند آن را به یکی از بازیکنان بدهد. فردی که زره گرفته است تا آخر بازی در مقابل تیر، رای‌گیری و یا تروریست یک زره دارد.

عنکبوت 🌙 ➊ | ➋

عنکبوت یک یا دو تار دارد و می‌تواند دو نفر را با تار خود به هم ببافد. وقتی که دو نفر با تار به هم بافته می‌شوند، زمانی که یکی از دو نفر از بازی خارج شود، فرد دیگر نیز خارج می‌شود.

فراماسون 🌙 ♾

هر شب می‌تواند در صورت تمایل، یکی از بازیکنان را انتخاب کند. در صورتی که بازیکن انتخاب شده مافیا نباشد، آن فرد وارد تیم ماسونی می‌شود. اما اگر آن فرد مافیا باشد، تیم ماسونی در روز بعد، دچار مرگ ماسونی می‌شود. توجه داشته باشید که اگر جاسوس را انتخاب کند، مرگ ماسونی رخ نمی‌دهد.

کابوی ☀️ ➊

در روز قبل از شروع رای‌گیری می‌تواند یکی از بازیکن‌های بازی را انتخاب کرده و با آن بازیکن دوئل کند و یا زمانی که تروریست فردی را انتخاب کرده باشد، کابوی می‌تواند خودش را فدای آن شخص کند.

شهروند

شهروند قابلیتی ندارد و تنها در روز می‌تواند به پیدا کردن مافیاها کمک کند.

قمارباز 🌙 ♾

هر شب می‌تواند یک نفر را انتخاب کند و با آن شخص سنگ کاغذ قیچی بازی کند. اگر برنده شود، آن فرد از بازی خارج می‌شود. اگر ببازد قمارباز از بازی خارج می‌شود و اگر مساوی کند، یک فرصت مجدد در شب‌های بعد خواهد داشت.

شاهکش 🌙 ➊ | ➋

هر شب می‌تواند نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. در صورتی که درست حدس بزند، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج می‌شود.تنها یک یا دو بار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند و بعد از استفاده دیگر قابلیتی ندارد.

معشوقه 🏪

در طول بازی، هر زمانی که از بازی خارج شود، در شب بعدی تیم مافیا یک شات اضافی خواهد داشت و می‌تواند به دو نفر شلیک کند.

جاسوس

در شب همراه تیم مافیا بیدار می‌شود و قابلیتی ندارد. در صورتی که فراماسون جاسوس را انتخاب کند، مرگ ماسونی رخ نمی‌دهد.

تروریست ☀️ ➊

در صورتی که در روز توسط رای از بازی خارج شود، می‌تواند قبل از رفتن، یکی از شهروندها را نیز به همراه خود از بازی خارج کند. اگر کابوی در بازی وجود داشته باشد، می‌تواند به جای آن شهروند، خود را فدا کند و از بازی خارج شود.
به بالای صفحه بردن