انواع قابلیت‌های اختیاری در بازی مافیا

قابلیت‌های اضافی ربات مافیا پرشین

در بازی مافیا یکسری قابلیت‌های اضافی وجود دارند که شما می‌توانید در بازی اعمال کنید تا بازی جذاب‌تر شود. همانطور که از عنوان مشخص است، اضافه کردن این قابلیت‌ها کاملا اختیاری می‌باشد و در صورت نبودن آن‌ها مشکلی در بازی پیش نمی‌آید. برخی از این قابلیت‌ها به صورت عمومی قابل استفاده هستند و برخی دیگر مربوط به زمانی هستند که شما به صورت مجازی در تلگرام با ربات مافیا پرشین بازی می‌کنید.

تارگ کاور

تارگت کاور در بازی مافیا

در زبان فارسی به تارگت کاور، اتهام حمایت گفته می‌شود. در این حالت بعد از اینکه افراد وارد دفاعیه شدند، قبل از اینکه دفاع انجام بدهند، می‌توانند از بین مابقی بازیکنان (کسانی که در دفاع قرار ندارند) فرد یا افرادی را انتخاب کنند تا در موردشان صحبت کنند. در حال حاضر در بات مافیا پرشین به صورت زیر تارگت کاور اجرا می‌شود:

سناریو شبکه سلامت

1. زمانی که یک نفر در دفاع حضور دارد، یک نفر به عنوان تارگت و یک نفر به عنوان کاور صحبت خواهد کرد. فردی که تارگت را می‌گیرد حتما باید تارگت بزند، البته می‌تواند در مورد بقیه بازیکنان و فکت‌های بازی صحبت کند اما برآیند صحبتش حتما باید تارگت زدن باشد. همچنین فردی که کاور می‌گیرد نیز باید از آن فرد حمایت کند.

2. زمانی که دو نفر در دفاع حضور دارند، در مورد هر یک از افراد حاضر در دفاع، تنها یک نفر صحبت خواهد کرد. این نفر می‌تواند هم تارگت بزند و هم کاور کند، محدودیتی در این مورد ندارد.

3. زمانی که سه نفر و بیشتر در دفاع حضور دارند، نه تارگت کاور وجود دارد و نه اینکه فردی در مورد آن‌ها صحبت می‌کند. تنها افرادی که در دفاع حضور دارند صحبت خواهند کرد.

بقیه سناریوها

1. زمانی که یک یا دو نفر در دفاع حضور دارد، هر کدام از افراد می‌توانند تارگت کاور داشته باشند. همانند سناریو شبکه سلامت، فردی که تارگت می‌گیرد حتما باید تارگت بزند و فردی که کاور گرفته است حتما باید کاور کند.

2. زمانی که سه نفر در دفاع هستند، در مورد هر کدام تنها یک نفر صحبت می‌کند که این فرد می‌تواند هم تارگت بزند و هم کاور کند.

3. در حالتی که چهار نفر و بیشتر در دفاع حضور دارند، هیچ کسی در مورد آن‌ها صحبت نمی‌کند و تنها افراد حاضر در دفاعیه صحبت خواهند کرد.

⚠️ بنابراین به شکلی که توضیح داده شد، تارگت کاور و یا یک فرد مشخص می‌شود. ترتیب صحبت به این شکل هست که ابتدا تارگت سپس کاور نفر اول صحبت می‌کند، سپس تارگت نفر دوم و کاور نفر دوم صحبت خواهند کرد تا الی آخر. بعد از اینکه تارگت کاورها صحبت کردند، خود افرادی که در دفاع قرار دارند از خودشان دفاع می‌کنند. توجه داشته باشید در صورتی که فردی که تارگت گرفته است، کاور کند و یا فردی که کاور گرفته است، تارگت بزند، اینکار تارگت کاور دزدی گفته می‌شود و فرد خاطی در روز بعد سایلنت انضباطی (سکوت انضباطی) خواهد بود. همچنین زمانی که فردی در دفاع حضور دارد، اگر بخواهد تارگت داشته باشد حتما باید کاور هم داشته باشد و بالعکس. در صورتی که تنها یکی از تارگت کاور را داشته باشد، هیچکسی در موردش صحبت نخواهد کرد.

چالش روسی (چلنج روسی)

چلنج روسی در مافیا

چالش روسی یا چلنج روسی یکی از قابلیت‌های بسیار جذاب بازی مافیا می‌باشد. معمولا چالش‌های روسی پر از تنش، هیجان و داد و بیداد می‌باشد. همچنین در تمامی لحظات، بازیکن‌ها در حال آوردن فکت‌های مهم بازی هستند. روش انجام چالش روسی به شکل زیر می‌باشد:
در آخر روز دو نفر از بازیکنان می‌‌توانند با یکدیگر چالش روسی اجرا کنند. ابتدا بات یک پیام در گروه ارسال می‌کند که با چه کسی می‌خواهی چالش روسی اجرا کنی؟ در صورتی که دو نفر یکدیگر را انتخاب کرده باشند،‌برای چالش روسی انتخاب می‌شوند و بات در گروه اعلام می‌کنند. این دو نفر به صورت یک در میان به یکدیگر تارگت می‌زنند و فکت‌هایی که فرد مقابل را مافیا می‌کند اعلام می‌کند. ابتدا بازیکن یک، سپس بازیکن دو، دوباره بازیکن یک و در آخر بازیکن دو (مجموعا 4 چالش انجام می‌شود).
توجه داشته باشید در صورتی که در مرحله انتخاب، بیش از یک زوج یکدیگر را انتخاب کرده باشند، بات یکی از این زوج‌ها را به صورت رندوم انتخاب می‌کند و در گروه اعلام می‌کند.

⚠️ از بین چالش روسی و چالش اضافی تنها یک مورد را می‌توانید انتخاب کنید.

اعلام وضعیت رنگی

اعلام وضعیت رنگی در مافیا

اعلام وضعیت رنگی یکی از قابلیت‌های بسیار پیشرفته و حرفه‌ای در بازی مافیا می‌باشد. این اعلام وضعیت جایگزین اعلام وضعیت عادی در مافیا کلاسیک می‌باشد. به صورت عادی زمانی که در بازی مافیا کلاسیک روز می‌شود، گرداننده بازی از بازیکنان سوال می‌کند که آیا درخواست اعلام وضعیت دارید؟ در صورتی که اکثریت افراد موافق باشند، وضعیت اعلام می‌شود. اعلام وضعیت به این صورت است که اعلام می‌شود که چند نفر شهروند، چند نفر مافیا و چند نفر مستقل از بازی تا این لحظه خارج شدند. وقتی که تعداد نفرات بالا می‌رود این روش اعلام وضعیت نسبتا کار مبتدی‌ای می‌باشد و جایگزین آن اعلام وضعیت رنگی صورت می‌گیرد.

زمانی که بازی به صورت اعلام وضعیت رنگی می‌باشد، همانند حالت کلاسیک، در ابتدای روز گرداننده از بازیکنان می‌پرسد که آیا درخواست اعلام وضعیت دارند و یا خیر. در صورتی که اکثریت موافقت کنند، وضعیت اعلام می‌شود. اما این بار وضعیت به صورت یکی از سه رنگ قرمز، زرد و یا سفید اعلام می‌شود. نحوه مشخص شدن رنگ وضعیت شهر به این صورت است که بایستی تعداد شهروندان و بازیکنان منفی (مافیا و مستقل) را از یکدیگر کم کنید و یک عدد بدست می‌آید. اگر این عدد 1 یا 2 باشد وضعیت قرمز می‌باشد. اگر این عدد 3 یا 4 باشد، وضعیت زرد می‌باشد و اگر این عدد بزرگتر مساوی 5 باشد، وضعیت شهر سفید می‌باشد.

توجه داشته باشید زمانی که از اعلام وضعیت رنگی استفاده می‌کنید، در روزهای ابتدایی ممکن هست وضعیت شهر تغییر نکند و سفید باقی بماند (حتی اگر شهروند بیرون رفته باشد) بنابراین سعی کنید بعد از دو سه روز درخواست اعلام وضعیت داشته باشید.

این قابلیت تنها برای مافیا کلاسیک پیشرفته قابل اجرا می‌باشد و در مابقی سناریوها اجرا نمی‌شود.

سوییچ مافیا

سوییچ مافیا

سوییچ مافیا نیز همانند اعلام وضعیت رنگی جز قابلیت‌های پیشرفته و حرفه‌ای بازی مافیا می‌باشد. در این حالت اعضای تیم مافیا در شبی که به یکدیگر معرفی می‌شوند می‌توانند نقش‌های خود را با یکدیگر جابجا کنند. بسته به تعداد اعضای تیم مافیا، تعداد سوییچ مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که همه نقش‌ها قابل جابجایی نیستند. به طور مثال اگر تیم مافیا یک سوییچ داشته باشند تنها دو نفر می‌توانند نقش‌های خود را با یکدیگر جابجا کنند، به طول مثال تروریست با خرابکار نقش‌های خود را جابجا کنند.

تعداد سوییچ به این صورت می‌باشد که تا 4 مافیا یک سوییچ، بین 5 تا 7 مافیا دو سوییچ و بیشتر از آن سه سوییچ خواهند داشت.

⚠️قابلیت سوییچ مافیا در سناریو شبکه سلامت ناتو به دلیل حضور گروگانگیر، امکان پذیر نمی‌باشد.

چالش اضافی (اکسترا چلنج)

چالش اضافی در مافیا

چالش اضافی یک قابلیتی است که به صورت اختیاری به بازی اضافه می‌شود. در این حالت وقتی که تمام صحبت‌ها انجام می‌شود، افرادی که می‌خواهد بیشتر صحبت کنند از طرف گرداننده چالش دریافت می‌کنند. به همین دلیل بعضی از افراد به چالش اضافی، چلنج گاد و یا قاشق نیز می‌گویند. مبنای انتخاب افراد برای چالش اضافی در بازی حضوری به این صورت هست که گرداننده بررسی می‌کند که در مورد کدام یک از متقضایان چالش، بیشتر صحبت شده است و به آن‌ها چالش می‌دهد.

در بات زمانی که از این گزینه استفاده می‌شود، بات اعلام می‌کند که هر کسی که چالش اضافی می‌خواهد «من» تایپ کند و بعد از اینکه تمام کسانی که چالش می‌خواهند درخواست دادند، از بین افراد، با اولویت اینکه کدام یک در روزهای قبل چالش نگرفتند و ترتیب درخواست، خود بات به افراد چالش می‌دهد. تعداد چالش بستگی به تعداد نفرات داخل بازی دارد.

⚠️ از بین چالش روسی و چالش اضافی تنها یک مورد را می‌توانید انتخاب کنید.

بازی دعوتی

بازی دعوتی در مافیا

این یکی از قابلیت‌های ربات مافیا پرشین می‌باشد برای زمانی که شما می‌خواهید با یک سری از افراد خاص بازی کنید. در این حالت شما باید بازی دعوتی را انتخاب کنید و هیچکس نمی‌تواند در بازی جوین شود مگر اینکه از طرف شما به بازی دعوت شود. برای اینکه بازیکنی را به بازی دعوت کنید بایستی دستور invite یا اینوایت بر روی یکی از پیام‌های آن بازیکن توسط یکی از ادمین‌ها ریپلای شود. زمانی هم که می‌‌خواهید لیست دعوت شده‌ها را پاک کنید از دستور clear می‌توانید استفاده کنید.

وویس چت

وویس چت

بعد از اینکه قابلیت وویس چت به تلگرام اضافه شد در بات نیز ما گزینه وویس چت را اضافه کردیم. این حالت نسبت به حالت معمولی تفاوت‌های زیر را دارد:

کیک نشدن در اثر پیام ندادن

به دلیل اینکه بازیکن‌ها صحبت می‌کنند و ممکن هست در نوبت خود هیچ پیامی ارسال نکنند، بات در این حالت این افراد را از بازی به صورت اتوماتیک کیک نمی‌کند. برای اینکه بازیکن‌های آفلاین به صورت اتوماتیک توسط بات کیک شوند، اگر بازیکنی در دو روز متوالی، در نوبت خود هیچ پیامی ارسال نکند و همچنین در رای‌گیری اول و دوم شرکت نکند، در روز سوم به صورت اتوماتیک کیک خواهد شد.

کاهش زمان صحبت

با توجه به اینکه دیگر نیازی نیست تا وویس افراد آپلود و دانلود شود و به صورت آنلاین همه صحبت‌ها شنیده می‌شود زمان‌بندی در این حالت کمتر می‌‌باشد.

ارسال پیام اتمام زمان

در این حالت برای اینکه بازیکن‌ها از تمام شدن زمان خود آگاه شوند، 10 ثانیه قبل از پایان زمان، یک پیام توسط بات اعلام می‌شود.

⚠️ از بین وویس چت و نابینایان تنها یک مورد را می‌توانید انتخاب کنید.

نابینایان و کم‌بینایان

نابینایان در مافیا

بعد از اینکه تیم ربات مافیا پرشین مطلع شد که افراد نابینایان در حال بازی با ربات مافیا پرشین هستند، تلاش کرد تا هر چه تمام‌تر شرایط را برای این عزیزان محیا کند. برای همین منظور یکی از شرایط بازی عنوان نابینایان می‌باشد. در این حالت زمان‌بندی‌های لازم برای افراد نابینا و کم بینا افزایش یافته است تا این افراد بتوانند در مدت لازم متن‌های مورد نظر را بخوانند.

همچنین یک گروه برای این عزیزان در نظر گرفتیم که اگر دوست داشتید می‌توانید وارد این گروه شوید.

⚠️ از بین وویس چت و نابینایان تنها یک مورد را می‌توانید انتخاب کنید.

بازی تصویری

بازی تصویری مافیا

با پیشرفت تلگرام و اضافه شدن تماس تصویری گروهی، قابلیت بازی تصویری به بات اضافه شد. به این صورت که افراد دوربین خودشون رو باز می‌کنند و در حین بازی بقیه بازیکنان رو میتونن ببینند. بازی تصویری کمک میکنه تا افراد علاوه بر صدای بقیه، تصویر رو هم ببینند و تجربه نزدیک‌تری به بازی حضوری داشته باشند.

برای انجام بازی تصویری نیاز به یک گرداننده برای نظم دادن به بازی و اعلام نوبت‌ها هست، بقیه کارها در بات انجام می‌شود (تقسیم نقش، اتفاقات شب و رای‌گیری). کسی که استارت بازی را میزند به عنوان گرداننده بازی تعیین می‌شود. زمانی که گزینه تصویری را انتخاب می‌کنید در نوبت هر فردی، پیام اتمام چالش قبل صحبت و پیام شروع چالش بعد صحبت توسط بات ارسال می‌شود.

🟥 اگر فرد قبل از خود چالش داده بود، وقتی پیام چالش قبل صحبت ظاهر شد، گرداننده باید اعلام کند که زمان تمام شد.

🟩 اگر فرد بعد از خود چالش داده بود، وقتی پیام شروع چالش بعد صحبت ارسال شد، گرداننده باید اعلام کند که چلنجر صحبت کند.

⬛️ اگر هم کلا فرد چالش نداد، هر جای صحبت که، صحبتش تموم شد، گرداننده میتونه نکست بزنه. وقتی هم که پیام شروع چالش بعد صحبت اومد، وقت بازیکن تمومه و گرداننده باید نکست بزنه.

 

کارت انتخابی

کارت انتخابی در مافیا

زمانی به صورت حضوری بازی می‌کنید، برای گرفتن نقش، گرداننده یک سری شماره جلوی شما قرار میده تا با انتخاب یکی از این شماره‌ها، به شما نقش داده شود. این قابلیت با عنوان کارت انتخابی در بات مافیا پرشین وجود دارد. زمانی که این گزینه را فعال می‌کنید، ابتدای بازی نفرات به نوبت یک شماره رو انتخاب می‌کنند. بعد از زدن هر شماره، نقش فرد پیوی ارسال میشه. این کار برای این هست که هر کس خودش نقش خود را انتخاب کند.

پیمایش به بالا