نقش جان سخت در مافیا: تمام نکات مهم

جان سخت در مافیا

نقش جان سخت مهم‌ترین نقش سناریو شب های مافیا فیلمو می‌باشد. در اصل به جای استعلام وضعیت در این سناریو از قابلیت جان سخت استفاده می‌شود. به دلیل اهمیت بالای نقش جان سخت، در شب، یک زره دارد و از اولین شلیک تیم مافیا در امان است. نقش جان سخت از کدام نقش شب مافیا برداشته شده است؟ چه لزومی به وجود این نقش در بازی مافیا وجود دارد؟ چطور باید با نقش جان سخت در مافیا بازی کنیم؟ برای اینکه جواب این سوالات رو متوجه بشید، با ما همراه باشید.

نقش جان‌سخت یکی از نقش‌های ویژه سناریو شب های مافیا (فیلیمو) می‌باشد. در اصل این نقش از نقش گورکن الهام گرفته شده است. با این تفاوت که نقش جان سخت در شب یک زره دارد. دو بار در طول بازی جان سخت می‌تواند استعلام نقش‌هایی که از بازی خارج شدند رو بگیرد. به این صورت که اگر جان سخت در شب به گرداننده اعلام کنه که می‌خواهد از قابلیتش استفاده کند، فردای آن روز، بعد از اینکه کشته‌های شب از بازی خارج می‌شوند. گرداننده نقش‌هایی که خارج از بازی هستند رو بدون ترتیب اعلام میکنه. یعنی بازیکن‌ها متوجه نمیشن که کدوم یکی از بازیکن‌ها خارج از بازی هستند. صرفا بازیکن‌ها می‌فهمند که کدوم نقش‌ها بیرون از بازی هستند. اسم این نقش از سری فیلم‌های جان سخت (Die Hard) برداشته شده است.

وجود نقش جان سخت در مافیا چه اهمیتی دارد؟

در بازی مافیا کلاسیک زمانی که روز میشه، گرداننده اعلام میکنه که چه کسانی درخواست استعلام وضعیت دارند. اگر اکثریت درخواست داشته باشند، گرداننده وضعیت شهر رو اعلام میکنه. اعلام وضعیت به این صورت هست که تعداد شهروندها، مافیاها و مستقل‌هایی که از بازی خارج شدند رو اعلام میکنه. در بازی شب مافیا و شب‌های مافیا (فیلیمو) چیزی به اسم استعلام وضعیت وجود نداره. برای اینکه شهروندها متوجه بشن که وضعیت به چه صورت است، بایستی نقش جان‌سخت از قابلیتش استفاده کند.

فرض کنید جان سخت از بازی خارج بشه، شهروندها از کجا میخوان متوجه بشن که چه کسی مافیا هست؟ یکی از بازیکن‌ها رو اجماع می‌کنند، چطور ساید اون فرد مشخص میشه؟ اگر نقش جان سخت یا گورکن در بازی نباشه، شهروندها گرگیجه می‌گیرند و نمی‌دونند که به چه کسی اعتماد کنند. اگر در روز یک جان سخت از بازی خارج شه، احتمال زیاد اون بازی رو مافیا برنده میشه.

چطور با نقش جان سخت در مافیا بازی کنیم؟

همانطور که گفتیم، نقش جان سخت از نقش‌های بسیار مهم سناریو شب های مافیا (فیلمو) می‌باشد. بنابراین بازیکنی که نقش جان سخت رو داره تمام تلاش رو باید بکنه تا در بازی باقی بمونه. با توجه به اینکه در شب یک زره داره، اگر در طول روز جان سخت مشکوک بازی نکنه، میتونه تا آخر توی بازی باشه. بنابراین باید سعی کنید با نقش جان سخت مشکوک بازی نکنید. خیلی هم نباید مطمئن تارگت بزنید. چون اگر یک درصد تارگت شما شهروند باشه، بعد از خروج شهروند، کل شهر به شما مشکوک میشن. پیشنهاد میشه که صرفا یک سری تارگت اعلام کنید و با هیچ کسی ساید نگیرید.

چه زمانی از قابلیت جان سخت در مافیا استفاده کنیم؟

نقش جان سخت در مافیا در طول بازی کلا دو بار میتونه از قابلیتش استفاده کنه. در نتیجه استفاده به موقع از قابلیت جان سخت بسیار مهم هست. اگر در طول روز خروجی نداشتید، پیشنهاد میشه که در شب از قابلیتتون استفاده نکنید. صبر کنید تا در روز یک نفر اجماع بشه و در شب بعدی از قابلیتتون استفاده کنید. چون به احتمال زیاد فردی که شب شات میشه شهروند هست و استفاده از قابلیت شما خیلی اطلاعات زیادی رو به شهر نمیده. هر زمانی هم که در روز خروجی داشتید، حتما باید از قابلیت استفاده کنید. بعضی وقت‌ها هم بعد از خروج یک نفر، کارت حرکت آخر بی خوابی رو انتخاب میکنه. در این حالت شما نمی‌تونید از قابلیتتون استفاده کنید. باید در روز بعدی کسی رو اجماع نکنید و در شب بعد، از قابلیتتون استفاده کنید.

انتخاب جان سخت توسط فروشنده

نقش فروشنده یکی از نقش‌های سناریو شب های مافیا می‌باشد که در فصل فینال در دک بازی قرار داده شده است. در صورتی که نقش فروشنده در طول بازی جان سخت رو انتخاب کنه، اگر جان سخت زره داشته باشه، فقط زره جان سخت از بین میره و اگر جان سخت قبل از اون، زره‌ش رو از دست داده باشه، قابلیت جان سخت گرفته میشه. زمانی که در اثر انتخاب فروشنده، زره جان سخت از بین میره، توسط گرداننده اعلام میشه که فروشنده قابلیت این بازیکن رو گرفت اما در فاز شب گرداننده به جان سخت اعلام میکنه که میتونه از قابلیتش استفاده کنه.

جمع‌بندی

نقش جان سخت مهم‌ترین نقش سناریو شب‌های مافیا فیلیمو می‌باشد. جان سخت یک زره در فاز شب دارد و اگر مافیا به سمت جان سخت شلیک کنه، زره از بین میره و جان سخت در بازی باقی میمونه. جان سخت دو بار میتونه از قابلیتش استفاده کنه. در صورتی که جان سخت از قابلیتش استفاده کنه، ابتدای روز بعد، توسط گرداننده، نقش‌هایی که از بازی خارج شدند، بدون ترتیب اعلام میشه. بنابراین اگر نقش جان سخت از بازی به هر شکلی حذف بشه، شهروندها گمراه میشن و خیلی سخت میشه بدون جان سخت مسیر درستی رو در طول بازی انتخاب کرد.

سعی کنید با نقش جان سخت تارگت محکمی نزنید و با احتیاط بازی کنید. اگر هم در فاز روز شهر، خروجی نداشت نباید از قابلیتتون استفاده کنید و هر زمانی هم که در روز یک نفر اجماع شد، حتما از قابلیتتون استفاده کنید. اگر فروشنده جان سخت رو انتخاب کنه، در صورتی که جان سخت زره داشته باشه، تنها زره جان سخت از بین میره و همچنان جان سخت میتونه از قابلیتش استفاده کنه. اما اگر جان سخت زره نداشته باشه، قابلیت جان سخت از بین میره و به شهروند ساده تبدیل میشه.

به نظر شما چه نکاتی رو باید با نقش جان سخت در مافیا رعایت کرد؟

2 دیدگاه دربارهٔ «نقش جان سخت در مافیا: تمام نکات مهم»

  1. اگر جان سخت در شب نوسط ساقی مست بشه شیلدش برای تمام بازی میفته یا فقط اون شب؟ اگه قبلا شات شده باشه و شیلد نداشته باشه و مست بشه چه اتفاقی میفته؟

    1. اگر جان سخت توسط ساقی در سناریو گادفادر شو مست بشه، اون شب نمیتونه استعلام وضعیت بگیره و شیلدی هم نداره. اگر هم از قبل شیلدش از بین رفته باشه، صرفا اون شب نمیتونه استعلام وضعیت بگیره.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا