اصطلاحات بازی مافیا، تمام نکاتی که قبل بازی باید بدانید

اصطلاحات بازی مافیا

اگر برای اولین بار بازی مافیا رو تجربه کرده باشید، بازیکن‌ها یکسری اصطلاحات و کلمات خاصی میگن که مختص بازی مافیا هست. طبیعتا اگر معنی این کلمات رو ندونید نمیتونید به درستی بازی کنید. در این صفحه اصطلاحات بازی مافیا که رایج هستند رو توضیح دادیم. اگر کلا در مورد بازی مافیا اطلاعاتی ندارید از این اینجا شروع کنید!

اصطلاحات مافیا: ابتدایی

نکست

وقتی توی بازی مافیا میخواید نفر بعدی صحبت کنه، نکست میزنید. مثلا زمان شما هنوز مونده و صحبتی دیگه ندارید، میگید نکست و نفر بعد متوجه میشه که شما صحبتی ندارید و شروع میکنه به صحبت کردن.

باگ

کلمه باگ به معنی اشتباه یا خطا هست. وقتی توی بازی مافیا یک نفر اشتباهی میکنه اصطلاحا میگن باگ داده. حالا این باگ میتونه باگ شهروندی باشه یا باگ مافیایی

نوب

تو همه زمینه‌ها به فرد ناشی نوب گفته میشه. توی بازی مافیا هم فردی که مبتدی هست رو بهش میگن نوب.

تپان

اصطلاح تپان به بازیکنی گفته میشه که اشتباهات فاحشی در طول بازی انجام میده و این اشتباهات ناشی از درست فکر نکردن هست.

ظن

به این کلمه اتهام یا تارگت هم گفته میشه. وقتی که به نظر شما فردی یا افرادی مافیا هستن به اون افراد ظن میزنید (تارگت میزنید).

بینگو

وقتی در زمان رای گیری یکی از بازیکن‌ها صفر رای میاره، اصطلاحا گفته میشه بینگو (Bingo) نشست.

شالله

زمانی که بازیکنی داد و بیداد میکنه و به صورت عصبی رفتار میکنه، اصطلاحا گفته میشه شالله کرد.

کلین شیت یا بدون تلفات

وقتی تیم مافیا یا شهروند برنده بازی میشه و هیچ کدوم از اعضای تیم برنده از بازی خارج نمیشن، اصطلاحا گفته میشه به صورت کلین شیت (Clean Sheet) بازی رو برنده شدند.

آدز شهروندی

بعضی‌ها این کلمه رو به اشتباه آگز هم میگن. اما درست این کلمه آدز هست به معنی شانس (Ods). وقتی گفته میشه فلان بازیکن آدز شهروندی داره ینی احتمال داره شهروند باشه.

چالش

در حین صحبت بقیه، با گرفتن چالش، میتونید بعد و یا قبل از آن فرد، در زمان کمتری صحبت کنید. مثلا نوبت من هست و شما میخواید حرفی بزنید. دستتون رو به این شکل 🤏🏻 بالا میگیرید تا من متوجه بشم چالش میخواید. اگر من خواستم میتونم به شما چالش بدم. در این صورت قبل یا بعد از من صحبت میکنید. چالش به نسبت نوبت هر فرد زمان کمتری داره (مثلا نوبت صحبت 30 ثانیه باشه، چالش 15 ثانیه میشه)

اصطلاحات بازی مافیا

فکت

کلمه فکت به معنی حقیقت هست اما در بازی مافیا به عنوان دلیل یا اثبات استفاده میشه. مثلا وقتی بازیکنی میگه فکت مافیایی فلان بازیکن این هست یعنی دلیل یا اثبات اینکه آن فرد مافیا هست رو داره میگه.

کنسه دادن

کنسه دادن اصطلاحی هست که از شطرنج وارد مافیا شده است. تو شطرنج کنسه دادن به معنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن هستش اما توی بازی مافیا به عنوان فریب یا گمراه کردن استفاده میشه. وقتی که بازیکنی میگه کنسه دادم یعنی بقیه رو فریب دادم که اشتباه کنند.

کره گیری

وقتی بازیکنی از صحبت‌های بازیکن دیگه برداشتی میکنه و اون برداشت جوری هست که به نقطه‌ای که خودش میخواد برسه، گفته می‌شود آن بازیکن کره گرفت.

نوار خالی

وقتی بازیکنی توی صحبتش نکته خاصی رو نمیگه و اطلاعات مفیدی رو وارد بازی نمیکنه گفته میشه که نوار خالی پر کرد.

خاکستری

وقتی به بازیکنی مشکوک هستید که مافیا هست ولی خیلی مطمئن نیستید، به اون بازیکن خاکستری میگید.

سیاه

فردی که کاملا برای شما مافیا هست، سیاه گفته میشه. بعضی‌ها از اصطلاح مافیای صد هم استفاده می‌کنند.

لایک و دیس‌لایک

وقتی که بازیکنی در حال صحبت هست، بقیه بازیکن‌ها میتونن نظرشون رو در مورد صحبت‌های آن فرد بیان کنن. برای اینکار میتونید لایک یا دیسلایک 👍🏻 👎🏻 بدید. بعضی از افراد هم وقتی که لایک میدن همزمان میگن لایک (یا دیسلایک) که کار درستی نیست باعث میشه کسی که داره صحبت میکنه تمرکزش از بین بره (لایک و دیسلایک صدا نداره!)

اصطلاحات بازی مافیا

دعوای زرگری

وقتی دو مافیا با همدیگه وارد چلنج و جنگ میشن اصطلاحا گفته میشه دعوای زرگری هست. این دعوای زرگری میتونه به صورت ظاهری باشه و باعث نشه یکی از اون افراد از بازی خارج بشن یا ممکن هست که به صورت جدی وارد چلنج بشن و در نهایت یکی از اون بازیکن‌ها از بازی خارج بشه. دو طرف دعوای زرگری، مافیا هستند.

فروپاشی درونی یا کلپس (کولپس)

وقتی هیچ چیز از بازی نفهمیدید و گیج، منگ و متعجب هستید، اصطلاحا گفته میشه شما کلپس (کولپس) هستید.

شو، نمایان یا عیان

در اصطلاحات بازی مافیا به فردی که به صورت واضح هویتش مشخص شده است، شو گفته می‌شود. حالا ممکن هست آن فرد مافیا باشد یا یک نقش دیگر. (همان کلمه Show)

سیو یا هیل

به نجات دکتر در شب، سیو (نجات) گفته میشه. این سیو ممکن هست موفقیت‌آمیز باشه یا نباشه. در هر صورت به این کار سیو کردن گفته میشه.

استعلام

زمانی که کارآگاه مافیا بودن یا نبودن یکی از بازیکن‌ها رو میپرسه، به اینکار استعلام گرفتن گفته میشه. استعلام مثبت به معنی اینه که فرد مقابل مافیا هست.

شات

به شلیک، شات گفته میشه. این شلیک ممکن هست از طرف مافیا، اسنایپر و یا هر نقشی که قابلیت شلیک داره، باشه.

سایلنت

زمانی که یک فرد برای ساکت شدن توسط ناتاشا (دندانپزشک و یا روانپزشک) انتخاب میشه، در اصطلاحات بازی مافیا اون فرد سایلنت میشه. به این کار سایلنت کردن گفته میشه.

آنسایلنت

به عمل برعکس سایلنت که توسط کشیش انجام میشه، آنسایلنت گفته میشه.

اکت شب

کلمه اکت (Act) به معنی حرکت هست. هر صدا، حرکتی یا ردی که از رفتار بازیکن‌ها در فاز شب گرفته بشه را اکت شب گفته میشه.

نایت زدن

به کسی که به عمد (تقلب) یا غیر عمد (اشتباه گاد یا خودش) از طریق دیدن در فاز شب، هویت کسی را متوجه میشه، اصطلاحا گفته میشه نایت زده است.

چالش روسی یا چلنج روسی

چلنج روسی یکی از جذابیت‌های بازی مافیا هست. وقتی دو نفر همدیگه رو مافیای قطعی دارند، با هم چلنج روسی میرن. به این صورت که اول چلنج روسی توسط یکی از این دو نفر درخواست داده میشه و نفر مقابل باید قبول (اکسپت) کنه. وقتی که چلنج اکسپت شد، به نوبت هر کدوم 30 ثانیه صحبت می‌کنند. به صورت یکی در میون و هر کدوم دو بار صحبت خواهند کرد.

اصطلاحات بازی مافیا: پیشرفته

تارگت یا کاور در دفاع

معنی تارگت زدن چیست در مافیا؟ وقتی بازیکنی وارد دفاعیه میشه، در یکسری موقعیت‌های خاص، دو نفر میتونن در مورد آن بازیکن صحبت کنند. یک نفر تارگت و یک نفر کاور. وقتی فردی تارگت یک بازیکن رو میگیره، به معنی این هست که آن فرد رو به عنون مافیا داره و میخواد فکت‌های مافیاییش رو بگه. کاور هم به معنی این هست که میخواد از آن فرد حمایت کنه و آن فرد رو شهروند داره. تارگت دزدی یا کاور دزدی زمانی گفته میشه که تارگت گرفته بشه اما تارگت زده نشه (یا کاور گرفته بشه و کاور انجام نشه) تو این حالت فردی که تارگت یا کاور دزدی کرده کار اشتباهی کرده و بر اساس تصمیم گاد بازی جریمه میشه (معمولا روز بعد سایلنت انظباطی میشه)

پوش

پوش (Push) به معنی هل دادن هست، توی بازی مافیایی وقتی که تلاش میشه که یک نفر از بازی خارج بشه اصطلاحا پوش میشه. حالا این پوش میتونه پوش مافیایی باشه یا پوش شهروندی. بستگی داره که چه کسایی تلاش کردن که آن بازی از بازی خارج بشه.

قبله شهر

وقتی یکی از بازیکن‌ها به عنوان رهبر شهر توی بازی روند بازی رو مشخص میکنه اصطلاحا گفته میشه که آن بازیکن قبله شهر هست. قبله شهر لزوما شهروند نیست و ممکن هست مافیا باشه.

خودزنی

تیم مافیا میتونه شب به جای اینکه شهروند شات کنه، یکی از یارهای خودش رو شات کنه. به اینکار خودزنی گفته میشه. مثلا فرض کنید توی روز یک شهروند رو پوش کنن و شب یکی از یارهای خودی رو بزنن، روزی بعد که استعلام وضعیت گرفته میشه بقیه فکر میکنند که فردی که توی روز رفته مافیا بوده و بازیکنی که در شب رفته شهروند.

رد خون

وقتی یکی از بازیکن‌ها از بازی خارج میشه (مثلا شب شات میشه) اصطلاحا گفته میشه که رد خون آن بازیکن گرفته بشه به این معنی که ببینیم به چه کسانی تارگت داشته و ما طبق تارگت‌های آن فرد بازی کنیم. ولی خب خیلی کار درستی نیست و مافیا با توجه به همین نکته سعی میکنه شات کنه.

چالش روسی (چلنج روسی)

چالش روسی یکی از قابلیت‌های اختیاری بازی مافیا هست که معمولا در سطح پیشرفته استفاده میشه. چالش روسی در آخر روز قبل از رای‌گیری انجام میشه و دو نفر با همدیگه توی چلنج خواهند بود. فرض کنید من و شما با هم چلنج روسی بریم. اول من به شما تارگت میزنم و فکت‌های شما رو میارم، بعد شما فکت‌های من رو میارید، دوباره من در مورد شما صحبت میکنم و در آخر شما در مورد من صحبت میکنید (تایم هر صحبت توی چالش روسی بین 20 تا 30 ثانیه هست).

شهروند تبر

وقتی یکی از شهروندها شروع به خارج کردن بقیه شهروندها در روز میکنه، به این شهروند، شهروند تبر گفته میشه. (شهر تشبیه به یک درخت شده که این شهروند تیشه به ریشه اون داره میزنه)

گره

در بازی مافیا بعضی وقت‌ها بین دو یا چند نفر، یک ابهامی به وجود میاد که نمیشه به درستی هیچ یک از طرف‌های ابهام رو به راحتی تشخیص داد. این حالت جوری هست که از هر دیدگاه هر طرف که نگاه کنی انگار آن فرد درست میگه و نمیشه حرفش را به راحتی رد کرد. مثل این میمونه که شما یک کلاف گره خورده را در دست گرفته باشید، و دنبال سر کلاف بگردید. در این جور مواقع گفته میشه شخص یا اشخاصی در باز گره شدند.

تارگت بک یا اتهام برگردون

وقتی کسی به شما اتهام میزنه و شما هم در نوبت خودتون به آن بازیکن اتهام می‌زنید، در اصطلاحات بازی مافیا تارگت بک کرده‌اید. تارگت بک نشان‌دهنده ترس شما از هدف خوردن هست. ممکن هست بازیکنی که به شما تارگت زده، مثل شما ناآگاه باشه و دلیلی ندارد که شما هم بدون دلیل به او ظن بزنید و یا ممکن است مافیا باشه که سعی میکنه شما رو از بازی خارج کنه، شما باید دنبال دلیلی بگردید تا اتهامی صحیح وارد کنید.

سناریو

معمولا کسی که شب تیر میخورد نقشه‌ای پشتش هست یا سفید شدن تعدادی مافیا یا سیاه شده شهروندی ناآگاه. وقتی کسی متوجه این نقشه‌‌ها بشه، در اصطلاحات بازی مافیا گفته میشه که سناریو تعریف کرد.

سفید کردن

اگر احتمال بدید کسی شهروند است میگید من فلانی را سفید میدونم اگر من برای شما شهروندم به این شخص کاری نداشته باشید، سفید هست. بعضی از مواقع هم گفته میشه که من تارگت رو روی این فرد قفل میکنم. یعنی کسی سمت این فرد تارگت نزنه و از نظر من قطعی شهروند هست.

دوئل یا دیل

دوئل یکی از قابلیت‌های بازی مافیاس که خیلی جاها اجازه انجامش داده نمیشه. در طول بازی هر بازیکنی میتونه به یک بازیکن دیگه درخواست دوئل بده، اگر فرد مقابل موافقت کنه، هر دو از بازی با هم خارج میشن. نقش کابوی دقیقا همین قابلیت دوئل رو داره با این تفاوت که نیازی نیست طرف مقابل قبول کنه و با هر کسی که کابوی بخواد میتونه دوئل کنه.

کی آس یا دست دادن

وقتی تعداد بازیکن‌ها به سه نفر میرسه و روز شروع میشه، به این مرحله دست دادن یا کی آس (Chaos) گفته میشه. در مرحله کی آس هر سه نفر به صورت آزاد و فری دیسکاشن صحبت میکنن. بعد از اینکه زمان صحبت تموم بشه، هر نفر باید شهروند خودش رو مشخصه کنه و در صورتی که شهروندها به درستی به هم دست بدن، شهروند برنده بازی میشه، در غیر این صورت مافیا برنده خواهد شد.
پیمایش به بالا