نقش تفنگدار در مافیا: چطوری تفنگ بدیم؟

تفنگدار در مافیا

یکی از چالش‌های نقش تفنگدار در مافیا این هست که به چه کسی چه نوع تفنگی باید بدهیم. همیشه بازیکن‌هایی که نقش تفنگدار دارند نگران این هستند که به مافیا تفنگ جنگی ندهند. نقش تفنگدار از جذاب‌ترین نقش‌های بازی مافیا هست که میتونه هم به سود شهر باشه و هم به ضرر شهر. توی این پست قرار هست به شما یاد بدهیم که چطور باید در فاز شب تفنگ بدهید و بر اساس شلیک نفرات چه نتیجه‌گیری‌هایی انجام دهید.

تفنگدار در طول بازی یکسری تفنگ جنگی و مشقی دارد. هر شب میتونه به حداکثر دو نفر تفنگ بده و اون بازیکن‌ها خودشون نمیدونن چه تفنگی دریافت کردند. در طول روز تا قبل از رای‌گیری نفرات میتونن با اعلام اینکه «من تفنگ دارم» تفنگ خودشون رو شلیک کنند. اگر تفنگ جنگی باشه فرد مورد هدف از بازی خارج میشه و باید وصیت کنه. اگر هم تفنگ مشقی باشه اتفاقی نمیوفته. تفنگدار به خودش نمیتونه جنگی بده و اگر خواست میتونه مشقی بده. تعداد تفنگ جنگی و مشقی بستگی به سناریو داره. در بعضی از سناریوها تعداد مشقی نامحدود هست (مثل سناریو ناتو، وسترن و قمارباز) و در بعضی دیگه محدود (کلاسیک پیشرفته). تعداد جنگی معمولا نصف تعداد مافیاها هست البته در ناتو 15 نفره تعداد جنگی سه تا هست.

در بعضی از سناریوها مثل ناتو شبکه سلامت بعد از شلیک تفنگ جنگی، ساید نفر مورد هدف توسط گرداننده اعلام میشه. در سناریوهای دیگه مثل کلاسیک پیشرفته ساید اعلام نمیشه و بازیکن‌ها باید صبر کنند تا با اعلام وضعیت ساید نفر مشخص بشه. نقش مقابل تفنگدار، نقش خرابکار هست. خرابکار در شب دو نفر را خرابکاری میکنه. اگر اون نفرات در روز بعد تفنگ جنگی شلیک کنند، هدف اون‌ها در بازی باقی میمونه و خود فرد شلیک‌کننده از بازی خارج میشه.

چگونه در فاز شب تفنگ جنگی و مشقی بدهیم؟

تفنگ دار اگر به صورت اشتباه به مافیا تفنگ جنگی بده، ممکن هست مافیا بتونه یکی از نقش‌های مهم شهر رو حذف کنه. اگر به یک شهروند اشتباه هم تفنگ جنگی بده، ممکن هست اون شهروند به سمت یک شهروند دیگه شلیک کنه و بازی گره بخوره. بنابراین تفنگ اشتباه دادن میتونه روند بازی رو از مسیر خارج کنه و باعث باخت ساید شهروند بشه.

در سناریوهایی که بعد از شلیک تفنگ ساید خونده نمیشه (مثل کلاسیک پیشرفته)، بهتر هست که در شب یک تفنگ جنگی ندید تا با دقت بیشتر در شب‌های بعدی تفنگ جنگی بدید. اما در سناریوهایی که بعد از شلیک ساید خونده میشه (مثل سناریو شبکه سلامت ناتو)، در شب یک حتما و باید تفنگ جنگی بدید. به دلیل اینکه اگر تفنگ جنگی در شب یک ندید، ساید مشخص نمیشه و شهر عقب میوفته. وقتی که ساید خونده میشه، بعد از شلیک تفنگ گره بازی حل میشه و مسیر بازی به درستی مشخص میشه. معمولا زمان‌هایی که نقش تفنگدار در مافیا در شب یک تفنگ جنگی نمیده، شهروندها بازی رو میبازن.

کاربرد تفنگ مشقی این هست که بتونیم برای مافیای ذهنی خودمون فکت درست کنیم. اصولا باید تفنگ مشقی رو به مافیاهای ذهنی خودتون بدید تا متوجه بشید که به چه کسی شلیک میکنن. اگر مافیا یار خودش رو تارگت کنه بعد از اینکه تفنگ گرفت به سمت یارش شلیک نمیکنه و اینطوری میتونید زرگری بین مافیا رو پیدا کنید. اگر هم مافیا شهروند تارگت کنه، معمولا مافیاها در روزهای بعدی تارگت خودشون رو عوض میکنن و تفنگ رو هم بی‌دقت شلیک میکنن. در سناریوهایی که ناتو یا شاهکش وجود داره، برای اینکه ذهن مافیا رو منحرف کنید، میتونید به خودتون تفنگ مشقی بدید. خودتون میدونید تفنگتون مشقی هست و با خیال راحت میتونید شلیک کنید.

نقش تفنگدار در بازی مافیا

به چه کسی در نقش تفنگدار در مافیا تفنگ بدهیم؟

در سناریو ناتو حتما نباید به شهروند تفنگ جنگی بدید. سعی کنید در این سناریو به یکی از دو نفری که با همدیگه ساید گرفتند تفنگ بدید. مثلا فرض کنید بازیکن شماره یک و هشت با همدیگه در چالش هستند و همدیگه رو مافیای قطعی دارند. در این حالت به احتمال خیلی زیاد بین این دو نفر حداقل یک مافیا وجود داره. شما به یکی از این دو نفر تفنگ جنگی بدید تا روز بعد گره بازی بین این دو نفر حل بشه. حتی اگر به مافیا هم تفنگ داده باشید و شهروند رو بزنه، بعدش میتونید اون مافیا رو همون روز اجماع کنید. بعد از باز شدن این گره، میتونید با توجه به موضع‌گیری بقیه بازیکن‌ها، بقیه مافیاها رو هم پیدا کنید.

اگر نخواستید داخل ساید (بین دو نفری که با هم در چالش هستند)، تفنگ بدید، میتونید از رای‌های خروج کمک بگیرید. وقتی کسی رای خروج میده و اون بازیکن از بازی خارج نمیشه، میتونید به اون بازیکن تفنگ بدید تا به همون فردی که تارگت داره، فردا شلیک کنه. اگر هم یکسری افراد رای دادن و یک نفر از بازی خارج شده، بهتر هست که به یک نفر که در سایدی نبوده تفنگ بدید تا فردا با توجه به ساید نفر خارج شده، شلیک کنه. در سناریوهایی که خرابکار توی تیم مافیا هست، نباید نقش تفنگدار در مافیا به شهروند صد بازی تفنگ جنگی بده. به احتمال زیاد خرابکار، شهروند صد رو خرابکاری کرده و با شلیک خودش از بازی خارج میشه.

ناتویی یا شاهکشی نقش تفنگدار

حواستون هم باشه که اگر به صورت واضح تفنگ خودتون رو بدید احتمال خیلی زیاد تیم مافیا متوجه نقش شما میشه و شما رو ناتویی یا شاهکشی میکنه. به این معنی که اگر یک نفر رو شهروند دارید و یک نفر رو مافیا، اگر به اون بازیکن‌ها جنگی و مشقی بدید، همه از جمله مافیاها متوجه میشن که شما تفنگدار بازی هستید. بنابراین باید سعی کنید به صورت واضح به تارگت و کاورهای خود تفنگ ندید و میتونید به کسی که در موردش صحبت نکردید، تفنگ بدید. البته حواستون هم باشه که ممکنه با نحوه تفنگ دادن شما، بقیه حس کنن یک بازیکن دیگه‌ای تفنگدار بازی هست و بهش دیگه تارگت نزنن.

چگونه با نقش تفنگدار در مافیا در فاز روز بازی کنیم؟

بعضی از بازیکن‌های تیم مافیا به دلیل نحوه بازیشون معمولا با رای از بازی خارج نمیشن و برای اینکه بتونید این بازیکن‌ها رو از بازی خارج کنید باید از تفنگ استفاده کنید. وقت‌هایی هم که بعد از شلیک تفنگ گرداننده ساید بازیکن رو اعلام میکنه، تفنگ میتونه یک روز بازی رو جلو بندازه و گره بازی رو باز کنه. حالا فرض کنید تفنگدار روز اول اجماع بشه و دیگه تفنگی توی بازی نباشه. توی این حالت بازی برای شهروندها سخت میشه. تفنگدار باید سعی کنه مشکوک بازی نکنه. چون تو این حالت همه به تفنگدار تارگت میزنن و دیگه نمیتونه شهر و مافیا خودشو پیدا کنه. تفنگدار نیازی نیست که تو دل همه شهروندها بره. بنابراین میتونه کم تارگت بزنه و با احتیاط تارگت‌هاشو مشخص کنه تا احتمال اشتباهش پایین بیاد.

بعضی وقت‌ها به بازیکن مافیا تفنگ میدید و در طول روز از تفنگ خودش استفاده نمیکنه. اصطلاحا تفنگ رو میس (Miss) میکنه. به این دلیل که حس میکنه تفنگش جنگی هست و نمیخواد گره بازی باز بشه. تو این مواقع نقش تفنگدار در مافیا باید بفهمه که این بازیکن مافیا هست و میتونه گردنش بگیره. در سناریوهایی که ساید بعد از شلیک خونده نمیشه، بعد از شلیک نباید کسی رو اجماع کنید و تا روز بعد صبر کنید که ساید اون بازیکن، خونده بشه. اسنایپر هم تو این مواقع نباید شب شلیک کنه تا استعلام اون بازیکن مشخص بشه.

جمع‌بندی

از چالش‌های نقش تفنگدار این هست که که چه زمانی و به چه کسانی تفنگ بدهیم. در سناریو شبکه سلامت ناتو حتما باید در شب یک تفنگ جنگی بدید. در این سناریو بهتر هست که داخل ساید (دو نفری که در چالش هستند) تفنگ جنگی داده بشه تا گره بازی باز بشه. زمانی که نقش خرابکار در بازی هست، شما نباید به شهروند صد بازی تفنگ جنگی بدید، چرا که به احتمال زیاد خرابکار، اون بازیکن رو خرابکاری کرده است. تفنگ مشقی برای مافیاهای ذهنی هست و شما میتونید با تفنگ مشقی زرگری بین دو تا مافیا رو در بیارد. همچنین تفنگ مشقی باعث میشه که فکت برای مافیا بودن یک نفر ایجاد بشه و بتونید با فکت بیشتری فردی رو تارگت کنید. وقتی که ساید بعد از شلیک خونده نمیشه، بازیکن‌ها نباید رای بدن و اسنایپر هم نباید شلیک کنه تا استعلام اون فرد مشخص بشه.

به نظر شما چه نکته‌ای در مورد نقش تفنگدار در مافیا وجود داشت که ما توی این پست بهش اشاره نکردیم؟

43 دیدگاه دربارهٔ «نقش تفنگدار در مافیا: چطوری تفنگ بدیم؟»

 1. ارسلان حسینی

  سلام اگر شهروند با گان مافیا رو بزنه و ساید سیاه خونده بشه ایا بازی ادامه پیدا میکند یا شب میشود؟
  ایا تفنگدار میتونه دوتا تیر جنگی تو یه شب بده یا هرشب فقط یه تیر جنکی میتونه بده؟

  1. سلام؛
   وقتی تو روز گان زده میشه، در هر صورت روز ادامه پیدا میکنه.
   توی سناریو زودیاک هر شب یک گان
   تو بقیه سناریوها هر شب میتونه دو تا گان بده

 2. سلام وقتی تفنگدار شب اول تیر جنگی نداده باشه میتونه شب دوم دوتا تیر جنگیشو بده ؟؟

  1. سلام؛
   بستگی به سناریو داره.
   توی سناریو زودیاک هر شب فقط یک تفنگ میتونه بده.
   توی بقیه سناریوها هر شب میتونه دو تا تفنگ بده.

 3. سلام اگر تفنگدار تیر به کسی بدهد و‌اون فرد تیر خود‌شو به تفنگدار بزند ایا خود فرد خارج میشود یا تفنگدار چون تیر خورده از بازی خارج میشود؟

  1. سلام؛
   فرد خارج میشه.
   مهم نیس به سمت چه کسی بزنه، اگر تفنگ جنگی باشه خارج میشه.

 4. سلام
  وقتی تفنگ دار در شب تیر میده
  و فردای بازی میتونه بگه هر کس تیر داره فلانی رو بزنه؟

  1. سلام؛
   اگر خیلی اصرار نکنه و مشخص نشه تفنگدار هست مشکلی نداره.
   اما اگر هی بگه تفنگ تفنگ بزنید همه متوجه میشن تفنگدار هست.

 5. محمدامین

  سلام
  اگر دکتر لکتر یکی از مافیا رو سیو بده و فردا هدف تیر جنگی که تفنگدار باشه آیا از بازی میره بیرون؟

  1. سلام؛
   بله میره بیرون، تفنگ توی روز هست و سیو دکتر لکتر برای شب هست. تاثیری روی هم ندارند.

 6. سلام اگه تو روز ۷نفر باشن و گان جنگی به مافیا برسه
  و یک شهر بزنه و ۳ به ۳ بشن به رای گیری میرسه یا نه؟

 7. سلام وقت بخیر
  چن تا سوال داشتم که همش مربوط به سناریو جوکر هست
  1-آیا در سناریو جوکر که جوکر نقش مستقل هست اگر فراماسون جوکر رو بیدار کنه مرگ ماسونی رخ میده؟
  2-آیا تفنگدار می تواند در 2 شب متوالی به یک نفر تفنگ بدهد(منظورم مشقی بودن یا جنگی بودنش نیست متوالی بودنش برام مهمه)
  3-آیا قاضی می تواند وقتی 1 نفر به دفاعیه می رود در خواب نیم روزی رای گیری ملغی کند؟
  و این که وقتی 1 نفر 2 نفر یا هر تعدادی که به دفاع بروند آیا رای خروج هم می تواند بدهد(یه جا خوندم که فقط حق ملغی داره)
  4-زرهپوش با رای گیری یا تیر جنگی از بازی خارج می شود؟

  1. سلام
   سوال رو تو صفحه درست بپرسید.
   سوال 2: بله میتونه، محدودیتی توی سناریو جوکر نیست.

 8. سلام وقت بخیر من میخواستم بپرسم که اگه تفنگدار شب شات مافیا شه از بازی خارج بشه تیرهاشم از بازی خارج میشه یا اینکه گاد اعلام میکنه که به اجبار تیرشو پخش کنه

  1. سلام؛
   گرداننده چیزی اعلام نمیکنه.
   تیرهاش هم خارج میشه و دیگه تیر جنگی یا مشقی توی بازی نیست.

  1. سلام؛
   بله مشکلی نداره.
   در روز تفنگ جنگی باعث میشه بازیکن از بازی خارج بشه مگر اینکه توسط آهنگر زره داشته باشه یا نقش‌های زره‌پوش یا نگهبان باشه.

 9. امیرحسین

  سلام یه سوال داشتم
  داخل سناریو شبکه سلامت اگه شب تفنگدار به بازیکن شماره ۱ تفنگ جنگی بده ولی قبلش گروگانگیر بازیکن شماره یک رو دستبند بزنه و شماره یک فردا شلیک کنه ایا تیر‌جنگی خونده میشه یا مشقی بطور کلی گروگانگیر می تونه به کسی که صاحب تفنگ هست نفوذ کنه ؟

  1. سلام؛
   خیر، توی سناریو شبکه سلامت این اتفاق نمیوفته. گروگان گرفتن روی کسی که اسلحه گرفته تاثیری نداره.

 10. سلام
  کدوم قسمت از پدر خانده قانون برابر نقض شد؟

  سوال دو اینکه
  تعداد ۳ مافیا ۴شهروند- خروجی با رای یک شهروند بشن_کارت حرکت اخر موجود شات شب باشه

  ادامت بازی میتونت ممکن باشه,چون مافیا شات ندارع و اسنایپر ممکنه یک مافیای دیگع بزنه.تعداد نفرات باقی مانده فردای بازی یک مافیا و دو شهروند میشه..
  این رو لطفن توضیح بدید.ایا ممکنه این اتفاق بیفته

 11. مهدی خوشحال

  داداش سلام کابوی توی همین سناریو ناتاشا چجوری باید دوعل کنه یعنی نحوه دوعلش میتونی بگی
  سوال دوم اینه که دکتر چند بار می‌تونه سیو بده تکراری می‌تونه یا نه

 12. حمداله بهمنی

  درسناریوناتوشبکه سلامت اگه تفنگدارتفنگ جنگی به شهربده ولی صبح که شدتعدادشهروندهاومافیاها برابر باشه آیااحازه شلیک داده میشه یانه وباازی تمومه ومافیا برنده است

  1. در سناریو شبکه سلامت، هر زمانی که شرط برد مافیا برقرار باشه (ینی همون برابری تعداد شهروند و مافیا)، مافیا همون لحظه برنده بازی هست و دیگه بازی ادامه نداره. بنابراین اجازه زدن تیر داده نمیشه.
   البته توی سناریو پدرخوانده این قانون نقض شده.

 13. امیر حسین

  تفنگدار می‌تونه دو شب متوالی به یک شخص تفنگ بده؟
  اگه نگهبان زرهش بیوفته تفنگدار می‌تونه بهش تفنگ بده؟

  1. سوال اول: بستگی به سناریو داره،
   بعضی جاها گفته میشه که در طول بازی به هر شخص فقط یکبار میتونی جنگی بدی
   بعضی جاها هم آزاد هست.
   معمولا وقتی خرابکار توی بازی هست، تفنگدار محدودیتی نداره

   سوال دوم: بله، نگهبانی که زره‌ش افتاده باشه، تفنگدار میتونه بهش تفنگ جنگی بده

 14. سلام
  اگر تفنگ جنگی دست مافیا باشه و بخواد خودزنی کنه و توی روز یار خودش و بزنه آیا مافیا بیرون میره یا تیری که شلیک شده مشقی خونده میشه ؟

  1. سلام؛
   اینکه تفنگ جنگی دست کی باشه و کی رو بزنه مهم نیست.
   اگه تفنگ جنگی دست مافیا باشه و یارش رو بزنه، اعلام میشه که تفنگ جنگی بوده و اون بازیکن از بازی خارج میشه.

 15. سلام. دو تا سوال ذهن منو درگیر کرده؟

  اگه تفنگدار تفنگ جنگیشو نداده باشه و شب ناتویی بشه آیا نقشش میسوزه و دیگه تفنگ نمیتونه اهدا کنه؟

  اگه شرایط بازی طوری رقم بخوره که تفنگدار تو ۴ نفر جنگی خودشو بده و بازی بره به کی آس تفنگ چی میشه استفاده می تونن بکنن؟

  1. سلام؛
   اگر تفنگدار توی شب ناتویی بشه، فردا صبح از بازی خارج میشه و دیگه توی بازی نیست. بنابراین دیگه نمیتونه تفنگ بده. اما اگر توی شب تفنگ جنگی داده باشه، مشکلی برای تفنگ جنگی پیش نمیاد.
   ینی توی شب به شماره دو تفنگ جنگی میده و همون شب ناتویی میشه. فردا صبح تفنگدار خارج میشه و شماره دو هم در طول روز تفنگ جنگی داره.

   به طور کلی توی سه نفر هیچ ابیلیتی انجام نمیشه. شامل تفنگ، کابوی، زره نگهبان و … وقتی که سه نفر به مرحله دست دادن یا کی آس میرسن، فقط باید صحبت کنند و در نهایت هم دست بدن. نه تفنگی زده میشه و نه دوئلی انجام میشه.

   1. در کدام سناریو، در صورت ناتویی تفنگدار، تفنگدار از بازی خارج میشه؟!

   2. بستگی به رول بوک ناتو داره.
    معمولا تو سناریوهای کلاسیک پیشرفته ناتویی بازیکن خارج نمیشه.
    تو سناریوهای تعداد پایین که ناتو در اصل شاهکش هست، بازیکن خارج میشه.

 16. اگر تفنگدار تیر جنگی داد به شهروند و تفنگدار رمز افسونگر رو بگه واز بازی خارج بشه ایا در روز بعد تفنگ جنگی در دست شهروند قرار داره یا نه..

  1. اگر بازیکنی در روز تفنگی داشته باشه و به هر نحوی بازیکن از بازی خارج بشه یا از تفنگ استفاده نکنه، تفنگ میسوزه. به این معنی که اون تفنگ از بازی حذف میشه. حالا اگه تفنگدار بازم تفنگ داشته باشه میتونه شب‌های بعد بده.

  1. بله، بعد از شلیک هر تفنگی، روز ادامه پیدا میکنه. فرق مشقی با جنگی این هست که وقتی مشقی زده میشه، هیچ کسی از بازی خارج نمیشه.

 17. با سلام آیا تفنگدار میتونه تفنگ‌ مشقی که به خودش داده رو به خودش شلیک کنه؟

  1. بله، تفنگدار میتونه به خودش تفنگ مشقی بده، البته ما داخل بات تعریف کردیم که نتونه تفنگ مشقی رو به خودش بزنه، چون همه متوجه میشن تفنگدار هست.

   1. ی سوال تفنگدار زمانی ک تفنگ جنگیش شلیک بشه روی یکی از افراد آیا نقش طرف مقابل خونده میشه یعنی من گادفادر بازیم وقتی منو با گان جنگی بزنن گاد باید بلند بشه بگه فلانی با نقش گاد فادر از بازی خارج پیدا کرد؟

   2. خیر، بعضی جاها ساید بازیکن (مافیا یا شهروند) بودن اعلام میشه
    بعضی جاها هم ساید اعلام نمیشه، فقط وصیت میکنه و خارج میشه.

   3. زره پوش با تیر تو روز بیرون میره و کلا نقشایی ک زره دارن تو روز بیرون میرن؟؟

   4. خیر، فقط زره از بین میره.
    نقش زره‌پوش و نگهبان در روز هم زره دارن. کسی که آهنگر بهش زره داده باشه هم تو روز زره داره.
    بقیه نقش‌ها مثل پدرخوانده، لئون، رویین‌تن و … در روز زره ندارن و فقط در شب زره دارن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا