نقش جوکر در مافیا: آموزش همه نکات

جوکر در مافیا

همیشه بازیکن‌ها در بازی مافیا نگران این هستند که در طول روز اجماع بشن و بازی رو ترک کنند. حالا فرض کنید یه نقشی داشته باشید که شرط بردش این باشه در روز اجماع بشه. با همین ایده نقش جوکر خیلی وقت پیش به عنوان یک نقش مستقل وارد دنیای مافیا شد. شاید الان پیش خودتون بگید مگه جوکر جز تیم مافیا نبود و استعلام کارآگاه رو برعکس نمی‌کرد؟ حق با شماست. چند وقت پیش تیم شب های مافیا (فیلمو) یک نقش جدید با همین اسم معرفی کردن که با نقش قبلی کلا متفاوت بود. بنابراین در حال حاضر دو نقش جدا به اسم جوکر در بازی مافیا وجود داره. تو این پست در دو بخش به بررسی تمام نکات نقش جوکر در مافیا می‌پردازیم.

نقش جوکر در مافیا کلاسیک

نقش جوکر از گذشته در سناریو مافیا کلاسیک پیشرفته وجود داشته است. به این صورت که این نقش مستقل در دو صورت برنده میشه:

  • در طول روز اجماع بشه.
  • به مرحله دست دادن (سه نفر) برسه.

 استعلام نقش جوکر برای کارآگاه به صورت شهروند هست وقتی که جوکر از بازی خارج میشه، گرداننده در استعلام وضعیت به عنوان شهروند اعلام می‌کنه. اگر هم اسنایپر فایربک داشته باشه و به سمت جوکر شلیک کنه، جوکر از بازی خارج میشه. در صورت وجود قاضی اگر رای‌گیری دوم رو ملغی کنه، جوکر از بازی خارج نمیشه و بازی ادامه خواهد داشت.

چطور با نقش جوکر مستقل بازی کنیم؟

همونطور که گفتیم بر عکس بقیه نقش‌ها، توی این نقش شما باید دلتون بخواد که توی روز اجماع بشید. اما وقتی نقش جوکر در دک بازی هست، بقیه شهروندها به همین راحتی کسی رو اجماع نمی‌کنند. به این شکل که وقتی بازیکنی به صورت مشکوک بازی میکنه، بقیه این احتمال رو میدن که جوکر باشه. بنابراین وقتی شما نقش جوکر رو داشتید اصلا نباید خیلی مشکوک بازی کنید. اینم توجه داشته باشید که تیم مافیا نسبت به شهروندها اطلاعات بیشتری دارند. یعنی می‌دونن که کیا مافیا هستند و اگر بازیکنی خارج این تیم مشکوک بازی کنه راحت‌تر می‌تونن متوجه بشن که نقش جوکر در مافیا هست. معمولا مافیاها سعی می‌کنند جوکر رو پیدا کنند و در شب شاتش کنند تا طول روز با خیال راحت بقیه شهروندها رو پوش کنند.

اگر از همون اول سعی کنید که شهروند پوش کنید، مافیاها متوجه میشن که شما عمدی دارید به این صورت بازی می‌کنید. بنابراین احتمال میدن جوکر باشید و در شب شاتتون می‌کنند. یکی از روش‌های بازی با نقش جوکر در مافیا این هست که شما سعی کنید یک مافیا رو پیدا کنید و اجماعش کنید. اینطوری اولا آدز جوکری برای شما نمی‌ذارن، چون مشکوک نبودید. دوما در شهر سفید می‌شید و پزشک هم شب شما رو سیو میده. اما نباید این کار رو ادامه بدید چون در این صورت هیچ وقت شما رو اجماع نمی‌کنند بعد از اینکه یک مافیا اجماع کردید، الان باید یک شهروند پوش کنید تا شهروندها فکر کنند شما مافیا هستید. از طرف دیگه هم بعد از پوش شهروند مافیا فکر می‌کنند که فرصت خوبی هست و سعی می‌کنند که شما رو به عنوان یک شهروند پوش کنند.

در سناریویی که جوکر داره، چطور بازی کنیم؟

در سناریو کلاسیک پیشرفته جوکر که نقش جوکر وجود داره (و سناریوهای مشابه)، روش بازی با بقیه سناریوها متفاوت هست. شما دیگه قرار نیست افراد مشکوک رو اجماع کنید و باید فرق بین مافیا و جوکر رو تشخیص بدید. معمولا جوکر سعی می‌کنه مثل مافیاها رفتار کنه تا شهروندها اجماعش کنند. اگر شما شهروند هستید، سعی کنید در روزهای اول رای خروج ندید تا کمی گره بازی باز بشه. فرق بین مافیاها و جوکر این هست که مافیاها یار دارند و گروهی بازی می‌کنند. بنابراین سعی کنید در این سناریوها به مافیاهایی رای بدید که چین (Chain) مافیایی دارند و می‌تونید براشون یار در نظر بگیرید.

به عنوان مافیا هم در سناریو جوکر باید با احتیاط زیاد شهروند پوش کنید. کسایی که سفید بازی می‌کنند رو شما نمی‌تونید اجماع کنید (به دلیل اینکه شهر همراهی نمی‌کنه). کسایی هم که مشکوک بازی می‌کنند هم آدز جوکر بودن دارند. بنابراین می‌تونید با آرامش بازی رو پیش ببرید. هر چه قدر در طول روز خروجی نداشته باشید، به نفع تیم مافیا هست. چون در شب در حال شات زدن و حذف شهروندها هستند. تو این فرصت هم باید سعی کنید نقش جوکر در مافیا رو پیدا کنید. جوکر یکی از بازیکن‌ها هست که عادی نیست و رفتارهای عجیب داره. رفتار عجیب می‌تونه این باشه که بدون ترس اجماع کسی رو می‌گیره و یا با بقیه شهروندها تعامل نمی‌کنه. البته قطعا جوکر تلاش میکنه مثل شهروندها باشه تا مافیاها پیداش نکنند.

نقش گمبلر در بازی مافیا

بعضی از بازیکن‌ها اعتقاد دارند که نقش جوکر ضعیف هست و نمی‌تونه با تیم شهروند و مافیا مقابله کنه. به نقش جوکر برای رفع ضعف یک ابیلیتی در فاز شب داده شد و نقش گمبلر ساخته شد. نقش گمبلر در اصل همان نقش جوکر هست که هر شب می‌تواند با یک نفر سنگ، کاغذ، قیچی بازی کند. بر اساس نتیجه بازی این سه حالت پیش میاد، اگر گمبلر:

  • برنده بشه: فردی که باهاش بازی شده از بازی خارج میشه. حتی اگر زره داشته باشه و یا پزشک سیوش داده باشه.
  • مساوی کنه: هیچ کسی از بازی خارج نمیشه و یک کوین گمبلر کم میشه.
  • ببازه: هیچ کسی از بازی خارج نمیشه و دو کوین از گمبلر کم میشه.

گمبلر در ابتدای بازی پنج کوین داره و اگر کوین‌هاش تموم بشه همون شب از بازی خارج میشه. بنابراین شرط برد گمبلر اجماع شدن و یا حضور در سه نفر آخر بازی هستش. نحوه بازی با نقش گمبلر دقیقا مثل بازی با نقش جوکر هست. با این تفاوت که گمبلر این قدرت رو داره تا بعضی از بازیکن‌های بازی رو از بازی خارج کنه. گمبلر می‌تونه با افرادی که مشکوک بازی هستند شب بازی کنه تا افراد مشکوک توی بازی کمتر بشن. اینکه گمبلر با چه کسی بازی میکنه قانون خاصی نداره و می‌تونه بر حسب شرایط بازی رو انجام بده. اگر هم تعداد کوین‌های گمبلر کم شد بهتر هست که دیگه بازی نکنه.

نقش جوکر در مافیا

نقش جوکر در شب های مافیا (فیلیمو)

رئالیتی شو شب های مافیا (فیلیمو) بعد از ساخت چند سری، دو نقش فروشنده و جوکر رو به این سناریو اضافه کرد. در این سناریو جوکر یکی از اعضای تیم مافیا است. جوکر هر شب یک نفر رو انتخاب می‌کنه و اگر انتخاب جوکر با کارآگاه یکسان باشه، استعلامی که به کارآگاه اعلام میشه، برعکس می‌باشد. یعنی اگر فرد مورد نظر شهروند باشه، گرداننده به کارآگاه اعلام می‌کنه که اون بازیکن مافیاس و اگر اون بازیکن مافیا باشه، گرداننده به کارآگاه اعلام می‌کنه اون بازیکن شهروند هست. این نقش در اصل نقش شارلاتان در سناریو شب مافیا یا نقش وکیل (تهمت‌زن) در سناریو کلاسیک پیشرفته است.

وقتی که نقش جوکر در مافیا در سناریو شب های مافیا وجود داره، دیگه کارآگاه نمیتونه صد در صد به استعلام مثبت اعتماد کنه، چون ممکنه جوکری شده باشه. قطعا وقتی که جوکر در بازی هست، کارآگاه باید متفاوت بازی کنه (توی این پست می‌تونید کامل در مورد نحوه بازی کارآگاه بخونید).

چطور در نقش جوکر در شب های مافیا بازی کنیم؟

اگر روز معارفه تیم مافیا نسبتا سفید بودند و کم تارگت خوردن، جوکر باید مشکوک‌ترین شهروند بازی رو جوکری کنه. تا در صورت انتخاب کارآگاه، ذهن کارآگاه رو به هم بریزه. اما اگر عضوی از تیم مافیا روز اول مشکوک بود و تارگت خورد، بهتر هست که جوکر همین بازیکن رو انتخاب کنه تا در صورت انتخاب کارآگاه، یارش سفید بشه. البته اینکه نقش جوکر چه کسی رو انتخاب کنه بستگی به سطح بازیکن‌های بازی هم داره. توی سطح پیشرفته طبیعتا کارآگاه مشکوک‌ترین افراد رو استعلامش رو نمی‌گیره و جوکر هم نباید سمت این بازیکن‌ها بره. اما توی سطح متوسط که بازیکن‌ها به صورت سطحی به بازی نگاه می‌کنند، انتخاب مشکوک‌ترین فرد می‌تونه مناسب باشه.

جمع‌بندی

نقش جوکر در مافیا با دو رول بوک متفاوت معرفی شده است. نقش جوکر در سناریو کلاسیک پیشرفته به صورت مستقل هست و باید تلاش کنه در طول روز اجماع بشه. در سناریو شب های مافیا (فیلیمو) نقش جوکر عضو تیم مافیا هست و استعلام کارآگاه رو برعکس می‌کنه. جوکر مستقل نباید خیلی مشکوک بازی کنه چون بقیه بازیکن‌ها متوجه میشن که این بازیکن جوکر هست. وقتی هم که در کلاسیک پیشرفته جوکر در بازی وجود داره، نباید به راحتی رای خروج بدید و همیشه برای همه بازیکن‌ها احتمال جوکر بودن بذارید. جوکر عضو تیم مافیا معمولا باید سعی کنه حدس بزنه کارآگاه چه کسی رو انتخاب میکنه و همون شخص رو انتخاب کنه. زمانی که در سناریو شب های مافیا جوکر وجود داره نقش کارآگاه نمی‌تونه به صورت صد در صدی به استعلام‌های مثبت اعتماد کنه و باید بیشتر بر اساس فکت بازی تصمیم بگیره.

به نظر شما با نقش جوکر در مافیا چطور باید بازی کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا