نقش لئون در مافیا: همه آنچه که باید بدانیم

حرفه ای در مافیا

نقش لئون در بازی شب های مافیا (فیلمو) یکی از نقش‌های جذاب بازی هست که می‌تونه مافیاها رو در شب حذف کنه. البته اگر حرفه ای به جای مافیا به سمت شهروند شلیک کنه خودش از بازی خارج میشه. بنابراین با هر بار شلیک ریسک زیادی می‌کنه. در نقش حرفه ای چه زمانی باید شلیک کنیم؟ به سمت چه کسی شلیک کنیم؟ اگر به سمت کسی شلیک کردیم و بیرون نرفت چه کاری باید انجام بدیم؟ توی این پست قرار هست به همه این سوالات جواب بدیم.

حرفه ای یکی از نقش‌های سناریو شب های مافیا (فیلیمو) هست که از شخصیت فیلم لئون حرفه‌ای (Leon: The Professional) الهام گرفته شده. نقش معادل حرفه ای در کلاسیک پیشرفته، اسنایپر و در شب مافیا، کلانتر می‌باشد. حرفه ای هر شب می‌تونه شلیک کند و اگر هدف حرفه ای مافیا باشد، مافیا از بازی خارج میشه. اما اگر هدفش شهروند باشه، خود حرفه ای از بازی خارج میشه (حتی در صورتی که پزشک سیوش کنه). این هم توجه داشته باشید که اگر حرفه ای یک مافیا رو بزنه و دکتر یا دکتر لکتر سیوش بده، اون بازیکن از بازی خارج نمیشه. زمانی که حرفه ای شهروند رو میزنه اصطلاحا فایربک میشه.

چه زمانی باید شلیک کنیم؟

در شب اول که ساید کسی هنوز مشخص نشده، بهتر هست که نقش حرفه ای شلیک نکنه. منتظر باشه تا اطلاعاتش بیشتر بشه و ساید بازیکن‌ها مشخص بشه. بهترین زمان شلیک پس از استعلام جان سخت هست. به طور مثال با خارج شدن کاراگاه، به آسونی میشه تارگتش رو شات کرد. چون به احتمال زیاد بازیکنی رو که محکم تارگت میکرده، استعلامش رو داشته. در زمانی هم که وضعیت شهر قرمز هست (اختلاف  شهروند و مافیا یک نفر هست)، تنها امید شهروندان به شات نقش لئون در مافیا هستش. در این زمان حتما باید شلیک کنه. وقتی متوجه می‌شیم که چه نقش‌هایی از بازی خارج شدن، بعدش می‌تونیم تارگت کاورهای اون نقش‌ها رو بررسی کنیم. بنابراین وقتی گره بازی حل شده باشه، با ریسک کمتری میتونیم تشخیص بدیم چه کسانی مافیا هستند و چه کسانی شهروند. در نتیجه با دقت بیشتری شات خواهیم زد.

چطور ریسک شات رو به حداقل برسونیم؟

ریسک زیاد شات رو، هر کسی نمی‌تونه یپذیره چون اغب از فایربک شدن میترسن. اما ما باید چی کار کنیم که این میزان ریسک رو به حداقل برسونیم؟ خب قطعا شلیک در شب اول هیچ توصیه‌ای نمیشه چون بالاترین ریسک رو داره و باید تا زمانی که کاملا مطمئن شدیم صبر کنیم. چرا که هر چقدر که اطلاعات بیشتری از بازی و نقش‌ها داشته باشیم، درصد خطا کمتر میشه. از بین بازیکن‌هایی که بیشتر تعداد رای رو به شهروندها و کمترین رای رو به مافیاها داده‌اند، می‌تونید شات کنید. بنابراین از روی رای‌های دو افراد میتونیم ریسک شات رو کم کنیم.

گرا دادن در نقش لئون در مافیا به چه معنی هست؟

گرا دادن به معنی مشخص کردن تارگت فورس هست. این گرا دقیقا همون فردی هست در شب می‌خواید بهش شلیک کنید. این کار کمک بزرگی به شهر می‌کنه. چرا که اگر تارگتت مافیا باشه:

 • اون بازیکن از بازی خارج میشه
 • در استعلام وضعیت، نقش تارگت شما مشخص میشه
 • شما شهروند صد شهر میشی
 • نه تنها با تارگتات بازی میکنن بلکه هر شب سیو پزشک هم میشی

البته نباید جوری گرا داد که همه متوجه نقشه شما بشوند. حتی زمانی که تارگت شما شهروند هست، در صورتی که فایربک بشید، بعد از استعلام وضعیت جان سخت، همه متوجه می‌شن که تارگت شما شهروند هست. با اینکار اشتباه شهر کمتر میشه. در زمانی که تنها یک مافیا در بازی باقی مانده و تعداد شهروندها خیلی زیاد هست. شهر جای اشتباه داره و در این موقعیت شما با گرا دادن می‌تونید تارگت اغلب شهروندها رو شات کنید. اگر اون بازیکن مافیا باشه، بازی به اتمام می‌رسه و اگر شهروند باشه، مورد اتهام‌ترین شهروند، از اتهام خارج میشه. در نتیجه شهروندها راحت‌تر میتونن دنبال مافیای آخر بگردن.

نقش حرفه ای در مافیا

چطور شاتی بزنیم که دکتر لکتر سیو نکنه؟

دکتر ‌لکتر هر شب یکی از یارهاش تیر حرفه ای سیو میکنه. بنابراین اگر دکتر لکتر درست بتونه شلیک نقش لئون در مافیا رو حدس بزنه، میتونه یارش رو از بیرون رفتن نجات بده. زمانی که یک مافیا خیلی تارگت میخوره به احتمال زیاد، شب توسط دکتر ‌لکتر سیو خواهد شد. اما با توجه به اینکه حرفه ای محدودیت تیر نداره، خیالتون راحت هست. برای اینکه ریسک شلیکتون کم بشه میتونید بدون نگرانی از سیو دکتر لکتر، شلیک کنید. اگر روز بعد شما و هدفتون از بازی خارج نشد، مطمئن میشید که اون بازیکن قطعا مافیاست. با همین اطلاعات میتونید دنبال بقیه یارهاش بگردید و در شب‌های بعدی گزینه‌های بیشتری داشته باشید.

چطور با نقش لئون در مافیا نقش ما مشخص نشه؟

شما نباید به صورت مشخص گرا بدید تا بقیه بازیکن‌ها متوجه بشن شما حرفه ای هستید. این باعث میشه که در شب‌های جز گزینه‌های شات مافیا باشید. اگر هم پزشک در بازی نباشه، قطعا بازی رو ترک خواهید کرد. همچنین اگر یکی از اعضای تیم مافیا از بازی خارج بشه و در قسمت کارت حرکت آخر، کارت ذهن‌زیبا رو انتخاب کنه، به راحتی می‌تونه نقش شما رو حدس بزنه. در این حالت شما باعث شدید یک مافیا خارج نشه و شهروند عقب بیفته.

جمع بندی

نقش لئون در مافیا نقشی مهم در تیم شهروندی هست که نیاز به صبر و دقت بسیار بالایی داره. در صورتی که حرفه ای اشتباه کنه، علاوه بر اینکه مافیا رو از بازی خارج نکردید، بلکه با فایربک شدن یک شات اضافه به مافیا دادید. نقش حرفه ای، نقش مخصوص سناریو شب های مافیا (فیلیمو) هست که در سناریو‌های دیگه با اسم‌های کلانتر و اسنایپر استفاده میشه.

بهترین زمان شلیک بعد از استعلام جان‌سخت هست چرا که ساید افراد مشخص شده. برای اینکه ریسک شات شما به حداقل برسه، می‌تونید از بین کسایی که بیشترین تعداد رای به شهروندها رو داده‌اند یا در رای‌گیری کمترین تعداد رای خروج رو آورده‌اند، شلیک کنید. یکی از تکنیک‌های نقش حرفه ای، گرا دادن هست، به این معنی که شما قبل از اینکه در شب شلیک کنید، تارگت خودتون رو مشخص می‌کنید. این گرا در صورتی که شما فایربک بشید به بقیه شهروندان کمک میکنه که تا یک شهروند صد پیدا کنند. مافیایی که در طول روز زیاد تارگت میخوره، به احتمال زیاد، شب توسط دکتر‌ لکتر سیو میشه. این اتفاق خیلی بدی هم نیست چون در صورتی که شما همون بازیکن رو شات کنید، هیچ‌کس از بازی خارج نمیشه و مطمئن می‌شید که اون بازیکن مافیا هست.

به نظر شما چه نکته‌ای در مورد نقش لئون در مافیا وجود داره که تو این پست نگفتیم؟

40 دیدگاه دربارهٔ «نقش لئون در مافیا: همه آنچه که باید بدانیم»

 1. سلام
  یه سوال مهم
  اگر ماتادور قابلیت حرفه ای رو بگیره آیا حرفه ای غیر از نداشتن شلیک زره هم از میده؟؟یعنی‌اگر‌همون‌شب‌بزننش بیرون میره؟

  1. سلام؛
   خیر، زره قابلیت نیست. اگر همون شب به حرفه‌ای شلیک کنند، توی بازی میمونه.

 2. سلام اگر لئون به شهر بزنه و دکتر همون شهری که لئون زدرو سیو بده چی میشه

 3. سلام خسته نباشید به سوال فوری داشتم اگه لئون شهروند را بزند و دکتر لئون را سیو بدهد چی میشهههه؟؟؟؟

  1. سلام؛
   لئون به دلیل اینکه اشتباه زده از بازی خارج میشه.
   سیو پزشک از فایربک لئون جلوگیری نمیکنه.

 4. سلام
  اگر لئون از بازی خارج شود آیا عضو مافیا می تواند به دروغ خودش رو جای لئون معرفی کند؟

  1. سلام؛
   مشکلی نداره. ولی اگر مستقیم بگه لئون هستم، به علت اینکه کیک نمیشه، بقیه متوجه میشن مافیا هست.

  1. بستگی به سناریو داره.
   اگر لئون زره نداشته باشه بله میره بیرون، اما اگر زره داشته باشه زره از بین میره.

 5. ایا اگه نوستراداموس استعلام ۲ توسط گاد ببیند حتما باید با مافیا بازی کن ؟

 6. وقتی حرفه ای توسط مافیا در شب کشته شده ایا خودش بعد از مرگ در همان شب شلیک دارد یا خیر ؟

 7. سلام
  اگر لئون به جک گنجیشکه بازی شلیک کنه لئون از بازی خارج خواهد شد؟

  1. سلام؛
   خیر، اگر لئون به شهروند بزنه خودش خارج میشه، جک شهروند نیست.

 8. سلام
  اگر لئون فیس اف براش بیاد و بزاره جلوی یک مافیا
  و شب مافیای لئون شده چشم باهاشون باز نکنه و یاراش بهش شلیک‌کنن
  لئون قابلیت شلیک داره یا چون بهش شلیک شده ابیلیتیشو از دست میده؟

  1. نه ربطی به شلیک مافیا نداره، خود لئون قابلیت شلیک داره ولی دیگه زره نداره.

 9. سلام اگر مافیا لئون بزنه ، و همون شب لئون مافیا رو بزنه چی میشه یعنی بعد از شلیک مافیا حالا چه لئون چه بقیه شهرها توی همون شب ابیلیتی شون دارن یا نه

  1. هم مافیا و هم لئون خارج میشن.
   اگر مافیا بازیکنی رو بزنه، اون بازیکن در اون شب میتونه از ابیلیتی خودش استفاده کنه.

 10. سلام
  اگه لئون تیر اشتباه بزنه و خارج بشه و شب بعد کنسانتین اونو برگردونه میتونه از تیر بعدیش استفاده کنه یا به عنوات شهروند ساده برمیگرده؟
  سپاس

  1. سلام؛
   میتونه شلیک کنه. با همون نقش خودش برمیگرده.
   وقتی اشتباه زده یکی از تیرهاش رفته
   وقتی کنستانتین برمیگردونه یه تیر دیگه داره.

 11. در صورت شلیک لئون به شهر و خارج شدن لئون از بازی. آیا اگر لئون توسط کنستانتین به بازی باز گردانده شود آیا همچنان شیلد خود را دارد یا خیر

  1. وقتی لئون اشتباه میزنه، زرهش از بین نمیره. بنابراین وقتی کنستانتین برمیگردونه همچنان شیلد داره.

 12. سلام
  اگر نوستراداموس با رای ویا اینکه با سلاخی خارج بشه و بعدا کارت ذهن زیبا بیاد و شخص (شهر یا مافیا) نوستراداموس خارج شده رو تشخیص بده به بازی برمیگرده؟

 13. سلام
  اگه لئون به شهروندی شلیک کنه که قبل از اون مافیا اون شهروندو یا سلاخی کرده یا شلیک کرده بازم لئون خارج خواهد شد ؟

  1. سلام؛ بله. شلیک لئون ربطی به بقیه اتفاقات نداره. اگر اشتباه بزنه در هر صورت خارج میشه.

 14. سلام وقتی لئون به شهر شلیک میکنه و خودش از بازی خارج میشه دوباره میتونه با کمک کنستانتین برگرده یا کلا از بازی خارج میشه؟

  1. سلام؛
   میتونه با کمک کنستانتین به بازی برگرده، مشکلی در این مورد نیست.

 15. سلام اگه شب بشه و تعداد شهروند و مافیا دو به دو مساوی بشه و یکی از اون دو شهروند لئون باشه آیا بازی تمومه؟ چون تعداد مساویه ولی شهر شانس داره مثلا اگه لئون درست شات بزنه ولی مافیا به اشتباه لئون رو شات کنه وقتی روز بشه تعداد شهروند به مافیا دو به یک میشه

  1. سلام
   توی سناریو پدرخوانده حرف شما درست هست، توی بقیه سناریوها شب نمیشه و درجا بازی تموم میشه.

 16. محمودرضا

  سلام. ممنون از صفحه خوبتون. اگر مافیا در شب به یک فرد ابیلیتی دار در شب شلیک کنه و آن فرد هم همان شب از ابیلیتی خود استفاده کنه، آیا ابیلیتی انجام گرفته شهروند در نظر گرفته می شود؟ به طور مثال، کنستانتین فردی را به بازی برگردونه و همان شب مافیا بهش شلیک کنه. یا مثلا لئون شلیک کنه به مافیا ولی در همان شب، مافیا برای بار دوم به لئون شلیک کنه.
  همچنین لطفا در صورت سلاخی شدن به جای شلیک مافیا نیز در موارد بالا توضیح دهید. ممنون

  1. در صورتی که مافیا شلیک کنه، همه ابیلیتی‌ها انجام میشه.
   اما اگر از سلاخی استفاده کنند، اون فرد در اون شب نمیتونه از ابیلیتی خودش استفاده کنه.

 17. سلام میتونم سوال کنم دکتر ممکنه اشتباهی شات لئون رو سیو بده ؟؟ مافیا تو بازی بمونه ؟

  1. سلام؛ بله، اگر دکتر شات لئون رو سیو بده، اگر لئون مافیا رو شات کرده باشه، مافیا از بازی خارج نمیشه.

 18. سلام
  فقط جهت اطمینان میپرسم، حرفه ای درصورتی که نقش مستقل(نستراداموس) رو بزنه، خودش از بازی خارج میشه ؟

  1. سلام؛
   خیر، تنها زمانی لئون حرفه‌ای خودش از بازی خارج میشه که شهروند بزنه، نوستراداموس در هر صورت مستقل هست.
   اگر نوستراداموس زره داشته باشه، هیچ کس از بازی خارج نمیشه.
   اگر نوستراداموس زره نداشته باشه، نوستراداموس از بازی خارج خواهد شد.
   در هر صورت یک تیر لئون کم میشه.

   1. اگر همشهری کین استعلام نوستراداموس مافیا رو بگیره روز بعد چه اتفاقی میفته

   2. استعلام همشهری کین میسوزه و گرداننده چیزی اعلام نمیکنه.
    فقط در صورتی که همشهری کین سه عضو مافیا رو انتخاب کنه، توسط گرداننده اعلام میشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا