هر آنچه که درباره نقش حرفه ای در مافیا باید بدانیم

نقش حرفه ای در مافیا

نقش حرفه ای در بازی شب های مافیا (فیلمو) یکی از نقش‌های جذاب بازی هست که می‌تونه مافیاها رو در شب حذف کنه. البته اگر حرفه ای به جای مافیا به سمت شهروند شلیک کنه خودش از بازی خارج میشه. بنابراین با هر بار شلیک ریسک زیادی می‌کنه. در نقش حرفه ای چه زمانی باید شلیک کنیم؟ به سمت چه کسی شلیک کنیم؟ اگر به سمت کسی شلیک کردیم و بیرون نرفت چه کاری باید انجام بدیم؟ توی این پست قرار هست به همه این سوالات جواب بدیم.

حرفه ای یکی از نقش‌های سناریو شب های مافیا (فیلیمو) هست که از شخصیت فیلم لئون حرفه‌ای (Leon: The Professional) الهام گرفته شده. نقش معادل حرفه ای در کلاسیک پیشرفته، اسنایپر و در شب مافیا، کلانتر می‌باشد. حرفه ای هر شب می‌تونه شلیک کند و اگر هدف حرفه ای مافیا باشد، مافیا از بازی خارج میشه. اما اگر هدفش شهروند باشه، خود حرفه ای از بازی خارج میشه (حتی در صورتی که پزشک سیوش کنه). این هم توجه داشته باشید که اگر حرفه ای یک مافیا رو بزنه و دکتر یا دکتر لکتر سیوش بده، اون بازیکن از بازی خارج نمیشه. زمانی که حرفه ای شهروند رو میزنه اصطلاحا فایربک میشه.

چه زمانی باید شلیک کنیم؟

در شب اول که ساید کسی هنوز مشخص نشده، بهتر هست که نقش حرفه ای شلیک نکنه. منتظر باشه تا اطلاعاتش بیشتر بشه و ساید بازیکن‌ها مشخص بشه. بهترین زمان شلیک پس از استعلام جان سخت هست. به طور مثال با خارج شدن کاراگاه، به آسونی میشه تارگتش رو شات کرد. چون به احتمال زیاد بازیکنی رو که محکم تارگت میکرده، استعلامش رو داشته. در زمانی هم که وضعیت شهر قرمز هست (اختلاف  شهروند و مافیا یک نفر هست)، تنها امید شهروندان به شات حرفه ای هستش. در این زمان حتما باید شلیک کنه. وقتی متوجه می‌شیم که چه نقش‌هایی از بازی خارج شدن، بعدش می‌تونیم تارگت کاورهای اون نقش‌ها رو بررسی کنیم. بنابراین وقتی گره بازی حل شده باشه، با ریسک کمتری میتونیم تشخیص بدیم چه کسانی مافیا هستند و چه کسانی شهروند. در نتیجه با دقت بیشتری شات خواهیم زد.

چطور ریسک شات رو به حداقل برسونیم؟

ریسک زیاد شات رو، هر کسی نمی‌تونه یپذیره چون اغب از فایربک شدن میترسن. اما ما باید چی کار کنیم که این میزان ریسک رو به حداقل برسونیم؟ خب قطعا شلیک در شب اول هیچ توصیه‌ای نمیشه چون بالاترین ریسک رو داره و باید تا زمانی که کاملا مطمئن شدیم صبر کنیم. چرا که هر چقدر که اطلاعات بیشتری از بازی و نقش‌ها داشته باشیم، درصد خطا کمتر میشه. از بین بازیکن‌هایی که بیشتر تعداد رای رو به شهروندها و کمترین رای رو به مافیاها داده‌اند، می‌تونید شات کنید. بنابراین از روی رای‌های دو افراد میتونیم ریسک شات رو کم کنیم.

گرا دادن در نقش حرفه ای به چه معنی هست؟

گرا دادن به معنی مشخص کردن تارگت فورس هست. این گرا دقیقا همون فردی هست در شب می‌خواید بهش شلیک کنید. این کار کمک بزرگی به شهر می‌کنه. چرا که اگر تارگتت مافیا باشه:

  • اون بازیکن از بازی خارج میشه
  • در استعلام وضعیت، نقش تارگت شما مشخص میشه
  • شما شهروند صد شهر میشی
  • نه تنها با تارگتات بازی میکنن بلکه هر شب سیو پزشک هم میشی

البته نباید جوری گرا داد که همه متوجه نقشه شما بشوند. حتی زمانی که تارگت شما شهروند هست، در صورتی که فایربک بشید، بعد از استعلام وضعیت جان سخت، همه متوجه می‌شن که تارگت شما شهروند هست. با اینکار اشتباه شهر کمتر میشه. در زمانی که تنها یک مافیا در بازی باقی مانده و تعداد شهروندها خیلی زیاد هست. شهر جای اشتباه داره و در این موقعیت شما با گرا دادن می‌تونید تارگت اغلب شهروندها رو شات کنید. اگر اون بازیکن مافیا باشه، بازی به اتمام می‌رسه و اگر شهروند باشه، مورد اتهام‌ترین شهروند، از اتهام خارج میشه. در نتیجه شهروندها راحت‌تر میتونن دنبال مافیای آخر بگردن.

نقش حرفه ای در مافیا

چطور شاتی بزنیم که دکتر لکتر سیو نکنه؟

دکتر ‌لکتر هر شب یکی از یارهاش تیر حرفه ای سیو میکنه. بنابراین اگر دکتر لکتر درست بتونه شلیک حرفه ای رو حدس بزنه، میتونه یارش رو از بیرون رفتن نجات بده. زمانی که یک مافیا خیلی تارگت میخوره به احتمال زیاد، شب توسط دکتر ‌لکتر سیو خواهد شد. اما با توجه به اینکه حرفه ای محدودیت تیر نداره، خیالتون راحت هست. برای اینکه ریسک شلیکتون کم بشه میتونید بدون نگرانی از سیو دکتر لکتر، شلیک کنید. اگر روز بعد شما و هدفتون از بازی خارج نشد، مطمئن میشید که اون بازیکن قطعا مافیاست. با همین اطلاعات میتونید دنبال بقیه یارهاش بگردید و در شب‌های بعدی گزینه‌های بیشتری داشته باشید.

چطور در نقش حرفه ای نقش ما مشخص نشه؟

شما نباید به صورت مشخص گرا بدید تا بقیه بازیکن‌ها متوجه بشن شما حرفه ای هستید. این باعث میشه که در شب‌های جز گزینه‌های شات مافیا باشید. اگر هم پزشک در بازی نباشه، قطعا بازی رو ترک خواهید کرد. همچنین اگر یکی از اعضای تیم مافیا از بازی خارج بشه و در قسمت کارت حرکت آخر، کارت ذهن‌زیبا رو انتخاب کنه، به راحتی می‌تونه نقش شما رو حدس بزنه. در این حالت شما باعث شدید یک مافیا خارج نشه و شهروند عقب بیفته.

جمع بندی

نقش حرفه ای در بازی مافیا نقشی مهم در تیم شهروندی هست که نیاز به صبر و دقت بسیار بالایی داره. در صورتی که حرفه ای اشتباه کنه، علاوه بر اینکه مافیا رو از بازی خارج نکردید، بلکه با فایربک شدن یک شات اضافه به مافیا دادید. نقش حرفه ای، نقش مخصوص سناریو شب های مافیا (فیلیمو) هست که در سناریو‌های دیگه با اسم‌های کلانتر و اسنایپر استفاده میشه.

بهترین زمان شلیک بعد از استعلام جان‌سخت هست چرا که ساید افراد مشخص شده. برای اینکه ریسک شات شما به حداقل برسه، می‌تونید از بین کسایی که بیشترین تعداد رای به شهروندها رو داده‌اند یا در رای‌گیری کمترین تعداد رای خروج رو آورده‌اند، شلیک کنید. یکی از تکنیک‌های نقش حرفه ای، گرا دادن هست، به این معنی که شما قبل از اینکه در شب شلیک کنید، تارگت خودتون رو مشخص می‌کنید. این گرا در صورتی که شما فایربک بشید به بقیه شهروندان کمک میکنه که تا یک شهروند صد پیدا کنند. مافیایی که در طول روز زیاد تارگت میخوره، به احتمال زیاد، شب توسط دکتر‌ لکتر سیو میشه. این اتفاق خیلی بدی هم نیست چون در صورتی که شما همون بازیکن رو شات کنید، هیچ‌کس از بازی خارج نمیشه و مطمئن می‌شید که اون بازیکن مافیا هست.

به نظر شما چه نکته‌ای در مورد نقش حرفه ای وجود داره که تو این پست نگفتیم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن