نقش پزشک در مافیا: کیو سیو بدیم؟

پزشک در مافیا

شاید اولین باری که در بازی مافیا پزشک شدید، نمی‌دونستید که چه کسایی رو باید سیو (نجات) بدید و با چه سناریویی پیش برید. به نظرتون نقش پزشک در مافیا فقط در فاز شب اهمیت داره یا در روز هم جزء نقش‌های تاثیرگذار تیم شهروندی هست؟ بازیکن‌های حرفه‌ای با نقش پزشک در روز یک تیم شهروندی تشکیل میدن و در فاز شب هم از همون تیم شهروندی سیو می‌کنند.

نقش پزشک در مافیا هر شب وظیفه داره شهروندها رو از شات تیم مافیا سیو کنه (نجات بده). پزشک یکی از مهم‌ترین نقش‌های تیم شهروند در بازی مافیا می‌باشد. کسی که نقش پزشک رو داره باید بتونه در فاز روز و فاز شب به تیم شهروند کمک کنه. اگه پزشک سیو درست داشته باشه از تعداد شهروندهای حاضر در بازی کم نمیشه و تیم شهروند جلو میوفته‌. پزشک اگه خوب بازی کنه مافیا فلج میشه و اعتماد به نفسشو از دست میده.

حواستون باشه که در شب فردی رو سیو کردید و در روز بعد اون فرد از بازی خارج شد، احتمالا اسنایپری هست که شات اشتباه زده. البته در تعداد بالا ممکنه اون بازیکن توسط چند نفر شات شده باشه (کیلر، اسنایپر، مافیا و …) و سیو شما نتونه اون بازیکن رو نجات بده.

تعداد سیو پزشک در شب به صورت دو مدل زیر تعیین میشه:

 • بر اساس افراد زنده و حاضر در بازی

به طور مثال در سناریو شبکه سلامت از 8 تا 10 نفر، پزشک دو سیو و از 7 به پایین، پزشک یک سیو داره

 • تعداد سیو براساس تعداد شات در شب (معمولا در سناریوهای پیشرفته و تعداد بالا استفاده میشه)

به طور مثال در شب اسنایپر، کیلر و مافیا شات زدن، 3 شات + عدد 2 = پزشک 5 سیو انجام مید.

چگونه با نقش پزشک در مافیا در فاز روز بازی کنیم؟

پزشک باید خوب بشنوه و خوب تحلیل کنه. بهتره که با نقش پزشک محتاط عمل کنید. همراه و هم نظر با شهر باشید چون در غیر این صورت ممکنه گره بازی بشید و زود از بازی خارج بشید (با رای یا تفنگ جنگی). پیشنهاد میشه که پزشک روز اول به کسی رای خروج نده چون اگه فرد خارج شده از بازی شهروند باشه ممکنه در روز بعد تارگت‌ها سمت پزشک بیاد و حتی اجماع بشه یا تفنگ جنگی بهش زده بشه. البته این یک قاعده کلی نیست و استثنا هم داره. اگه در روز اول تیم شهروندی تشکیل شد و پزشک هم در این تیم بود، میتونه با تیم شهروندی بازی کنه و به تارگت (اتهام) اون‌ها رای خروج بده.

اگه پزشک در طول روز با افراد زیادی درگیر بشه پیدا کردن شهروند برای سیو در شب براش سخت میشه. ممکنه شات مافیا از بین کسایی باشه که پزشک با اونا درگیر هست. طبیعتا پزشک اون شهروندها رو سیو نمیده و به همین راحتی یک شهروند از بازی خارج میشه.

همچنین اگه نقش پزشک در مافیا خیلی با قدرت بازی کنه ممکنه مافیاها حس نقش خاصی (نگهبان ،زره پوش و…) که در فاز روز از بازی خارج نمیشه رو ازش بگیرن. تو این حالت سعی میکنن تو شب از بازی حذفش کنن و اگه پزشک خودش رو سیو نده از بازی خارج میشه.

آموزش نقش پزشک در مافیا

چگونه با نقش پزشک در فاز شب بازی کنیم؟

پزشک باید همیشه به این فکر کنه که اگه خودش مافیا بود، چه کسایی رو شات می‌کرد. بعضی وقت‌ها برای پزشک فقط این مهمه که جلوی شات تیم مافیارو بگیره و مانع خارج شدن شهروندا از بازی بشه. بعضی وقت‌ها هم برای پزشک فقط نگه داشتن پلیرهای حرفه‌ای و تاثیرگذار تو روند بازی مهم هست. بنابراین هرشب اون بازیکن‌ها رو سیو میده و براش مهم نیست که شات مافیا روی بقیه شهروندا میشینه یا نه.

اگه پزشک در طول روز زیاد تارگت می‌خورد و به نوعی گره بازی بود، میتونه شهروندهای ذهنیش رو سیو بده و خودش رو سیو نده. مافیا اصولا کسایی رو که وارد جریان بازی نمیشن و پلیرهای (بازیکن) حرفه‌ای نیستند رو شات میکنه (به اصطلاح به این شات‌ها، شات پرت میگن). پزشک باید در طول بازی افرادی که احتمالا شات پرت هستند رو پیدا کنه و اونارو در شب سیو بده.

در طول بازی بعضی از بازیکن‌ها شهر صد بازی میشن. به طور مثال زره‌پوش یا نگهبانی که زره‌ش افتاده، بازیکنی که با یک مافیا تو جنگ بوده و مافیا از بازی خارج شده، بازیکنی که با تفنگ جنگی مافیا زده. پزشک حتما باید سعی کنه شهر صد بازی رو سیو بده و دیگه به شات پرت و بقیه چیزا فکر نکنه.

بهتره که پزشک کسایی که مافیا ذهنیش رو تارگت می‌کنند رو سیو بده تا حلقه شهروندیش ضعیف نشه. پزشک نباید کسایی که خودش رو تارگت می‌کنند رو سیو بده.

چه زمانی پزشک باید خودش رو سیو بده؟

 • در سناریو شبکه سلامت معمولا نقش پزشک در مافیا دو شب اول خودش رو نجات میده
 • اگه بازی گنگ بود و پزشک شهروندهای زیادی نداشت و فقط یک شهروند داشت.
 • هر جای بازی که پزشک حس کرد خودش ممکنه شات پرت مافیا باشه.
 • پزشک درطول روز با یک مافیا جنگیده و اون مافیارو از بازی خارج کرده.
 • پزشک ۲ الی ۳ تارگت مافیا داره و به همه کسایی که به نظرش مافیا هستند تارگت زده.

جمع‌بندی

همونطور که گفتیم پزشک یکی از مهم‌ترین نقش‌های شهروندی هست که میتونه تیم مافیا رو فلج کنه. پزشک بهتر هست که در لایه سوم بازی کنه، یعنی زیاد تارگت نخوره و مافیا هم شاتش نکنه. پلیرهای حرفه‌ای معمولا با نقش پزشک حلقه شهروندی تشکیل میدن‌ و در فاز شب از همون حلقه شهروندی سیو میدن. پزشک باید در طول بازی گوش شنوا، قدرت تحلیل و تصمیم‌گیری سریع داشته باشه‌.

در مورد نقش پزشک در مافیا نکته‌‌ی دیگه‌ای به نظرت میرسه که ما نگفته باشیم؟

6 دیدگاه دربارهٔ «نقش پزشک در مافیا: کیو سیو بدیم؟»

  1. بله میتونه
   مهم نیست که لکتر باشه یا نباشه
   دکتر اگر یکی از مافیاها رو انتخاب کنه و اون مافیا همون شب شات شده باشه، مافیا تو بازی میمونه.

 1. سلام
  آیا سیو دکتر روی بازیکن اسنایپر که به اشتباه در اون شب به یک شهر شلیک کرده و طبیعتا باید بره بیرون میشینه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا