نقش اسنایپر در مافیا: چطور باید بازی کنیم؟

اسنایپر در مافیا

بعضی وقت‌ها لازم نیست که توی روز به خودت فشار بیاری. هر کی رو که مافیا داری شب شاتش می‌کنی. نقش اسنایپر در مافیا این جذابیت رو داره که بدون اینکه بخواید بقیه رو قانع کنید، مافیای خودتون رو از بازی حذف کنید. البته توی تعداد پایین نقش اسنایپر فایربک داره. به این معنی که اگر به جای مافیا، به سمت شهروند شلیک کنی، خودت از بازی خارج میشی. بنابراین در عین حال که نقش قدرتمندی هست، ریسک هم داره.

نقش اسنایپر جز نقش‌های قدیمی بازی مافیا هست. عضو تیم شهروند می‌باشد و هر شب یک نفر رو انتخاب میکنه. اگر فایربک نداشته باشه، اون بازیکن فردا از بازی خارج میشه. اما اگر فایربک داشته باشه، در صورتی که هدف اسنایپر شهروند باشه، خود اسنایپر به جای اون بازیکن از بازی خارج میشه. تعداد تیرهای اسنایپر هم معمولا به اندازه نصف تعداد بازیکن‌های سیاه (مافیا و مستقل) بازی هست. نقش معادل اسنایپر در سناریو شب‌های مافیا (فیلیمو)، نقش حرفه ای هست و در سناریو شب مافیا، نقش کلانتر هست. البته نقش‌های حرفه ای و کلانتر تعداد تیر نامحدود دارند.

فایربک به چه معنی می‌باشد؟

نکته مهمی که نقش اسنایپر در مافیا داره، اینه که در بازی‌هایی با تعداد زیر پایین (معمولا زیر 15 نفر) اسنایپر فایربک خواهد داشت. به این معنی که اگر اسنایپر در شب به سمت کسی شلیک کنه و اون شخص شهروند باشه، تیر به شهروند نمی‌خوره و به سمت خود اسنایپر برمی‌گرده. روز بعد هم اسنایپر از بازی خارج میشه. بنابراین اولین اشتباه شما در نقش اسنایپر، آخرین اشتباه شما میشه. علت فایربک هم این هست که در تعداد پایین ممکن هست اسنایپر نقش مهم شهروندی (مثل کارآگاه و پزشک) رو از بازی حذف کنه و روند بازی به طور کل به هم بخوره. بنابراین وقتی که اسنایپر فایربک داره موقع شلیکش باید حواسش رو جمع کنه. البته شلیک اسنایپر اجباری نیست و می‌تونه شلیک نکنه.

ارتباط نقش فرمانده با نقش اسنایپر در مافیا

نقش فرمانده یکی از نقش‌های مکمل نقش اسنایپر هست. اگر فرمانده در دک بازی وجود داشته باشه، بعد از اینکه اسنایپر شلیک کرد. گرداننده فرمانده رو بیدار می‌کنه و بهش میگه:

اسنایپر به سمت این فرد شلیک کرده، تایید می‌کنی؟

اگر فرمانده تایید کنه، شلیک انجام میشه و اگر لغو کنه، تیر به اسنایپر برمی‌گرده. در صورتی که اسنایپر فرمانده رو بزنه، به فرمانده حرفی زده نمیشه و شلیک انجام میشه. اگر اسنایپر فایربک داشته باشه نباید از نقش فرمانده در دک استفاده شود، چون که در صورت تیر اشتباه، هم اسنایپر و هم فرمانده اشتباه کردند و نمیشه مشخص کرد چه کسی باید از بازی خارج بشه.

با نقش اسنایپر در مافیا چه زمانی شلیک کنیم؟

قطعا یک اسنایپر باهوش سعی می‌کنه در شب اول شلیک نکنه. چرا که اولا تعداد تیرهای محدود داره دوما در صورت انتخاب فرد اشتباه خودش از بازی خارج میشه. اسنایپر حرفه‌ای می‌دونه که باید صبر کنه و زمانی که مقدار زیادی به مافیایی یک نفر مطمئن بود، شلیک کنه. اگر در طول بازی بین دو نفر ساید تشکیل شده و برای باز شدن گره بازی، یکی از این دو نفر از بازی خارج شدند. بهتر هست که اسنایپر شلیک نکنه تا فردا استعلام وضعیت گرفته بشه و ساید بین این دو نفر مشخص بشه. اما بعضی وقت‌ها هم شرایط شهر به صورت بحرانی و قرمز هست. توی این شرایط نقش اسنایپر در مافیا به احتمال زیاد شات درست میزنه و باید اینکار رو انجام بده تا شهر بازی رو نبازه.

چطور با نقش اسنایپر گرا بدهیم؟

وقتی که اسنایپر فایربک داره، پیشنهاد میشه قبل از اینکه شلیک کنید، به اون شخصی که می‌خواید شلیک کنید تارگت محکم بزنید. اینکار باعث میشه که اگر روز بعد شما از بازی خارج شدید، بقیه شهروندها متوجه بشن که شما اسنایپر بودید و تارگت شما شهروند هست. اگر هم درست شلیک کرده باشید، تارگت شما به عنوان مافیا بیرون میره و شما برای شهروندها سفید می‌شید. اگر هم نخواستید گرا بدید، سعی کنید یک دفعه در فاز شب نظرتون رو عوض نکنید و حتما تارگت خودتون رو شات کنید. چون اینکار باعث میشه تارگت شما مافیا باشه و در شب نظرتون عوض بشه به سمت یک شهروند شلیک کنید. روز بعد بقیه شهروندها فکر کنند که شما به سمت تارگت خودتون شلیک کردید و اون بازیکن شهروند هست. در نتیجه به طور کل روند بازی به هم میخوره.

نقش اسنایپر در مافیا

کیک شدن در نقش اسنایپر در مافیا

زمانی که اسنایپر فایربک داره. اگر در شب شلیک کنه و فردای بازی از بازی خارج نشه، قطعا کسی که شلیک کرده مافیا هست. حالا ممکن هست که به سمت رییس مافیا شلیک کنه (در سناریو شبکه سلامت مذاکره کننده) و یا مافیایی که بهش شلیک کرده، دکتر سیو کرده باشه. بنابراین در روز بعد شما کاملا مطمئن هستید که یک فردی مافیا هست. در این حالت اطلاعات شما دقیقا مثل کارآگاهی هست که استعلام مثبت یک بازیکن رو داره. بنابراین از کلماتی مثل گردن گرفتن نباید استفاده کنید. تک تارگتی نباید باشید و باید برای اون بازیکن فکت بیارید.

جمع‌بندی

نقش اسنایپر در عین حال که قدرت زیادی داره اگر فایربک داشته باشه، ریسک هم خواهد داشت. فایربک به این معنی هست که اگر اسنایپر به سمت شهروند شلیک کنه، خودش فردا از بازی خارج میشه. بعضی وقت‌ها در دک بازی نقش فرمانده هم در کنار اسنایپر قرار داده میشه. بعد از اینکه اسنایپر شلیک کرد، اگر فرمانده در بازی حضور داشته باشه. شات اسنایپر به فرمانده گفته میشه و اگر فرمانده تایید کنه شلیک انجام می‌شود. اما اگر لغو کنه، تیر به اسنایپر برمی‌گرده. اگر هم اسنایپر فرمانده رو شات کنه، قطعا شلیک انجام میشه.

پیشنهاد میشه در نقش اسنایپر در مافیا در شب‌های اول شلیک نکنید تا اطلاعات وارد بازی بشه. وقتی هم که تصمیم گرفتید شلیک کنید، بهتر هست که تارگت مستقیم خودتون رو اعلام کنید تا اگر فایربک شدید بقیه شهروندها متوجه بشن چه کسی رو شلیک کردید و اون شخص شهروند هست. توجه کنید که اگر با فایربک به سمت بازیکنی شلیک کنید و فردا در بازی باشید. قطعا اون بازیکن مافیا هست و شما هم مثل یک کارآگاهی هستید که استعلام دارید. تمامی قوانین کیک در مورد شما مثل قوانین کیک کارآگاه می‌باشد.

به نظر شما با نقش اسنایپر در مافیا چطور باید بازی کرد؟

20 دیدگاه دربارهٔ «نقش اسنایپر در مافیا: چطور باید بازی کنیم؟»

 1. سلام اگه اسنایپر به شهروند تیر بزنه بعد دکتر اسنایپر رو سیو بده اسنایپر از بازی بیرون میره

 2. سلام و عرض ادب
  برای مثال 3 نفر در بازی موندن که یکی مافیا و دوتا شهروندن
  بین شهروندان تک تیر هست
  روز یکی از شهروندانی دیگه با دست میره بیرون
  میمونه تک تیر و مافیا که هردو در شب همو شات کنن
  آیا کار به شات میرسه؟
  اگه میرسه هر دو همو بزنن برنده کیه؟
  ممنون

  1. سلام؛
   خیر، کار به شب نمیرسه، وقتی سه نفر توی بازی هستن مرحله دست دادن هست و دیگه همونجا برنده مشخص میشه.

 3. سلام اگه اسنایپر شهروند بزنه مافیام اسنایپرو بزنه دکتر اسنایپر را نجات بده کشته بازی دارد ؟

  1. سلام؛
   اگه اسنایپر فایربک نداشته باشه، فقط شات اسنایپر خارج میشه.
   اگه اسنایپر فایربک داشته باشه، فقط اسنایپر خارج میشه.

 4. محمد محمد ابادی

  سلام در صورت شات شب اسنایپر باشه و دو تیر مونده باشه ایا تیر به فرمانده برمیگرده ک شلیک کنه ؟؟

 5. با سلام و خسته نباشید.اگر بازی به جایی کشید که دونفر باقی موندند یکی اسنایپر و یکی مافیا .و موقع شب هم قطعا بهم دیگه شلیک میکنند .در نتیجه چه کسانی برنده بازی هستند؟شهروند یا مافیا؟

  1. سلام؛
   وقتی دو نفر موندن همونجا بازی تموم میشه، دیگه بازی به این مرحله که به هم شلیک کنند نمیرسه
   مافیا برنده بازی میشه.

   1. سلام و خسته نباشید .در سبک بازی شب های مافیا اگر در یک شب پدرخوانده مافیا اسنایپر را بزند و تو همون شب اسنایپر پدرخوانده مافیا را بزند و دکتر هم اورا سیو نکرده باشد .بعد چه کسانی از بازی خارج میشن .هردو؟هیچکدوم؟یا یک نفر؟

 6. باسلام اگر اسنایپر شات کند مافیا دکتر شهروند آن را سیو دهد شات می شند یا خیر چه اتفاقی می افتاد

  1. سلام
   اگر شات اسنایپر شهروند باشه و فایربک داشته باشه، خود اسنایپر میره بیرون
   اگر فایربک نباشه، هر کسی رو که شات کنه چه شهروند چه مافیا سیو میشه و داخل بازی میمونه.

  1. بستگی به سناریو داره.
   توی بعضی از سناریوها مثل شبکه سلامت مذاکره کننده یا بازپرس، گادفادر با شات اسنایپر بیرون نمیره.
   توی بعضی از سناریوها مثل کلاسیک، گادفادر با شات اسنایپر بیرون میره.
   در سناریو شب های مافیا فصل فینال هم اگر حرفه‌ای به گادفادر شلیک کنه و بادیگارد داخل بازی باشه، گادفادر خارج نمیشه.

 7. اگه اسنایپر اشتباه بزنه ولی دکتر اسنایپر رو سیو کنه اسنایپر بیرون میره یا نه؟
  و اینکه اگه اسنایپر درست بزنه و مافیا هم همون شب اسنایپر رو بزنند به چه صورت هست مافیا بیرون میره یا نه؟

  1. سلام اسنایپر به دلیل اینکه اشتباه شات کرده از بازی خارج میشه
   و اینکه اگر اسنایپر شات مافیا بشه درصورتی که سیو دکتر رو نداشته باشه از بازی خارج میشه
   مافیا هم اگر سیو نداشته باشه خارج میشه

 8. سلام اگر اسنایپر اشتباهی شهروندی را بزند و مافیا هم همان شهروند را شات شب کند و پزشک هم اشتباهی سیو دهد ، چه کسی یا کسانی از بازی بیرون می روند .

  1. سلام؛ اسنایپر به دلیل اینکه اشتباه زده خارج میشه. شهروند هم به علت اینکه شات مافیا شده از بازی خارج میشه. دو نفر خارج میشن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا