سناریو پدرخوانده: آموزش کامل نقش‌ها و قوانین

سناریو پدرخوانده

سناریو پدرخوانده، جدیدترین رئالیتی شو ساخته سعید ابوطالب می‌باشد. این سناریو که پیچیدگی‌های زیادی هم داره، با شعار «فقط حرفه‌ای‌ها پدرخوانده بازی می‌کنند» ساخته شده است. سازندگان سناریو سعی کردند که نقش‌های متنوعی رو در این سناریو استفاده کنند و نسبت به شب های مافیا، بسیار جذاب‌تر می‌باشد. گرداننده این سری از مسابقات کامبیز دیرباز می‌باشد و بازیگرانی از جمله امیرعلی نبویان، بهاره افشاری، مجید واشقانی، امیرحسین رستمی، ترلان پروانه، کامران تفتی، معین زند، باربد بابایی، شکیب شجره و … در این رئالیتی شو شرکت کرده‌‌اند.

نقش‌های سناریو پدرخوانده

🏵 مستقل: نوستراداموس

◽️ تیم شهروند: دکتر واتسون، همشهری کین، لئون حرفه‌ای، کنستانتین، شهروند ساده

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، ساول گودمن، ماتادور

نفرات مجاز: 11 نفر

اگر آموزش نقش‌های مافیا پدرخوانده رو میخوای اینجا رو بخون.

سناریو پدرخوانده چه تفاوتی با شب های مافیا دارد؟

 1. در این سناریو شاهد حضور نقش مستقل می‌باشیم. نقش مستقل عضو هیچ کدام از ساید‌های شهروند و مافیا نیست. البته نقش نوستراداموس در شب یک مشخص می‌کند که به برد کدام ساید کمک کند.
 2. نقش کارآگاه در سناریو پدرخوانده حضور ندارد. برای جلوگیری از مشکلات اعلام نقش و اطلاق نقش، طراحان این سناریو نقش کارآگاه رو از این سناریو حذف کردند و به جای آن نقشی به اسم همشهری کین اضافه کرده‌اند. همشهری کین تنها یک استعلام دارد و اگر درست بگیرد، توسط گرداننده اعلام خواهد شد.
 3. قابلیت حس ششم (ناتویی) و خریداری (مذاکره) به تیم مافیا اضافه شده است که باعث شده شباهت زیادی به سناریو شبکه سلامت مذاکره و تکاور داشته باشد.
 4. رای‌گیری دوم دیگر در فاز شب اتفاق نمی‌افتد و مثل سناریو کلاسیک، رای‌گیری به صورت علنی و در فاز روز انجام می‌شود. در مرحله دوم رای‌گیری هم تعداد رای محدود نیست و به هر تعدادی از نفرات که خواستید، میتونید رای‌ بدید.
 5. استعلام وضعیت دیگر به صورت نقش نیست و اصلا نقش جان سخت وجود ندارد. مثل استعلام وضعیت در سناریو کلاسیک، در ابتدای روز گرداننده رای‌گیری میکنه و در صورتی که اکثریت موافق باشند، وضعیت بازی رو بر اساس تعداد مافیا، شهروند و مستقل اعلام میکنه.

کارت‌های حرکت آخر در سناریو پدرخوانده

ذهن زیبا

زمانی که کارت حرکت آخر ذهن زیبا رو انتخاب می‌کنید، باید کسی که نقش نوستراداموس رو داره رو حدس بزنید. اگر درست حدس بزنید، شما به بازی برمی‌گردید و نوستراداموس بازی رو ترک می‌کنه.

افشای هویت

وقتی کارت افشای هویت برای شما میاد، نقش شما توسط گرداننده به صورت عمومی اعلام میشه.

سکوت بره‌ها

وقتی کارت سکوت بره‌ها رو مقابل بازی کنی قرار میدید، اون بازیکن روز بعد نمیتونه در نوبت خودش و حتی موقع دفاع صحبت کنه.

 • اگر تعداد بازیکن‌ها 6 به بالا باشه، کارت سکوت بره‌ها در مقابل دو نفر قرار میگیره و در غیر این صورت در مقابل یک نفر.

دستبند

وقتی کارت دستبند مقابل بازیکنی قرار میگیره، اون بازیکن 24 ساعت نمیتونه از توانایی‌هاش استفاده کنه.

تغییر چهره

این کارت در ابتدای فاز شب به صورت مخفیانه انجام میشه. وقتی کارت تغییر چهره در مقابل بازیکنی قرار میگیره، نقش‌های اون دو نفر جابجا میشه.

سناریو پدر خوانده

نکات تکمیلی سناریو پدرخوانده

نوستراداموس، نقش مستقل

توجه داشته باشید که در زمان شمارش برای برد و باخت جز شهروندها حساب میشه و مافیا برای اینکه برنده بشه، باید تعدادش با تعداد شهروند به علاوه نوستراداموس مساوی بشه.

اگر نقش نوسترداموس در روز از بازی خارج شود و کارت تغییر چهره را انتخاب کند، جلوی هر کسی که قرار گیرد، اطلاعات نقش نوستراداموس شامل استعلامات شب اول و ساید انتخابی به فرد جدید اعلام می‌شود.

اگر هم نوستراداموس در موقع خروج کارت ذهن زیبا رو انتخاب کنه، گرداننده اعلام میکنه که این بازیکن نوستراداموس هست و در بازی باقی میمونه. اما دیگه در فاز شب زره نخواهد داشت و توسط شلیک از بازی خارج می‌شود.

استعلام وضعیت در سناریو پدرخوانده

در ابتدای روز، بعد از اینکه اتفاقات شب گذشته اعلام شد، گرداننده اعلام میکنه که:

آیا درخواست استعلام وضعیت دارید؟

اگر اکثر بازیکن‌ها درخواست داشته باشند، گرداننده تعداد مافیا، شهروند و مستقلی که از بازی خارج شدند رو اعلام میکنه.

در کل بازی 2 استعلام وضعیت وجود داره.

رای‌گیری مرحله دوم در سناریو پدرخوانده

رای‌گیری مرحله دوم یا همان رای خروج، با شب های مافیا کاملا متفاوت هست. خواب نیمروزی وجود نداره و به صورت علنی رای‌گیری انجام میشه. هر بازیکنی هم به هر تعداد بازیکنی که بخواد میتونه رای بده.

مرحله اول رای‌گیری، نصف (رند به پایین) تعداد حد نصاب هست و در مرحله دوم اگر یک نفر در دفاع باشه، رای خروج مثل تعداد حد نصاب رای‌گیری اولیه هست. اما اگر در مرحله دوم بیش از یک نفر در دفاعیه باشه، بیشترین رای از بازی خارج میشه، مگر اینکه رای همه بازیکن‌ها صفر بشه.

خرید در فاز شب در سناریو پدرخوانده

زمانی که تیم مافیا تصمیم میگیره که از قابلیت ساول گودمن یعنی خرید استفاده کنه، توسط گرداننده بلند اعلام میشه. بعد از اون باید تیم مافیا یکی از بازیکن‌ها رو انتخاب کنه، تصمیم نهایی با نقش ساول گودمن هست. اگر ساول گودمن شهروند ساده انتخاب کنه، همون شب بیدار و با بقیه تیم مافیا آشنا میشه. در صورتی هم که ساول گودمن شهروند نقشدار انتخاب کنه، تیم مافیا میفهمه خریداری انجام نشده است.

دستبند در دست پدرخوانده

وقتی بازیکن اخراجی کارت حرکت آخر دستبند رو به پدرخوانده بده، پدرخوانده اون شب نمیتونه از قابلیت حس ششم استفاده کنه، اما تیم مافیا شات رو میزنه. اصولا شات قابلیت بازیکن نیست و برای تیم مافیا می‌باشد.

کارت حرکت آخر تغییر چهره در دست عضو مافیا

زمانی که شهروندی کارت حرکت آخر تغییر چهره رو به یک مافیا میده، اون مافیا دیگه از اون شب بیدار نمیشه و یارهاش متوجه تغییر چهره میشن.

در صورتی که یک مافیا کارت حرکت آخر تغییر چهره رو به یک شهروند یا نوستراداموس بده، اون بازیکن از همون شب با تیم مافیا بیدار میشه و یارهاش رو میشناسه.

چه زمانی فردی توسط کنستانتین در سناریو پدرخوانده نمی‌تواند به بازی برگردد؟

در حالت‌های زیر کنستانتین نمیتونه بازیکن رو به بازی برگردونه:

 • توسط کارت حرکت آخر افشای حقیقت، نقش بازیکن به صورت عمومی اعلام بشه.
 • پدرخوانده با قابلیت حس ششم نقش بازیکن رو درست حدس بزنه.
 • نوستراداموسی که توسط کارت حرکت آخر ذهن زیبا از بازی خارج میشه.
 • بازیکنی که کارت حرکت آخر تغییر چهره رو انتخاب میکنه.

شات همشهری کین در شب تحقیقات

در صورتی که شب تحقیقات، همشهری کین و یا انتخابش از بازی به هر طریقی حذف بشن، تحقیقات انجام نمیشه و قابلیت همشهری کین برمی‌گرده.

قابلیت حس ششم در سناریو پدرخوانده

توجه داشته باشید که این قابلیت برای پدرخوانده می‌باشد و اگر پدرخوانده از بازی خارج شود، تیم مافیا نمیتونه از قابلیت حس ششم استفاده کنه. زمانی هم که تیم مافیا از حس ششم استفاده میکنه، دیگه اون شب، شات نخواهند داشت. تعداد باری هم که تیم مافیا میتونه از قابلیت حس ششم استفاده کنه، نامحدود هست و هر چند بار که بخوان میتونن استفاده کنند. اگر تیم مافیا بتونه به درستی نقش کسی رو با حس ششم حدس بزنه، اون بازیکن همون شب از قابلیتش نمیتونه استفاده کنه و فردا صبح هم توسط گرداننده اعلام میشه که فلانی با حس ششم خارج شد.

نقش‌های سناریو پدرخوانده

نوستراداموس 🌙 ➊

در شب معارفه سه بازیکن را مشخص می‌کند و گرداننده تعداد مافیاها و شهروندهای این سه نفر را اعلام می‌کند. سپس نوستراداموس تصمیم می‌گیرید که با شهروند یا مافیا بازی کند. در صورت برد ساید انتخابی،‌ نوستراداموس نیز برنده می‌شود. در شب جلیقه بی‌نهایت دارد و توسط هر تعداد شات از بازی خارج نمی‌شود، اما با حس ششم از بازی خارج خواهد شد.

پدرخوانده 🌙 ♾

وظیفه رهبری تیم مافیا بر عهده پدرخوانده می‌باشد. در شب یک جلیقه دارد و از تیر اول لئون حرفه‌ای در امان است. در استعلام نوستراداموس به عنوان شهروند اعلام می‌شود اما در صورتی که همشهری کین تحقیقات انجام دهد، به عنوان مافیا اعلام خواهد شد. یدر فاز شب به جای شات میتونه از حس ششم به صورت نامحدود استفاده کنه.

ساول گودمن 🌙 ➊

یکبار می‌تواند از قابلیت خرید استفاده کند. به این صورت که یکی از بازیکن‌ها را مشخص می‌کند و در صورتی که شهروند ساده باشه، همان شب به تیم شما اضافه می‌شود. در شبی که ساول گودمن خرید انجام می‌دهد، تیم مافیا شات نخواهد داشت.

ماتادور 🌙 ♾

هر شب یکی از بازیکن‌ها را انتخاب می‌کند، بازیکن انتخابی در آن شب نمی‌تواند از قابلیتش استفاده کند و با ضربدر گرداننده روبرو می‌شود.

لئون حرفه‌ای 🌙 ➊

در طول بازی دو تیر دارد و در شب می‌تواند شلیک کند. اگر به شهروند بزند، خودش از بازی خارج خواهد شد و اگر که به مافیا بزند، مافیا خارج خواهد شد. در فاز شب لئون حرفه‌ای یک جلیقه دارد.

همشهری کین 🌙 ➊

یکبار در فاز شب می‌تواند در مورد یکی از بازیکن‌ها تحقیقات انجام دهد. اگر فرد مورد نظر شهروند باشد، اتفاقی نمی‌افتد اما اگر اگر مافیا باشد، در روز بعد توسط گرداننده اعلام می‌شود و در شب همشهری کین توسط تیر غیب از بازی خارج می‌شود.

دکتر واتسون 🌙 ♾

هر شب یکی از بازیکن‌ها را انتخاب می‌کند تا از تیر مافیا در امان باشد. خودش را یکبار می‌تواند سیو کند و در صورتی که فردی توسط تیر غیب و یا حس ششم از بازی خارج شود، سیو دکتر واتسون اثری ندارد.

کنستانتین 🌙 ➊

یکبار در طول بازی می‌تواند یکی از بازیکن‌هایی که از بازی خارج شدند را به بازی برگرداند. البته فرد مورد نظر نباید نقشش افشا شده باشد.

شهروند ساده

شما قابلیتی ندارید و تنها در روز می‌توانید به پیدا کردن مافیاها کمک کنید.

خیر، اگر همه مافیاها از بازی خارج بشن، همونجا بازی تموم شده. نوسترداموس هیچوقت به جای مافیا نمیتونه شات بزنه و اصلا جز مافیا حساب نمیشه.

خیر، خرید فقط قابلیت نقش ساول گودمن هست و اگر از بازی خارج بشه، تیم مافیا نمیتونه خریداری کنه.

خیر، طبق آخرین قوانین سناریو، اگر نقش‌های پدرخوانده، لئون و نوستراداموس توسط کارت تغییر چهره جابجا بشن، دیگه زره نخواهند داشت.

خیر، زمانی که فردی توسط حسس ششم سلاخی میشه، فردا صرفا اعلام میشه که توسط حس ششم خارج شد ولی نقشی گفته نمیشه. همون شب اگر حس ششم درست باشه، اون بازیکن نمیتونه از نقشش استفاده کنه.

در مورد اطلاق یا افشای نقش نوسترداموس بحث‌های زیادی هست. به طور کلی نباید نقشی در بازی نقشش رو شو کنه، این قضیه در مورد نقش نوسترداموس هم صدق میکنه. البته ویدئویی از امیرعلی نبویان منتشر شده که میگه نوسترداموس افشای نقش نیست و افشای ساید هست. خیلی به این مورد نمیپردازیم چون که رئالیتی شو برای سرگرم کردن بیننده هست و در مورد قوانین این شکلی به این برنامه اتکا نمی‌کنیم.

شلیک لئون به نوستراداموس اصلا ربطی به ساید نوستراداموس نداره. اگر نوستراداموس زره نداشته باشه، نوستراداموس از بازی خارج میشه و اگر زره داشته باشه، هیچکس از بازی خارج نمیشه.

267 دیدگاه دربارهٔ «سناریو پدرخوانده: آموزش کامل نقش‌ها و قوانین»

 1. صاحب زمانی

  سلام

  1.بله

  2.بله میتواند،ولی کار منطقی نیست ،چون کارت را جلوی یک شهروند هم بگذارد او ساول گودمن خواهدشد وعملا به جای اینکه شب بعد مافیا خریداری کند و اینکه خریداری موفقیت آمیز باشد یا خیر ،همان شب یک مافیا به جمع خود اضافه خواهند کرد.
  و در مورد گمراه کردن شهر،شهر که آگاه نمیشود کارت جلوی کی رفته که گمراه شود یا نشود

 2. صاحب زمانی

  سلام
  فقط تیرهای حرفه ای بازی تموم میشه و کسی بیرون نمیره

  حرفه ای فقط زمانی که به همشهری خود شلیک کند بیرون می رود

 3. صاحب زمانی

  سلام
  هر کس با هر نقشی کارت حرکت آخر تغییر چهره بیاورد ودر بازی بماند دیگر هیچ سپری نخواهد داشت

 4. صاحب زمانی

  سلام
  حکم فقط حکم پدرخوانده است .و در صورت اختلاف نظر گرداننده فقط نظر پدرخوانده را اعمال خواهد کرد

 5. صاحب زمانی

  نه قبل از دست دادن تموم نمیشه

  ولی خوب نوستراداموسی که با مافیا بازی میکند حتما به مافیا دست میدهد تا مافیا برنده شود

 6. صاحب زمانی

  سلام
  هرکس کارت های حرکت آخر تغییر چهره و افشای هویت را بردارد دیگر به بازی بر نخواهد گشت

 7. صاحب زمانی

  سلام
  خیر
  ولی اگر به بازی احضار شد قابلیت استفاده از توانایی خود را دوباره دارد،چون چیزی به او اعلام نشده

 8. صاحب زمانی

  سلام
  1.کارت حرکت آخر ذهن زیبا وقتی نوستراداموس بیرون از بازی باشد هیچ تاثیری ندارد

  2.خیر

  3.هیچ چیزی اعلام نمی‌شود و فقط همشهری کین متوجه میشود آن شخص مافیا نیست

  1. سلام خسته نباشید اگ در کارت حرکت اخر تغییر چهره برای شخصی ک نوستراداموس است بیوفتد نقشش را با هرکسی ک تغییر دهد چ میشود؟؟
   اون استعلامی ک از سه نفر گرفته ایا ب شخص جدید گفته میشود؟؟
   نوستراداموس جدید میداند ک قبلی در چ سایدی بازی میکرد و همان ساید را بازی میکند؟؟؟

 9. صاحب زمانی

  کدوم قسمت ؟

  کسی که حس ششم میشه هیچ قابلیتی اجرایی ندارد

 10. سلام؛
  بله میتونه بده، محدودیتی نداره، ولی نذاره بهتره.
  مثلا فرض کنید من مافیا بودم و شما همشهری کین. اگر کارت تغییر چهره رو به یک نفر سومی بدم. در شب نفر سوم میتونه شات کنه و در کنار شات مافیا، شما (به عنوان همشهری کین) از بازی خارج میشید.
  بنابراین اگر به همشهری کین کارت رو نده، دو تا شهروند در شب بعدی بیرون میره.

 11. سلام؛
  بله، به جز تعداد سیو خودش، برای سیو بقیه محدودیتی نداره.

 12. سلام؛
  1. تحقیقات اصلا انجام نمیشه. قابلیت به همشهری کین برمیگرده و اگر توسط کنستانتین به بازی برگرده، میتونه از قابلیتش استفاده کنه.
  2. نمیدونم، لطفا اطلاعات این قسمت رو بدید بررسی کنیم.

 13. به عنوان همشهری کین به بازی برمیگرده ولی دیگه فرصت استفاده از قابلیتش رو نداره. مثل شهروند ساده دیگه قابلیتی نداره، ولی خب مثلا باهاش خرید انجام نمیشه.

 14. سلام؛ خوشحالیم که توضیحات براتون مفید بوده.
  توضیحات شما تا قسمتی درست بود، اگر نوستراداموس ساید مافیا رو انتخاب کنه، با تیم مافیا بیدار نمیشه. نوستراداموس از لحظه‌ای که ساید مافیا رو انتخاب کرده، باید توی روز سعی کنه به مافیا کمک کنه. یعنی خودش حدس بزنه که بر اساس فکت بازی چه کسانی مافیا هستند و سعی کنه که توی بازی نگهشون داره. اصطلاحا با مافیا بازی کنه.
  مستقل بودن به معنی این هست که نه مافیاس و نه شهروند. تنهای تنهاس اما نقش مستقل نوستراداموس از شب معارفه به بعد یک سایدی رو انتخاب میکنه و کمک میکنه به اون ساید کمک کنه.
  بحث شانسی بودن نیس، سعی میکنه بر اساس فکت‌های بازی پیش بره. ما توی بازی مافیا، مثلا نقش دزد رو داریم که عضو تیم مافیا هست و نه یارهاش رو میشناسه و نه یارهاش اون رو میشناسن. بنابراین برای اینکه بازیکنی بخواد با مافیا بازی کنه لزوما نباید یارهاش رو بشناسه.

 15. سلام،
  رای‌گیری مثل بقیه بازی هست، دو رای برای دفاع لازم هست.
  اگر نوستراداموس بتونه خوب بازی کنه، میتونه با مافیا هماهنگ بشه و رای‌ها رو مساوی کنه. در نتیجه با قرعه مرگ بازیکنی از بازی خارج میشه.
  اگر مافیا خارج بشه که شهر میبره، اگر شهر خارج بشه، مافیا میتونه شب یکی رو بزنه و بازی رو ببره.

 16. سلام، بله، محدودیتی برای برگردوندن نقش همشهری کین وجود نداره.

 17. سوال ۱ : نوستراداموسی که ساید شهر داره ، با ذهن زیبا یا تغییر چهر نقشش برمیگرده به بازی و زره ش میفته ، اگه لئون شاتش کنه چه حالتی پیش میاد ؟
  سوال ۲ : همشهری کین حین تحقیقات شات مافیا میشه و از قضا دکتر سیو ش میکنه ، تحقیقات کامل انجام میشه یا خیر ؟
  سوال ۳ : یه مافیا میره بیرون ، از اون به بعد گاد بازی وظیفه داره اعلام کنه که مافیا مایله از قابلیت خریداری استفاده کنه یا نه ؟ یعنی یه حالتی میشه که شهروندا میفهمن که حتما یه مافیا دادن بیرون که گاد اعلام مجوز خریداری داده درسته ؟

  1. 1. شات لئون به نوستراداموس اصلا ربطی به ساید نداره. اگر لئون نوستراداموسی که زره نداره رو بزنه، نوستراداموس از بازی خارج میشه. اگر هم زره داشته باشه کسی خارج نمیشه و فقط تیر لئون کم میشه.
   2. بله، تحقیقات کامل انجام میشه. در اون شب به دلیل سیو درست دکتر، همشهری کین داخل بازی میمونه. روز بعد اگر انتخاب همشهری کین مافیا باشه، توسط گرداننده اعلام میشه.
   3. گرداننده نباید اطلاعاتی در طول فاز شب بگه. دو حالت داره: یا باید کلا دیالوگ «مافیا میخواد از خرید استفاده کنه» رو نگه یا باید کلا بگه.

 18. در بازی پدر خوانده وقتی کسی به نقشش اشاره میکنه همونجا باید کیک بشه یا باید شب بشه و در روز بعد گاد اعلام کیک میکنه ؟؟ اگه اون شخص قابلیت داشته باشه شب توان اجرای قابلیتش رو داره؟ یا چون کیک شده است قابلیتشم کار نمیکنه؟

  1. این قضیه خیلی قانون مشخصی نداره و بسته به گرداننده بازی میتونه در این مورد تصمیم بگیره.
   کسی که در فاز روز نقشش رو شو یا افشا میکنه، باید در شب کیک بشه و مشکلی نداره که از قابلیتش استفاده کنه.

 19. با سلام و وقت بخیر و سپاس ویژه از سایت خوبتون
  خیلی ممنون که کامنتارو با حوصله و دقیق پاسخ دادین خیلی از سوالاتم تو‌ بخش کامنت ها بود و برطرف شد،بنظرم خیلی خوبه اگ از همین بخش کامنت ها یک مقاله مجزا تهیه کنین چون بعضی از دوستان دچار تناقض شدن و اینکه دسترسی هم راحت تر و دقیقتر میشه

  1. سلام، خوشحالیم که مطالب سایت مفید بوده.
   یک قسمت سوالات متداول به آخر مقاله اضافه کردیم که به مرور سوالات پرتکرار رو اونجا وارد میکنیم.

 20. تعداد رای ها به چه صورته..
  چند تا میره دفاع چند تا میره خروج
  کاملا توضیح بدین

  1. برای رای‌گیری اولیه:
   – باید از بزرگتر مساوی نصف نفرات باشه.
   برای رای‌گیری نهایی:
   – اگر یک نفر تو دفاع باشه، بزرگتر مساوی نصف
   – اگر بیش از یک نفر توی دفاع باشن، هر کدوم که بیشترین رای رو بیاره.
   – اگر همه نفرات صفر رای بیارن، کسی خارج نمیشه.
   – اگر دو نفر بیشتر از صفر رای بیارن و مساوی باشه، با قرعه مرگ یکی خارج میشه.

 21. اگه لئون به نوسترآداموس بزنه چی میشه اگه بزنه به شهر خودش میره بیرون اگه بزنه به مافیا کسی نمیره بیرون درسته؟

  1. اگر لئون به سمت نوستراداموس بزنه، در صورتی که نوستراداموس زره داشته باشه کسی از بازی خارج نمیشه و در صورتی که زره نداشته باشه، نوسترداموس از بازی خارج میشه.

 22. سلام وقت بخیر
  اگر تمام مافیا ها از بازی خارج شوند و نوستراداموسی که با ساید مافیا بازی میکنه باقی بمونه ادامه ی بازی به چه صورتی هست ؟
  یعنی بازی تموم میشه یا نوستراداموس شروع به شات در شب میکنه ؟
  ممنون میسم پاسخ بدید

  1. سلام؛
   خیر، اگر تمام مافیا از بازی خارج بشن، بازی همونجا تموم میشه. نوستراداموس هیچ وقت جز مافیا حساب نمیشه و نمیتونه شات بزنه. فقط صرفا شرط بردش بر اساس ساید هست.

 23. سلام بر فرض مثال ذهن زیبا میاد و مافیا نوستراداموس رو تشخیص میده اگه نوستراداموس با شهر نشسته باشه اون کسی ک درست تشخیص داده میشه نوستراداموس همراه با شهر یا همرا با مافیا؟

  1. سلام؛
   وقتی کارت حرکت آخر ذهن زیبا برای بازیکنی میاد و اون بازیکن درست حدس میزنه، نوستراداموس از بازی خارج میشه. بازیکنی که درست حدس زده توی بازی میشینه و با نقش خودش بازی میکنه.
   بنابراین نقشی جابجا نمیشه و بازیکن باید طبق نقش ارجینال خودش بازی کنه.

 24. سلام اگر پدر خوانده مثلا ماتادور را بزند.دکتر می تواند ماتادور را نجات دهد؟ سوال دوم اگر لئون یک شهروند را بکشد وقت جلیقه آن میفتد یا می میرد. اگر لئون نوسترادوسی که با مافیا بازی می کند رو بزند می میرد

  1. سلام؛
   بله، اگر دکتر همون شب ماتادور رو سیو بده، ماتادور از بازی خارج نمیشه.
   اگر لئون به سمت شهروند شلیک کنه، خود لئون خارج میشه، جلیقه از بین نمیره.
   اگر لئون به سمت نوستراداموس شلیک کنه، اگر نوستراداموس جلیقه داشته باشه، از بازی خارج نمیشه و اگر نداشته باشه، خارج میشه. مهم نیست که ساید انتخابی نوستراداموس چی باشه.

 25. اگه اون شبی که پدرخوانده حس ششم میکنه اون شخص نقش دار باشه مثلا دکتر یا لئون آیا همون شب این دو شهر میتونن از قابلیت استفاده کنن یا خیر

  1. خیر؛ در شبی که نقشی توسط حس ششم از بازی خارج میشه، اون نقش نمیتونه از قابلیتیش استفاده کنه.

 26. سلام وقت بخیر
  ممنون ازسایت خوبتون
  جناب علی فادر عزیز میتونم خواهش کنم اموش بازی ارتش سری هم توی سایت بذارین؟
  هیچ سایتی درست حسابی بازی زو با تمام جزئیاتش توضیح نداده و بازی خیلی گنکه و ابهام داره

  1. سلام؛ خوشحالیم که سایت برای شما مفید بوده است.
   به زودی سناریو ارتش سری رو داخل ربات میاریم و توضیحات کامل بازی رو هم توی سایت میذاریم.

 27. سلام
  نوستاراداموسی که کارت ذهن زیبا کشیده و شو شده رو مافیا میتونن حس ششم کنن؟
  اگه از بازی بره بیرون کنستانتین میتونه برگردونتش؟

  1. سلام؛
   خیر، اگر نوستراداموس کارت ذهن زیبا بکشه، مافیا نمیتونن توسط حس ششم، نوستراداموس رو سلاخی کنند.
   اگر هم نوستراداموس از بازی خارج بشه، کنستانتین میتونه برش گردونه. محدودیتی وجود نداره.

 28. اگرنوستراداموس در سایدمافیابازی کند وکارت ذهن زیبا برایش بیفتد وزره اش بیفتد ولئون حرفه ای آن شب به اوشلیک کند آیا لئون بیرون می رود یا نوستراداموس درسایدمافیا؟وآیا دراستعلام وضعیت مافیا خوانده میشه یاشهریانوستراداموس؟

  1. اگر نوستراداموس زرهش بیوفته و لئون به سمت نوستراداموس شلیک کنه، نوستراداموس از بازی خارج میشه. ساید نوستراداموس هم اصلا مهم نیست. چه شهروند رو انتخاب کرده باشه چه مافیا.
   در استعلام وضعیت، در هر صورت نوستراداموس، به صورت نوستراداموس اعلام می‌شود.

 29. سلام نوسترا داموسی که داره با مافیا بازی میکنه
  و به دروغ بگه ک با شهرونده مثلا بلند شه بگه یه این ۳ نفر ۱ مافیا هست کیک داره یا نه

  1. سلام؛
   اینکه دقیقا بگه بین این سه نفر یک مافیا هست کیک داره.
   نباید به نقشش نزدیک بشه، ولی خیلی غیر مستقیم میتونه به تیم مافیا کمک کنه یا اطلاعاتی از شب رو وارد بازی کنه.
   به طور کلی اگر بازیکن‌های داخل بازی متوجه بشن که اون بازیکن نوستراداموس هست، کیک خواهد داشت.

   1. اگه نوستراداموس بگه بین دونفر یا این 3نفر قطعا یک مافیا هست،کیکی نداره همونطور که در خود پدرخوانده دیدیم،زمانی کیکی داره که بگه استعلام این ها رو گرفتم یا بگه من نوستراداموس هستم

 30. مهدی بی سادی

  سلام خدمت همه عزیزان .میخواستم بدونم وقتی همشهری کین تحقیقاتش کامل میشه آیا فردا راوی نقش اون مافیا رو هم میگه مثلا پدرخوانده بازی هستن یا خیر فقط اعلام میشه فلان شخص مافیاست ؟

 31. نیما مهربانی

  با سلام
  طبق قوانین اگر تعداد مافیا با شهروندان یکی شود بازی تمام میشود به نفع مافیا
  تکلیف نسراداموس لابلای نفرات چیست
  مثلا اگر ۵ نفر در بازی بماند
  ۲ مافیا و ۲ شهروند و ۱ نسراداموس در ساید شهروند ، بازی ادامه دارد یا تمام میشود ؟

  1. سلام؛
   توی شمارش اتمام بازی، نوستراداموس جز تعداد شهروندها حساب میشه. در اصل زمانی مافیا برنده بازی میشه که تعداد مافیا مساوی یا بیشتر از نصف تعداد کل بازیکنان بشه.
   اصلا ساید نوستراداموس مهم نیست. توی 5 نفر، نصف بازیکنان 2.5 هست و تعداد مافیا کمتر هست، در نتیجه بازی ادامه خواهد داشت.

 32. اگر گودمن از بازی بره بیرون و یک مافیا بماند توانایی گودمن را می‌تواند اجرا کند ؟

  1. خیر، انجام توانایی ساول گودمن یا همون خریداری، فقط توسط خود ساول گودمن قابل انجام هست.
   اگر ساول گودمن از بازی خارج بشه، تیم مافیا نمیتونه خرید انجام بده.

 33. مهدی بی سادی

  سلام و عرض ادب .من داشتم سوال های دوستان میخوندم که در دو سوال مجزا درباره حس ششم پرسیده شد که وقتی بازیکنی سلاخی میشه فردا راوی وقتی اعلام میکنه که فلان شخص با حس ششم از بازی خارج میشود اما در یکجا پاسخ دادید که نقش اون بازیکن اعلام میشود و در جای دیگر گفتید خیر اعلام نمیشود ! ممنون میشم بفرمایید کدام درسته ؟واینکه اگر اعلام نمیشود آیا کنستانتین اجازه احضار بازیکن سلاخی شده را دارد یا خیر؟

  1. سلام؛
   اونجایی که گفته شده نقش بازیکن توسط گرداننده اعلام میشه اشتباه هست. نقش اعلام نمی‌شود و صرفا اعلام میشه که این بازیکن توسط حس ششم از بازی خارج شد.
   اگر بازیکنی با حس ششم از بازی خارج بشه، توسط کنستانتین نمیتونه به بازی برگرده.

 34. مهدی بی سادی

  سلام . ممنون از نقاله خوبتون .من یه سوال داشتم اگر براتون امکان داره پاسخ بدید .
  اگر لئون شهروند ساده رو شات کنه که قبل از اون مافیا شات کرده بودن و پزشک هم سیوش نکرده در اینصورت همراه با اون شهروند لئون هم میره بیرون یا خیر؟

  1. سلام؛ خوشحالیم که از این مطلب راضی بودید.
   بله، در این حالت روز بعد، اون شهروند و لئون از بازی خارج خواهند شد.

 35. سلام
  سوال اول،اگر همشهری کین درست حدس زد، تنها اعلام میشه که فرد مافیاست یا نقشش مثلا گودمن رو هم راوی اعلام میکنه؟
  دوم اینکه پدرخوانده ازحس ششم علیه نقش شهروند ساده هم میتونه استفاده کنه یا فقط باید نقش دار حدس بزنه؟
  و آخری اینکه اگر همشهری کین درست حدس زد و در روز بعد با رای گیری بیرون رفت و کارت آخر ذهن زیبا و یا تغییر چهره جلوش اومد چه سناریو ها یی محتمله؟ایا میتونه در بازی بمونه؟

  1. سلام؛
   1. فقط صرفا گفته میشه که طبق تحقیقات همشهری کین، این بازیکن مافیا هست. نقشی گفته نمیشه.
   2. خیر، حس ششم فقط برای شهروندهای نقشدار هست. ولی شهروندهای ساده نباید نقششون رو شو کنند، توسط گرداننده کیک خواهند شد.
   3. این جا دو حالت داره:
   1.3. اگر کارت ذهن زیبا بیاد و درست حدس بزنه، نوستراداموس از بازی خارج میشه و همشهری کین توی بازی میمونه. در شب همشهری کین از بازی خارج میشه.
   2.1. اگر کارت تغییر چهره بیاد، همشهری کین به هر بازی کنی که بده، در شب اون بازیکن از با تیر غیب از بازی خارج میشه.

 36. وقت بخیر
  ایا دکتر میتونه همشهری کین رو در شب بعد از استعلامش سیو بده و مانع خروجش از بازی بشه یا خیر؟

  1. صاحب زمانی

   سیو دکتر در دو حالت کارایی ندارد

   ۱_حس ششم

   ۲_تیر غیب( تیر گرداننده به همشهری کین)

   1. پاسخ خوبی هست.
    در یک حالت سوم هم اگر لئون به سمت شهروند شلیک کنه، سیو دکتر روی لئون تاثیری نداره و لئون از بازی خارج میشه.

 37. سلام
  اگه نوسترآداموس با مافیا بازی کنه و همه مافیا ها از بازی خارج بشن
  ۱- آیا نوسترآداموس از اون شب شات میزنه
  ۲- و آیا اگر بعد خارج شدن مافیا سوم مستقیم به مرحله رای برسیم، بازی ادامه پیدا میکنه و نوسترآداموس مافیا به حساب میاد؟

  1. سلام؛
   خیر، وقتی که همه مافیاها از بازی خارج میشن، شهروند برنده بازی میشه.
   مهم هم نیست که نوستراداموس با شهروند یا مافیا بازی کنه. نوستراداموس هیچ وقت مافیا نیست، فقط صرفا اگر ساید مافیا رو انتخاب کنه به برنده شدن مافیا کمک میکنه.

 38. یه سوال اگه تمامی اعضای مافیا به غیر از نوستراداموسی که با مافیا بازی می‌کنه بیرون برن بازی تموم میشه یا نوستراداموس به عنوان مافیا بازی و ادامه میده

  1. صاحب زمانی

   سلام
   بازی تمام میشه به نفع شهر

   نوستراداموس فارغ از اینکه در چه سایدی بازی میکنند و علیرغم داشتن ساید مستقل ،موقع شمارش همیشه با شهروندان شمرده می شود

 39. اگر مافیا درشب اول‌خودزنی کنه و مثلا ماتادورش رو بده بیرون وتوی روز شهر استعلامی نخواد و نفهمن که مافیا بیرونه،اگر‌ شب بعد تیم‌مافیا بخان خریداری کنن،توسط گرداننده اعلام نباید بشه؟
  چون میفهمن که یه مافیا بیرونه!
  میشه توضیح بدین لطفا

  1. توسط گرداننده اعلام میشه که قرار هست تیم مافیا خریداری کنه. در نتیجه بازیکن‌ها متوجه میشن که یکی از اعضای تیم مافیا خارج شده.
   نکته‌‌ای که هست اینه که به این سناریو میگن سناریو دارک. تیم مافیا باید در شب یک یار خودش رو شات کنه، در روز یکی از شهروندها رو خارج کنه. بنابراین از بین دو نفر که خارج شدن، بازیکن‌ها فکر می‌کنند کسی که در طول روز خارج شده، مافیا بوده و بازیکنی که در شب رفته شهروند. کلا این تکنیک برای گمراه کردن شهروندها هست.

 40. صاحب زمانی

  توضیحات سایت در قسمت حرکت آخر ذهن زیبا:

  زمانی که کارت حرکت آخر ذهن زیبا رو انتخاب می‌کنید، باید کسی که نقش نوستراداموس رو داره رو حدس بزنید. اگر درست حدس بزنید، شما به بازی برمی‌گردید و نوستراداموس بازی رو ترک می‌کنه.

  پاسخ شما به پرسش خانم مینا کیمیایی در همین مورد:

  اما کلا کارت ذهن زیبا ربطی به وجود نقش نوستراداموس توی بازی نداره. کسی که کارت ذهن زیبا براش میوفته، باید از بین بازیکن‌های توی بازی حدس بزنه. نمیتونه از بین مرده‌های بازی حدس بزنه.
  بنابراین توی این حالت (حالتی که نوستراداموس بیرون بازی هست) اگر برای بازیکنی کارت ذهن زیبا بیاد، یه حدسی میزنه و در نهایت از بازی خارج میشه. شانس موندن توی بازی رو نداره.

  و پاسخ شما به آقای احمد رضا مرتبط با این موضوع:

  سلام؛ اگر نوستراداموس به هر شکلی از بازی خارج شده باشه، کارت حرکت آخر ذهن زیبا بیاد، فردی که کارت براش اومده، از بازی خارج میشه قطعا.
  اطلاعات اضافی توسط گرداننده اعلام نمیشه (مثلا گفته نمیشه چون نوستراداموس بیرون بازی هست نمیتونه حدس بزنه و …)
  به طور خلاصه اتفاق غیر عادی نمیتونه، چون اون فرد نمیتونه نقش نوستراداموس رو حدس بزنه، خود فرد خارج میشه.

  پاسخ ها یک بام و چند هواست نه؟

  به‌نظر من که کلا پاسخ های شما در این سه مورد خیلی متناقض میاد آیا شما هم این جور فکر میکنید؟

  1. به نظر من تناقضی وجود نداره.
   در طول بازی زمانی که فردی کارت حرکت آخر ذهن زیبا رو انتخاب میکنه، باید یک حدس بزنه.
   اگر حدس نوستراداموس باشه، گرداننده اعلام میکنه که درست هست، بازیکن داخل بازی میشینه و نوستراداموس از بازی خارج میشه.
   اگر حدس اشتباه باشه، فرد از بازی خارج میشه.

   مشکل کجاست دقیقا؟

 41. صاحب زمانی

  سلام
  مافیای شو شده کارت ذهن زیبا را میکشد ،نوستراداموس را تشخیص داده و در بازی می ماند، روز بعد دوباره با رای گیری از بازی بیرون می‌رود ،آیا دوباره کارت می‌کشد یا نه؟

  و کلا
  آیا هر بازیکن فقط یک بار کارت می‌کشد یا نه ،به تعداد دفعاتی که با رای گیری از بازی بیرون می‌رود و یا به هر صورت در بازی می ماند یا به بازی بر میگردد؛مجدد حق استفاده از این قابلیت را دارد

 42. سلام،اگر کارت تغییر چهره رو یک شهروند جلوی یک شهروند دیگه بزاره چه اتفاقی میوفته؟

  1. سلام؛ اتفاقی نمیوفته. اون بازیکنی که کارت حرکت آخر تغییر چهره رو انتخاب کرده از بازی خارج میشه. نقشش برای بازیکن جدید جایگزین میشه. صرفا نقش‌های اون دو نفر جابجا میشه.

 43. من یه سوالی دارم ن تو این سناریویی که تو سایته ن.
  ببینید تو چهار نفره بازی ینی چها نفر موندن بقیه یا با رای رفتن بیرون یا کشته شب
  از اون چهار نفر 1 دونشون پدرخواندس 2 تاشون شهروند ساده و ا نفرشونم نگهبان بازی که شیلدش(سپرش) افتاده پس اونم شهر ساده شده
  شب میشه پدرخوانده شماره 2 رو شات میزنه روز میشه شماره 3 رفته بیرون چیشده؟

  1. لطفا سوالتون رو توی پست مناسب بپرسید. مرتبط با این پست نیست.
   از این لینک میتونید سناریوهای مختلف رو ببیند و در همون قسمت بپرسید.
   فکر کنم سوال شما در مورد سناریو تکاور باشه.

 44. سلام سوالی داشتم که توی بازی برای ما اتفاق افتاده اگر آخرین مافیای در حال خروج ذهن زیبا بکشه و برگرده چه اتفاقی میوفته مافیا بازنده است یا نوسترآداموس جدید به عنوان مافیا بازی میکنه؟

  1. سلام؛
   اگر آخرین مافیا در حال خروج ذهن زیبا رو انتخاب کنه و نوستراداموس رو درست حدس بزنه، نوستراداموس نقشش شو میشه و از بازی خارج میشه. مافیا هم توی بازی میمونه و بازی ادامه خواهد داشت.

 45. یک سوال دیگه داشتم من تو رئالیتی شو دیدم که مافیا خانم بهاره افشاری رو زد و اون خودشو سیو داد ولی شما گفتید فردی که میمیره توانایی اون شبش انجام نمیشه پس چرا خودشو سیو کرد و تو بازی موند میشه بگید کدوم از نقشا اینجورین و چه استثنایی هست؟؟

  1. صاحب زمانی

   سلام
   توانایی هیچ کس در هیچ شبی با شات مافیا یا حس ششم گرفته نخواهد شد واو در همان شبی که احتمالا فردای آن روز از بازی بیرون هم خواهد رفت قابلیت استفاده از توانایی خود را دارد

   مگر همشهری کین

   که شبی که به او شلیک میشود استعلام هر کس را هم بگیرد بی نتیجه است و به اصطلاح تحقیقات همشهری کین ناتمام می ماند،ولی اگر مجدداً توسط کنستانتین به بازی احضار شود می تواند تحقیقات خود را از سر بگیرید و از توانایی خود استفاده کند

   1. سلام؛
    تقریبا پاسخ درستی هست.
    این قضیه در مورد شات درست هست اما در مورد حس ششم، نمیتونه از نقشش در همون شب استفاده کنه.

 46. دو تا سوال
  اول اینکه لئونی که نقشش با فکت بازی شو شده مثلا شب مذاکره شده ولی لئون شات اشتباه زده و رفته بیرون و همه میدونن لئونه، میتونه با ابیلیتی کنستانتین به بازی برگرده؟
  دوم اینکه مافیا کلا یه مذاکره داره طی بازی یا تا وقتی که یه یار ندارن و گودمن توو بازیه میتونن به جای شات مذاکره کنن؟

  1. 1. بله، میتونه برگرده. محدودیتی برای این مورد نیست.
   2. خیر، فقط یکبار میتونن خریداری انجام بدن.

 47. یه سوال دیگه داشتم راوی هر شب باید به مافیا ها بگه میخواین خریداری کنین یا از حس ششم یا شات شب؟ حتی اگر گود من و پدرخوانده بیرون باشه؟؟

  1. گاد نباید باعث بشه که مشخص بشه چه نقشایی از مافیا بیرونن حالا یا هر شب چیزی نگه و منتظر باشه مافیا اکتشو بگه یا هر شب بهشون بگه که میخواید مذاکره کنید یا حس ششم یا شات

  2. صاحب زمانی

   سلام
   به جز شب اول که قطعا سه مافیا در بازی هستند و تیم مافیا قابلیت خریداری ندارد،و یا موقعی که نقش مافیا های بیرون از بازی توسط افشای هویت کاملاً شو شده و مثلا پدر خوانده بیرون است و قابلیت حس ششم گرفته شده،یا ماتادور شو شده و قابلیت دستبند از بازی رفته،یا ساول گودمن شو شده و خریداری ممکن نیست ،گرداننده به دلیل اینکه کسانی که از بازی بیرون هستند شو نشوند،هر سه را باید اعلام کند

 48. شما میگید وقتی سه تا مافیاها از بازی خارج بشن بازی تموم میشه. یعنی اگه سه نفر تو بازی باشن و تمام مافیاها خارج شده باشن و فقط نستراداموسی مونده که توی ساید مافیا بازی کرده اون دو شهروند باید همو پیدا کنن و به هم دست بدن تا برنده بشه شهر یا چون تمام مافیاها از بازی خارج شدن بازی تموم میشه؟

  1. اگر فقط شهروند و نقش مستقل توی بازی باشن بازی به نفع شهروند تمومه حالا نوسترا هر سایدی داشته باشه
   کلا همیشه نوسترا به عنوان شهروند حساب میشه فقط اگه سایدش سیاهه باید تلاش کنه مافیا ببره

 49. سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  اگر نوستراداموس با اجماع از شهر خارج شه و کارت تغییر چهره براش بیوفته و بزاره جلوی یک مافیا. ایا مافیاهای دیگه میتونن یارشون که تغییر نقش داده رو شب شات کنن؟ یا همچنان نوستراداموس شیلد داره و شب کشته نمیشه؟

  1. طبق اطلاعات جدیدی که رئالیتی شو گفته، کسی که کارت تغییر چهره براش میاد، اگر زره یا جلیقه داشته باشه، از بین میره.

 50. سلام وقت بخیر
  اگر توی بازی،نوستراداموس تو ساید مافیا بازی کنه و هرسه مافیا از بازی خارج شده باشن،تکلیف چیه؟
  باید نوستراداموس از بازی بره بیرون تا شهر ببره؟؟ اگه ۴ نفر تو بازی باشن مثلا و به کی آس نکشه …
  و اگر نوستراداموس که توی ساید مافیا بازی میکنه بره بیرون توی این شرایط و فیس آف بکشه و بزاره جلو ی شهروند،آیا توی شب شاتش میشینه؟!

  1. سلام؛
   شهروند برنده میشه. نوستراداموس جز تیم مافیا حساب نمیشه، اگر همه مافیاها از بازی خارج بشن، تیم شهروند برنده میشه.
   نیازی نیست که نوستراداموس از بازی خارج بشه، همون لحظه بازی تموم هست.
   سوال آخر هم طبیعتا اصلا بازی به قسمت فیس آف نمیرسه اما کلا نوستراداموس اگر جلوی یک شهروند کارت فیس آف قرار بده، بازیکن شهروند به عنوان نوستراداموس به بازی ادامه میده. نوستراداموس هم اصلا امکان شات زدن نداره.

  1. سلام؛
   بله، زره نداره. اگر شات بشه و دکتر سیو نکنه، از بازی خارج میشه.

 51. سلام
  اگه نوستراداموس بلند شه بگه من نوستراداموس هستم و حتی استعلام هاشو بگه آیا کیک میشه؟
  یا اینکه چون به سایدش اشاره میکنه کیک نمیشه؟

  1. سلام؛
   خیر کیک داره. نباید اطلاعاتی از نقش خودش رو بگه.
   البته امیرعلی نبویان در این مورد یه صحبتی کرده که مربوط به بحث اطلاق نقش هست نه افشای نقش.
   به طور کلی رئالیتی شو برای سرگرم کردن بیننده هستن و خیلی برای قوانین بازی نباید به این برنامه رجوع کنید.

 52. سلام وقت بخیر
  ببخشید اینجا این سوالو میپرسم چون جایی نتونستم بپرسم که راهنمایی کنن سوالم مربوط به بازی ارتش سری هستش
  توی قسمت ۳ از فصل ۳ یه جایی از بازی سه تا گشتاپو توی بازی بودن و سه تا نجات و یک مشتری ای که ساید نگرفته بود و همه شلیک ها هم انجام شده بود و امکان شلیکی وجود نداشت طبق استعلام و یا حتی ساید گرفتن مشتری توسط نجات
  پس اینجای بازی چرا بازی ادامه پیدا کرد و گشتاپو بازی رو نبرد؟! مگه مساوی نبودن؟ طبق توضیحات بازی در این حالت وقتی همه شلیک ها انجام میشه کار میکشه به رای گیری اگه گشتاپو ها کامل برن بیرون نجات برنده بازی میشه و اگر تعداد گشتاپو با نجات برابر باشه گشتاپو برنده بازی میشه! چون دیگه کسی تفنگی نداره که امکان این حالت به وجود بیاد که تک بازیکن باقی مونده در یک ساید با زدن خلبان بازی رو ببره !

  1. سلام؛
   به زودی سناریو ارتش سری رو توی ربات تلگرام میاریم، توی سایت هم آموزش کامل و جامع رو قرار میدیم.
   در مورد سوال شما، قانونی که میگید برای وقتی هست که خلبان با رای‌گیری خارج بشه. چون خلبان داخل بازی هست بازی همچنان ادامه خواهد داشت.

 53. ابوالفضل

  سلام، اگه بازیکنی اطلاق نقش دروغ کنه آیا کیک میشه؟؟
  مثلا دکتر برای اینکه خودشو سفید کنه بگه من پدر خوانده هستم

  1. سلام؛ به اینکار میگن اعلام نقش، اطلاق یعنی بگید که فرد دیگه‌ای فلان نقش هست. ولی خب خیلی جاها به اعلام نقش میگن اطلاق نقش، از جمله خود رئالیتی شو.
   اگر شما ادعای نقش مافیا کنید به غلط، از بازی کیک نمیشید.

 54. یه سوال
  اگه نوستراداموس شو شده با مافیا بازی کند
  شب لئون میتونه اونو بزنه؟!
  ینی اگه با مافیا بازی می‌کرد توسط شات لئون به بیرون می رفت؟

  1. نوستراداموس توی شب زره داره و از بازی خارج نمیشه. مهم نیست چه سایدی رو انتخاب کنه.
   اما اگه توسط کارت ذهن زیبا، نقش نوستراداموس شو بشه، زره میوفته و توسط تیم مافیا و لئون از بازی خارج میشه.
   کلا زره نوستراداموس ربطی به ساید انتخابیش نداره.

   1. سلام
    پدرخوانده شب یکی رو سلاخی میکنه آیا اون شخص اون شب میتونه از ابیلیتیش استفاده کنه یا نه؟

 55. سلام
  اگر نوستراداموس با مافیا بازی کنه و همه مافیاهای اورجینال بازی بیرون برن چه اتفاقی میوفته؟ نمیتونه به جای مافیا ادامه بده؟

  1. سلام؛ خیر، وقتی همه مافیاها از بازی خارج بشن، شهروند برنده بازی میشه.

 56. ۱. اگر در دست دادن هرکس برای شهروند بودن یک رای داشته باشد ، تکلیف چیست ؟

  ۲. زمانی که همشهری کین مافیا را شو می‌کند و روز بعد با رای گیر خارج میشود و کارت فیس آف را میکشد و جلوی کسی میگذارد ، چه اتفاقی میوفتاد ؟
  الف ) آن بازیکن هم همان شب بیرون میرود ؟
  ب ) آن بازیکن بعنوان شهروند بی ابلیتی بازی میکند ؟
  پ ) آن بازیکن بعنوان یک همشهری کین جدید دوباره قابلیت دارد ؟
  د ) موارد دیگر ؟

  ۳. زمانی که همشهری کین مافیا را شو می‌کند و روز بعد با رای گیر خارج میشود و کارت ذهن زیبا را میکشد و اتفاقا درست حدس میزد چه اتفاقی میوفتاد ؟
  الف ) هم همشهری کین هم نوستراداموس خارج می‌شوند ؟
  ب ) فقط نوستراداموس خارج شده و کین بعنوان شهروند بی ابلیتی بازی میکند ؟
  پ ) موارد دیگر ؟

  1. سوال اولتون، اون بازیکنی که جلوش فیس اف میاد، به عنوان همشهری کین میاد توی بازی. و شبش به عنوان همشهری کین تیر غیب میخوره و فرداش از بازی میره بیرون

   سوال دوم، به نظرم نوستراداموس میره بیرون، همشهری کین میاد توی بازی ولی خب شب بازم تیر میخوره و فرداش حذف میشه

  2. 1. متوجه سوال نمیشم. یعنی چی هر شهروند یک رای داشته باشد؟ مرحله دست دادن توی همه سناریوها اتفاق میوفته و زمانی هست که سه نفر توی بازی بمونند. توی این حالت هم نفرات صحبت می‌کنند و در نهای هر کس یک بازیکن رو انتخاب میکنه. نتیجه بسته به نوع سناریو مشخص میشه.
   2. الف، بله چون همشهری کین جدید هست، همون شب از بازی خارج میشه.
   3. پ، به دلیل اینکه کارت ذهن زیبا درست حدس زده شده، نوستراداموس از بازی خارج میشه. شب هم همشهری کین از بازی خارج میشه.

 57. صاحب زمانی

  اینکه ماتادور نمی تواند تکراری و به صورت پشت سر هم یک نفر را انتخاب کند و قابلیت او را بگیرد، ولی با وقفه یک شبه می تواند دوباره شخص را تکراری انتخاب کند،و به او دستبند بزند

  درست است یا خیر

  1. بله درست هست، در اصل نقش ماتادور نمیتونه اسپم کنه. دو شب پشت سر هم نمیتونه یک بازیکن رو انتخاب کنه.

 58. صاحب زمانی

  نوستراداموس در بازی میگوید من به جز با رای گیری از بازی بیرون نخواهم رفت
  با توجه به اینکه با حس ششم هم از بازی خارج میشود وچون هیچ نقشی نداریم که مگر با رای گیری از بازی خارج نشود،

  لطفاً راهنمایی بفرمایید که آیا اطلاق نقش محسوب می‌شود یا نه، و تکلیف چیست.

   1. وقت بخیر. این اشتباهه. تو قسمت اخر، دیرباز بعد بازی توضیح داد که نوستراداموس خودش ساید محسوب میشه و ازونجا که اشاره به ساید مشکلی نداره، اطلاق نقش محسوب نمیشه. (البته به نظر میاد برای ماستمالی کار خانوم بابایی باشه ولی خب اینطوری گفته شد)

   2. ببینید، این برنامه به صورت یک شو برای سرگرمی بیننده‌ها هست. در مورد قوانین خیلی سخت‌گیری نمیشه.
    یک ویدئویی هم از امیرعلی نبویان اومده بود مبنی بر اینکه اطلاق نقش به ساید هست و این حرف‌ها. اطلاق نقش با اعلام نقش متفاوت هست، هر چند که اصلا این بازیکن‌ها چیزی در این مورد نمیدونن.

 59. صاحب زمانی

  من درست متوجه شده ام که حرفه ای با تیر به نوستراداموس فقط یکی از تیرها را ازدست میده ولی دربازی میماند یا نه؟

  ودر صورت کشیده شدن کارت ذهن زیبا،آیا نوستراداموس در روز و با چشمان باز همه، انتخاب میشود یا در شب و با چشمان بسته

  1. درسته، اگر لئون حرفه‌ای به سمت نوستراداموس شلیک کنه، خود لئون از بازی خارج نمیشه و یکی از تیرهاش کم میشه. اینکه نوستراداموس از بازی خارج بشه، بستگی داره که زره داشته باشه یا خیر.
   در صورت کشیده شدن کارت ذهن زیبا، انتخاب نوستراداموس در فاز روز و با چشمان باز انجام میشه.
   یعنی همه متوجه میشن که چه کسی رو انتخاب کرده.

 60. صاحب زمانی

  (مافیا یکبار در طول بازی قابلیت استفاده از حس ششم را دارد)
  این توضیح سایت شما در قسمت توضیحات پدر خوانده است

  (تعداد باری هم که تیم مافیا میتونه از قابلیت حس ششم استفاده کنه، نامحدود هست و هر چند بار که بخوان میتونن استفاده کنند)

  و این هم توضیح دیگری از سایت شما در قسمت توضیحات حس ششم بازی است.

  به نظر متناقض نمی آید؟

  راهنمایی لطفاً

  1. ابتدا که این سناریو معرفی شد، برای تیم مافیا یک فرصت حس ششم داده شده بود، اما بعد فرصت حس ششم نامحدود شد. بنابراین قسمتی که گفته شده یکبار میتونه رو باید ادیت کنیم تا درست بشه.
   جمله درست:
   تعداد باری هم که تیم مافیا میتونه از قابلیت حس ششم استفاده کنه، نامحدود هست و هر چند بار که بخوان میتونن استفاده کنند

 61. صاحب زمانی

  ماتادور از بازی بیرون است ،خریداری ساول‌گودمن موفقیت آمیز بوده ویک شهروند را در شب میخرد،درهمان شب کنستانتین به اشتباه ماتادور را وارد بازی میکند و تعداد تیم مافیا در بازی به 4نفر افزایش پیدا میکند،شدنی است؟
  اگر بله ،که در جایی از پاسخ به سوالات گفته شده حداکثر تا سه نفر می توانند در بازی باشند
  اگر نه،پس تکلیف احضار روح کنستانتین ،وقابلیت او در بقیه بازی چه میشود و چطور به او گفته میشود حق احضار ندارد بدون اینکه بفهمد خریداری موفقیت آمیز بوده و انجام شده است

  1. شدنی هست، من اشتباه گفتم.
   ولی خب خیلی حالت بعیدی هست، معمولا کنستانتین شهروند رو به بازی برمیگردونه.
   در هر صورت این حالتی که گفتید شدنی هست و ممکن هست صبح روز بعد، تیم مافیا 4 نفری باشه.

 62. صاحب زمانی

  بازی به سه نفر آخر و مرحله دست دادن می‌رسد و هیچ دو نفری برای شهروند بودن روی یک نفر اتفاق نظر ندارند و هرکس برای شهروند بودن یک رای دارد،تکلیف چیست و برنده چگونه اعلام میشود

  1. این چیزی که میگید به معنی این هست که چرخشی افراد دست میدن. یعنی نفر یک به دو، دو به سه، سه به یک دست میده.
   توی این حالت دوباره افراد فرصت صحبت کردن دارن تا در نهایت یک شهروند مشترک پیدا بشه.

 63. سلام یه سوال داشتم شما گفتید اگه جلوی نستراداموس کارت ذهن زیبا بیفته خودش تو بازی میمونه و زرهش میوفته یعنی اگه لئون و یا تیر شب بهش بخوره میره بیرون؟؟

  1. سلام؛
   بله، توی اون حالت اگر لئون و یا تیم مافیا توی شب به سمت نوستراداموس شلیک کنند و دکتر سیو نکنه، نوستراداموس از بازی خارج میشه.

 64. سلام
  اگر تعداد مافیا دو نفر یا فقط ساول گود من در بازی مونده باشه، اگر خرید ساول گود من در تلاش اول موفقیت امیز نباشه، قابلیتش از بین میره یا میتونه در شبهای بعد هم خریداری انجام بده تا بالاخره یه شهر ساده رو به تیمشون اضافه کنه؟؟

  1. سلام؛
   ساول گودمن فقط یکبار فرصت خرید داره. وقتی که استفاده میکنه، اگر با شکست روبرو بشه و یا موفقیت آمیز باشه، ابیلیتی ساول گودمن تموم میشه و نمیتونه خرید انجام بده.

 65. سلام اگر گودمن مافیا خارج از بازی باشه بازم میتونن خریداری کنن؟
  و اینکه چند بار میشه از حس ششم استفاده کرد ؟
  و کسی که با حس ششم کشته میشه گاد صبح فقط اعلام میکنه که حس ششم شده یا نقشش هم اعلام میکنه؟
  چون داخل برنامه من دیدم که نقشش رو نمیگه فقط حس ششم رو میگه استفاده شده

  1. سلام؛
   اگر ساول گودمن از بازی خارج بشه، دیگه تیم مافیا نمیتونه خریداری کنه.
   تعداد حس ششم پدرخوانده، بدون محدودیت هست و هر شبی که بخواد میتونه استفاده کنه.
   کسی که توسط حس ششم سلاخی میشه، فردا فقط اعلام میشه که توسط حس ششم خارج شد، چیزی در مورد نقش گفته نمیشه.
   دقیقا همونجوری که توی رئالیتی شو هست.

   1. مهدی بی سادی

    سلام.ولی تو یکی از سوالات بالا یکی سوال کرده بود چرا کنستانتین نمیتونه فرد سلاخی شده رو به بازی برگردونه که خودتون گفته بودید چون راوی فرد سلاخی شده رو همراه با نقش اعلام میکنه لطفا بفرمایید کدام درست هست

 66. هنگامی که ۷ نفر در بازی باقی مونده و ۳ مافیا داخل بازی هستند در حالتی که موقع رای گیری دو نفر رای بیارند و بعد از دفاع در رای گیری مجدد یک نفر صفر رای و نفر دیگر یک رای بیاره چی میشه؟
  آیا اون شخص با یک رای بیرون میره؟

  1. بله میره بیرون. قانون رای‌گیری ربطی به تعداد مافیا و نفرات نداره.

 67. سلام و احترام
  دو سوال داشتم
  ۱.مافیا خود زنی کنه و تو شب بعد خریداری کنه و خریداریش هم بشینه و کنستانتین هم ب اشتباه مافیارو برگردونه درسته؟
  ۲.اگر نوستراداموس بگه تو ساید مافیا بازی میکنه ولی بر خلاف گفت اش عمل کنه و با ساید شهر همراه بشه ایا کیک داره یا هیچ جریمه ای نداره؟
  ۳.اگر یک مافیا مونده باشه و کارت دستبند ب یک شهروند برسه و اونو بزاره جلو تک مافیا ایا مافیا نمیتونا شلیک کنه؟
  مثال اگر اون مافیا گودمن بود میتونه شلیک کنه؟

  1. سلام؛
   1. این حالت امکانش هست، مشکلی نداره.
   2. نه این حالت جریمه‌ای نداره. مثل این میمونه که یک شهروند همراه مافیا بازی کنه.
   3. خیر، شات تیم مافیا ابیلیتی بازیکن نیست. بنابراین اگر فقط یک مافیا توی بازی باشه و کارت دستبند جلوش باشه، شب میتونه شات بزنه ولی نمیتونه از نقشش استفاده کنه (خرید، گرفتن ابیلیتی، حس ششم و …).

 68. اگه همشهری کین استعلام مافیا رو بگیره و همزمان همون مافیا شات بشه کپن همشهری کین برمیگرده بازم؟

  1. بله، ابیلیتی همشهری کین بهش برمیگردونه و شب‌های بعد میتونه استفاده کنه.

 69. سلام ممنون از مقاله خوبتون
  چند تا سوال داشتم
  اگه سلول گود من خارج شده میتونن خریداری بکنن؟
  در ۱۱ نفر چند رای برای آمدن به دفاع و چند رای برای خروج نیازه ؟
  اگر دو نفر بیان بالا با یک رای هم بازیکن خارج میشه؟

  1. سلام؛ خوشحالیم که از مقاله راضی بودید.
   خیر، با خروج ساول گودمن دیگه تیم مافیا نمیتونه خریداری کنه. خرید قابلیت نقش ساول گودمن هست.
   در 11 نفر با 5 رای افراد بالا میان. برای رای دو بستگی داره چند نفر توی دفاع باشن، اگر یک نفر توی دفاع باشه با 5 رای حداقل خارج میشه و اگر بیش از یک نفر دفاع باشه، بیشترین رای خارج میشه.
   اگر دو نفر بیان بالا، با یک رای هم بازیکن خارج میشه. تنها در صورتی که هر دو نفر صفر رای بیارن، کسی از بازی خارج نمیشه.

 70. اگه ماتادور تو شب توانایی یکی بگیر مثلا لئون اگه همون شب لئون مافیا بزنه مافیا چطور میشه یا اگه شهروندی را اشتباه بزنه خودش میره بیرون یا اگه توانایی دکتر بگیره دیگه دکتر نمیتونه کسی سیو کنه

  1. اگر ماتادو، لئون رو انتخاب کنه، دیگه لئون نمیتونه شت کنه.
   اگر هم نقش دکتر رو انتخاب کنه، دکتر نمیتونه سیو بده.
   کلا ماتادور هر بازیکنی که انتخاب کنه، گرداننده بهش علامت ضربدر نشون میده و اون بازیکن نمیتونه از ابیلیتی استفاده کنه.

 71. با سلام.
  اگر پدر خوانده از بازی بیرون رفته باشه،آیا شب مافیا میتواند با حس ششم کسی را سلاخی کند یا فقط پدر خوانده این ابلیتی را دارد؟
  با تشکر

  1. سلام؛ خیر نمیتونه.
   ابیلیتی فقط برای پدرخوانده هست و با خروجش تیم مافیا نمیتونه با حس ششم سلاخی کنه.

 72. سوال : چنانچه تحقیقات همشهری کین به ثمر بنشیند و یک مافیا شو شود سپس در شب او توسط گرداننده با تیر غیب از بازی بیرون برود با فرض اینکه او تنها کشته شب باشد آیا امکان ورود او توسط کنستانتین هست ؟

  1. بله میتونه کنستانتین برش گردونه، منعی در این مورد وجود نداره.

 73. حسین احمدی

  اگر ماتادور از بازی خارج شه دیگه نمیتونن ابیلیتی کسی و بگیرن ؟

  1. درسته، گرفتن ابیلیتی بازیکن‌ها برای نقش ماتادور هست، اگر خارج بشه تیم مافیا نمیتونه اینکار رو انجام بده.

 74. اگر ساول گودمن بیرون باشه مافیا میتونه خریداری کنه؟پدر خوانده میتونه خریداری کنه ؟

  1. خیر، خرید ابیلیتی نقش ساول گودمن هست. اگر این نقش بیرون بازی باشه، تیم مافیا نمیتونه خرید انجام بده.

 75. حسین احمدی

  سلام اگر گودمن خرید اشتباه کنه،شب بعددوباره می‌تونه خرید کنه؟
  گروه مافیا چند شات دارن؟

  1. سلام؛ خیر،‌ چه درست چه غلط، فقط یکبار فرصت خرید داره.
   گروه مافیا هر شب یک شات داره ولی شبی که حس ششم یا خرید انجام میده شات داره.

 76. اگر یک مافیا در بازی مانده باشد و نقش ماتادور باشد
  میتواند هم شات داشته باشد هم قابلیت بگیرد
  درسته؟
  هردو قابلیت رو داره

 77. ی سوالی پرسیده شده بود ک اگر نوستراداموس در ساید مافیا باز کند ، اگر به مافیا دست بدهد مافیا برنده میشه
  در غیر این صورت شهر برنده میشه
  ینی اگه شهروند با مافیا هم دست بده بازم شهر برنده میشه؟

  1. بله، شهروند باید با یکی از اون دو نفر حداقل دست بده تا برنده بشه.

 78. پ اینکه رئیس‌مافیا چندبار میتونه از حس ششمش استفاده کنه
  میتونه هر چند نفر رو حس ششم بکنه ؟

  1. تعداد حس ششم محدودیتی نداره و هر چند بار که پدرخوانده بخواد میتونه استفاده کنه.

 79. اول اینکه مافیا دو نفره و سال‌گودمن توبازیه
  میتونه دوشب متوالی واسه خرید اقدام کنه یا یباره فقط
  یا مثلا میتونه ی شب خریداری کنه دوباره تو‌روز از دست بده ی یارشو دوباره اقدام ب خرید کنه ؟

  1. ابیلیتی ساول گودمن فقط یکبار هست. وقتی استفاده کرد دیگه نمیتونه استفاده کنه.

 80. سلام
  اگر سه مافیا در بازی باشن مافیا برای گمراه کردن شهر میتواند خریداری کند

  1. سلام؛
   خیر، حتما باید یکی از مافیاها از بازی خارج بشه تا تیم مافیا بتونه خریداری کنه.

 81. سلام بنده یه سوال داشتم اگر همشری کین یه نفرو تو شب ملاقات کنه اون شخص مافیا باشه ومافیا شب همشری کین بکشه چی میشه؟

  1. سلام؛ تو این حالت تحقیقات همشهری کین کامل انجام نمیشه. روز بعد همشهری کین از بازی خارج میشه و گرداننده چیزی در مورد مافیایی بودن نمیگه.
   ابیلیتی به همشهری کین برمیگرده و اگر کنستانتین همشهری کین رو به بازی برگردونه میتونه دوباره انتخاب کنه.

 82. سلام و خسته نباشید آیا جلیقه لئون برای شات اشتباه استفاده میشه یا فقط برای شات مافیا بهش هست
  یعنی اگر لئون یک شهروند بزنه جلیقه اش میوفته یا باید بره از بازی بیرون

  1. سلام؛ جلیقه لئون فقط برای شات مافیا هست و اگر لئون حرفه‌ای شهروند بزنه، در هر صورت خودش از بازی خارج میشه.

   1. سلام
    لئون به شهروند شلیک کنه و روز بعد از بازی خارج بشه ، اگه شب بعد کنستانتین اونو بیاره داخل آیا جلیقه اش رو داره یا با شات اشتباه شب قبل جلیقه اش رو از دست داده ؟

   2. سلام؛ جلیقه رو داره. با شلیک اشتباه لئون، فقط یکی از تیرهاش رو از دست میده.

 83. سلام داخل بازی پدرخوانده چند شهروند ساده وجود دارد؟

  1. سلام، در تعداد ۱۱ نفر، سه شهروند ساده وجود داره. ممکن هست تعداد دیگه‌ای هم بازی بشه که پیشنهاد نمیکنیم. سناریو برای همین تعداد ۱۱ نفر طراحی شده است.

 84. هادی رحمانی

  سلام ،
  اگر مافیا در شب لیون رو تشخیص بدهد و شات کند ، و در ادامه همان شب لیون هم مافیا رو میتواند بزند و هر دو نفر از بازی در روز بعد خارج خواهند شد یا با شلیک مافیا در شب توانایی لیون هم دیگر از بین رفته است ؟

  1. سلام، البته بستگی به سیو دکتر هم داره. اگر فرض کنیم دکتر درست سیو نکرده باشه، باز بستگی به این داره که فرد مقابل زره داشته باشه یا نه.
   به طور کلی اگر بازیکن زره داشته باشه یا دکتر سیو کنه، بازیکن از بازی خارج نمیشه.
   اما اگر مافیا شات کسی رو شات کنه، اون بازیکن میتونه از قابلیتش استفاده کنه.

 85. اگه لئون تیر بزنه به شهروند و دکتر لئون رو سیو بده ، ایا لئون از بازی خارج میشه ؟؟

  1. بله، اگر لئون حرفه‌ای اشتباه بزنه (شهروند بزنه)، در هر صورت خودش از بازی خارج میشه.

 86. سلام اگر لئون برای مثال به ماتادور بزند و دکتر هم ماتادور را نجات دهد، چه اتفاقی میفتد؟

  1. ماتادور یاهر مافیا و شهروند تو این حالت سیو میشه فقط چون لیون مافیا رو زده در بازی میماند و میفهمد که کسی را که شات کرده از گروه مافیا بوده که دکتر سیو داده یا پدر خوانده بوده که زره داشته یا نوستراداموس

 87. سلام وقت بخیر
  اگر نوسترداموس توی ساید مافیا باشه و مثلا ۳ تا مافیا هم توی بازی باشن بازی ۴ به ۴ که میشه مگه نباید مافیا ببره؟ اگر نه پسر چرا وقتی یک مافیا و یک شهروند و یک نوسترداموس توی بازی باقی میمونن چرا کار به دست دادن میکشه؟ مگه یک مافیا و یک شهروند توی بازی نیست ؟ نوسترداموس که حساب نمیشه صرفا داره با ساید سفید بازی میکنه پس باید مافیا ببره اینجای کار
  همونطور که توی قسمت اخر پدرخوانده توی فینال که امروز منتشر شد زمانی که مافیا ۴ به ۴ شد و یکی از این ۴ نفر هم نوسترداموس بود چرا بازی تموم نشد؟
  در این حالت نوسترداموس بیشتر به نفع شهروند کار میکنه چون وقتی ۳ نفر توی بازی میمونن ( نوسترداموس ٫ مافیا ٫ شهر ) اینجای کار نوسترداموسی که توی شهر بازی میکنه تعداد شهر هارو دو به یک به نفع شهر کرده ولی وقتی توی ساید مافیا هست چطور وقتی مساوی میشن اونجا حساب نمیشه و مافیا نمیبره؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای بررسی اینکه بازی تموم شده یا نشده، مافیا برده یا باخته، همیشه نوستراداموس جز شهروندها حساب میشه،‌فارغ از اینکه سایدش چی باشه.
   مثلا فرض کنید نوستراداموس ساید مافیا رو انتخاب کرده و بازی به این شکل هست: 3 شهروند، 3 مافیا و یک نوستراداموس.
   چون نوستراداموس جز شهروندها حساب میشه، بنابراین بازی 4 به 3 هست و هنوز بازی ادامه داره.
   توی مرحله دست دادن هم به همین شکل هست، فارغ از اینکه نوستراداموس چه سایدی رو انتخاب کرده، باید سه نفر صحبت کنند و بعدش دست بدن.

   1. به نظر من این اشتباهه من هر جا خوندم نوشته نوستراداموس تو شمارش بازیکنا مستقله یعنی اگر ۲ تا مافیا باشن ۲ تا شهروند و یک مستقلی که در ساید شهر بازی کرده مافیا برنده میشه چون تعداد مافیا و شهروندا برابر هست

   2. هر جایی که همچین چیزی رو دیدید، اشتباه نوشته.
    اولا رول بوک نقش‌ها و سناریوهای مختلف متفاوت هست.
    دوما ملاک ما خود رئالیتی شو هست. تمام اطلاعاتی که ما داخل سایت و قسمت کامنت‌ها نوشتیم، بر اساس رئالیتی شو و عوامل برنامه هست.
    یکسری قسمت‌ها داخل رئالیتی شو کامل توضیح داده نشده و یا ابهام داره، ما از طراحان سناریو پرسیدیم و در اختیار شما قرار دادیم.

 88. امیر حسین

  ببخشید اگه توسط کارت دستبند یا توانایی ماتادور یک نقش زره دار ( پدرخوانده لئون و نوستراداموس) ابیلیتیش گرفته بشه زرهش رو اون شب از دست میده؟
  و اینکه اگه پدرخوانده یک نفر رو درست حدس بزنه اون شخص توانایی رو از دست میده؟
  نوستراداموس اگه ۲ مافیا استعلام بگیره باید بره تو ساید مافیا؟

  1. خیر، زره توسط ماتادور یا دستبند از بین نمیره. فقط ابیلیتی بازیکن توسط ماتادور و دستبند گرفته میشه.
   در شبی که پدرخوانده از حس ششم استفاده میکنه، اگر درست حدس بزنه، ابیلیتی بازیکن اون شب کار نمیکنه.
   نوسترداماوس اگر دو استعلام مثبت داشته باشه باید با ساید مافیا بازی کنه.

 89. علی مرندی

  سلام
  اگه در کارت تغییر چهره
  شهر جلوی مافیا بزاره و تیم مافیا اون شب اون یارشون که به شهر تغییر پیدا کرده شات نکنن
  اون فرد که تغییر چهره داده حق اینو داره یاراشو لو بده یا میتونه منکر‌ فیس آف بشه و با مافیا بازی کنه؟
  یا اینکه امکانش هست شخص دیگری از تیم مافیا به دروغ ادای فیس آف بکند؟

  1. سلام؛
   بله، حق اینو داره که یارهاش رو لو بده. در کل دیگه شهروند شده، دلیلی نداره با مافیا بازی کنه.
   شخص دیگه میتونه جوری بازی کنه که انگار فیس آف جلوی اون گذاشته شده.

 90. سلام
  اگر نوستراداموس با ساید مافیا بازی کند
  و سه مافیا از بازی خارج شن
  چه اتفاقی می افتد¿¡بازی تموم میشه شهروند میبره مافیا میگیره چی میشه¿¡

  1. سلام
   هر جای بازی که همه مافیاها از بازی خارج بشن، تیم شهروند بازی رو میبره، مهم نیست که نوستراداموس توی بازی باشه یا نه.
   تو این حالت، اگه نوستراداموس ساید مافیا رو انتخاب کرده باشه طبیعتا میبازه و اگه ساید شهروند رو انتخاب کرده باشه، میبره.

 91. سلام
  اگر تو فاز شب تیم مافیا به حرفه‌ای شلیک بکنه و دکتر هم حرفه‌ای رو سیو بده، آیا جلیقه حرفه‌ای میفته یا به دلیل سیو دکتر جلیقه‌ش حفظ میشه؟

  1. سلام،
   در مقابل شات اول سیو دکتر کار میکنه بنابراین، جلیقه حفظ میشه برای شب‌های بعد.

 92. همشهری کین وقتی فدای شهر میکنه خپدشو توی روز اعلام میشه که همشهری کین هس ؟
  و اینکه اگه شب با تیز غیب کشته بشه اعلام میشه یا فقط فردا از شهر میره بیرون،؟ پرویه نقششو بعد از استعلام درست توضیح بدین لطفا

  1. خیر،
   اگر همشهری کین درست انتخاب کنه، چیزی در مورد نقشش گفته نمیشه.
   فک کن من همشهری کین هستم، شب تو رو انتخاب کردم. فردا روز که میشه، گرداننده کشته‌های شب رو میگه، بعد هم اعلام میکنه که تو طبق تحقیقات همشهری کین مافیا هستی (چیزی در مورد اینکه چه کسی همشهری کین هست نمیگه)
   شب بعدی، علاوه بر کشته‌های شب، من هم از بازی خارج میشم.
   فردا که میشه، گرداننده کشته‌های شب رو اعلام میکنه، اگه فقط من کشته شده باشم، طبیعتا بقیه متوجه میشن که من همشهری کین بودم، اما اگه چند نفر کشته بشن، مشخص نمیشه که کدوم یکی از ماها همشهری کین بودیم و بازیکن‌ها باید با استفاده از فکت و استدلال تشخیص بدن.

 93. اگه همشهری کین یا نشانش کشته بشن همشهری کین در بازی میمونه؟

  1. خیر، اگر همشهری کین و یا انتخابش توی شب از بازی خارج بشن، صرفا تحقیقات انجام نمیشه و ابیلیتی به همشهری کین برمیگرده.
   تحقیقات همشهری کین جلوی کشته شدنش رو نمیگیره و اگر توی شب تحقیقات کشته بشه، روز بعد از بازی خارج خواهد شد.

   1. سلام، همشهری کین توسط کنستانتین به بازی میتونه برگرده؟چه شات شب باشه چه بخاطر استفاده از ابیلیتیش از بازی بیرون رفته باشه. ممنون

 94. اینکه مافیا شب از حس ششم استفاده کرده یا شات کرده توسط گرداننده برای بقیه مشخص میشه یا نه؟
  شهر باید خودش حدس بزنه کدوم اتفاق رخ داده؟

  1. اگر تیم مافیا بتونه درست حدس بزنه، توسط گرداننده اعلام میشه که این فرد توسط حس ششم خارج شد اما اگر نتونه درست حدس بزنه، متوجه نمیشن که از حس ششم استفاده کردن و یا شات شب.

 95. سلام، یجا خونده بودم بازی که به 3 نفر میرسه تحت هر شرایطی باید صحبت بشه و کار به دست دادن میرسه، میخواستم ببینم اگر 4 نفر با‌شن و در روز یکی رو با رای بدن بیرون و تبدیل بشن به 3 نفر، آیا شب میشه یا باز هم در روز بازی ادامه پیدا میکنه؟

  1. سلام؛
   این جمله که اگه بازی به سه نفر برسه کار به دست دادن میرسه،‌ اشتباهه.
   اگر 4 نفر توی بازی باشن و یک نفر رو توی رای‌گیری بدن بیرون، شب میشه و مافیا شات میزنه. اگر شات بشینه، مافیا برنده میشه و اگر شات نشینه، روز میشه و مرحله دست دادن انجام میشه.

 96. سلام وقت بخیر.
  اگر همشهری کین از نوستراداموس استعلام بگیره و ساید نوستراداموس شهروند باشه آیا نقش نوستراداموس بعنوان تحقیقات همشهری کین به بقیه بازیکنان اعلام میشه؟

  در صورتی که ساید نوستراداموس مافیا باشه چطور؟اگر همشهری کین از نوستراداموسی که با مافیا باشه استعلام بگیره چه اتفاقی میفته؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   ساید انتخابی نوستراداموس توی تحقیقات همشهری کین هیچ تاثیری نداره.
   اگر همشهری کین، نوستراداموس رو انتخاب کنه، مثل این هست که یک شهروند رو انتخاب کنه. بنابراین روز بعد چیزی در مورد ابیلیتی همشهری کین گفته نمیشه.

   1. سلام
    ببخشید اگه بازی رو بخواییم ۱۴ نفره کنیم سه نقش اضافه دوتا شهر ویک مافیا
    چه نقشی میتونیم اضافه کنیم به این سه که بالانس بشه بازی؟

   2. سلام؛
    اصلا پیشنهاد نمیکنم که به این سناریو نقشی اضافه کنید یا توی تعدادی غیر از 11 نفر بازی کنید. بالانس کردن این سناریو کار خیلی سختی هست.
    مافیا ساده میتونید اضافه کنید، از سناریو شب‌های مافیا نقش دکتر لکتر رو میتونید اضافه کنید ولی خب باز کار لئون خیلی سخت میشه، چون از بین 4 تا مافیا، 2 تاشون سیو میشن.
    به تیم شهروند هم باید یکیشون شهروند ساده باشه تا آدز خرید کم نشه، یکی دیگه هم میشه از نقش‌هایی مثل شهردار، روانپزشک، فروشنده و … استفاده کرد.

   3. اگه نوستراداموس مافیا شده باشه چی؟ هرکی اطلاعات داره بگه

   4. نوستراداموس نباید اطلاعاتی در مورد نقشش در طول بازی بگه. وقتی که این اتفاق بیوفته، از بازی کیک میشه.

 97. سلام
  1.اگر نوستراداموس در فاز روز از بازی خارج شده باشد و فرد دیگری که از بازی خارج میشود کارت ذهن زیبا کارت حرکت آخرش باشه باید چه کاری کرد؟؟
  2.با تعداد نفرات بیشتر از 11 نفر هم میشود بازی کرد؟؟

  1. سلام؛
   1. اتفاق خاصی نمیوفته و کارت ذهن زیبا تغییری نمیکنه. طبیعتا به دلیل اینکه نوستراداموس توی بازی نیست، فردی که کارت حرکت آخر ذهن زیبا رو انتخاب کرده، از بازی خارج میشه.
   2. خود رئالیتی شو با 11 نفر ران میشه، میشه خودتون نقش اضافه کنید ولی باید حواستون باشه که بازی بالانس بشه.

 98. سلام
  کنستانتین وقتی یک بازیکن خارج شده از بازی رو در شب به بازی میگردونه، روز بعد نباید از بازی خارج بشه؟

  1. سلام؛
   خیر، ابیلیتی کنستانتین هست، خودش خارج نمیشه.
   فکر کنم با نقش همشهری کین اشتباه گرفتید که وقتی درست انتخاب میکنه، شب بعدی خودش از بازی خارج میشه.

 99. صاحب زمانی

  خریداری آیا از شب اول امکان پذیر است یا نه،و تعداد مافیا ها تا چند نفر امکان اضافه شدن دارند

  1. خیر، تیم مافیا زمانی میتونه از خرید استفاده کنه که یکی از یارهاش از بازی خارج شده باشه.
   تعداد مافیا در ابتدای بازی با 3 نفر شروع میشه و در طول بازی فقط در یک حالت ممکن هست که 4 نفر بشه.
   اینکه یک مافیا خارج بشه، تیم مافیا خرید انجام بدن و در نهایت کنستانتین مافیا خارج شده رو به بازی برگردونه. در این حالت تیم مافیا تا 4 نفر هم میشن.

 100. سلام اگر پدرخوانده از حس ششم استفاده کنه و درست هم گفته باشه، آیا تو روز هم اعلام میشه که حس ششم رفته بیرون؟ آیا نقش شخص گفته میشه؟

  اگر نه پس چرا کنستانتین نمیتونه اون رو برگردونه؟ درسته که مافیا نقش را می‌داند ولی برای افراد که افشا نشده.

  1. سلام؛
   خیر، روز بعد فقط اعلام میشه که فلان بازیکن با حس ششم از بازی خارج شد.
   طبق قوانین، کنستانتین نمیتونه اون بازیکن رو به بازی برگردونه.

 101. سلام.اگر کنستانتین در شب توسط مافیا کشته بشه و دکتر نتونه سیوش کنه ولی در همون شب احضار روح کنه چه اتفاقی میفته

  1. سلام؛
   کسی که احضار کرده فردا به بازی برمیگرده و خود کنستانتین فردا خارج میشه.

 102. سلام.از بین نقش هوایی که ابیلیتی مشخصی دارند اگر در یک شب بعد از استفاده از ابیلیتی کشته شوند آیا اثر دارد یا خیر.مثلا اگر گودمن خریداری کند و در ادامه حرفه ای گودمن رو بزنه یا مثلاً دکتر سیو کنه یا حرفه ای بزنه و در مافیا بزنتشون چه اتفاقی میفته

  1. سلام؛
   خیر، هیچ تاثیری نداره.
   هر نقشی که توی فاز شب از ابیلیتی استفاده میکنه، اگر توی همون شب از بازی خارج بشه، تاثیری توی کاری که انجام داده نداره.

   1. درسته، نقش همشهری کین اگر خودش یا انتخابش از بازی خارج بشن، تحقیقات انجام نمیشه.

   2. اکه همشهری کین استعلام یه مافیارو درست گرفته باشه و شب هم شات شده باشه روز بعد چه اتفاقی میفته؟ بیرون میره بدون افشای هویت مافیا؟

   3. روز بعد صرفا اعلام میشه که فلان بازیکن از بازی خارج شد و در مورد نقش اون بازیکن چیزی اعلام نمیشه. فرقی هم نمیکنه استعلام مافیا رو گرفته و یا شهروند.
    هویت هیچ مافیایی هم افشا نمیشه، اصطلاحا تحقیقات کامل انجام نمیشه.
    اگر هم در روزهای بعدی همشهری کین توسط کنستانتین به بازی برگرده، میتونه دوباره از ابیلیتیش استفاده کنه.

   4. حالا اگر کنستانتین شات مافیا بشه و بعد شات مافیا که گاد بیدارش میکنه میتونه از ابلیتیش استفاده کنه ایا با توجه به این که در بازی که امیر علی نبویان مافیا (ماتادور) بود و توسط پدرخوانده شات شد گرداننده چون شات شده بود نزاشت از ابلیتیش استفاده کنه

   5. سلام
    لئون به شهروند شلیک کنه و روز بعد از بازی خارج بشه ، اگه شب بعد کنستانتین اونو بیاره داخل آیا جلیقه اش رو داره یا با شات اشتباه شب قبل جلیقه اش رو از دست داده ؟

   6. سلام
    لئون به شهروند شلیک کنه و روز بعد از بازی خارج بشه ، اگه شب بعد کنستانتین اونو بیاره داخل آیا جلیقه اش رو داره یا با شات اشتباه شب قبل جلیقه اش رو از دست داده ؟

   7. سلام؛
    خیر، با شلیک اشتباه لئون، جلیقه لئون از بین نمیره. بنابراین وقتی که توسط کنستانتین به بازی برمیگرده، جلیقه خواهد داشت.

 103. سلام وقت بخیر
  آیا ممکنه همون روز اول یا کلا روزای بعدی یکی اجماع بشه و کارت تغییر چهره رو جلوی نوستراداموس بندازه و از بازی خارج بشه؟

   1. سلام خسته نباشید اگر نوستراداموس با رای گیری بره بیرون بعد ی نفر در طول بازی کارت ذهن زیبا بیاره تکلیف چی هست؟ (اگر نوستراداموس افشای هویت شده باشه و با رای گیری بیرون بره اون موقع چی )

   2. سلام؛ اگر نوستراداموس به هر شکلی از بازی خارج شده باشه، کارت حرکت آخر ذهن زیبا بیاد، فردی که کارت براش اومده، از بازی خارج میشه قطعا.
    اطلاعات اضافی توسط گرداننده اعلام نمیشه (مثلا گفته نمیشه چون نوستراداموس بیرون بازی هست نمیتونه حدس بزنه و …)
    به طور خلاصه اتفاق غیر عادی نمیتونه، چون اون فرد نمیتونه نقش نوستراداموس رو حدس بزنه، خود فرد خارج میشه.

  1. خیر، با قابلیت حس ششم، نمیشه نقش شهروند ساده رو حدس زد.

 104. سلام اگه لئون به نوستاراداموس شلیک کنه چه اتفاقی میوفته؟

  1. سلام؛
   فقط یکی از تیرهای لئون کم میشه.
   نه لئون و نه نوستراداموس از بازی خارج نمیشن
   البته به شرط اینکه نوستراداموس کارت حرکت ذهن زیبا براش نیومده باشه.
   وقتی که نوستراداموس کارت حرکت آخر ذهن زیبا براش میاد، نقشش شو میشه، زرهش میوفته و تو بازی میمونه.

   1. زمانی که لئون نوستراداموس شو شده را بزند چه اتفاقی میوفتد ؟
    لئون بیرون میرود یا نوستراداموس ؟

   2. اگر دکتر نوستراداموس رو سیو نکنه، نوستراداموس از بازی خارج میشه.

   3. خوب دوست عزیز لئون خول که نیست وقتی نوستراداموس شو شده شاتش کنه

 105. سلام. یک سناریو توبازی ما پیش اومد میخاستم ببینم درسته یانه کارت تغیر چهره شهرونده ساده با پدرخواده خورد بعد توشب با اون خریداری انجام شد .میشینه یا نه

  1. سلام؛
   زمانی که شهروند ساده کارت حرکت آخر روبروی پدرخوانده قرار میده، فردی که قبلا نقش پدرخوانده داشته، شهروند ساده شده
   بنابراین با این بازیکن، خریداری با موفقیت انجام میشه و تیم مافیا میتونه خرید انجام بده.

   1. اگر که شهروند تغییر چهره رو با با مافیا انجام بده
    اون شب مافیای تغییر چهره داده شده با مافیاهای زمین چشم باز میکنه؟

   2. خیر، از اون شب دیگه اون مافیا بیدار نمیشه.
    تیم مافیا هم وقتی میبینه یارش دیگه بیدار نشده، متوجه میشه که تغییر چهره با اون بازیکن انجام شده.

   3. بهتر اینه که تو اوشب مافیا یار تغییر چهره را شات کنند تا فرداش اون یارای قبلیش را معرفی نکنه

 106. شاهین رحیمی

  اگه یک شهروند یک مافیا و نوسترا داموسی که با شهر بازی میکنه تو بازی بمونن چه اتفاقی میفته ممنون میشم اگر ادمین ج بده

  1. اگر نوستراداموس و شهروند به هم دست بدن، شهروند برنده میشه و در غیر این صورت مافیا برنده میشه.

   1. درسته، توی سوال مطرح شده بود که نوستراداموس ساید شهروند رو انتخاب کرده.

   2. اگه همشهری کین شب استعلام مثبت بگیرد و همون شب توسط مافیا شات شود. در شب بعدی کنستانتین میتواند او را به بازی برگرداند یا چون استعلام مثبت گرفته کلا باید از بازی خارج شود.

   3. سلام، لئون در شب یکی از مافیا ها رو شات میکنه مثلا ماتادور، و بعد از اون دکتر اون شخص شات شده توسط لئون را ( ماتادور) به اشتباه سیو میده، آیا این سیو میشینه و ماتادور در روز در بازی میمونه یا از بازی خارج میشه؟
    به طور کل دکتر شهر فقط سیو هاش برای شهروند میشینه یا برای مافیاهای هم میشینه؟

   4. سلام، اگر شات لئون رو پزشک سیو بده، اون فرد توی بازی میشینه.
    سیو دکتر فقط برای شهروندها نیست، شهروندها رو از شات مافیا و مافیاها رو از شات لئون سیو میده.

   5. اگر نوسترآداموس با مافیا بازی کند و همشهری کین استعلام نوسترآداموس که با مافیا بازی کند بگیرد چی می شود ؟ مافیا اعلام می‌شود یا نه ؟؟؟

   6. خیر، فقط در صورتی که همشهری کین یکی از اعضای مافیا رو انتخاب کنه، روز بعد اعلام میشه. نوستراداموس تحت هیچ شرایطی توی تحقیقات به عنوان مافیا یا مستقل اعلام نمیشه.

   7. مینا کیمیایی

    سلام لطفا جوابم سوالام و بدید ممنون میشم،اگر پدرخوانده با رای بیرون بره و کارت تغییره چهره بیفته فردی که مافیا میشه همون نقش پدرخوانده رو میگیره یا مافیای ساده،سوال دوم اینکه اگر نوستراداموس بیرون از بازی باشه و راوی فراموش کنه که در استعلام اعلام کنه که نوستراداموس بیرونه و بعد بازیکن بعدی که خارج میشه کارت ذهن زیبا بکشه میتونه بگه مثلا نوستراداموس فلانی بوده و از بازی بیرون رفته و به بازی برگرده و ادامه بده یا نه،چون نوستراداموس بیرون رفته اونم بیرون میره

   8. سلام؛
    اگر پدرخوانده با رای بره بیرون و کارت تغییر چهره براش بیاد، وقتی که جلوی یکی از بازیکن‌ها میذاره، اون بازیکن نقشش میشه پدرخوانده. بنابراین میتونه از حس ششم استفاده کنه.
    گرداننده که نباید فراموش کنه یا اصطلاحا باگ بده. اگر نوستراداموس بیرون باشه باید توی استعلام وضعیت اعلام کنه.
    اما کلا کارت ذهن زیبا ربطی به وجود نقش نوستراداموس توی بازی نداره. کسی که کارت ذهن زیبا براش میوفته، باید از بین بازیکن‌های توی بازی حدس بزنه. نمیتونه از بین مرده‌های بازی حدس بزنه.
    بنابراین توی این حالت (حالتی که نوستراداموس بیرون بازی هست) اگر برای بازیکنی کارت ذهن زیبا بیاد، یه حدسی میزنه و در نهایت از بازی خارج میشه. شانس موندن توی بازی رو نداره.

 107. نیما رنجبر

  اگر به دست دادن بکشد ۱نوستراداموس ۱شهر و یک مافبا بماند چه میشود

  1. بستگی داره نوستراداموس چه سایدی رو انتخاب کرده باشه
   اگر ساید نوستراداموس شهروند باشه، مثل دست دادن عادی هست:
   اگر نوستراداموس و شهروند به هم دست بدن، شهروند برنده میشه و در غیر این صورت مافیا

   اگر ساید نوستراداموس مافیا باشه، به شکل زیر میشه:
   اگر نوستراداموس و مافیا به هم دست بدن، مافیا برنده میشه و در غیر این صورت شهروند

   1. اگر نوستراداموس در نقش مافیا از بازی خارج بشه باز هم مافیا برنده میشه

   2. بله، برد و باخت تیم مافیا ربطی به نوستراداموس نداره.
    اگر نوستراداموس ساید مافیا رو انتخاب کرده باشه و در طول بازی خارج بشه، اگر در انتهای بازی تیم مافیا برنده بشه، نوستراداموس هم برنده خواهد شد.

   3. با سلام
    من گردن گرفتن رو متوجه نمیشم
    این یک نفر میگه من فلانی رو گردن میگیرم واسه اجماع
    این کسی که گردن گرفته دقیقا چه اتفاقی واسش میفته و این که هرچند بار میخاد میتونه گردن بگیره

   4. گردن گرفتن به معنی این هست که مسئولیت اشتباه شدن رو قبول میکنم.
    مثلا من میگم شماره یک مافیا هست، گردن من. ینی من قطعا مطمئنم اون نفر مافیا هست و اگر رفت بیرون خوند شهروند، تمام اشتباهات گردن من هست (بر عهده من هست).

   5. اگر ساید نوستراداموس مافیا باشه، چرا فقط در صورتی که نوستراداموس و مافیا دست بدن، مافیا برنده میشه؟
    قاعدتا دست دادن تو این شرایط‌ها نباید ربطی به ساید انتخابی نوستراداموس داشته باشه، چون برد مافیا هنگامیه که تنها تعداد مافیا و غیر مافیا برابر میشه، پس وقتی ساید نوستراداموس مافیا باشه، اگر مافیا و شهروند دست بدن، باز هم منطقا مافیا باید ببره

   6. وقتی که نوستراداموس ساید مافیا رو انتخاب کرده و به همراه یک مافیا و شهروند وارد کی آس شده، کاملا مثل حالتی هست که دو تا شهروند با یک مافیا اومدن.
    کلا وقتی دو نفر از یک ساید توی مرحله دست دادن هستن، باید به هم دست بدن.
    فرض کن که اگر مافیا و شهروند به هم دست بدن، مافیا برنده بشه، تو این حالت شهروند چطوری برنده میشه؟ باید چیکار کنه که برنده بشه؟

   7. وقتی نوستراداموس جزء مافیا باشد و ۱ شهر و ۱ مافیا و نوستراداموس باقی بمانند دست دادن نداریم و برد مافیا اعلام میشود چرا که تعداد شهر و مافیا برابر شده است

   8. تعبیرتون با احترام، بنظرم اشتباهه.
    منطقا اگر مافیا با “نوستراداموس ساید مافیا”
    یا “شهروند” دست بدهد، در هر دو حالت مافیا باید برنده بشود
    و
    اگر شهروند با “نوستراداموس ساید مافیا” دست بدهد، شهر برنده خواهد شد.

   9. اگر لئون به نوسترآداموس بزنه چه اتفاقی میوفته لئون ازبازی خارج می‌شود یا نه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیمایش به بالا