سناریو پدرخوانده: آموزش صفر تا صد

سناریو پدرخوانده

سناریو پدرخوانده، جدیدترین رئالیتی شو ساخته سعید ابوطالب می‌باشد. این سناریو که پیچیدگی‌های زیادی هم داره، با شعار «فقط حرفه‌ای‌ها پدرخوانده بازی می‌کنند» ساخته شده است. سازندگان سناریو سعی کردند که نقش‌های متنوعی رو در این سناریو استفاده کنند و نسبت به شب های مافیا، بسیار جذاب‌تر می‌باشد. گرداننده این سری از مسابقات کامبیز دیرباز می‌باشد و بازیگرانی از جمله امیرعلی نبویان، بهاره افشاری، مجید واشقانی، امیرحسین رستمی، ترلان پروانه، کامران تفتی، معین زند، باربد بابایی، شکیب شجره و … در این رئالیتی شو شرکت کرده‌‌اند.

نقش‌های سناریو پدرخوانده

🏵 مستقل: نوستراداموس

◽️ تیم شهروند: دکتر واتسون، همشهری کین، لئون حرفه‌ای، کنستانتین، شهروند ساده

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، ساول گودمن، ماتادور

نفرات مجاز: ۱۱ نفر

اگر آموزش نقش‌های سناریو پدرخوانده رو میخوای اینجا رو بخون.

سناریو پدرخوانده چه تفاوتی با سناریو شب های مافیا دارد؟

  1. در این سناریو شاهد حضور نقش مستقل می‌باشیم. نقش مستقل عضو هیچ کدام از ساید‌های شهروند و مافیا نیست. البته نقش نوستراداموس در شب یک مشخص می‌کند که به برد کدام ساید کمک کند.
  2. نقش کارآگاه در سناریو پدرخوانده حضور ندارد. برای جلوگیری از مشکلات اعلام نقش و اطلاق نقش، طراحان این سناریو نقش کارآگاه رو از این سناریو حذف کردند و به جای آن نقشی به اسم همشهری کین اضافه کرده‌اند. همشهری کین تنها یک استعلام دارد و اگر درست بگیرد، توسط گرداننده اعلام خواهد شد.
  3. قابلیت حس ششم (ناتویی) و خریداری (مذاکره) به تیم مافیا اضافه شده است که باعث شده شباهت زیادی به سناریو شبکه سلامت مذاکره و تکاور داشته باشد.
  4. رای‌گیری دوم دیگر در فاز شب اتفاق نمی‌افتد و مثل سناریو کلاسیک، رای‌گیری به صورت علنی و در فاز روز انجام می‌شود. در مرحله دوم رای‌گیری هم تعداد رای محدود نیست و به هر تعدادی از نفرات که خواستید، میتونید رای‌ بدید.
  5. استعلام وضعیت دیگر به صورت نقش نیست و اصلا نقش جان سخت وجود ندارد. مثل استعلام وضعیت در سناریو کلاسیک، در ابتدای روز گرداننده رای‌گیری میکنه و در صورتی که اکثریت موافق باشند، وضعیت بازی رو بر اساس تعداد مافیا، شهروند و مستقل اعلام میکنه.

کارت‌های حرکت آخر در سناریو پدرخوانده

ذهن زیبا

زمانی که کارت حرکت آخر ذهن زیبا رو انتخاب می‌کنید، باید کسی که نقش نوستراداموس رو داره رو حدس بزنید. اگر درست حدس بزنید، شما به بازی برمی‌گردید و نوستراداموس بازی رو ترک می‌کنه.

افشای هویت

وقتی کارت افشای هویت برای شما میاد، نقش شما توسط گرداننده به صورت عمومی اعلام میشه.

سکوت بره‌ها

وقتی کارت سکوت بره‌ها رو مقابل بازی کنی قرار میدید، اون بازیکن روز بعد نمیتونه در نوبت خودش و حتی موقع دفاع صحبت کنه.

  • اگر تعداد بازیکن‌ها ۶ به بالا باشه، کارت سکوت بره‌ها در مقابل دو نفر قرار میگیره و در غیر این صورت در مقابل یک نفر.

دستبند

وقتی کارت دستبند مقابل بازیکنی قرار میگیره، اون بازیکن ۲۴ ساعت نمیتونه از توانایی‌هاش استفاده کنه.

تغییر چهره

این کارت در ابتدای فاز شب به صورت مخفیانه انجام میشه. وقتی کارت تغییر چهره در مقابل بازیکنی قرار میگیره، نقش‌های اون دو نفر جابجا میشه.

سناریو پدر خوانده

نکات تکمیلی سناریو پدرخوانده

نوستراداموس، نقش مستقل

توجه داشته باشید که در زمان شمارش برای برد و باخت جز شهروندها حساب میشه و مافیا برای اینکه برنده بشه، باید تعدادش با تعداد شهروند به علاوه نوستراداموس مساوی بشه.

اگر نقش نوسترداموس در روز از بازی خارج شود و کارت تغییر چهره را انتخاب کند، جلوی هر کسی که قرار گیرد، اطلاعات نقش نوستراداموس شامل استعلامات شب اول و ساید انتخابی به فرد جدید اعلام می‌شود.

اگر هم نوستراداموس در موقع خروج کارت ذهن زیبا رو انتخاب کنه، گرداننده اعلام میکنه که این بازیکن نوستراداموس هست و در بازی باقی میمونه. اما دیگه در فاز شب زره نخواهد داشت و توسط شلیک از بازی خارج می‌شود.

استعلام وضعیت در سناریو پدرخوانده

در ابتدای روز، بعد از اینکه اتفاقات شب گذشته اعلام شد، گرداننده اعلام میکنه که:

آیا درخواست استعلام وضعیت دارید؟

اگر اکثر بازیکن‌ها درخواست داشته باشند، گرداننده تعداد مافیا، شهروند و مستقلی که از بازی خارج شدند رو اعلام میکنه.

در کل بازی ۲ استعلام وضعیت وجود داره.

رای‌گیری مرحله دوم در سناریو پدرخوانده

رای‌گیری مرحله دوم یا همان رای خروج، با شب های مافیا کاملا متفاوت هست. خواب نیمروزی وجود نداره و به صورت علنی رای‌گیری انجام میشه. هر بازیکنی هم به هر تعداد بازیکنی که بخواد میتونه رای بده.

مرحله اول رای‌گیری، نصف (رند به پایین) تعداد حد نصاب هست و در مرحله دوم اگر یک نفر در دفاع باشه، رای خروج مثل تعداد حد نصاب رای‌گیری اولیه هست. اما اگر در مرحله دوم بیش از یک نفر در دفاعیه باشه، بیشترین رای از بازی خارج میشه، مگر اینکه رای همه بازیکن‌ها صفر بشه.

خرید در فاز شب

زمانی که تیم مافیا تصمیم میگیره که از قابلیت ساول گودمن یعنی خرید استفاده کنه، توسط گرداننده بلند اعلام میشه. بعد از اون باید تیم مافیا یکی از بازیکن‌ها رو انتخاب کنه، تصمیم نهایی با نقش ساول گودمن هست. اگر ساول گودمن شهروند ساده انتخاب کنه، همون شب بیدار و با بقیه تیم مافیا آشنا میشه. در صورتی هم که ساول گودمن شهروند نقشدار انتخاب کنه، تیم مافیا میفهمه خریداری انجام نشده است.

دستبند در دست پدرخوانده

وقتی بازیکن اخراجی کارت حرکت آخر دستبند رو به پدرخوانده بده، پدرخوانده اون شب نمیتونه از قابلیت حس ششم استفاده کنه، اما تیم مافیا شات رو میزنه. اصولا شات قابلیت بازیکن نیست و برای تیم مافیا می‌باشد.

کارت حرکت آخر تغییر چهره در دست عضو مافیا

زمانی که شهروندی کارت حرکت آخر تغییر چهره رو به یک مافیا میده، اون مافیا دیگه از اون شب بیدار نمیشه و یارهاش متوجه تغییر چهره میشن.

در صورتی که یک مافیا کارت حرکت آخر تغییر چهره رو به یک شهروند یا نوستراداموس بده، اون بازیکن از همون شب با تیم مافیا بیدار میشه و یارهاش رو میشناسه.

چه زمانی فردی توسط کنستانتین در سناریو پدرخوانده نمی‌تواند به بازی برگردد؟

در حالت‌های زیر کنستانتین نمیتونه بازیکن رو به بازی برگردونه:

  • توسط کارت حرکت آخر افشای حقیقت، نقش بازیکن به صورت عمومی اعلام بشه.
  • پدرخوانده با قابلیت حس ششم نقش بازیکن رو درست حدس بزنه.
  • نوستراداموسی که توسط کارت حرکت آخر ذهن زیبا از بازی خارج میشه.
  • بازیکنی که کارت حرکت آخر تغییر چهره رو انتخاب میکنه.

شات همشهری کین در شب تحقیقات

در صورتی که شب تحقیقات، همشهری کین و یا انتخابش از بازی به هر طریقی حذف بشن، تحقیقات انجام نمیشه و قابلیت همشهری کین برمی‌گرده.

«نقش‌های سناریو پدرخوانده»

نوستراداموس 🌙 ➊

در شب معارفه سه بازیکن را مشخص می‌کند و گرداننده تعداد مافیاها و شهروندهای این سه نفر را اعلام می‌کند. سپس نوستراداموس تصمیم می‌گیرید که با شهروند یا مافیا بازی کند. در صورت برد ساید انتخابی،‌ نوستراداموس نیز برنده می‌شود. در شب جلیقه بی‌نهایت دارد و توسط هر تعداد شات از بازی خارج نمی‌شود، اما با حس ششم از بازی خارج خواهد شد.

پدرخوانده 🌙 ♾

وظیفه رهبری تیم مافیا بر عهده پدرخوانده می‌باشد. در شب یک جلیقه دارد و از تیر اول لئون حرفه‌ای در امان است. در استعلام نوستراداموس به عنوان شهروند اعلام می‌شود اما در صورتی که همشهری کین تحقیقات انجام دهد، به عنوان مافیا اعلام خواهد شد. یکبار در طول بازی قابلیت استفاده از حس ششم را دارد.

ساول گودمن 🌙 ➊

یکبار می‌تواند از قابلیت خرید استفاده کند. به این صورت که یکی از بازیکن‌ها را مشخص می‌کند و در صورتی که شهروند ساده باشه، همان شب به تیم شما اضافه می‌شود. در شبی که ساول گودمن خرید انجام می‌دهد، تیم مافیا شات نخواهد داشت.

ماتادور 🌙 ♾

هر شب یکی از بازیکن‌ها را انتخاب می‌کند، بازیکن انتخابی در آن شب نمی‌تواند از قابلیتش استفاده کند و با ضربدر گرداننده روبرو می‌شود.

دکتر واتسون 🌙 ♾

هر شب یکی از بازیکن‌ها را انتخاب می‌کند تا از تیر مافیا در امان باشد. خودش را یکبار می‌تواند سیو کند و در صورتی که فردی توسط تیر غیب و یا حس ششم از بازی خارج شود، سیو دکتر واتسون اثری ندارد.

همشهری کین 🌙 ➊

یکبار در فاز شب می‌تواند در مورد یکی از بازیکن‌ها تحقیقات انجام دهد. اگر فرد مورد نظر شهروند باشد، اتفاقی نمی‌افتد اما اگر اگر مافیا باشد، در روز بعد توسط گرداننده اعلام می‌شود و در شب همشهری کین توسط تیر غیب از بازی خارج می‌شود.

کنستانتین 🌙 ➊

یکبار در طول بازی می‌تواند یکی از بازیکن‌هایی که از بازی خارج شدند را به بازی برگرداند. البته فرد مورد نظر نباید نقشش افشا شده باشد.

لئون حرفه‌ای 🌙 ➊

در طول بازی دو تیر دارد و در شب می‌تواند شلیک کند. اگر به شهروند بزند، خودش از بازی خارج خواهد شد و اگر که به مافیا بزند، مافیا خارج خواهد شد. در فاز شب لئون حرفه‌ای یک جلیقه دارد.

شهروند ساده

شما قابلیتی ندارید و تنها در روز می‌توانید به پیدا کردن مافیاها کمک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن