نقش تکاور در مافیا: آموزش تمام نکات

تکاور در مافیا

نقش تکاور یک نقش جدید بود که توی سناریو ناتو شبکه سلامت معرفی شد. شبیه نقش اسنایپر و حرفه ای هست با این تفاوت که هر وقت خودش بخواد نمی‌تونه شلیک کنه. بلکه مافیا باید شاتش کنه تا بتونه تیر داشته باشه و شلیک کنه. با نقش تکاور باید سعی کنید سفید بازی کنید تا مافیا شاتتون کنه. معمولا تو شب‌های اول اگر در نقش تکاور شات شدید باید از ساید خودتون شلیک کنید. اگر دوست دارید بیشتر یاد بگیرید که چطور با نقش تکاور در مافیا بازی کنید، این پست رو از دست ندید.

نقش تکاور تا زمانی که شات نشه قابلیتی نداره و زمانی که توسط تیم مافیا شات بشه، می‌تونه شلیک کنه. به این صورت که هر شب تکاور توسط گرداننده بیدار میشه. اگر مافیا به سمت تکاور شلیک کرده باشه، گرداننده به تکاور میگه که شما توسط تیم مافیا شات شدید. در این حالت دو حق انتخاب دارید:

 • شلیک کنه. در این صورت اگر به مافیا شلیک کنه، اگر پزشک سیو نکرده باشه، مافیا بیرون میره. در صورتی هم که به سمت شهروند شلیک کنه، خودش از بازی خارج میشه حتی اگر پزشک سیوش کرده باشه (مثل اسنایپر با فایربک). البته اگر به رییس مافیا شلیک کنه، هیچ کسی از بازی خارج نمیشه.
 • تصمیم بگیره شلیک نکنه. در این حالت اگر دکتر سیوش کنه، تو بازی می‌مونه. اگر هم دکتر سیوش نکنه از بازی خارج میشه.

زمانی که تکاور در شب درست شلیک می‌کنه و مافیا از بازی خارج میشه، فردای اون روز، گرداننده اعلام می‌کنه:

 تبریک به این شهر که عجب تکاوری داره

نقش تکاور توسط پدرام فیاضی و تیم مسابقه شهروند و مافیا برای سناریو ناتو شبکه سلامت (فصل 10 به بعد)، طراحی شده است. معمولا این نقش در سناریویی به جز سناریو ناتو استفاده نمی‌شه.

چه زمانی می‌تونیم در نقش تکاور در مافیا شات کنیم؟

همونطور که گفتیم تکاور به دلخواه خودش نمی‌تونه شلیک کنه و باید صبر کنه تا شات بشه. وقتی مافیا تکاور رو شات می‌کنه، احتمال داره همون شب گروگانگیر، تکاور رو گروگان بگیره. اصطلاحا به این حالت میگن افسون شات. در حالت افسون شات، نمی‌تونه شلیکی کنه و باید به امید سیو پزشک باشه. اگر هم دکتر سیوش نکنه، فردا از بازی خارج میشه.

چه کسی رو باید شات کنیم؟

اینکه باید به سمت چه کسی شلیک کنید بستگی داره که در چه شبی شات بشید. البته این موضوع در مورد جمع‌هایی که به صورت حرفه‌ای مافیا بازی می‌کنند، صادق هست. معمولا در سناریویی که نقش تکاور وجود داره، تیم مافیا هیچ وقت فردی رو شات نمی‌کنه که تارگت مستقیم و فورس مافیا داشته باشه. یعنی فرض کنید شما شات شدید و تارگت فورس شما، شماره هشت هست. طبیعتا اگر شماره هشت مافیا بود شما رو شات نمی‌کرد. چون که احتمال میداد شما تکاور باشید و مستقیم به شماره هشت شلیک کنید. بنابراین بازیکن‌های حرفه‌ای میگن که اگر در شب‌های ابتدایی بازی به سمت شما شلیک شد، به سمت بازیکن‌هایی که توی ساید شما هستند، شلیک کنید.

اما وقتی تعداد بازیکن‌ها کم میشه دیگه این موضوع صادق نیست. چون مافیا بیشتر از اینکه نگران تکاور باشه، سعی می‌کنه بازیکن‌هایی که در مسیر درست هستند رو شات کنه تا راحت‌تر توی روز بازی کنه. بنابراین تو این حالت شما باید تارگت خودتون رو شات کنید. وقتی هم که در چهار نفر به سمت شما شلیک میشه و فعال می‌شید، پیشنهاد میشه که سفید‌ترین فرد رو شلیک کنید. چون در روز بعد که مرحله دست دادن (کی آس) هست، اتوماتیک به فرد مشکوک دست نمیدن و اگر مافیا باشه شهر قطعا برنده میشه. اما اگر سفید‌ترین فرد مافیا باشه، توی مرحله دست دادن قطعا بهش دست میدن و برنده میشه. بنابراین وقتی چهار نفر هستید و در نقش تکاور شما فعال می‌شید، پیشنهاد میشه به سمت سفید‌ترین بازیکن شلیک کنید.

اگر رییس مافیا رو شات کنیم، چی میشه؟

اگر تکاور فعال بشه و رییس مافیا رو شات کنه، هیچ کسی از بازی خارج نمیشه. با توجه به اینکه تکاور از بازی خارج نشده، خودش باید متوجه بشه که فرد مقابل قطعا مافیا هست. البته توجه داشته باشید که اگر تکاور به سمت مافیا غیر رییس مافیا شلیک کنه و پزشک اون بازیکن رو سیو کنه، از بازی خارج نمیشه. بنابراین اگر نقش تکاور در مافیا شات کرد و هیچکس بیرون نرفت لزوما اون بازیکن رییس نیست و می‌تونه پزشک سیوش کرده باشه.

وقتی که رییس مافیا رو شات می‌کنید و هیچکس از بازی خارج نمیشه، شما یک مافیای قطعی داخل بازی دارید. کاملا مثل کارآگاهی هستید که استعلام مثبت داره. بنابراین حواستون باید باشه که تمام قوانین کیک شدن کارآگاه برای شما صادق هست. باید سعی کنید با این اطلاعاتی که دارید بقیه مافیاها رو پیدا کنید.

نقش تکاور در مافیا

چه کارهایی باعث کیک شدن نقش تکاور در مافیا میشه؟

در موارد زیر بازیکنی که نقش تکاور رو داره از بازی کیک میشه:

 • گفتن این دیالوگ که «مافیا به من شلیک کنه»
 • اگر در طول بازی بگه «دکتر من رو سیو نکنه»
 • مثل تمامی نقش‌های دیگه خواستن نگهبانی «نگهبان از من نگهبانی بده»
 • در صورتی که رییس مافیا رو شات کنه و از لفظ «گردن» استفاده کنه
 • اگر رییس مافیا رو شات کنه و تک تارگتی و بدون فکت بکوبه

جمع‌بندی

تکاور باید طوری بازی کنه که سفید شهر باشه. چون مافیاها سعی می‌کنند افرادی که سفید هستند رو شات کنند و منطقا مافیا افراد مشکوک رو شات نمی‌کنه. اگر نقش تکاور در مافیا افسون شات بشه نمیتونه شلیک کنه و باید به امید سیو پزشک باشه. بازیکن‌های حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند که اگر در ابتدای بازی شات شدید، از ساید خودتون شلیک کنید. اگر هم در اواخر بازی بود، بهتر هست که تارگت خودتون رو شات کنید. وقتی هم که تو چهار نفر شما شات شدید، می‌تونید سفید‌ترین بازیکن رو شات کنید تا اگر فروخته بود یا به هر شکلی سفید شده بود، به مرحله دست دادن نرسه.

اگر در شب رییس مافیا رو شات کنید، هیچ کسی از بازی خارج نمیشه. اگر شات کردید و از بازی خارج نشدید، مطمئنا نفری که شات کردید مافیا هست. حواستون باشه که تو این حالت شما کاملا مثل یک کارآگاهی هستید که استعلام مثبت داره. اگر به نقشتون نزدیک بشید، از بازی کیک میشید. گفتن دیالوگی مثل «دکتر من رو سیو نده» به صورت قطعی از بازی کیک خواهد داشت.

به نظر شما اگر تکاور شات شد، به سمت چه کسی باید شلیک کنه؟

28 دیدگاه دربارهٔ «نقش تکاور در مافیا: آموزش تمام نکات»

 1. سلام یکسوال اگر تکاور شات شده باشه و یک مافیا رو با تیر خودش زده و گفتن تبریک ب شهر و یا اصلا تکارو گاد رو زده و کسی نرفته،الان مافیا میدونه اون تکاوره ک بیرون نرفته،آیا شب میتونه ناتوییش کنه؟

  1. سلام؛
   زمانی که تکاور شات میشه، تبدیل به شهر ساده میشه و ناتویی نمیشه.

 2. سلام وقتی تکاور یک مافیا رو بزنه و دکتر لکتر اون مافیا رو نجات داده باشه چه اتفاقی میفته

  1. سلام
   تکاور و لکتر توی یک سناریو با هم نیستند.
   بر فرض اینکه اگر با هم باشن، مافیایی که شات شده سیو میشه و از بازی خارج نمیشه. تکاور هم توی بازی میمونه.

 3. اکبر غیاثوند

  سلام
  ممنون میشم جواب بدین
  یجا یا بهتر بگم همه جا گفته شده که تیر مرد قوی یدونس و هرکس بزنه مستقیم می‌ره بیرون.
  آیا تکاور بزنه تکاور حق تیر داره یا نه
  ممنون

  1. سلام
   توی سناریو تکاور، نقش مرد قوی وجود نداره.
   این دو تا نقش با هم سازگاری ندارند، بنابراین نباید توی یک دک قرار داده بشه.

  1. سلام؛
   توی سناریو تکاور آدمکش نداریم.
   وقتی تکاور شات میشه، میتونه به سمت یکی از بازیکن‌ها شلیک کنه. اگر اون بازیکن مافیا باشه خارچ میشه.

 4. سلام . اگر شب اول تکاور شات شده و بعد به مافیا زده و صبح مافیا خروج کرده باشه در شب بعد که مافیا دوباره به تکاور شلیک کنه آیا تکاور دوباره می‌تونه شلیک کنه ؟

 5. درود .اگر دکتر تکاور رو سیو داده باشه و مافیا هم تکاورو شات کرده باشن چه اتفاقی میوفته؟!

  1. سلام؛
   اگر تکاور شات کنه که قوانین شات تکاور هست
   اگر تکاور شات نکنه سیو میشه و تو بازی میمونه.

 6. با سلام در صورتی که دکتر، تکاور افسون شات شده رو سیو بدهد، در شب بعدی تکاور از شب قبل تیر داره یا باید دوباره شات بشه تا تیر بدست بیاره؟

 7. درود.یه سوال داشتم .در سناریوهای مختلف که گاد بازی در اخر بین ۲تا پلیر روسی اعلام میکنه اگه کارگاه در روسی تک تارگتی بزنه باید کیک بشه؟؟؟ ممنون

  میشم جواب بدید

  1. نه توی چلنج روسی مشکلی نداره.
   اصولا توی چلنج روسی دو نفر همدیگه رو میکوبن.

 8. سلام لطفا سوال منو جواب بدین من تکاور بودم و در یک شب یک نفر رو مورد شلیک قرار دادم و صبح آن روز کسی از بازی خارج نشد برای من اون شخص مافیا تلقی شد و در شبهای بعد هم دوباره بهش شلیک کردم که اگر غیر پدر خوانده هست کشته شود ولی باز هم خروج نکرد تا دست آخر که سه نفر شدیم و این فرضیه که او برای من مافیا هست باقی ماند و رای خروج را به او دادم ولی متاسفانه شهر باخت و او یک شهروند ساده بود چرا؟؟؟؟؟

  1. سلام؛
   چیزی که شما میگید تناقض داره، تکاور نمیتونه بیشتر از یکبار شلیک کنه، وقتی تکاور توی بازی هست، پدرخوانده تو بازی نیست.
   یک نقش دیگه رو بازی کردید و اشتباه گفتید.

 9. اگه دکتر تکاور و سیو‌کنه و مافیا تکاور و شات کنن ماشه تکاور فعال میشه یا خیر؟

  1. در هر وقتی که تکاور مورد شات مافیا قرار بگیره،اجازه شلیک داده میشه،حالاتکاور به صلاح خودش میتونه شلیک کنه یا به امید سیو دکتر شلیک نکنه

  1. متوجه سوال نمیشم،
   یعنی چی شهر قطع داشته باشه؟ اصن نقش تکاور این نیست.

   1. سلام.اگه تکاور ناتویی بشه قبل از اینکه از تواناییش استفاده کنه و در همون شب هم میتونه شلیک کنه؟و اگه رئیس مافیارو بزنه در صورتی که خودش ناتویی شده آیا از بازی بیرون میره یا چی؟!

   2. سلام، اگه تکاور ناتویی بشه دیگه قابلیت شات نداره، تنها زمانی میتونه شلیک کنه که شات بشه.

  2. ۱ .کی اس وقتی شیلد نگهبان افتاده
   ۲. یه مافیا تو بازیه و شات زده و بیرون نرفته اون که شات زده مافیا بقیه شهروندان بازی هستن این تو هر روزی می تونه باشه
   ۳.با گاد رفیق باشی بهت برسونه

 10. امیر حسین

  سلام ببخشید تکاور اگر افسون شات بشه و تو بازی بمونه و شب بعد دوباره شات بشه حق شلیک داره؟

  1. بله، فارغ از اینکه تکاور افسون بشه یا خیر
   اگر تکاور شات بشه و از فرصتش استفاده نکنه، اگر در بازی بمونه و در شب‌های بعدی دوباره شات بشه،‌ میتونه از فرصتش استفاده کنه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا