نقش گروگانگیر در مافیا: چطور باید بازی کنیم؟

گروگانگیر در مافیا

مهم‌ترین نقش تیم مافیا در سناریو ناتو شبکه سلامت، نقش گروگانگیر است. گروگان گیر نمی‌تونه با مافیا مشورت کنه ولی همه یارهاش رو میشناسه. بنابراین بازی کردن با این نقش متفاوت با بقیه نقش‌های تیم مافیا هست.اگر در نقش گروگانگیر بازیکن درست رو در زمان درست گروگان بگیرید، کمک بزرگی به برد تیم مافیا خواهید کرد. مثلا فرض کنید در شبی که کارآگاه می‌خواد استعلام یکی از مافیاها رو بگیره، گروگانگیر کارآگاه رو افسون کنه.. یا مثلا شب یک بتونه تفنگدار رو گروگان بگیره، اون وقت گان جنگی فردای بازی توی بازی نخواهد بود. با ما باشید تا به شما یاد بدیم چطور با نقش گروگانگیر در مافیا بازی کنید.

توضیح نقش گروگانگیر در مافیا

گروگانگیر یا افسونگر جز نقش‌های قدیمی دنیای مافیا می‌باشد. شما در نقش گروگانگیر هر شب یکی از شهروندها رو گروگان می‌گیرید (افسون می‌کنید). وقتی بازیکنی رو گروگان می‌گیرید، اون بازیکن در اون شب از ابیلیتیش نمی‌تونه استفاده کنه و با علامت زیر روبرو میشه.

نقش گروگانگیر در مافیا

نقش مقابل گروگانگیر در تیم شهروند، نگهبان هست. در صورتی که نگهبان بتونه انتخاب گروگانگیر رو درست حدس بزنه، اون شخص افسون نمیشه و می‌تونه از ابیلیتیش استفاده کنه.

چند تا نکته که باید با نقش گروگانگیر در مافیا به اون‌ها توجه کنید:

 • گروگانگیر نمی‌تونه اسپم کنه. یعنی دو شب متوالی نمی‌تونه یک نفر رو افسون کنه.
 • اگر گروگانگیر و نگهبان همدیگه رو انتخاب کنند، بی اثر هست و اتفاقی نمیوفته.
 • اگر بازیکنی در یک شب توسط گروگانگیر و نگهبان انتخاب شده باشه، هیچ کسی در بازی متوجه این نکته نمیشه. اون بازیکن در اون شب اگر ابیلیتی داشته باشه، می‌تونه استفاده کنه و اصلا متوجه نمیشه که گروگان گرفته شده و بعد هم آزاد شده.

نقش گروگانگیر در مافیا تنها بیدار میشه

در شب معارفه، همه اعضای تیم مافیا به جز گروگانگیر چشم‌هاشون رو بازی می‌کنند و با همدیگه آشنا میشن. بعد گروگانگیر لایک میده و همه اعضای تیم مافیا، گروگانگیر رو می‌شناسند. بعد همه اعضای تیم مافیا می‌خوابند و گروگانگیر بیدار میشه. گرداننده تک تک نقش‌های تیم مافیا رو اعلام می‌کنه و بازیکن‌ها باید فقط لایک بدهند تا گروگانگیر با نقش یارهاش آشنا بشه. به دلیل اینکه قدرت تیم مافیا زیاد میشه، گروگانگیر نمی‌تونه با یارهاش مشورت کنه. بنابراین برای شات شب و گروگانگیری تیم مافیا و گروگانگیر با همدیگه هماهنگ نخواهند بود.

افسون شات چیست؟

زمانی که یک فرد در یک هم شات میشه و هم افسون، اصطلاحا گفته میشه افسون شات شده. به طور کلی وقتی شهروندها افسون شات میشن، هم از بازی خارج میشن و هم نمی‌تونن از ابیلیتیشون استفاده کنند. مثلا فرض کنید تکاوری که افسون شات میشه، دقیقا زمانی که می‌تونه از ابیلیتیش استفاده کنه، افسون میشه. یا پزشکی که افسون شات میشه و میخواد خودش رو سیو کنه. تفنگداری هم که شب یک افسون شات میشه، اگر دکتر سیوش نکنه، روز بعد از بازی خارج میشه و تفنگ هم دیگه وارد بازی نخواهد شد. افسون شات کارآگاه خیلی تاثیر خاصی توی روند بازی نداره. مگر اینکه اون شب کارآگاه سیو بشه که در این صورت یک استعلام عقب میوفته.

نحوه بازی با نقش گروگانگیر در مافیا در فاز روز

به دلیل اینکه گروگانگیر با تیم مافیا بیدار نمیشه باید به تنهایی برای خودش سناریو بچینه. البته این چیدن سناریو کاملا باید هماهنگ با بقیه یارهاش باشه. گروگانگیر باید سعی کنه تو ساید مقابل یارهاش باشه تا در صورتی که خودش یا یکی از یارهاش از بازی خارج شدند، تیم مافیا همگی شو نشه. از طرف دیگه با توجه به اهمیت گروگانگیر نباید در طول روز به صورت اگرسیو و جنگنده بازی کنه. بهتر هست که گروگانگیر به آرومی تارگت بزنه و نیازی نیست تارگت محکمی داشته باشه.

برای افسون کردن هم، گروگانگیر باید سعی کنه در طول روز شهروندهایی که نقش‌دار هستند رو پیدا کنه. اگر هم در روز گروگانگیر به هر شکلی از بازی خارج شد، می‌تونه توی وصیتش اطلاعاتی رو که داره به یارهاش بگه. مثلا اگر در شب یک فردی رو گروگان گرفت و فردای بازی، تفنگی در بازی نبود، گروگانگیر متوجه میشه که اون شخص تفنگدار هست. می‌تونه توی وصیت به یارهاش بگه که:

این بازیکن تفنگدار هست و شب ناتویی کنید.

نحوه بازی با نقش گروگانگیر در مافیا در فاز شب

مهم‌ترین مساله در فاز شب برای شما این هست که چه کسی رو انتخاب کنید تا قابلیتش گرفته بشه. همونطور که گفتیم، گروگانگیر در فاز روز باید حواسشو جمع کنه و دنبال پیدا کردن شهروندهای نقشدار باشه تا در شب قابلیتشونو بگیره. معمولا کسانی که نقش‌دار هستند در جریان بازی دخالت بیشتری دارند. ممکن هست اطلاعات بیشتری داشته باشند. شهروند ساده معمولا گنگ‌تر بازی می‌کنه و براش مهم نیست از بازی خارج بشه یا نه. اما مثلا پزشک بازی تا جایی که بتونه تلاش می‌کنه از بازی خارج نشه.

جدای از بحث پیدا کردن شهروندهای نقشدار، گروگانگیر باید با تیم مافیا هم هماهنگ باشه. یکی از کارهایی که در نقش گروگانگیر می‌تونید انجام بدید، این هست که بر اساس رای‌ها و تارگت‌ها، حدس بزنید چه کسی رو قرار هست تیم مافیا شات کنه و اون شب همون شخص رو گروگان بگیرید. اینکار باعث میشه که اگر اون شخص پزشک یا تکاور باشه، افسون شات بشه و به نفع تیم شما خواهد بود.

جمع‌بندی

گروگانگیر در سناریو ناتو شبکه سلامت مهم‌ترین نقش مافیایی هست که به تنهایی بیدار میشه و باید سعی کنه با تیم مافیا هماهنگ باشه. در گذشته نقش گروگانگیر رو با اسم افسونگر استفاده می‌کردند. نقش مقابل گروگانگیر، نقش نگهبان هست که از شهروندهای نقشدار در مقابل افسون، محافظت می‌کنه. گروگانگیر در فاز روز باید سعی کنه در ساید مقابل یارهاش قرار بگیره تا اگر خودش یا یارش از بازی خارج شد، بقیه تیم شو نشه. به دلیل اینکه نقش گروگانگیر اهمیت زیادی داره، پیشنهاد میشه در نقش گروگانگیر محتاط عمل کنید و تارگت محکم نزنید.

با نقش گروگانگیر در مافیا باید سعی کنید در روز شهروندهای نقشدار رو پیدا کنید تا در شب اون بازیکن‌ها رو گروگان بگیرید. البته می‌تونید سعی کنید حدس بزنید چه شخصی شات میشه تا همون شخص رو گروگان بگیرید. زمانی که بازیکنی هم شات میشه و هم افسون، اصطلاحا گفته میشه که افسون شات شده. افسون شات پزشک و تکاور کمک خیلی بزرگی به تیم مافیا می‌کنه.

شما در نقش گروگانگیر چطور بازی می‌کنید؟

10 دیدگاه دربارهٔ «نقش گروگانگیر در مافیا: چطور باید بازی کنیم؟»

 1. هیمن امینی

  آیا گروگان گیر میتواند یک شب در میان یک نفر نقش دار مثلا تفنگ دار را گروگان بگیرد ؟؟

  1. بله، مشکلی نداره.
   گروگانگیر یک شب در میون میتونه یک بازیکن ثابت رو انتخاب کنه.

 2. اگر در شب گروگان گیری به کابوی بازی بزند کابوی فردای آن روز نمی‌تواند بلند شود و اگر بلند شود به تنهایی از بازی خارج میشود

  1. خیر، گروگانگیر یا افسونگر برای فاز شب هست. در صورتی که ساقی به کابوی بزنه تنها خارج میشه.

  1. اگر در یک شب روئین تن هم گروگانگیری بشه هم تیر بخوره آیا از بازی خارج میشه؟؟

 3. در صورتی ک گروگانگیر تنها توی بازی میتونه هم شلیک و هم گروگانگیری رو باهم انجام بده؟

  1. بله، وقتی یارهای گروگانگیر خارج میشن، شات تیم مافیا به دست گروگانگیر میوفته و از اون شب هم شات انجام میده و هم افسون (گروگانگیری).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا