نقش ناتو در مافیا: آموزش همه نکات

ناتو در مافیا

پر طرفدارترین سناریو در حال حاضر سناریو شبکه سلامت با نام ناتو یا تکاور هست. توی این سناریو یکی از نقش‌های مهم تیم مافیا، نقش ناتو می‌باشد. با وجود نقش ناتو در مافیا روش بازی تغییر می‌کنه. وقتی که ناتو در دک بازی وجود داره، شهروندها خیلی باید مراقب باشن تا نقششون رو به صورت غیر مستقیم اعلام نکنند. اما با نقش ناتو چطور باید بتونیم نقش بقیه شهروندها رو حدس بزنیم؟ در این پست تمام نکات لازم برای بازی با نقش ناتو رو بهتون می‌گیم.

نقش ناتو برگرفته از نقش شاهکش در سناریو شب مافیا هست. ناتو عضو تیم مافیا می‌باشد و باید در شب نقش شهروندها رو حدس بزنه. البته رول بوک نقش ناتو در جاهای مختلف متفاوت هست. رول بوک‌های مرسوم نقش ناتو به صورت‌های زیر می‌باشد:

  • زمانی که ناتو می‌خواهد از ابیلیتیش استفاده کنه، دیگه تیم مافیا اون شب شات نداره. اگر هم درست حدس بزنه اون شهروند تحت هر شرایطی از بازی خارج میشه (سناریو شبکه سلامت ناتو).
  • وقتی که ناتو نقش یک نفر رو درست حدس بزنه، اون بازیکن تحت هر شرایطی از بازی خارج میشه. در کنار ناتویی، اون شب تیم مافیا شات هم میزنه (دقیقا مثل نقش شاهکش).
  • اگر نقش ناتو در مافیا، نقش یک نفر رو به درستی حدس بزنه، اون بازیکن تا زمانی که ناتو در بازی حضور داره، از نقشش نمی‌تونه استفاده کنه و به شهروند ساده تبدیل میشه (در بازی‌های حضوری کلاسیک پیشرفته)

البته در بات مافیا پرشین که به صورت مجازی بازی انجام میشه، در سناریو کلاسیک پیشرفته نقش ناتو مثل نقش شاهکش در سناریو شب مافیا می‌باشد (حالت دوم). در حالت یک و دو اگر ناتو نقشی رو به درستی حدس بزنه، حتی اگر پزشک هم سیو کرده باشه، اون شخص از بازی خارج خواهد شد.

چرا همچین نقشی در سناریوها گذاشته میشه؟

یکی از قوانین مهم بازی مافیا این هست که شهروندها نباید نقششون رو اعلام کنند. در صورتی که بازیکنی به صورت مستقیم نقش رو اعلام کنه از بازی کیک خواهد شد. اما بعضی وقت‌ها اعلام نقش به صورت غیر مستقیم اتفاق میوفته و بعضی از بازیکن‌های بازی متوجه نقش بازیکنی میشن. برای مقابله با این اتفاق، در دک بازی نقشی به اسم ناتو یا شاهکش اضافه کردند.

چه زمانی باید در نقش ناتو در مافیا ناتویی کنیم؟

بسته به سناریو زمان ناتویی متفاوت خواهد بود. در سناریو شبکه سلامت ناتو، با توجه به اینکه شما به جای شات، ناتویی انجام میدین. اگر ناتویی شما درست نباشه، به اندازه یک شات عقب میوفتید. بنابراین وقتی ناتویی انجام بدین که مطمئن باشید نقش درستی رو بدست آوردید. خوبی ناتویی این هست که شما مطمئن هستید شات شما میشینه. مثلا اگر پزشک رو پیدا کردید، اگر خود پزشک رو شات کنید، احتمال داره خودش رو سیو داده باشه. بنابراین بهتر هست توی این موقعیت ناتویی انجام بدین. معمولا ناتویی برای نقش پزشک کاربرد بیشتری داره. ناتویی تفنگداری که تفنگ‌های جنگیش رو داده، ارزش آنچنانی نداره.

چه نقش‌هایی ناتویی میشن؟

ناتویی برای شهروندهای نقش‌دار هست. وقتی نقش شهروندی به صورت واضح مشخص میشه قابل ناتویی نیست. به طور کلی حالت‌های زیر ناتویی انجام نمیشه:

  • شهروند ساده هیچ وقت ناتویی نمیشه.
  • نگهبانی که زره‌ نداره.
  • تکاوری که از ابلیتیش استفاده کرده است.
  • فراماسونی که جاسوس رو بیدار کرده باشه.
نقش ناتو در مافیا

در نقش ناتو در مافیا چطور نقش شهروندها رو حدس بزنیم؟

پزشک: نقش پزشک رو معمولا از روی شات شب پیدا میکنن. به این صورت که در فاز شب سعی میکنن فردی رو شات کنند که احتمال سیو شدنش توسط پزشک خیلی پایین باشه. اگر فردا کسی از بازی خارج نشد، احتمالا اون شخص پزشک هست. البته ممکن هست که اون شخص تکاور باشه که تو این حالت، تکاور اطلاعاتی رو در مورد مافیا بودن فردی داره. بنابراین میشه به این شکل فرق بین تکاور و پزشک رو تشخیص داد.

کارآگاه: نقش کارآگاه آگاه‌ترین بازیکن در بازی هست. بر اساس اینکه استعلام مثبت یا منفی داشته باشه در طول بازی اطلاعات این بازیکن بیشتر از بقیه بازیکن‌ها می‌باشد. ممکن هست کارآگاه استعلام مافیایی رو داشته باشه و به صورت محکم تارگت بزنه و یا استعلام منفی شهروندی رو داشته باشه و ازش کاور کنه. از روی این نشونه‌ها نقش ناتو در مافیا میتونه بفهمه چه شخصی کارآگاه هست. البته اگر کارآگاه تک تارگتی و بدون فکت مافیایی رو بکوبه، زمانی که مافیا اجماع شد. گرداننده کارآگاه رو هم از بازی کیک می‌کنه.

نگهبان: معمولا نگهبان نسبت به بقیه شهروندها با خیال راحت‌تر بازی میکنه. بی‌پروا تارگت میزنه و از اینم نمی‌ترسه که تارگتش شهروند باشه، چون اگر هم اجماع بشه زره داره و در بازی باقی می‌مونه. از طرف دیگه نگهبان‌ها احساس قدرت دارند و با قدرت بیشتری در طول بازی صحبت می‌کنند. البته ناتویی نقش نگهبان کار سختی می‌باشد و احتمالش کم هست به درستی انجام بشه.

تفنگدار: ناتویی تفنگدار کار آسونی هست. از روی اینکه به چه شخصی جنگی داده شده و به چه شخصی مشقی، به راحتی میشه فهمید چه کسی تفنگدار می‌باشد. معمولا تفنگدار به شهروند خودش جنگی میده و به مافیای ذهنیش مشقی.

جمع‌بندی

نقش ناتو یکی از نقش‌های مهم تیم مافیا در سناریو شبکه سلامت ناتو یا تکاور می‌باشد. ناتو وظیفه دارد تا در طول بازی نقش شهروندها رو به درستی حدس بزنه. رول بوک ناتو بر حسب سناریو میتونه متفاوت باشه. نقش ناتو در مافیا برای جلوگیری از شو نقش در سناریوها قرار داده شده است. در سناریو شبکه سلامت ناتو با توجه به اینکه ناتویی به جای شات می‌باشد، تیم مافیا باید زمانی که نسبت به ناتویی مطمئن هست، ناتویی انجام بده.

مرسوم‌ترین ناتویی در مافیا، ناتویی نقش پزشک می‌باشد و ناتویی تفنگدار ارزش آنچنانی نداره. به طور کلی شهروندهایی که نقش دارند ناتویی میشن و شهروند ساده قابل ناتویی نیست. زمانی هم که نقش یک نفر به طور واضح مشخص میشه (مثل نگهبان بدون زره) دیگه قابل ناتویی نیست. نقش پزشک رو میشه از روی شات شب حدس زد و نقش کارآگاه رو بر اساس تارگت‌ها و کاورهایی که داره باید پیدا کرد.

به نظر شما چطور باید با نقش ناتو در مافیا بازی کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا