نقش قاضی در مافیا: همه نکاتی که باید بدونید!

قاضی در مافیا

رول بوک نقش قاضی در سناریوهای کلاسیک و شب مافیا کاملا متفاوت می‌باشد. به طور کلی قاضی در مرحله دوم رای‌گیری می‌تونه از ابیلیتی خودش استفاده کنه. در حساس‌ترین جاهای بازی قاضی می‌تونه ورق رو برگردونه و بازی رو به نفع تیم شهروند کنه. البته این نقش مثل خیلی از نقش‌های دیگه، بعضی وقت‌ها می‌تونه به ضرر شهر باشه. توی این پست همه نکات مربوط به نقش قاضی رو توضیح میدیم.

توضیح نقش قاضی در مافیا

قاضی عضو تیم شهروند می‌باشد. بر حسب اینکه سناریو بازی چی باشه، رول بوک نقش قاضی متفاوت هست. توی دو بخش کلاسیک و شب مافیا به توضیح نقش قاضی می‌پردازیم.

سناریو کلاسیک

قاضی در سناریو کلاسیک یک بار می‌تونه از خروج یک بازیکن در مرحله رای‌گیری جلوگیری کنه. به این صورت که وقتی یکی از بازیکن‌ها توسط رای‌گیری از بازی خارج میشه، یک وصیت برای قاضی انجام میده. بعد همه بازیکن‌ها چشم‌هاشون رو می‌بندن، قاضی به صورت تنها بیدار میشه و اگر بخواد می‌تونه از خروج اون بازیکن جلوگیری کنه. اصطلاحا قاضی می‌تونه رای‌گیری دوم رو ملغی کنه. اگر رای‌گیری رو ملغی کنه، بازیکن توی بازی میمونه. اگر هم نخواد از ابیلیتیش استفاده کنه، بازیکن باید وصیت انجام بده و شب میشه. حواستون باشه که قاضی نمی‌تونه رای خروج خودش رو ملغی کنه.

⚠️ توجه: وقتی بازیکنی توسط تفنگ و یا ترور شدن از بازی خارج میشه، قاضی نمیتونه از قابلیتش استفاده کنه و از خروجش جلوگیری کنه.

سناریو شب مافیا

نقش قاضی در سناریو شب مافیا بسیار پر رنگ و کلیدیست. قبل از مرحله دوم رای‌گیری، در صورتی که قاضی در بازی باشه و بیش از یک نفر در دفاع باشند، همه بازیکن‌ها به خواب نمیروزی میرن. توی خواب نیمروزی، قاضی بیدار میشه و میتونه یکی از کسایی که در دفاع هستند رو به صورت مستقیم رای خروج بده. به این معنی که حتی اگر اون بازیکن بیشترین رای رو هم نیاورده باشه، با دستور قاضی از بازی خارج میشه. البته باید توجه داشته باشید که خود قاضی نباید داخل دفاعیه باشه و همچنین اگر شهردار هم از قابلیتش استفاده کرده باشه، قابلیت شهردار ارجحیت داره و دستور شهردار اجرا میشه.

نقش قاضی در سناریو شب های مافیا فیلیمو

نقش قاضی در سناریو شب های مافیا فیلیمو وجود نداره. بلکه در این سناریو نقش قاضی و شهردار با هم ترکیب شده و با عنوان شهردار در دک بازی وجود داره. یعنی نقش شهردار در سناریو شب های مافیا (فیلیمو) هم قابلیت قاضی و هم قابلیت شهردار رو داره و فقط از یکی از این قابلیت‌ها می‌تونه استفاده کنه.

چطور از قابلیت قاضی در مافیا استفاده کنیم؟

همونطور که گفتیم نقش قاضی می‌تونه نه تنها به شهر کمک نکنه، بلکه به نفع تیم مافیا باشه. مثلا فرض کنید در سناریو کلاسیک یک مافیا اجماع شده و قاضی رای خروج رو ملغی کنه. یا فرض کنید در سناریو شب مافیا، در رای‌گیری دوم مافیا رای خروج آورده ولی قاضی رای مستقیم به یک شهر داده و اون شهروند از بازی خارج میشه. بنابراین قاضی باید بدونه چه زمانی از قابلیتش استفاده کنه. در دو بخش زیر به آموزش بازی با نقش قاضی در مافیا می‌پردازیم.

سناریو کلاسیک

در سناریو کلاسیک، قابلیت قاضی بعد از اعلام نتایج رای‌گیری دوم هست. بنابراین قاضی اطلاعات مربوط به رای‌گیری دوم رو داره. اگر فردی خیلی تارگت نمیخورد ولی به رای‌گیری اومد و رای خروج رو هم آورد، احتمالا شهروند هست و مافیاها اون بازیکن رو پوش کردند. توی این موقعیت پیشنهاد میشه قاضی رای‌گیری دوم رو ملغی کنه.

بعضی وقت‌ها بازیکنی گره بازی میشه و در رای‌گیری از بازی خارج میشه. قاضی نباید رای‌گیری رو ملغی کنه. حتی اگر حس میکنه که اون بازیکن شهروند هست. چرا که در صورت ملغی روز بعد دوباره در مورد اون بازیکن صحبت خواهد شد. بنابراین اگر با خروج بازیکنی ساید بازی مشخص میشه، از قابلیت خودتون استفاده نکنید تا گره بازی باز بشه. تو موقعیت قرمز هم اگر فردی اجماع شد، احتمال زیاد شهروند هست، چرا که قدرت مافیا تو این حالت زیاد می‌باشد. پیشنهاد میشه تو موقعیت قرمز اگر فردی رای خروج رو آورد، رای‌گیری رو ملغی کنید. البته هیچ قانون کلی وجود نداره و باید بر اساس موقعیت تصمیم بگیرید.

سناریو شب مافیا

در سناریو شب مافیا، به دلیل اینکه شما باید قبل از رای‌گیری دوم در مورد قابلیتتون تصمیم بگیرید، اطلاعاتی در مورد رای‌گیری دوم ندارید. بنابراین کار شما خیلی سخت‌تر از سناریو کلاسیک می‌باشد. در این سناریو شما باید با توجه به فکت‌ها، استدلال‌ها و اطلاعات مربوط به رای‌گیری اول تصمیم بگیرید که فردی از بازی خارج بشه و یا خیر. احتمال اشتباه هم وجود داره ولی دلیل نمیشه که از قابلیتتون استفاده نکنید. حتی اگر به صورت اشتباه از قابلیتتون استفاده کنید، روز بعد اطلاعات رای‌گیری دوم وجود داره و شهروندها میتونن به نتایج درست برسند.

نقش قاضی در مافیا

جمع‌بندی

نقش قاضی جز نقش‌های قدیمی دنیای مافیا هست که توی سناریوهای مختلف، رول بوک متفاوتی داره. در سناریو کلاسیک نقش قاضی بعد از رای‌گیری دوم، می‌تونه رای‌گیری رو ملغی کنه و اون فرد از بازی خارج نشه. در سناریو شب مافیا قبل از رای‌گیری دوم، قاضی می‌تونه رای خروج مستقیم به یکی از کسایی که توی دفاع هستند بده. یعنی بدون توجه به اینکه چه کسی بیشترین رای رو آورده، اون بازیکن از بازی خارج میشه. البته اگر شهردار و قاضی همزمان از قابلیتشون بخوان استفاده کنند، قابلیت شهردار ارجحیت داره و دستور شهردار اجرا میشه. البته در این سناریو قاضی نباید خودش در دفاع باشه.

در سناریو کلاسیک با توجه به اینکه قاضی، نتایج رای‌گیری دوم رو میبینه و بعدش در مورد قابلیت تصمیم می‌گیره، کارش راحت‌تر هست. توی این سناریو باید سعی کنه زمانی که حس کرد بازیکنی شهروند هست و توسط مافیا پوش شده، از خروجش جلوگیری کنه. وقتی هم که یکی از بازیکن‌ها گره بازی شده، حتی اگر حس کرد شهروند هست، نباید رای‌گیری رو ملغی کنه. در سناریو شب مافیا قاضی باید بر اساس فکت‌ها، استدلال‌ها و نتایج رای‌گیری تصمیم بگیره که از قابلیتش استفاده کنه و یا خیر. درصد اشتباه توی این سناریو بیشتر هست اما دلیل نمیشه که از قابلیتش استفاده نکنه. بنابراین در سناریو اگر فردی رو مافیای قطعی دارید، رای خروج مستقیم بدید. اگر هم اشتباه کرده باشید، فردا می‌تونید به بازی برگردید و اشتباهتون رو اصلاح کنید.

به نظر شما چطور باید با نقش قاضی در مافیا بازی کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا