سناریو کیلر در مافیا: آموزش نقش‌ها و بازی

سناریو کیلر در مافیا

سناریو کیلر در مافیا جز سناریوهای قدیمی با نقش مستقل می‌باشد. در این سناریو نقش مستقل کیلر حضور دارد. معمولا نقش مستقل در تعداد بالای 20، 30 نفر به دک مافیا اضافه می‌شود. اما در فضای مجازی به علت اینکه تعداد نفرات خیلی نمیتونن زیاد بشن، سعی کردیم در تعداد 13 تا 17 نفر، یک سناریو با نقش مستقل کیلر که بالانس هم باشه، طراحی کنیم. بعضی از نقش‌های این سناریو مثل جراح از سناریو شب مافیا الهام گرفته شدند و بعضی از نقش‌ها مثل کارآگاه خصوصی در این سناریو طراحی تیم ربات مافیا پرشین بوده است.

روند اجرای سناریو کیلر در مافیا

روز معارفه

ابتدا نقش‌ها بین بازیکنان تقسیم می‌شوند. سپس روز معارفه شروع میشه و افراد خودشون رو معرفی می‌کنند. روز معارفه بدون چالش برگزار می‌شود و بازیکنان تارگت‌های خودشون رو اعلام می‌کنند. بعد از اینکه همه بازیکنان صحبت کردند، شب معارفه شروع میشه.

شب معارفه

در سناریو کیلر در مافیا، در شب معارفه تیم مافیا با همدیگه آشنا می‌شوند و اگر خواستند، میتونن نقش‌های خودشون رو به صورت محدود سوییچ کنند. بقیه نقش‌های شهروند و کیلر هم صرفا به گرداننده معرفی می‌شوند.

فاز روز

بعد از انجام شب معارفه، روز شروع میشه. از روز اول به بعد،‌ افراد می‌تونند چالش بگیرند. در این سناریو به علت تعداد بازیکنان، هر کس فقط حق یک چالش رو داره. افراد به نوبت صحبت می‌کنند و در انتهای روز، رای‌گیری انجام می‌شود. تعداد رای لازم برای رای‌گیری، نصف تعداد بازیکنان می‌باشد. سپس کسانی که تعداد آرای حد نصاب رو آوردند، وارد دفاعیه می‌شوند. در دفاعیه بسته به تعداد کسانی که وارد دفاعیه شدند، بعضی از بازیکنان می‌تونند تارگت – کاور و یا درباره بگیرند. در نهایت رای‌گیری دوم انجام میشه و اگر فردی حد نصاب آرا رو بیاره، از رای‌گیری خارج میشه. اگر دو نفر بیشترین رای رو بیارن، کسی از بازی خارج نمیشه.

فاز شب

در فاز شب ابتدا کیلر بیدار میشه و شاتش رو انتخاب میکنه و سپس تیم مافیا. توجه داشته باشید که نقش ردگیر در این سناریو باید در آخر بیدار بشه تا همه بازیکنان انتخاب‌های خودشون رو کرده باشند.
ترتیب بیدار شدن فاز شب در سناریو کیلر در مافیا به صورت زیر هست:

 کیلر » تیم مافیا » کارآگاه » اسنایپر » فرمانده »‌ آهنگر » تفنگدار » پزشک » فراماسون »‌ ردگیر

نکات تکمیلی سناریو کیلر در مافیا

➊ در این سناریو، رییس مافیا یک قابلیت شات مرد قوی دارد. به این شکل که در یکی از شب‌ها به گرداننده اعلام میکنه که شات مرد قوی استفاده کنه و فردی رو شات میکنه. اون فرد تحت هر شرایطی از بازی خارج میشه. توجه داشته باشید که این قابلیت نقش رییس مافیاست و اگر رییس مافیا از بازی خارج بشه،‌ تیم مافیا دیگه این قابلیت رو نداره.
➋ کیلر در شب نامیراست و شاهکشی هم نمیشه. تنها راه خارج شدن نقش کیلر، شات مرد قوی و یا در روز توسط رای، تفنگ و یا تروریست خارج بشه.
➌ اگر ردیگر، رییس مافیا رو انتخاب کنه، گرداننده در سناریو کیلر در مافیا، شات تیم مافیا رو بهش نشون نمیده. ردگیر فقط قابلیت‌های نقش‌ها رو ردگیری میکنه. در صورتی که انتخاب ردگیر، پزشک و یا تفنگدار باشد، گرداننده همه انتخاب‌های اون بازیکن رو اعلام میکنه. بنابراین از روی تعداد افراد انتخابی، میتونه متوجه نقش اون بازیکن بشه.
➍ در مورد شرط برد هم حواستون باشه اگر تعداد مافیا بیشتر از شهروند بشه، کیلر برنده نمیشه. یا باید کل مافیاها از بازی خارج بشن و یا تعداد مافیا و شهروند دقیقا برابر همدیگه بشه.
➎ در صورتی که اسنایپر در این سناریو رویین‌تن رو بزنه، رویین‌تن از بازی خارج میشه. رویین‌تن در مقابل شات شهروندی زره یا جلیقه نداره.
➏ کارآگاه فقط استعلام مافیایی بودن یک فرد رو میگیره و اگر کیلر رو انتخاب کنه، با علامت منفی یا دیسلایک مواجه میشه.
➐ توی استعلام وضعیت سناریو کیلر، تعداد افراد خارج شده در ساید شهروند، مافیا و مستقل اعلام میشه. از اعلام وضعیت رنگی هم میتونید استفاده کنید.

نقش‌های سناریو کیلر در مافیا

🀄️ نقش مستقل: کیلر

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، اسنایپر، رویین‌تن، فراماسون، ردگیر، تفنگدار، کابوی، آهنگر، قاضی، فرمانده

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، کارآگاه خصوصی، ناتو، جراح، تروریست

نفرات مجاز: 13، 14، 15، 16 و 17 نفره

کیلر

هر شب یکی از بازیکنان رو شات میکنه. در شب نامیراست اما با شات مرد قوی کشته میشه. اگر همه مافیاها از بازی خارج بشن یا تعداد مافیاها با شهروندان برابر بشه، کیلر برنده بازی میشه.

رییس مافیا

وظیفه رهبری تیم مافیا بر عهده رییس مافیا می‌باشد. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا رو بگیره، استعلام منفی دریافت میکنه.​

کارآگاه خصوصی

هر شب استعلام کیلر بودن یا نبودن یکی از بازیکنان رو میگیره.

ناتو

یک یا دو شب میتونه نقش یکی از بازیکنان رو حدس بزنه. در صورت حدس درست، فرد انتخابی تحت هر شرایطی از بازی خارج میشه.

تروریست

به هر شکلی که توی روز از بازی خارج بشه، یکی از بازیکنان رو با خودش ترور میکنه. کابوی فرصت داره خودش رو فدای اون بازیکن کنه.

جراح

هر شب یکی از مافیاها رو سیو میکنه. سیو جراح، پاورسیو هست و هر تعداد شات رو نجات میده. خودش رو یکبار میتونه سیو کنه.

پزشک

هر شب میتونه تعدادی از بازیکن‌ها رو برای نجات از شات مافیا انتخاب کنه، در صورت انتخاب درست، بازیکن انتخابی از بازی خارج نمیشه.

کارآگاه

هر شب می‌تواند استعلام مافیا بودن بازیکنان را بگیرد. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، منفی است.

فراماسون

هر شب میتونه یکی از بازیکنان رو بیدار کنه. در صورتی که مافیا به جز جاسوس رو بیدار کنه، کل اعضای لینک ماسونی از بازی خارج میشن و روز بعد اعلام میشه مرگ ماسونی اتفاق افتاده.

ردگیر

هر شب رد یکی از بازیکنان رو میزنه. تمام بازیکنان انتخاب شده توسط اون فرد، به ردگیر اعلام میشه. اما در مورد نقش چیزی گفته نمیشه. شات تیم مافیا ردگیری نمیشه.

اسنایپر

هر شب میتونه یک نفر رو برای شات انتخاب کنه. در صورتی که شات اسنایپر به سمت مافیا باشه، فرد انتخابی از بازی خارج میشه؛ اما اگه فرد انتخابی شهروند باشه، خود اسنایپر از بازی خارج میشه.

فرمانده

بعد از شات اسنایپر، به فرمانده اعلام میشه و فرمانده میتونه شلیک رو لغو کنه. در صورت لغو، تیر به اسنایپر برمیگرده. اگر اسنایپر فرمانده رو بزنه، شلیک قطعا انجام میشه.

تفنگدار

در هر شب میتونه دو تفنگ به بازیکنان بده. بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تفنگ جنگی و مشقی دارد. در صورت شلیک تفنگ جنگی، بازیکن انتخاب شده وصیت میکنه. تفنگ مشقی اتفاقی نمیوفته.

رویین‌تن

رویین‌تن در شب توسط شات تیم مافیا ازی بازی خارج نمیشه، اما در روز با رای و یا تفنگ از بازی خارج میشه.

کابوی

تا قبل از شروع رای‌گیری، میتونه با یکی از بازیکنان دوئل کنه و یا در مقابل ترور کردن تروریست، خودش رو فدای بازیکن کنه و از بازی خارج بشه.

قاضی

یکبار در طول بازی میتونه از خروج یکی از بازیکنان، جلوگیری کنه. اگر خود قاضی رای خروج آورده باشه، نمیتونه رای خروج رو ملغی کنه.

شهروند ساده

قابلیتی نداره و باید تو روز پیدا کردن مافیاها کمک کنه.

5 دیدگاه دربارهٔ «سناریو کیلر در مافیا: آموزش نقش‌ها و بازی»

  1. اگر فراماسون کیلر بیدار کنه، مرگ ماسونی اتفاق میوفته.
   لینک ماسونی فقط برای شهروندها هست.

 1. مهدی خوشحال

  آقا رد گیر الان به کارآگاه ناتو کارآگاه خصوصی اینا بزنه چی میشه پس
  بعد به رییس ماف یا اسنایپر بزنه مثال علامت تفنگ می‌گیره مثلا

 2. سلام.تو این سناریو که تیر اسنایپر فایربک نداره آیا رییس مافیا هم با تیر اسنایپر کشته میشه؟

  1. سلام؛ توی تعداد 15 نفر به بالا اسنایپر فایربک نداره، تعداد پایین‌تر فایربک داره.
   رییس مافیا هیچ زرهی در مقابل اسنایپر نداره و توسط شات اسنایپر از بازی خارج میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا