بازی شب های مافیا: آموزش نقش‌ها و بازی

سناریو شب‌های مافیا در مافیا

شب‌های مافیا نام یک رئالیتی شو به کارگردانی سعید ابوطالب و اجرای محمدرضا علیمردانی است. بازی شب های مافیا یکی از پر طرفدارترین سناریوهای بازی مافیا می‌باشد. در این برنامه بازیگران در دو گروه شهروند و مافیا به جدال با یکدیگر می‌پردازند. دست مایه این رئالیتی شو بازی بردگیم شب مافیا می‌باشد که البته نقش‌ها و کارت‌های حرکت آخر آن به نام‌های سینمایی تغییر یافتند.

روند بازی در شب های مافیا

شب معارفه

در این سناریو در ابتدای بازی شب می‌شود و اعضای مافیا با یکدیگر آشنا می‌شوند. سپس روز معارفه آغاز می‌شود و بازیکنان می‌‌توانند از یکدیگر چالش بگیرند. بعد از اتمام روز معارفه، رای‌گیری آغاز می‌شود و نفراتی که حد نصاب آرا آورده باشند، به دفاعیه می‌آیند.

رای گیری دوم در شب های مافیا

در صورتی که بیشتر از یک نفر در دفاعیه باشد، رای‌گیری دوم در خواب نیمروزی انجام می‌شود و همچنین شهردار نیز بعد از رای‌گیری دوم در خواب نیمروزی بیدار خواهد شد. اما اگر تنها یک نفر در دفاع باشد، رای‌گیری در روز و به صورت آشکار انجام می‌شود. بدین معنا که بازیکنان متوجه می‌شوند چه کسانی رای دوم دادند. در این حالت در شب های مافیا، شهردار بیدار نخواهد شد و از قابلیتش نمی‌تواند استفاده کند.

در صورتی که بیشتر از یک نفر در دفاع باشد، در رای‌گیری مرحله دوم کسی که بیشترین رای را آورده باشد از بازی خارج می‌شود (حد نصاب مهم نیست) اما در حالتی که یک نفر در دفاع باشد، برای خروج آن فرد باید حداقل به اندازه نصف نفرات رای آورده باشد. توجه داشته باشید که در مرحله دوم رای‌گیری هر بازیکن تنها به یک نفر می‌تواند رای بدهد و بازیکنانی که در دفاع هستند حق رای ندارند.

قرعه مرگ

در بازی شب های مافیا، بعد از اینکه رای‌گیری دوم انجام شد و شهردار هم انتخاب انجام داد، فردی که باید خارج شود، مشخص می‌شود. اگر تعداد رای‌های دو نفر بیشترین باشد، از قرعه مرگ استفاده می‌شود و یکی از آن‌ها به صورت شانسی از بازی خارج خواهد شد. فردی که از بازی خارج می‌شود، قبل از خروج می‌‌تواند یک کارت حرکت آخر انتخاب کند.

کارت های حرکت آخر در شب های مافیا

مسیر سبز

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت می‌تواند یک بازیکن را در مسیر سبز آن روز قرار دهد که تحت هر اتهامی در رای‌گیری قرار نگیرد.

فرش قرمز

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت بازیکنی را متهم می‌کند و فرش قرمزی برای قرار گرفتن در رای‌گیری پایان آن روز، برایش پهن می‌کند تا در هر شرایطی به دفاعیه وارد شود.

ذهن زیبا

در بازی شب های مافیا، بازیکن در حال ترک با داشتن این کارت باید از ذهن خود استفاده نماید، یک نقش از نقش‌هایی که در روند بازی اعلام نشده یا مستقیم نمی‌داند را برمبنای حدس برملا و پس از تایید صحت این افشاگری توسط گرداننده می‌تواند به بازی برگردد.

بی خوابی

بدون اینکه اتفاقی بیوفته، مستقیم به روز بعد می‌رویم. احتمالا بازیکنان خسته و خواب آلود به متهم کردن یا حمایت از یکدیگر خواهند پرداخت.

سرگیجه

کارت سرگیجه به بازیکنی که داده شود، فرد مورد نظر به مدت یک روز و یک شب دچار سرگیجه می‌شود. هیچ اقدام و عمل او موثر واقع نمی‌شود، شلیک او به هدف نمی‌خورد و رای او حساب نمی‌شود.

شلیک نهایی

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت به بازداشتی موقت می‌رود و بعد از رای‌گیری دور دوم برخواهد گشت و به جای مافیا شلیک شب را به انتخاب خودش انجام خواهد داد. بازیکن بعد از شلیک نهایی کاملا از بازی خارج می‌شود.

در فصل فینال شب های مافیا، این سناریو دو تغییر داشت. ابتدا به سناریو نقش‌های جوکر و فروشنده را اضافه کردند. نقش جوکر در این حالت خودش را یکبار و بقیه را دو بار می‌توانست انتخاب کند. بعد از گذشت چند فصل، در فینال فینالیست‌ها تیم رئالیتی شو شب های مافیا یک تغییر دیگر اعمال کرد. در این حالت یک شهروند ساده اضافه و با 13 نفر بازی اجرا شد. در حالت 13 نفره نقش جوکر می‌توانست هر شب استعلام بازیکن‌ها را معکوس کند اما هر شخص را تنها یکبار می‌توانست انتخاب کند. توضیحات نقش‌ها و سناریو شب های مافیا رو میتونید در ویدئو زیر مشاهده کنید.

نقش‌های شب های مافیا

فصل فینال

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، حرفه ای، جان سخت، شهردار، روانپزشک، فروشنده، شهروند

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، دکتر لکتر، جوکر، مافیا ساده

نفرات مجاز: 9، 10، 12 و 13 نفر

فصل‌های ابتدایی

◽️ تیم شهروند: کارآگاه، پزشک، حرفه ای، جان سخت، شهردار، روانپزشک، شهروند

◾️ تیم مافیا: پدرخوانده، دکتر لکتر، مافیا ساده

نفرات مجاز: 7، 8، 9، 10 و 12 نفر

رییس مافیا

هر شب یک نفر را برای شات شب انتخاب می‌کند. در صورتی که کارآگاه استعلام رییس مافیا را بگیرد، نتیجه استعلام همیشه شهروند خواهد بود.

دکتر لکتر

هر شب می‌توانید یک نفر را از شلیک نجات دهید. شما جان خودتان را فقط یک‌بار می‌توانید نجات دهید.

جوکر

شما در شب می‌توانید هر شخصی را که خواستید انتخاب کنید. زمانی که کارآگاه در آن شب استعلام فرد انتخابی شما را بگیرد، معکوس به کارآگاه گفته می‌شود.

بادیگارد

فدایی پدرخوانده هست. زمانی که در شب پدرخوانده توسط حرفه‌ای شات می‌شود، در صورتی که دکتر لکتر، پدرخوانده را سیو نکند، بادیگارد به جای پدرخوانده از بازی خارج می‌شود. در شب خود یک زره دارد و در صورتی که شات شود، تنها زره بادیگارد از بین می‌رود.

مافیا ساده

در شب همراه تیم مافیا بیدار می‌شود و می‌تواند یک نفر را برای شات شب به رییس مافیا پیشنهاد بدهد اما انتخاب نهایی با رییس مافیا است.

کارآگاه

هر شب می‌تواند استعلام یکی از افراد را بگیرد و در صورتی که آن شخص جز تیم مافیا باشه، توسط ربات استعلام مثبت (مافیا) اعلام می‌شود. استعلام رییس مافیا همیشه برای کارآگاه، شهروند است.

پزشک

وظیفه پزشک حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. بسته به تعداد نفرات زنده در هر شب، تعداد نفرات انتخابی متفاوت است. در صورتی که مافیا نیز یکی از همان نفرات را انتخاب کرده باشد، آن فرد نجات پیدا خواهد کرد.

حرفه‌ای

هر شب می‌توانید به یک مافیا شلیک کنید اما با شلیک اشتباه به شهروندان خودتان از بازی خارج می‌شوید.

جان‌سخت

با شلیک اول از سوی مافیا کشته نمی‌شوید و البته از شلیک اول نیز بی‌خبر هستید. گرفتن استعلام نفرات خارج شده از بازی بر عهده شماست و شما دو بار می‌توانید استعلام وضعیت بگیرید.

شهردار

فقط یک‌بار در طول بازی می‌توانید دور دوم رای‌گیری را ملغی کنید تا کسی از بازی خارج نشود یا یکی از افراد مورد اتهام را بدون رای‌گیری از بازی خارج کنید.

روانپزشک

دو بار در طول بازی می‌توانید قدرت مکالمه‌ی بازیکنی را بابت روان‌درمانی از او بگیرید.

فروشنده

در طول کل بازی یک نفر را می‌توانید انتخاب کنید و ابیلیتی فرد مورد نظر تا آخر بازی از بین می‌رود. در صورت انتخاب جان سخت و اگر جلیقه جان سخت از بین نرفته باشد، تنها جلیقه جان سخت از بین می‌رود و هنوز ابیلیتی خواهد داشت.

خوابگرد

یک شب می‌تواند خوابگردی انجام دهد. زمانی که خوابگردی انجام می‌شود، در آن شب نقش‌های مافیا بیدار نمی‌شوند و تنها نقش‌های شهروندی بیدار خواهند شد. فردا صبح نیز خوابگرد از بازی خارج خواهد شد.

شهروند ساده

شهروند ساده قابلیتی ندارد و تنها در روز می‌تواند به پیدا کردن مافیاها کمک کند.

6 دیدگاه دربارهٔ «بازی شب های مافیا: آموزش نقش‌ها و بازی»

  1. سلام؛
    سوال 1: سیو پزشک مقدم هست و زره از بین نمیره.
    سوال 2: بله داره.
    سوال 3: بله میتونه.

  2. نه شات پدرخوانده برای تیم هست و ربطی به بازیکن نداره.
    اصابت میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا