سناریو میتیک: نقشت رو وسط بازی بگو!

سناریو میتیک

خیلی وقت‌ها پیش اومده که توی بازی دوس داری در مورد نقش خودت و بقیه صحبت کنی ولی توی سناریوهای کلاسیک مجاز به اینکار نیستی. بنابراین وقتی به نقشت نزدیک میشی، گرداننده از بازی کیکت میکنه! یا بعضی وقت‌ها هم دوس داری که یک نقش دیگه‌ای رو بلند کنی و بلوف بزنی. با همین هدف، سناریو میتیک طراحی شده تا بازیکن‌های مافیا بتونن در مورد نقش خودشون و بقیه بلوف بزنن یا اصلا واقعیت رو بگن.

مثلا فک کن تو بازی استعلام گرفتی و سر صحبت پا میشی میگی من استعلام فلان بازیکن رو گرفتم و مثبت بوده. شاید فک کنی که اینجوری خیلی مسخره میشه ولی خب نکتش اینه که همه که نمیدونن تو کارآگاه هستی و بعضی‌ها ممکنه که فکر کنن تو مافیا هستی. یک سناریو جذاب برای مافیاها این میتونه باشه که کارآگاهی بلند کنند و بگن یکی از شهروندها مافیا هست. اینجوری ذهن بقیه شهروندها رو به هم میریزن. سناریو میتیک توسط سهیل حجازی با کمک علی آلبرت طراحی شده و الهام گرفته شده از سناریو اپیک می‌باشد.

نقش‌های سناریو میتیک

▫️تیم شهروند: دیتکتیو (کارآگاه)، دکتر، بادیگارد، اسنایپر، شهروند ساده × 4

◾️ تیم مافیا: رییس مافیا، کانسورت، نینجا، تروریست (یار خاموش)

نفرات مجاز: 12 نفر

کلیم آزاد چیه؟

اصطلاحا به این سناریوها، سناریوهای کلیم آزاد گفته میشه.  کِلِیم (claim) به معنی ادعا کردن هست و تو بازی مافیا به عنوان شو نقش استفاده میشه. وقتی میگن فلان بازیکن کلیم کرد، یعنی نقشش رو گفت. بازی مافیا در سطح جهان به صورت کلیم آزاد برگزار میشه. یعنی بازیکنان مجاز هستند که در مورد نقششون صحبت کنند. شاید تو یک جمع خارجی برای اولین بار بازی مافیا رو انجام بدید، تعجب کنید که چرا دکتر پا شد گفت دکترم! اما این مسئله توی کشورها خارجی کاملا طبیعی هست. البته اگر بازیکن‌های خارجی بیان و در ایران بازی کنند هم از نحوه بازی ما تعجب می‌کنند.

بازی مافیایی که در ایران انجام میشه، کاملا با همه جای دنیا متفاوت هست. گرداننده‌های ایران خیلی سخت‌گیرانه جلوی شو نقش و اطلاق نقش رو می‌گیرند و ایرانی‌ها یاد گرفتند که بدون بلوف زدن و اعلام نقش، فقط با فکت آوردن، بازی کنند. نمیشه گفت که بازی کلیم آزاد بدون فکت هست، اینکه صرفا یک نفر اعلام کنه که اسنایپر بازی هست، به معنی این نیست که واقعا اسنایپر هست و بازیکن‌ها باید با استفاده از استدلال و فکت، حقیقت رو پیدا کنند.

تفاوت‌های سناریو میتیک با بقیه سناریوها

➊ سناریو میتیک، یک سناریوی کلیم آزاد

اولین و مهم‌ترین تفاوت سناریو میتیک با بقیه سناریوها، کلیم آزاد بودن هست و بازیکن‌ها میتونن آزادانه در مورد نقش خودشون صحبت کنند. البته کلیم نقش تروریست ممنوع هست.

➋ استعلام وضعیت نداریم!

وقتی که داخل بازی استعلام وضعیت وجود داره، بازی کاملا سایدی شکل میگیره. یعنی وقتی دو نفر به جون همدیگه میوفتن، بازیکن‌ها میگن یکیشون رو میدیم بیرون، اگر خوند شهروند، اون یکی رو میدیم بیرون. در صورتی که در سناریو میتیک، دیگه خبری از سایدگیری و گردن‌گیری نیس. چون اصلا سایدی خونده نمیشه.

اما شاید براتون سوال باشه چه بازیکن‌ها چطوری میفهمن کی مافیاس؟ نکته اینجاس که یکسری دیتا در طول بازی وارد میشه و بازیکن‌ها باید با استفاده از این دیتاها تحلیل کنند.

➌ وصیت بعد شات شب

یکی از جذابیت‌های سناریو میتیک این هست که کشته‌های شب وصیت می‌کنند. تو سناریوهای دیگه وقتی یک نفر داره مافیا تارگت میکنه یا فکت‌های درستی میاره، مافیاها تو فاز شب شاتش میکنند (اصطلاحا زیر فرش می‌کنند) تا دیگه باعث مزاحمت برای تیم مافیا نشه. اما تو سناریو میتیک دیگه خبری از زیر فرش کردن نیست! چون که همون بازیکن ابتدای روز بعد وصیت داره و همه اطلاعاتش رو میگه.

البته یک حالت استثنا وجود داره به اسم جنیتوری که رییس مافیا یک بار در طول بازی میتونه وصیت شات شب رو ببنده (وصیت کشی). اینجوری میتونه جلوی لو رفتن اطلاعات مهم رو بگیره.

➍ حق رای همیشه آزاد هست

توی این سناریو هر کسی میتونه به خودش هم رای بده. وقتی هم که دو نفر داخل رای‌گیری هستن، به همدیگه حق رای دارند. دلیل اینکار هم به خاطر این هست که چالش در طول روز برای هر نفر یک عدد می‌باشد. بنابراین اگر بازیکنی بخواد میتونه به خودش رای بده تا وارد دفاعیه بشه و بیشتر صحبت کنه. بازیکن‌ها میتونن با استفاده از این نکته، سناریوچینی کنند.

➎ اکت‌های اختیاری در سناریو میتیک

در سناریو میتیک، همه اکت‌های بازیکن‌ها به صورت اختیاری هست. حتی شات شب تیم مافیا هم میتونه به صورت هوایی باشه و شلیک نکنند. این مسئله کمک میکنه تا بازیکن‌ها بتونن سناریوهای مختلف رو اجرا کنند.

➏ تروریست با شهروندها

در شمارش برای مشخص کردن برنده بازی، تروریست در کنار شهروندها شمرده میشه. یعنی اگر در بازی سه مافیا به همراه تروریست و سه شهروند حضوری داشته باشند، بازی در اصل 4 به 3 به نفع شهروندها می‌باشد و در این حالت بازی هنوز تموم نشده است. علت این موضوع هم این هست که مافیاها تروریست رو نمیشناسن و ممکن هست که اصلا به تروریست رای بدن و از روند بازی خارج کنند.

اعلام کشته‌های شب در سناریو میتیک

در فاز شب، وقتی بازیکنی خارج میشه، نحوه خروج بازیکن به همه اعلام میشه. بنابراین این کار کمک میکنه تا بازیکن‌ها تحلیلی از روند بازی داشته باشند. اگر بازیکنی توسط مافیا شات بشه، اعلام میشه که:

بازیکن شماره هفت از بازی خارج شد توسط شات مافیا با وصیت باز

اگر هم تیم مافیا جنیتوری کرده باشند هم گفته میشه با وصیت بسته.

در صورتی که مافیا و بادیگارد با همدیگه درگیر و هر دو از بازی خارج بشوند، گرداننده اعلام میکنه که:

بازیکن شماره هفت (همون بادیگارد) توسط شات مافیا و بازیکن شماره سه (مافیا کشته شده) توسط اکت بادیگارد

اگر اسنایپر به سمت یک بازیکن شلیک کنه، اعلام میشه که:

بازیکن شماره هفت از بازی خارج شد به اکت اسنایپر با وصیت باز

و اگر هم اسنایپر از عذاب وجدان از بازی خارج بشه، گرداننده اعلام میکنه که:

بازیکن شماره دو به خاطر عذاب وجدان از بازی خارج شد با وصیت باز

چه نقش‌هایی متفاوت هستند؟

اسنایپر در سناریو میتیک

نقش اسنایپر در سناریوهای دیگه یا فایربک داره و یا بدون فایربک شلیک میکنه. اما توی این سناریو هیچ کدوم از این حالت‌ها نیست. در سناریو میتیک، اسنایپر دو تیر داره و اگر شب اول به اشتباه شهروند بزنه، شب بعدی به علت عذاب وجدان، با تیر دوم به خودش شلیک میکنه. اما اگر شب اول مافیا بزنه، شب دوم میتونه دوباره شلیک کنه.

تروریست در سناریو میتیک

تروریست در این سناریو به صورت ضامن آزاد می‌باشد. به این شکل که تروریست از ابتدای روز تا انتهای دفاعیه فرصت داره تا با یک نفر بترکه. شبیه به دوئل کابوی هست با این تفاوت که اگر تروریست شهروند ساده رو انتخاب کنه، خودش به تنهایی از بازی خارج میشه. اما اگر شهروند نقشدار یا مافیا رو انتخاب کنه، هر دو نفر بدون وصیت از بازی خارج میشن. در سناریو میتیک، تیم مافیا تروریست رو نمیشناسه و تروریست هم بقیه اعضا رو نمیشناسه (اصطلاحا تروریست یار خاموش مافیا می‌باشد).

کانسورت در سناریو میتیک

نقش کانسورت در سناریو میتیک بسیار شبیه نقش گروگانگیر یا افسونگر هست. اما در سناریو میتیک، کانسورت میتونه دو شب متوالی یک بازیکن رو انتخاب کنه (اسپم مجاز هست). همچنین در مورد شات شب و کانسورتی محدودیت‌هایی هست که در ادامه توضیح میدیم.

سناریو میتیک

اکت‌های تیم مافیا در شب

اگر سه نفر یار بیدار مافیا که شامل رییس مافیا، کانسورت و نینجا داخل بازی باشند، تیم مافیا میتونه هم شات و هم کانسورتی انجام بده. اما اگر رییس مافیا یا نینجا از بازی خارج شده باشند، تیم مافیا باید تصمیم بگیره که در شب شات یا کانسورتی انجام بده. در صورتی که کانسورت از بازی خارج شده باشه، تیم مافیا فقط مجاز هست که شات انجام بده.

اکت بادیگارد

یکی از پیچیدگی‌های سناریو میتیک، اکت بادیگارد هست. بادیگارد که نقش محافظت از شهروندها رو داره، هم میتونه برای شهر مفید باشه و هم مخرب.

مافیا و بادیگارد

– اگر نقش نینجا در تیم مافیا حضور داشته باشد و همچنین مافیا و بادیگارد با همدیگه درگیر بشوند، هیچ کدام از بازی خارج نمیشن.

– در صورتی که تیم مافیا بدون نینجا باشه و درگیری بین مافیا و بادیگارد اتفاق بیوفته،‌ هر دو از بازی خارج میشن.

⚠️ توجه کنید که اگر بادیگارد خودش رو انتخاب کنه و مافیا هم بادیگارد رو انتخاب کنه، حتی بدون حضوری نینجا، درگیری اتفاق نمیوفته و دو طرف زنده میمونن.

اسنایپر و بادیگارد

اگر اسنایپر و بادیگارد یک نفر رو انتخاب کنند، با هم درگیر میشن و هر دو از بازی خارج میشن.

در صورتی که بادیگارد خودش رو انتخاب کنه و اسنایپر هم بادیگارد رو بزنه، درگیری اتفاق نمیوفته. انتخاب بادیگارد توسط خودش مثل سیو پزشک هست و در طول بازی یکبار میتونه خودش رو انتخاب کنه.

چرا کلیم نقش تروریست در سناریو میتیک ممنوع هست؟

همانطور که گفتیم، در این سناریو گفتن نقش کاملا آزاد هست اما نقش تروریست هر زمانی که اعلام کنه من تروریست هستم، میترکه و باید از بازی خارج بشه. حالا فرض کنید که کلیم نقش تروریست آزاد باشه و نفر اول با نقش کارآگاه بگه من تروریست هستم! اتفاقی نمیوفته و نوبت نفر بعدی میشه، همینطور تا نفر آخر همه بازیکن‌ها اعلام کنند که من تروریست هستم. اما فقط تروریست واقعی نمیتونه این جمله رو بگه و در نتیجه با این الگوریتم، تروریست کاملا شو میشه. بنابراین در صورتی که بازیکنی هر کجای بازی اعلام کنه من تروریست هستم، از بازی کیک خواهد شد.

چرا سناریو میتیک بازی کنیم؟

سناریو میتیک یکی از جذاب‌ترین سناریوها بازی مافیا می‌باشد که بازیکن‌ها تجربه متفاوتی از بازی مافیا خواهند داشت. بازی‌های سناریو میتیک پر از هیجان و استدلال هست. بازیکن‌ها در حال دعوا بر سر نقش‌های مختلف هستند و این وسط شهروندها باید حقیقت رو پیدا کنند. سناریو میتیک به بازیکن‌ها کمک میکنه تا بتونن بفهمند که نقش بازیکن‌ها چه چیزی هست. مثلا اگر بازیکنی ادعا میکنه که دکتر هست و شماره یک رو سیو کرده، شهروندها باید فکر کنند که آیا سیو شماره یک منطقی بوده یا خیر.

نکات تکمیلی

➊ اگر کشته شب سیو بشه و رییس مافیا جنیتوری رو انتخاب کرده باشه، قابلیت جنیتوری میسوزه و تیم مافیا نمیتونه دیگه استفاده کنه.

➋ اگر پزشک بازیکنی رو سیو کنه و همزمان شات و بادیگاردی شده باشه، اکت پزشک به همه اکت‌ها اولویت داره و هیچ اتفاقی نمیوفته. سیو پزشک جلوی درگیری‌های دیگه رو میگیره.

➌ با توجه به اینکه صحبت‌های خارج ترن (صحبت با اطراف کنار) میتونه خیلی روند بازی رو تحت تاثیر قرار بده، اگر فردی با افراد کناری به صورت خصوصی صحبت کنه، از بازی کیک خواهد شد. مثلا فکر کنید یک نفر کارآگاه هست و به بغلیش میگه استعلام شماره یک رو گرفتم، بلند شو کارآگاهی بلند کن. تو این حالت تروریست با اون بازیکن بلند میشه در صورتی که ممکن هست شهروند ساده باشه.

➍ اکت در دفاعیه ممنوع هست و در صورت مشاهده بازیکن کیک خواهد شد. فکر کنید یک بازیکن در دفاعیه برای اینکه بیرون نره میگه «پزشک هستم» (نقش پزشک بلند میکنه) اگر پزشک واقعی دیسلایک بده، همه متوجه میشن که اون فرد دروغ گفته و رای خروج میدن.

➎ حواستون باشه که اگر تروریست در رای‌گیری دوم خارج بشه، کسی رو با خودش نمیبره و اصلا اعلام نمیشه این بازیکن تروریست بود.

➏ روز معارفه در این سناریو وجود ندارد و در ابتدای بازی مافیاها یکدیگر را می‌شناسند. در هر روز بازیکن‌ها یک چالش میتونن بگیرند.

نقش‌های سناریو میتیک

رییس مافیا

ریاست تیم مافیا برعهده رییس مافیا می‌باشد. نینجا را برای شات مافیا استخدام کرده و استعلام رییس مافیا برای دیتکتیو منفی می‌باشد. یک بار می‌تواند وصیت شات شب را خاموش کند.

کانسورت

هر شب می‌تواند قابلیت یکی از بازیکنان را بگیرد و رول بلاک کند. همچنین دو شب متوالی می‌تواند یک بازیکن را انتخاب کند (اسپم). اگر تنها در بازی باشد، یا باید شلیک کند و یا کانسورتی.

نینجا

قاتل تیم مافیا می‌باشد. اگر خانه‌ای تحت حفاظت بادیگارد باشد، قتل انجام نمیشه و نینجا از محل فرار می‌کند.

تروریست

تروریست یار خاموش تیم مافیا می‌باشد. تا قبل از رای‌گیری دوم می‌تواند یکی از بازیکنان را ترور کند. اگر شهروند ساده را انتخاب کند، خودش به تنهایی از بازی خارج می‌شود. اعلام نقش تروریست کیک دارد.

دیتکتیو (کارآگاه)

هر شب استعلام یکی از بازیکن‌ها رو میگیرد. استعلام گادفادر برای دیتکتیو منفی می‌باشد.

دکتر

وظیفه دکتر حفاظت شهروندان در شب می‌باشد. هر شب یک انتخاب دارد و خودش را هم در طول بازی یکبار می‌تواند سیو کند.

بادیگارد

هر شب از خانه یکی از بازیکنان محافظت می‌کند. اگر بازیکنی در آن شب به آن خانه حمله کند، بادیگارد و آن بازیکن با هم درگیر خواهند شد.

اسنایپر

دو شب در طول بازی می‌تواند شلیک انجام دهد. اگر به اشتباه به سمت شهروند شلیک کند، در شب بعد خودکشی خواهد کرد.

شهروند ساده

قابلیتی ندارد و باید سعی کند از افشا شدن نقش شهروندهای نقشدار جلوگیری کند تا تروریست با شهروند ساده بترکد.

2 دیدگاه دربارهٔ «سناریو میتیک: نقشت رو وسط بازی بگو!»

 1. اقا سلام
  وقتت بخیر
  میگم این سناریو میتیک که گذاشتید خیلی جای سوال داره حتی تو لینکی هم که گذاشتید به همه اطلاعات لازم نمیشه رسید
  کجا میشه اطلاعات کامل رو خوند؟
  مثلا میگید حرفه‌ای اگر تیر اول رو اشتباه بزنه شب بعد بلند میشه و خودکشی میکنه
  ولی اگر تیر دومش رو اشتباه بزنه چه اتفاقی میفته با توجه به اینکه تیری نداره که خودکشی کنه؟
  و اینکه تو این سناریو پدرخوانده میتونه از سلاخی یا حس ششم استفاده کنه یا خیر؟
  اگر مافیا تروریست رو در شب بزنه ایا باز هم کسی زو با خودش بیرون میبره یا اینکه اگر با رای گیری بیاد تو دفاع؟
  یا اینکه گفتید در دفاع اگر کسی نقشی بلند کنه و صاحب اصلی نقش اکت نشون بده میفهمند که اون نقشه نیست و رای خروج میدند و طرف هم کیک میشه
  یه سوال خب اگر هر کسی اکت نشون بده این مسئله باز پیش میاد نه فقط نقش اصلی حتی با اکت مافیا پس اگر هر کسی اکت نشون بده باید از بازی خارج بشه نه فقط نقش اصلی درسته میگم یا نه؟
  .
  و…

  1. سلام؛
   وقت شما بخیر
   1. اسنایپر اگر اشتباه بزنه، در هر صورت شب بعد از بازی خارج میشه، اینکه خودکشی میکنه کمیک بازی هست
   2. رییس مافیا قابلیت سلاخی نداره (اگه داشت میگفتیم خب)
   3. تروریست فقط و فقط تو روز تا قبل رای‌گیری دوم میتونه یکی رو ببره، غیر این حالت نمیتونه. بنابراین شات بشه میره بیرون، اکت انجام نمیده
   4. اگر کسی تو دفاعیه اکت بده کیک میشه، مهم نیس چه نقشی باشه، چه مافیا چه شهروند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا