بازی ارتش سری: کامل‌ترین آموزش سناریو و نقش‌ها

سناریو ارتش سری

سناریو ارتش سری، یک بازی نقش مخفی و استدلالی بسیار پیچیده و جذاب می‌باشد. از لحاظ سختی بازی، این سناریو از بازی مافیا سخت‌تر می‌باشد و البته هیجان بیشتری هم داره. سازنده بازی ارتش سری سعید ابوطالب می‌باشد که از فیلمو پخش شد. گرداننده این سناریو امیر علی نبویان می‌باشد و بازیگرانی از جمله حسین رفیعی، خداد عزیزی، بهنام تشکر، شقایق دهقان، بهاره قاسمی، مریم مومن، حسین مهری، محراب قاسم خانی، امیر مهدی ژوله، آشا محرابی، سروش جمشیدی، عباس جمشیدی فر و … در این رئالیتی شو شرکت کرده‌اند.

در سناریو ارتش سری، بازیکن‌ها به دو دسته گروه نجات (پارتیزان) و گشتاپو تقسیم می‌شوند. البته یک دسته سوم به اسم مشتری هم وجود داره که مستقل و بدون ساید هست و باید در طی بازی به یکی از دو تیم نجات یا گشتاپو ملحق بشه. هدف این بازی زنده دستگیر کردن خلبان می‌باشد. این سناریو با 10 نفر شروع میشه و مراحل آن شامل وضعیت اضطراری، شلیک در روز، گفتگوی خصوصی و رای‌گیری می‌باشد.

نقش‌های سناریو ارتش سری

🔲 بدون ساید: مشتری × 2

▫️تیم پارتیزان: خلبان، کرتیس، دکتر پاسکال، مامور نجات × 2

◾️ تیم گشتاپو: سرهنگ کسلر، راینهارت، گشتاپو ساده

نفرات مجاز: 10 نفر

روز معارفه در سناریو ارتش سری

بعد از اینکه نقش‌ها تقسیم شد، روز معارفه شروع میشه. در روز معارفه بازیکن‌ها سعی می‌کنند که تارگت‌های ذهنیشون رو بگن. هنوز تیم گشتاپو یارهای خودش رو ندیده. روز معارفه بدون چالش انجام میشه. بعد از اینکه نفرات تک به تک صحبت کردند، به وضعیت اضطراری میریم. همه ماسک میذارن و بدون سر و صدا، وضعیت اضطراری اجرا میشه.

وضعیت اضطراری معارفه

در وضعیت اضطراری معارفه، قرار هست که تیم گشتاپو و کرتیس بازی اطلاعاتی بدست بیارند. ابتدا خلبان، کسلر و دکتر پاسکال بدون اینکه چشم‌هاشون رو بازی کنند، لایک میدن و کرتیس بیدار میشه. کرتیس با دیدن لایک این سه نفر بدون اینکه متوجه بشه هر شخص چه نقشی داره، اطلاعاتی رو بدست میاره و بعد میخوابه.

سپس خلبان و دکتر پاسکال دستشون رو میندازن و کسلر همچنان لایکش رو نگه میداره. راینهارت و گشتاپو ساده بیدار میشن و همدیگه رو میشناسن و همچنین کسلر بازی رو هم شناسایی می‌کنند. بنابراین در ابتدای بازی کسلر یارهاش رو نمیشناسه ولی یارهاش کسلر رو میشناسن.

وضعیت عادی در بازی ارتش سری

بعد از اینکه اجرای وضعیت اضطراری، وضعیت عادی شروع میشه و بازیکن‌ها ماسکشون رو برمیدارن. طبق همون ترتیب روز معارفه، وضعیت عادی اول اجرا میشه. نفرات به نوبت صحبت می‌کنند. در طول هر روز، هر شخص یکبار میتونه چالش بگیره. هر شخص در نوبتش، میتونه یا شلیک کنه یا اتاق گفتگوی خصوصی بره. البته میتونه هیچکدوم رو هم انجام نده. بعد از اینکه همه صحبت کردند، اگر شلیکی که توی اون دور انجام نشده باشه، به وضعیت اضطراری خواهند رفت.

اتاق گفتگوی خصوصی در بازی ارتش سری

هر شخص در نوبت خودش یکبار میتونه درخواست گفتگوی خصوصی بده. به این شکل که اول صحبت‌هاش رو انجام میده و بعد اینکه تموم شد، میگه:

من میخوام با بازیکن شماره پنج به گفتگوی خصوصی (یا اتاق 0900) برم.

بعد هم این دو نفر به اتاق خصوصی میرن. ابتدا فرد دعوت شده سایدش رو باید مشخص کنه. ساید به معنی اینکه بگه پارتیزان هست، گشتاپو هست و یا مشتری بدون ساید هست.مشتری با ساید باید به صورت دقیق اعلام کنه که ابتدا مشتری بوده و سپس به ساید گشتاپو یا پارتیزان ملحق شده است. توی این گفتگو کسلر و خلبان میتونن در مورد سایدشون دروغ بگن. ینی بگن مشتری هستن و یا هر ساید دیگه‌ای.

بعد از اینکه ساید دعوت شده توسط گرداننده تایید شد، دو نفر میتونن به صورت آزاد با همدیگه صحبت کنند. حتما نباید اطلاعاتی بدن و هر چیزی که دوست داشته باشن رو میتونن اعلام کنند. در آخر باید در مورد اینکه تفنگ رد و بدل بشه به یک توافقی برسند. مهم هم نیست که چه کسی دعوت کرده یا دعوت شده، هر دو نفر میتونن توی اتاق گفتگوی خصوصی میتونن از گرداننده تفنگ دریافت کنند.

رد و بدل تفنگ در گفتگوی خصوصی

در صورتی که دو طرف برای رد و بدل اسلحه به توافق برسند، گرداننده یکی از سه دیالوگ زیر رو میگه:

امکان رد و بدل اسلحه وجود ندارد

اولین موردی که توسط گرداننده بررسی میشه، امکان رد و بدل اسلحه هست. توی این بازی فقط مشتری و خلبان میتونن اسلحه بگیرند. البته اگر کسلر به دروغ گفته باشه مشتری یا خلبان هست هم میتونه به صورت سوری و مشقی اسلحه بگیره. همچنین فقط نقش‌هایی که اسلحه دارند میتونه اسلحه بدن.

نقش‌های دریافت کننده: خلبان، مشتری، کسلری که دروغ گفته

نقش‌هایی که میتونن اسلحه بدن: کسلر، راینهارت، گشتاپو ساده، کرتیس، مامور نجات

اگر مشتری و یا خلبان قبلا اسلحه گرفته باشند، دیگه قابلیت رد و بدل اسحله وجود نخواهد داشت. همچنین خلبان از گروه گشتاپو نمیتونه اسلحه بگیره. کسلر توی اتاق گفتگو میتونه نقش مشتری یا خلبان بلند کنه که در این صورت جابجایی اسلحه تایید میشه اما تفنگی جابجا نمیشه چرا که خود کسلر اسلحه داره، بنابراین تبادل اسلحه مشقی انجام میشه و اسلحه دست گرداننده کم نمیشه.

اسلحه‌ای دست گرداننده نیست

گرداننده در طول بازی یک اسلحه دارد و در صورتی که دو نفر به توافق برسند، گرداننده به فرد مورد نظر اسلحه می‌دهد. اما اگر فردی صاحب اسلحه در طول بازی توسط رای، تفنگ، راینهارت و یا کیک شدن از بازی خارج بشه، اسلحه بازیکن به دست گرداننده میرسه و میتونه اسلحه بده. تعداد اسلحه‌های دست گرداننده در هر استعلام وضعیت اعلام میشه.

تبادل اسلحه تایید می‌شود

در صورتی که دو مورد قبلی اتفاق نیوفته، اسلحه بین دو نفر رد و بدل میشه. در صورتی که مشتری اسلحه بگیره، بعد از رد و بدل اسلحه، گرداننده اعلام میکنه که شما از این به بعد باید با ساید گشتاپو یا پارتیزان بازی کنید و اصطلاحا مشتری ساید میگیره. وقتی که تبادل اسلحه انجام میشه، اسلحه در دست گرداننده یکی کم میشه. اگر تبادل مشقی باشه، اسلحه‌ای کم نمیشه.

سناریو ارتش سری

شلیک در بازی ارتش سری

اگر فردی صاحب اسلحه باشه، توی نوبت خودش میتونه شلیک کنه. اگر توی چالش فردی اعلام شلیک کنه، اسلحه ضبط خواهد شد. بعد از اینکه بازیکن اعلام شلیک کرد، بازیکن‌ها به وضعیت اضطراری میرن و ماسک میذارن. توی وضعیت اضطراری ابتدا کسی که بهش شلیک شده، برای دکتر پاسکال وصیت میکنه و بعد هم سعی میکنه که دکتر پاسکال رو حدس بزنه. بعد چشم‌هاش رو میبنده و دکتر پاسکال بیدار میشه و گرداننده ازش میپرسه میخوای سیو کنی و یا خیر. در آخر وضعیت عادی اعلام میشه و نتیجه توسط گرداننده اعلام میشه.

نکات سیو دکتر پاسکال و شلیک در بازی ارتش سری

 • اگر شخصی برای بار دوم بهش شلیک بشه، بدون هیچ وصیت و یا حدسی، از بازی خارج میشه.
 • نقش‌های خلبان و کسلر، در مقابل شلیک یک زره دارند. بنابراین اگر خلبان و یا کسلر تیر بخون از بازی خارج نمیشن و فقط زره از بین میره، سیو دکتر پاسکال هم کم نمیشه.
 • اگر دکتر پاسکال فرد رو سیو کنه و یا فرد به درستی دکتر پاسکال رو حدس بزنه، یکی از سیو‌های دکتر پاسکال کم میشه. دکتر پاسکال در طول بازی دو سیو خواهد داشت.
 • اگر دکتر پاسکال خودش تیر بخوره و سیو باقی مونده باشه، سیو خواهد شد و توی بازی باقی میمونه.
 • اگر هم هیچ کدوم از حالت‌های بالا پیش نیاد، بازیکن بدون وصیت از بازی خارج میشه.

وضعیت اضطراری رای‌گیری

اگر در طول یک دور، شلیکی انجام نشه، بازیکن‌ها به وضعیت اضطراری رای‌گیری خواهند رفت. در ابتدای وضعیت اضطراری اگر راینهارت داخل بازی باشه، میتونه نقش یکی از بازیکن‌ها رو حدس بزنه و اگر درست حدس بزنه، فرد مورد نظر بعد رای‌گیری از بازی خارج میشه. راینهارت اگر در حدس اول درست بزنه، فرصتش تموم میشه و اگر اشتباه حدس بزنه، یک فرصت مجدد خواهد داشت. اگر راینهارت با بازیکنی به اتاق گفتگوی خصوصی بره، همون دور نمیتونه نقشش رو حدس بزنه و به صورت کلی نمیتونه نقش خلبان رو هم حدس بزنه.

بعد از انتخاب راینهارت، به صورت ناشناس از سر صحبت رای‌گیری انجام میشه. هر کسی که حداقل نصف تعداد نفرات رای بیاره، از بازی خارج میشه. بعد از اتمام رای‌گیری، گرداننده نتیجه رای‌گیری و راینهارت رو اعلام میکنه و بعد به دور بعدی خواهند رفت.

اعلام استعلام وضعیت

در ابتدای هر دور، استعلام وضعیت بررسی میشه. استعلام وضعیت زمانی انجام میشه که حداقل دو نفر از بازی خارج شده باشند و به صورت زوج زوج اعلام میشه. فرض کنید که یک نفر از بازی خارج شده باشه:

 • هنوز استعلام وضعیتی اعلام نمیشه.
 • در ادامه اگر یک نفر دیگه خارج بشه، در ابتدای روز استعلام دو نفر اعلام میشه.
 • اگر دو نفر در روز قبل خارج شده باشند و در مجموع سه نفر بیرون باشند، گرداننده فقط استعلام وضعیت دو نفر اول رو اعلام میکنه. استعلام وضعیت نفر سوم با نفر چهارم اعلام میشه.

مواردی که گرداننده در استعلام وضعیت اعلام میکنه:

➊ ساید نفرات خارج شده شامل گشتاپو، پارتیزان و یا مشتری بدون ساید اعلام میشه.
➋ تعداد گفتگوهای خصوصی خرج شده
➌ تعداد شلیک‌های انجام شده
➍ تعداد اسلحه‌هایی که در دست گرداننده وجود دارد

کی آس در بازی ارتش سری

کی آس در بازی ارتش سری در دو حالت اتفاق میوفته:

حضور خلبان در کی آس

اگر خلبان به همراه گشتاپو و پارتیزان در مرحله کی آس باشه، در ابتدای مرحله دست دادن، یک اسلحه به خلبان داده میشه و بعد از صحبت کردن، خلبان باید به یکی از افراد شلیک کنه. به هر کسی که شلیک کنه، ساید اون بازیکن میبازه.

عدم حضور خلبان در کی آس

در این حالت دو پارتیزان و یک گشتاپو در کی آس حضور خواهند داشت. بنابراین افراد باید پارتیزان خودشون رو مشخص کنند و فردی که پارتیزان مشترک میشه‌، به سمت یکی از آن‌ها شلیک میکنه. اگر فرد مورد نظر گشتاپو باشه، پارتیزان برنده بازی میشه و در غیر این صورت، گشتاپو برنده میشه.

شرط برد در بازی ارتش سری

شرط برد در این سناریو کمی پیچیده هست. یکسری حالت خاص وجود داره که ابتدا حالت عادی برد یک تیم رو توضیح میدیم.
➊ اگر تمام گشتاپوها از بازی خارج بشن، تیم نجات برنده بازی میشه.
➋ اگر تمام بازیکن‌های پارتیزان (به جز خلبان) از بازی خارج بشن، تیم گشتاپو برنده بازی میشه.
➌ در صورتی که دو حالت بالا اتفاق نیوفته، بازیکن‌ها تا زمانی که تفنگی در بازی وجود دارد و یا امکان مسلح شدن بازیکنی وجود داره، به بازی ادامه میدن. بعد از اینکه اسلحه‌ای در بازی نبود، اگر تعداد گشتاپوها از تعداد گروه نجات بزرگتر مساوی بود، گشتاپو برنده بازی میشه. در غیر این صورت، بازی به صورت رای‌گیری ادامه پیدا میکنه تا یکی از دو حالت یک یا سه (یعنی تموم شدن نجات یا برابر شدن نجات و گشتاپو) اتفاق بیوفته.

دو شرط برد خاص در این بازی وجود دارد:

➍ تیمی که تیر دوم رو به خلبان میزنه (تیر اول مهم نیست)، بازنده بازی میشه. دو تیم در تلاش هستند که خلبان رو زنده دستگیر کنند.
➎ اگر فردی تنها توی بازی باشه و به سمت خلبان شلیک کنه، به تنهایی باعث برنده شدن سایدش میشه. چرا که اجازه نداده دست ساید مقابل به خلبان برسه. در این حالت مهم نیس شلیک چندم به طرف خلبان باشه و در هر صورت ساید برنده میشه.

نکات تکمیلی بازی ارتش سری

➊ نوبت نفرات در روز معارفه و دور اول یکسان هست. از روز دوم، از سر صحبت روز قبل، در همان جهت سه نفر به جلو حرکت میکنه. سر صحبت روز بعد، نفر چهار خواهد بود.
➋ اگر فردی در دوری که به گفتگوی خصوصی رفته، صحبتی در مورد گفتگوی خصوصی کنه، همان دور سایلنت میشه (نمیتونه صحبت کنه، گفتگوی خصوصی انجام بده و یا شلیک کنه) و در ابتدای روز بعد کیک خواهد شد.
➌ در وضعیت اضطراری رای‌گیری، اگر دو نفر بیشترین رای رو بیارن، کسی از بازی خارج نمیشه. خلبان هم یکبار اگر در رای‌گیری بیشترین رای رو بیاره، داخل بازی میمونه ولی بار دوم از بازی خارج میشه.
➍ کرتیس در طول بازی نباید به صورت مستقیم در مورد اطلاعات نقشش صحبت کنه، ولی میتونه غیر مستقیم به گروه نجات کمک کنه.
اعلام نقش چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم ممنوع هست. به طور مثال مشتری نمیتونه بگه من ساید ندارم.

نقش‌های بازی ارتش سری

کسلر

فرمانده گشتاپوها هست. در وضعیت اضطراری ناآگاه هست و یارهای خود را نمی‌شناسد اما یارهای کسلر، او را می‌شناسند. در اتاق گفتگوی خصوصی می‌تواند دروغ بگوید. یک جلیقه دارد و با شلیک اول از بازی خارج نمی‌شود. مسلح هست و می‌تواند به کسانی که قابلیت دریافت اسلحه دارند، اسلحه بدهد.

راینهارت

در وضعیت اضطراری معارفه، یارهاش را می‌شناسد. می‌تواند در وضعیت اضطراری رای‌گیری نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. اگر درست حدس بزند، ابلیتی راینهارت به اتمام می‌رسد اما اگر اشتباه حدس بزند، یک فرصت مجدد خواهد داشت. مسلح هست و می‌تواند به کسانی که قابلیت دریافت اسلحه دارند، اسلحه بدهد.

گشتاپو ساده

در وضعیت اضطراری معارفه، یارهاش را می‌شناسد. مسلح هست و می‌تواند به کسانی که قابلیت دریافت اسلحه دارند، اسلحه بدهد.

کرتیس

فرمانده گروه نجات هست. در وضعیت اضطراری معارفه نقش‌های خلبان، دکتر پاسکال و کسلر به کرتیس معرفی می‌شود. مسلح هست و می‌تواند به کسانی که قابلیت دریافت اسلحه دارند، اسلحه بدهد.

دکتر پاسکال

در وضعیت اضطراری تصمیم می‌گیرد که فردی که مورد هدف قرار گرفته، سیو بشه یا نه. در طول بازی دو فرصت نجات دارد. دکتر پاسکال نه صاحب اسلحه هست و نه می‌تواند اسلحه بگیرد.

مامور نجات

قابلیت خاصی ندارد، مسلح هست و می‌تواند به کسانی که قابلیت دریافت اسلحه دارند، اسلحه بدهد.

خلبان

اسلحه ندارد اما می‌تواند در اتاق گفتگوی خصوصی از نقش‌های کرتیس و ماموران نجات صاحب اسلحه شود. در اتاق گفتگوی خصوصی می‌تواند دروغ بگوید. یک جلیقه دارد و با شلیک اول از بازی خارج نمی‌شود. در رای‌گیری هم بار اول از بازی خارج نمی‌شود اما بار دوم خارج خواهد شد.

مشتری

در ابتدای بازی هیچ سایدی ندارد تا زمانی که در اتاق گفتگوی خصوصی از یک ساید اسلحه بگیرد. زمانی که از سایدی اسلحه گرفت، عضو آن ساید خواهد شد.

خلبان و مشتری میتونن در اتاق گفتگوی خصوصی اسلحه بگیرند. اگر کسلر در اتاق سایدش رو دروغ بگه، میتونه به صورت مشقی اسلحه بگیره.

چند روش برای کشته شدن خلبان توی بازی وجود داره. خلبان اگر توسط تیر دوم کشته بشه، سایدی که شلیک کرده، بازنده میشه. اما اگر خلبان توسط رای خارج بشه، اتفاقی نمیوفته و بازیکن‌ها بازی رو ادامه میدن. اگر هم یک بازیکن از سایدی توی بازی باشه و به خلبان شلیک کنه، اون ساید برنده بازی میشه.

در صورتی که فردی در همان دور در مورد گفتگوی خصوصی صحبت کنه، همان روز سایلنت میشه و نمیتونه از اسلحه و یا اتاق گفتگوی خصوصی استفاده کنه. روز بعد هم کیک خواهد شد.

دکتر پاسکال، مشتری، خلبان نمیتونن در طول بازی به مشتری اسلحه‌ای بدهند.

خیر، اعلام و یا اطلاق نقش ممنوع هست و بازیکن‌ها نباید نقشش رو در طول بازی افشار کنند.

اون بازیکن از بازی خارج خواهد شد. در اصل کسی که دکتر پاسکال رو درست حدس میزنه، دکتر رو مجبور میکنه که سیوش کنه. اگر سیوی نداشته باشه، بازیکن از بازی خارج میشه.

89 دیدگاه دربارهٔ «بازی ارتش سری: کامل‌ترین آموزش سناریو و نقش‌ها»

  1. از لحاظ قوانین مشکلی نداره، گشتاپو میتونه اعلام وقاحت کنه.
   گرداننده کیک نمیکنه.

  1. راینهارت دو تا فرصت داره، اگر بار اول درست حدس بزنه، دیگه نمیتونه حدس بزنه.
   اگر هم دفعه اول اشتباه حدس بزنه، فقط یکبار دیگه فرصت داره.

 1. امیرحسین

  سلام
  یک سوالی داشتم، اگر کسلر توسط یک پارتیزان که قابلیت دادن اسلحه داره به اتاق گفتگو دعوت بشه و در اتاق به دروغ بگه که مثلا مشتری ای هستش که ساید پارتیزان گرفته و اسلحه دارد (طبیعتا این مورد توسط گرداننده تایید میشه).
  و فردی که با کسلر اومده توی اتاق بخواد تاکید کنه که اگه راست می گی بیا موقع رد و بدل شدن اسلحه بگو که می خوای از من اسلحه بگیری تا من مطمئن بشم که مشتری مسلح شده به ساید پارتیزان هستی و داری دروغ نمی گی.
  در این صورت اگر قرار بشه که اسلحه مبادله بشه، گرداننده ملاک رو سایدی که کسلر اعلام کرده قرار میده و میگه امکان مبادله اسلحه وجود ندارد؟ یا اینکه میگه مبادله اسلحه تایید میشه؟

  1. گرداننده میگه مبادله انجام میشه، فقط از اسلحه‌های گرداننده چیزی کم نمیشه.
   رد و بدل به صورت مشقی انجام میشه.

 2. غلامحسین خسروانی

  سلام خسته نباشید اگر خلبان در اتاق خصوصی نقش مشتری بلند کند و گشتاپو او را دعوت کرده باشد و گشتاپو گفته باشد مأمور نجات است گاد باید چه پاسخی دهد

  1. خلبان میتونه دروغ بگه و گاد تایید میکنه.
   اینکه گشتاپو بگه نجات هست رو گاد نظری نمیده.
   اگر بخوان اسلحه جابجا کنن، گرداننده میگه امکان رد و بدل نیست و خلبان متوجه میشه نجات نیست.

 3. ببخشید هی سوال میپرسم
  توی رای گیری حد وسط رای ۵ تا هست
  اگر یک نفر ۵ تا رای بیاورد و یکی دیگه ۶ تا رای هردو از بازی خارج میشوند یا کسی که بیشترین را دارد یا هیچکس خارج نمی شود؟

  1. فقط یک نفر هر روز میتونه خارج بشه، اگر دو نفر از حد نصاب بیشتر بیارن کسی که بیشترین رو آورده خارج میشه.
   اگر هم رای‌هاشون مساوی باشه (مثلا ۶ تا) هیچ کدوم خارج نمیشن.

 4. سوال بعد اینه که اگر توی گفت و گو من دعوت شده باشم و از من سوالی درباره اینکه سایدم چی هست پرسیده نشود میتوان ادامه داد یا حتما باید خودم سایدم رو بگم؟

 5. سلام ببخشید این سوالم جا موند
  اگه به کی اس برسه و اعضا هنوز از اسلحه و پلات خود استفاده نکرده باشند حق شلیک یا گفتگو دارند؟

  1. سلام،
   خیر، در کی آس فقط صحبت میکنن و دیگه شلیک و اتاق گفتگوی خصوصی نمیتونن استفاده کنن.

 6. سلام وقت بخیر
  ببخیشد چند تا سوال داشتم
  ۱ ، اگر در گفت و گوی خصوصی من نجات باشم و درخواست کننده گفت و گو باشم و گشتاپو بهگفت و گو ببرم و در اونجا خودمو جای مشتری بزنم، او استعلام منفی به من میدهد و من درخواست اسلحه میکنم و با هم توافق میکنیم ولی هنوز اسلحه ای نگرفتم
  سوال، اگر از گشتاپو بپرسم با چه کسانی یار هست و او به من بگوید و بعد اسلحه نتوانم بگیرم حق این را دارم در ترن بعد کل گروه گشتاپو را معرفی کنم؟؟
  ۲ ، زمانی که اسلحه از طرف گرداننده گرفته شده میتوان از ساید خود باز هم اسلحه گرفت؟
  ۳ ، میتوان وقتی که در گفت و گوی خصوصی طرفی که درخواست کردم را ببرم و او ساید منفی دارد و باید حقیقت را بگوید، میتوانم سوالی بپرسم که یاران خود را بگوید یا میتواند در این سوال جوابی ندهد یا میتواند یاران خود را به دروغ معرفی کند؟
  ۴ ، اگر کسی از اسلحه خود استفاده کرده باشد باز هم میتواند از ساید خود اسلحه بگیرد؟

  1. سلام،
   سوال ۱: بله مشکلی نداره، خود گشتاپو باید حواسش باشه و بعد رد و بدل اسلحه اطلاعات بده.
   سوال ۲: خیر، هر کس فقط یکبار میتونه اسلحه بگیره.
   سوال ۳: میتونی بپرسی، نفر مقابل هم میتونه دروغ بگه یا میتونه اصلا نگه. فقط موظف هست ساید خودش رو بگه.
   سوال ۴: خیر، اگر کسی شلیک کنه یا اسلحش ضبط بشه، دیگه نمیتونه مسلح بشه.

 7. سلام
  یک سوال برای پیش اومده … مشتری که ساید گرفته مثلاً ساید پارتیزان رو می‌تونه در با خلبان یا یک مشتری دیگه بره اتاق گفت وگو و اونها رو هم مسلح بکنه ؟ یا کلا مشتری چه ساید گرفته و چه بدون ساید این قابلیت رو نداره؟

  1. سلام؛
   مشتری قابلیت مسلح کردن نداره و نمیتونه تحت هیچ شرایطی اسلحه بده.

 8. سلام عذرمیخوام ولی بازم چند تا سوال داشتم از این سناریو واقعا پیچیده ارتش سری…
  سوال اول: وقتی یکی به گفت و گو دعوت میشه می‌تونه سایدش رو نگه؟ یا موظفه که حتما سایدشو بگه تا راوی تایید کنه؟
  سوال دوم : به عنوان مثال فرد الف با فرد ب می‌ره گفت و گو و فرد ج با فرد ب می‌ره
  همون ترن می‌تونه درمورد فرد الف صحبت کنه؟
  مثلا فرد ب مشتری سیاه باشه و اون شخص بیاد فرد الف رو گردن بگیره
  بعد اگه یکی گفت و گو رفته باشه می‌تونه به همون فردی که باهاش گفت و گو بوده شلیک کنه؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام؛
   سوال 1: حتما باید سایدش رو بگه. اگر خلبان یا کسلر باشه میتونه دروغ بگه.
   سوال 2: محدودیتی در این مورد رئالیتی شو نذاشته. بنابراین مشکلی نداره بیاد بگه.

   1. ممنون و اینکه به کسی که باهاش گفت و گو بوده می‌تونه همون ترن شلیک کنه یا اینم یک جورایی داده حساب میشه؟

   2. همون ترن میتونه شلیک کنه ولی به سمت کسی که باهاش رفته نمیتونه، میتونه یه نفر دیگه رو شات کنه.

 9. سلام یک سوال جدید برام پیش اومد
  دکتر پاسکال اگه بهش شلیک بشه توسط خود گرداننده سیو میشه و خود به خود یکی از سیاوش کم میشه؟
  یا خودش می‌تونه انتخاب کنه که بمونه یا بره

 10. سلام خسته نباشید
  داداش همه این سوالات و اینا رو من اوکیم خودم کافه دارم و زوزانه چند سانس بازی برگذار میکنم
  تنها یه سوال برای وجود داره که
  اگر مشتری ساید بگیرد و شلیک کند
  بعدش می تونه تغییر ساید بده یا نه؟!؟
  مثلا پارتیزان بعد شلیک با گشتاپو بره مذاکره و بخواد اسلحه بگیره و تو ساید گشتاپو بازی کنه
  این امکان داره ؟؟؟

  1. سلام؛
   خیر، مشتری بعد گرفتن تفنگ یک ساید رو میگیره و تا آخر بازی باید همون ساید بمونه.

 11. سلام خوبی خسته نباشی
  میگم قسمت آخر ارتش سری امین زندگانی کسلر شده بود اخرای دور با الیکا رفت مشتری بود الکیا ساید اونو گرفت بهش اسلحه داد همون فیناال سوم

  خب همه گشتاپو ها بیرون بودن
  اونا هم منتظر شدن یه دور بگذره ببینن اسلحه رد شده یا نه
  نوبت به خود امین رسید اگه اونجا افشای نقش میکرد می‌گفت کسلر بازی هستم همون لحظه کیک میشد؟
  اگه کیک میشد بعدش الیکا نوبتش بود میتونست خلبان رو شات کنه بازی تموم شه ببرن؟

  1. سلام؛
   اینکه یک نفر برای هد شات خلبان افشای نقش کنه، خیلی حرکت فیری نیست.
   این سناریو این باگ‌ها رو هم داره.
   معمولا کسی که افشای نقش میکنه انتهای روز کیک میشه ولی خب یک قسمت‌هایی دیده شده امیرعلی نبویان درجا کیک کرده.

 12. سلام خدمت شما دو تا سوال داشتم در رابطه با سناریو ارتش سری
  سوال اول : اگر کرتیس و کسلر برن تو اتاق یعنی کرتیس کسلرو دعوت کنه. کسلر میگه سفیدم و راوی تاییدش می‌کنه. بعد کرتیس میگه مشتریم و هر دو می‌خوان که اسلحه رد و بدل شه. در این صورت رد و بدل میشه چون کرتیس خودش اسلحه داره؟ یا انگار با این وضعیت کسلر اسلحه مشقی میگیره و راوی تایید میکنه؟ بعدش باید به کرتیس بگه شما با ساید سفید بازی میکنید؟

  سوال دوم : کسی که با رای خارج میشه حق وصیت داره؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام؛
   سوال 1: گرداننده میگه امکان رد و بدل اسلحه نیست. چون کرتیس دروغ گفته. گرداننده زمانی به صورت مشقی اسلحه رد و بدل میکنه که کسلر به دروغ بگه مشتری یا خلبان هست و از طرف مقابل اسلحه بگیره.
   سوال 2: بله، با رای وصیت دارن.

 13. سلام خدمت علی فادر عزیز سوالی داشتم فرض کنید که شما کسلری هستید که زره دارید و من دکتر پاسکالی هستم که قبلا 1 سیوم رو خرج کردم و الان یک سیو فقط برام مونده حال یک پارتیزان به سمت شما که کسلرید شلیک میکنه و به وضعیت اظطراری میریم شما که میدونید کسلرید فقط رزتون افتاده زمانی که گرداننده میگوید دکتر پاسکال رو انتخاب کنید الکی انتخاب میکنید چون تاثیری نداره بعد من بلند میشم )منی که دکترم) و من شما رو سیو میدم و در واقع سیو من الکی بوده و من هنوز یک سیو دارم بعد از این حادثه فرض کنید بلافاصله یک شلیم دیگه انجام میشه چه به سمت من چه به سمت فرد دیگری و اون من رو در وضعیت اظطراری درست انتخاب نمیکنه و الان تنها شانس بودن ان در بازی اینه که من اون رو سیو بدم حال که فکر میکردم سیوام تموم شده اون رو سیو نمیدم و اون میره خب من از کجا باید بفهمم که چند تا سیو برام مونده البته فکری دارم که نمیدونم درسته من با خودم میگم تا زمانی که من در بازی هستم به عنوان دکتر هر فردی که در حال بیرون رفتنه رو سیو بدم شاید یکی به کسلر شلیک کرد و من نجاتش دادم و سیوم مونده باشه الان سوال من اینه که در این شرایط بالا جی کار کنم ببخشید زیاد نوشتم ممنونم

  1. سلام؛
   دکتر پاسکال باید احتمال اینکه خلبان یا کسلر شات شده باشه رو بده. هر وقت هم دکتر تعداد سیوهاش تموم شده باشه، گرداننده بهش میگه. ینی نیازی نیست که خودش تعداد سیوهاش رو حساب کنه.

 14. سلام، ببخشید در صورتی که چهار نفر در بازی بمانند.
  دو عدد مافیا بدون اسلحه و یک پزشک و خلبان مسلح.
  و سیو دکتر هم یک عدد باقی است.
  در این صورت تکلیف بازی چیست؟

  1. سلام؛
   تا زمانی که خلبان شلیک کنه، بازی ادامه خواهد داشت.
   اگر توی رای خلبان رو بدن بیرون، همونجا گشتاپو برنده بازی میشه.
   وقتی خلبان شلیک کرد، اگر به سمت گشتاپو شلیک کنه، یک گشتاپو، پزشک و خلبان به کی آس میرن.
   اگر خلبان به سمت پزشک شلیک کنه، به خاطر اینکه سیوش مونده، پزشک داخل بازی میمونه و چون اسلحه‌های بازی همه شلیک شدن، گشتاپو همون لحظه بازی رو میبره.

   1. اگه همه از نقشه های همدیگه اطلاع داشته باشن چی؟
    یعنی خلبان تیر به گشتاپو بزنه قطعا دکتر رو حدس میزنه و داخل بازی میمونه.
    و به همین خاطر خلبان از زدن شلیک خودداری میکنه اینجا بازی رو باید تا کجا ادامه بدن؟
    همینجا تموم میشه آیا؟

   2. وقتی شلیکی انجام نشه رای‌گیری میشه.
    بالاخره بازی یه تغییری میکنه، فریز نمیشه.

   3. خب مشکل اینجاست که رای گیری هم مساوی میشه.
    در این صورت میره برای سرشماری آیا؟
    آیا گشتاپو ها برنده میشن؟
    چون هیچ شانسی برای پارتیزان ها نمونده.

   4. رای‌گیری برای چی مساوی بشه؟ سه نفر پارتیزان هست با یک گشتاپو. مساوی شدن نداره.

 15. سلام خدمت جناب علی فادر سوالی داشتم کرتیس در چه جد در روز عادی میتونه اطلاعات بده منظورم مثلا اگر راینهارت ability خودش رو استفاده کرده باشه و فردی بیرون رفته و من به عنوان کرتیس در این حد میگم مثلا با توجه به اطلاعاتی نفرات 1 و 2 مثلا سفیدن و نفر 3 کسلر ما هست سوال من اینه در چه حد کیک نمیشه از بازی؟

  1. سلام
   مستقیم نباید بگه، در حد اینکه بگه بین این سه نفر یک کسلر هست مشکلی نداره.

 16. سلام خدمت علی فادر عزیز سوالی داشتم میگن در این بازی چه نجات چه گشتاپو اگر اخرین نفر در سایشون باشند و به خلبان شلیک کنند بردند حالا من سوالی دارم برای مثال شما حلبان هستید و من گشتاپو و من در زمان نوبت خودم به شما شلیک نمی کنم و افراد پارتیزان من رو شات یا با رای از بازی خارج می کنند در این حالت باز هم من می توانم خلبان را حدس بزنم ؟ یعنی اگر من اخرین فرد باشم و در زمان خودم به شما شلیک نکنم به عنوان اخرین نفر در زمان خودم به شما شلیک نکنم و با رای یا شات از بازی خارج بشم بازم می توانم خلبام را انتخاب کنم یا نه ؟

  1. سلام؛
   خیر نمیتونی، توی یه قسمت امیرعلی نبویان همینطوری از مهدی صبایی پرسید، صرفا نظرش رو میخواست بپرسه. تاثیری تو روند بازی نداشت.

 17. سلام خسته نباشید اگر خلبتن از بازی خذف شود خب قطعا بازی ادامه گیدا میکنه اگر خلبان از بازی حذف شود و در بازی خلبانی وجود نداشته باشد گشتاپو چه جوری می‌برد و نجات ها چه جوری میبرن اگر خلبان حذف بشه؟

  1. سلام؛
   زمانی که خلبان از بازی حذف میشه، اگر هنوز اسلحه توی بازی باشه:
   گشتاپو زمانی برنده میشه که همه پارتیزان از بازی خارج بشن
   پارتیزان زمانی برنده میشه که همه گشتاپوها از بازی خارج بشن

   اگر اسلحه‌ها تموم بشه:
   گشتاپو زمانی برنده میشه که تعداد گشتاپو از پارتیزان بیشتر مساوی باشه
   پارتیزان زمانی برنده میشه که همه گشتاپوها از بازی خارج بشن

   1. ببخشید در مورد قسمت اول یعنی اگر خلبان حذف بشه و اسلحه وجود داشته باشه باید یا تمام گشتاپو بیرون برند یا تمام نجات چون قبلا جایی خوانده بودم در این حالت هم اگر تمام گشتاپو خارج بشه تا تعداد گشتاپو ها بت تعداد نجات ها برابر باشه متشکرم سپاس

 18. سلام کسلر و خلبان که در این بازی می‌توانند دروغ بگویند زمانی که می‌خواهند اسلحه بگیرند میتونند نقش دیگه ای بگن و اسلحه بگیرن؟ یعنی مثلا شما کرتیس هستید و من خلبان و من در ابتدا خودم رو مشتری بی ساید معرفی میکنم و از شما میخوام که به من اسلحه بدید و بعد شما هم به من اسلحه میدید در این حالت گرداننده نمی گوید در زمان مبادله ی اسلحه باید حقیقت را گفت؟ ممنونم میشم بگید

  1. سلام
   گرداننده چیزی نمیگه ولی طبیعتا تو این حالت خود خلبان متوجه میشه طرف مقابل پارتیزان هست و نقشش رو خودش میگه.

 19. سلام خسته نباشید گروه گشتاپو و ماموران نجات و کرتیس حداکثر یک بار می‌توانند به افراد اسلحه بدهند یا تعداد نامحدود مثلا کرتیس میتونه یه بار به مشتری اسلحه بده یه بار به خلبان یعنی 2 تا فرد رو مسلح کنه?

  1. سلام
   نا محدود هست، یک نفر میتونه دو تا مشتری مسلح کنه و حتی به خلبان اسلحه بده.

 20. سلام خسته نباشید ببخشید سوالی داشتم همان طور که اطلاع دارید خلبان و کسلر می‌توانند در اتاق گفت و گو دروغ بگویند و اگر کسی به کسلر بخواهد اسلحه بدهد و کسلر تظاهر کند که اسلحه ندارد و بخواهد از کسی اسلحه بگیرد گرداننده این دورغ را تایید خواهد کرد ولی مشقی جا به جا میشه حال سوال من این است در اتاق گفت و گو اگر دو نفر بخواهند با هم تبادل اسلحه بکنند و هیچ کدام از آنها اگر خلبان یا کسلر نباشند و در اول نقششان را دروغ بگویند گرداننده می‌گوید در زمان مبادله ی اسلحه باید حقیقت را گفت حال سوال من اینه که زمانی که خلبان بخواهد از کسی اسلحه بگیرد خودش را در نقش مشتری جا زده و از یک نجات اسلحه بگیرد و خلبان به دروغ بگوید که مشتری است در زمان مبادله ی اسلحه گرداننده دورغ خلبان را تایید می‌کند یا خیر؟ یعنی خلبان خودش را جای مشتری جا زده و از یک نجات اسلحه بگیرد و تا آخر گفت و گو به او نگید نقشش چیست باز در اینجا گرداننده می گوید که در مبادله ی اسلحه باید حقیقت را گفت یا خیر ممنونم

  1. توی بات دیالوگ حقیقت گفته نمیشه، همیشه بعد جابجایی اسلحه گفته میشه که چه سایدی طرف مقابل هست.
   در مورد رئالیتی شو رو دقیق نمیدونم، معمولا اگر خلبان بگه مشتری هست و اسلحه بگیره، بعدش مطمئن میشه طرف مقابل پارتیزان هست و نقشش رو خودش میگه.

 21. سلام خسته نباشید میگن کسلر توی اتاق میتونه خودش رو جای مشتری و خلبان جا بزنه و اسلحه بگیره و گرداننده به دروغ تایید میکنه یعنی کسلر توی هر اتاق گفت و گو میتونه این کار و کنه یا فقط یک بار میتونه خودش رو الکی جای خلبان و مشتری جا بزنه و اسلحه بگیره

 22. سلام خسته نباشید ببخشید یک سوالی داشتم اگر هر کدوم از گروه ها چه نجات چه گشتاپو به خلبان تیر اول رو شلیک کرده و زره ی خلبان افتاده باشد و خلبان مثل سایر بازیکنان بدون زره است حال اگر خلبان که بدون زره است یک بار در رای گیری برود و رای هاش زیاد باشد از بازی خارج کیشود یا نه ؟ چون میگن خلبان نه با تیر اول و نه با رای گیری اول خارج میشه . خب اگر یکی به خلبان تیر اول رو بزنه و بعد از اینکه به خلبان تیر زده شده خلبان بره داخل رای گیری و رای هاش جوری باشه که از بازی در حالت عادی باید خارج بشه چه اتفاقی می افته ؟ ممنون میشم زودتر پاسخ بدید

  1. سلام
   زره خلبان برای شلیک و رای متفاوت هست.
   یعنی یک بار در مقابل تیر مقاوم هست و یکبار هم در مقابل رای. ربطی به هم ندارن و مستقل هستن.

   1. پس طبق این پاسخ میفرمایید اگر یک بار به خلبان شلیک شده و سپس به رای گیری برود و رای های زیادی بیارد از بازی خارج نمی‌شود و حتما نیاز هست که یا شلیک های به خلبان شده 2 تا باشد یا تعداد رای هاش 2 باز بیش از حد باشد یعنی با شلیک اول و با رای اول اگر هر دو را بیاورد خارج نخواهد شد درست متوجه شدم یا خیر ذر ضمن اگر این قسمت را هم پاسخ بدهید خیلی ممنون میشوم

 23. خب اگه اینو بگه که کسلر میفهمه طرف مقابل داره دروغ میگه چون جزو نقش هایی هست که میتونه اسلحه بده و به جز خودش تنها کسی که میتونه دروغ بگه خلبان هست و این طوری شو میشه

  1. اینطوری نقش کسلرم برا خلبان شو میشه و کسلر و کلن ساید منفی اگ یکی بشون بگه مشتریم نمیتونن اعتماد کنن چون دستشون رو میشه

   1. سلام
    یک دلیلی که میتواند اعلام کند. امکان رد و بدل شدن اسلحه بین شما وجود ندارد این است که کسی که دعوت کننده هست میتواند دروغ بگوید و این عملا فکر خلبان میرود به سمت مشتری ولی اگر کسلر بگوید که نجات هست فکرشو میبره سمت دکتر ولی اگر باهوش باشد مثل شما متوجه میشود که کسلر بازی هست

  2. درسته، متقابلا خلبان هم متوجه میشه طرف سیاه هست، عملا باید همدیگه رو گردن بگیرن.

 24. سلام یه سوال داشتم
  اگر کسلر بازی، خلبان رو به اتاق گفتگو ببره و خلبان به دروغ بگه مشتری هست در هنگام تبادل اسلحه گرداننده چه چیزی باید بگه؟

 25. اگر خلبان با رای بره بیرون یا به دلایل انظباتی کیک بشه چ اتفاقی میوفته؟

 26. تو قسمت 1 فصل 3 هم یه جایی باید زودتر بازی تموم میشد چون 2 نجات (مومن و تشکر) و 2 گشتاپو (قاسم خانی و جمشیدی) و 2 مشتری بدون ساید (بازغی و روا) در بازی مانده بودند. اما بازی رو تمام نکردن که اشتباه بوده و باید به نفع گشتاپو حتی قبل از تیر قاسم خانی و تشکر باید به پایان میرسید!

  1. این قسمت رو یادم نیست اما تا زمانی که تفنگ توی بازی هست، بازی نباید تموم بشه و باید افراد بازی کنن.

  2. ببین بازی تموم نشد چرا
   ۱ دو مشتری هست ممکنه بود تشکر بره مسلحه کنه یکی شون رو
   ۲ گشتاپو تیر داشت ممکن بود به اشتباه خلبان بزنن و ببازن
   ۳ تشکر تیر داشت و تک نجات بازی بود اگر به جای مشتری تیرش رو به خلبان بازی(خانم مومن) میزد در واقع هد شات بود و خلبان با همون تیر کشته میشد ولی نجات برنده بود چون که خلبان رو از گشتاپو دور کرد

 27. سلام یه سوال داشتم فرض کنی من سیاهم شمارو به گفتگوی خصوصی میبرم بعدش شمارو یک نفر دیگه به گفتگوی خصوصی میبره.
  و بعدش میاد من رو گردن میگیره در اون صورت کارش درسته؟یا اشتباهه و کیک میشه چون دیتا در مورد گفتگو صادر شده؟؟ولی دراصل در مورد گفتگوی خصوصی با شما حق نظر نداره درست میگم،

  1. سلام، درست میگی.
   طبق قوانین خود رئالیتی شو، اون نفر سوم، نمیتونه در مورد من صحبت کنه، ولی در مورد تو یا نفرات دیگه میتونه صحبت کنه.
   کلا این قسمت صحبت نکردن باگ‌های خودشو داره.

 28. خیلی ممنون از پاسخگوییتون ، پس اونروز باید کرتیس میگفت که دست بهنام تشکر رو بالا ندیده تا مریم مومن هم اشتباه نمیکرد ولی خب متاسفانه کرایس خیلی بد بود ؛ البته چطوری میتونست بدون اتلاق به نقشش بگه چون در این بازی اتلاق نقش دیگران آزاده ولی نقش خودت فکر کنم خطاست .
  یک مهم دیگه هم دارم که بالا پرسیدم ولی گویا ندیدین البته آقای محمد کاملترشو پرسیدن ولی خب جواب ندادین
  اینکه پس از اتمام تمام شلیک ها اگر گشتاپو از پارتیزانا بیشتر یا مساوی باشن بازی به نفع گشتاپو تمام است ولی
  چرا توی دست سوم از فصل ۳ یه جایی از بازی زمانی که همه شلیک ها زده شده و هیچ تفنگی نمونده بود بازی به نفع گشتاپو تموم نشد و بازی باید به رای گیری میرفت تا تکلیف بازی مشخص بشه ؟
  اونجا اگه یادتون باشه سه گشتاپو موندن و سه نجات و یک مشتری بدون ساید که گشتاپو برده بود ولی با اینکار امیرعلی نبویان پارتیزانا بردن .
  متشکرم

  1. نه نه، کرتیس برای چی بیاد الکی اطلاعات بده. وقتی خلبان از یک نفر اسلحه میگیره، باید مطمئن باشه که اون طرف پارتیزان هست.
   در مورد اطلاق نقش هم، افراد میتونن به بقیه اطلاق نقش کنند ولی بهتر هست انجام نشه.

   در مورد سوال دوم، رئالیتی شو در این مورد به صورت دقیق اطلاعاتی نداده، مبهم هست. توی ربات حالت سه به سه همون لحظه تموم میشه. باز اگر اطلاعات دقیق‌تری بدستمون برسه، توی سایت اطلاع‌رسانی میکنیم.

   1. ببخشید، چه رباتی منظورتونه؟
    میشه اگه نرم افزار یا ربات مدیریت بازی دارین معرفی کنین؟
    ممنون

   2. این سایت ربات مافیا پرشین توی تلگرام هست.
    داخل تلگرام سرچ کنید ربات مافیا پرشین، کانال میاد و بعد میتونید وارد خود ربات بشید.

 29. یک سوال دیگم دارم
  اگر خلبان با کسلر به اتاق ۰۹۰۰ برن و به دروغ کسلر بخواهد به خلبان اسلحه بدهد ، دروغ کسلر توسط گرداننده تایید می شود ؟
  اگر آره پس اصلا قسمت اول فصل سوم خانوم مومن اشتباه نکرده بوده و الکی زمین و زمان رو سرش خراب کردند

  1. خیر، تایید نمیشه. گرداننده میگه: امکان رد و بدل اسلحه وجود ندارد.
   خانم مومن فکر میکردن که رد و بدل میشه ولی مشقی میشه که کلا این اشتباه هست.

 30. سلام،یک سوال فنی
  فرض بر اینکه دعوت کننده اتاق خصوصی یک گشتاپو و دعوت شونده مشتری می باشد ،
  گشتاپو در ابتدا خود را نجات بازی معرفی می کنه
  مشتری اعلام می کند من مشتری هستم و اسلحه میخوام
  و فقط از ساید سفید اسلحه میگیرم
  سوال: با توجه به اینکه گشتاپو خودش رو سفید معرفی کرده و توافق برای تبادل اسلحه صورت گرفته کدام حالت زیر صحیحه؟
  ۱،.گرداننده قبل از تبادل از گشتاپو میخواد راستش رو بگه تا اسلحه بتونه جابجا بشه و امکان گول زدن مشتری وجود نداره
  ۲. ابتدا اسلحه در صورت وجود جابجا میشه بین گشتاپو و مشتری و بعد از اون گرداننده میگه به گشتاپو حالا که جابجا شده سایدت رو بگو که مشتری بدونه با کدوم ساید باید بازی کنه و از چه سایدی اسلحه گرفته، یعنی مجاب شده اسلحه بگیره ولی اول گول خورده ،بعد فهمیده ساید بازیش از الان به بعد چیه؟! اصلا هم مهم نیست میخواسته فقط از سفیدها اسلحه بگیره
  اگر مورد دوم اشتباه باشه، و در این صورت قبل از لحظه تبادل، دعوت کننده موظف به گفتن سایدش باشه تا اسلحه داده بشه،مشتری میتونه اگه فهمید دعوت کننده دروغ گفته اسلحه رو نگیره؟ اسلحه در دست گرداننده وجود داره

  1. سلام؛
   گزینه 2 درست هست. گشتاپو میتونه توی اتاق گفتگوی خصوصی به مشتری کنسه بده و راضیش کنه که ازش اسلحه بگیره.
   توی یکی از قسمت‌ها کسلر با مشتری توی اتاق اومد، کسلر اولش گفت نجات هست و بعد اسلحه رو داد، بعد تبادل گرداننده گفت که باید حقیقت رو گفت و شما از گشتاپو اسلحه گرفتید.
   مشتری توی این حالت تعجب کرد و دیگه مجبور شد با این ساید بازی کنه.
   کسلر شبنم قلی خانی بود و مشتری هم امیرحسین رستمی.

 31. سلام وقت بخیر
  جناب علی فادر عزیز ممنون میشم اگه جواب این سوالم رو بدین

  شما فرمودین که اون قسمت رو دیدم، حس میکنم امیر علی نبویان اشتباه گفته. چون اصن تو اون حالت گشتاپو بازی رو برده و به کی آس بازی نمیکشه. مشتری بدون ساید توی شمارش حساب نمیشه. تعداد گشتاپو و پارتیزان برابر میشه و گشتاپو برنده بازی هست. بنابراین اصلا این حالت توی کی آس پیش نمیاد.

  ولی سوال من اینه : خب اگه مشتری بدون ساید توی شمارش حساب نمیشه پس چرا توی دست سوم از فصل ۳ یه جایی از بازی زمانی که همه شلیک ها زده شده و هیچ تفنگی نمونده بود بازی به نفع گشتاپو تموم نشد و بازی باید به رای گیری میرفت تا تکلیف بازی مشخص بشه ؟
  اونجا اگه یادتون باشه سه گشتاپو موندن و سه نجات و یک مشتری بدون ساید و هیچ تفنگی هم نبود چرا بازی رفت به رای گیری و اتفاقا اخر اون بازی هم نجات بازی رو برد!

  1. احمد نوروزی

   اگر مشتری بدون ساید در بازی باشد و امکان مسلح شدن مشتری وجود داشته باشد،یعنی اسلحه دست گرداننده باشد،بازی ادامه پیدا میکند حتی اگر پارتیزانها و گشتاپوها تمام شلیکهایشان را انجام داده باشند،زیرا پس از مسلح شدن مشتری توازن تعداد تغییر میکند.

 32. خیلی ممنونم از پاسخگوییتون
  خب اگه مشتری بدون ساید توی شمارش حساب نمیشه پس چرا توی دست سوم از فصل ۳ یه جایی از بازی زمانی که همه شلیک ها زده شده و هیچ تفنگی نمونده بود بازی به نفع گشتاپو تموم نشد و بازی باید به رای گیری میرفت تا تکلیف بازی مشخص بشه ؟
  اونجا اگه یادتون باشه سه گشتاپو موندن و سه نجات و یک مشتری بدون ساید !

 33. ببخشید دو تا سوال دیگه هم دارم
  1. در قوانین بازی ارتش سری در اتاق گفتگوی خصوصی، زمانی که کار به مبادله اسلحه می کشد گرداننده فقط سه جمله می گوید:

  یا می گوید تایید می شود و اسلحه مبادله می شود
  یا می گوید اسلحه ای در دست گرداننده نیست در آن صورت مبادله ای صورت نمی گیرد
  سوم آن که امکان مبادله اسلحه وجود ندارد؛ یعنی دو نفری در گفتگو هستند که اساساً نمی توانند با هم مبادله‌ اسلحه انجام دهند.
  و اما سوال من فرض کنید دو نفر امکان تبادل اسلحه بینشون هست ولی تفنگی درست گرداننده نیست اینجا گرداننده باید چی بگه دقیقا؟ بایدبگه امکان تبادل بین شماهست ولی اسلحه ای وجود ندارد؟
  چون تو یه سری از قسمت ها امیرعلی نبویان میگه اسلحه ای دست گرداننده نیست و در ادمه نمیگه امکان تبادل هست در صورتی که بینشون امکان تبادل اسلحه وجود داشت ولی توی یک دست تفنگی نبودو گفت که تفنگی وجود ندارد اما امکان تبادل بین شما هست !

  سوال 2. فرض کنید توی کی اس یک نجات و یک گشتاپو و یک مشتری بدون ساید هست اینجای بازی چه اتفاقی میفته ؟ توی توضیحات قسمت سه از فصل دو امیرعلی نبویان میگه که باید تفنگ رو بدیم به مشتری ! واسه چی تفنگ رو باید بدیم به مشتری وقتی که ساید نداره و واسش هیچ اهمیتی نداره به کدوم سایت شلیک کنه؟

  1. اول امکان تبادل اسلحه چک میشه بعد وجود اسلحه.
   بنابراین تو این حالت گرداننده میگه که اسلحه‌ای دست گرداننده نیست و دو طرف متوجه میشن که امکانش بوده.
   اون قسمتی که امیر علی نبویان گفته اسحله دست گرداننده نیست اما امکان تبادل اسلحه وجود داره، جمله دوم اضافی بوده. جمله دوم همیشه درست هست، وقتی گرداننده میگه اسلحه‌ای دست گرداننده نیست ینی شما میتونید تبادل کنید ولی من اسلحه ندارم. اگر امکانش نباشه گرداننده میگه امکانش نیست و اصلا بودن یا نبودن اسلحه رو چک نمیکنه.
   اون قسمت رو دیدم، حس میکنم امیر علی نبویان اشتباه گفته. چون اصن تو اون حالت گشتاپو بازی رو برده و به کی آس بازی نمیکشه. مشتری بدون ساید توی شمارش حساب نمیشه. تعداد گشتاپو و پارتیزان برابر میشه و گشتاپو برنده بازی هست. بنابراین اصلا این حالت توی کی آس پیش نمیاد.

   1. خیلی ممنونم از پاسخگوییتون
    خب اگه مشتری بدون ساید توی شمارش حساب نمیشه پس چرا توی دست سوم از فصل 3 یه جایی از بازی زمانی که همه شلیک ها زده شده و هیچ تفنگی نمونده بود بازی به نفع گشتاپو تموم نشد و بازی باید به رای گیری میرفت تا تکلیف بازی مشخص بشه ؟
    اونجا اگه یادتون باشه سه گشتاپو موندن و سه نجات و یک مشتری بدون ساید !

  2. سلام
   این قانون کمی پیچیده است، از نظر من اینجا باید اسلحه به دست نجات بازی بدهند که بتواند گشتاپو خود را انتخاب کند اگه به مشتری شلیک شود تعداد نجات و گشتاپو برابر میشود و در اینجا گشتاپو بازی را برده و اگر به گشتاپو شلیک شود، به ناچار مشتری به گروه پارتیزان ملحق میشود و بازی را می برد
   مشتری بازی اگر در ان مرحله اتلاقی انجام دهد سریعا کیک و گشتاپو برنده بازی میشود

 34. سلام وقت بخیر
  ببخشید توی سناریو ارتش سری قانون خودزنی هم داریم؟ یعنی مثلا فرض کنید من گشتاپوی بازی هستم پا میشم خودمو میزنم که مثلا نفر بعدی من که تک میمونه توی ساید ما بلند بشه و خلبان رو بزنه و ببریم ؟ امکانش هست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا