نقش فراماسون در مافیا: آموزش کامل و جامع

فراماسون در مافیا

بعضی‌ها به نقش فراماسون در مافیا، لابی مجاز شهروندی هم میگن. در اصل فراماسون تنها نقشی هست که میتونه در شب با شهروندها تیم تشکیل بده. اما همین اتحاد شهروندی هم نکات ظریفی داره. مثلا اینکه شهروندها وقتی توی لینک ماسونی میرن، نباید از نقش‌هاشون صحبت کنند. توی روز هم اصلا نباید اعضای لینک ماسونی از همدیگه بدون دلیل کاور کنند. سوال مهم این هست که در نقش فراماسون چه شبی باید بیدار کنیم؟ چه کسایی رو باید بیدار کنیم؟ توی این پست تمام نکات بازی با نقش فراماسون رو توضیح میدیم.

به نقش فراماسون، فراماسون اعظم یا ماسون هم گفته میشه. فراماسون هر شب میتونه یک نفر رو بیدار کنه (به صورت اختیاری). اگر اون نفر شهروند یا جاسوس باشه، چشم‌هاش رو باز می‌کنه و تمامی اعضای لینک ماسونی از جمله فراماسون رو می‌شناسه. اما اگر مافیا یا مستقل باشه، همه اعضای لینک ماسونی روز بعد از بازی خارج میشن (حتی اگر پزشک سیو کرده باشه) و گرداننده اعلام می‌کنه که:

مرگ ماسونی رخ داده است.

کسی که وارد لینک ماسونی میشه، شب‌های بعد هم با بقیه اعضا بیدار میشه و می‌تونن مشورت کنند مافیایی که مرگ ماسونی می‌گیره، خودش داخل بازی می‌مونه. نقش جاسوس هم یکی از نقش‌های تیم مافیا هست که اگر فراماسون بیدارش کنه، مرگ ماسونی رخ نمیده. جاسوس وظیفه داره که توی لینک بیدار بشه و سعی کنه مرگ ماسونی اتفاق بیوفته. هر وقت هم مرگ ماسونی بشه، اگر جاسوس داخل لینک باشه، جاسوس از بازی خارج نمیشه.

در نقش فراماسون در مافیا چه کسی رو باید بیدار کنیم؟

تصمیم‌گیری نهایی بیدار شدن بازیکن‌ها بر عهده فراماسون (فراماسون اعظم) هست. البته بقیه اعضای لینک ماسونی می‌تونن به فراماسون مشورت بدن و نظرشون رو در مورد بیدار کردن بگن. بعضی وقت‌ها فراماسون عینک داشته و با اطمینان میدونه یک نفر مافیا نیست و بیدارش می‌کنه. بعضی وقت‌ها هم فکت‌های محکمی برای اینکه فردی شهروند هست وجود داره. مثلا اینکه روزهای ابتدایی بازی یک مافیا رو با گان زده باشه یا اجماع برای یک مافیا گرفته باشه. هر چند هیچ وقت قانون ثابتی توی بازی مافیا وجود نداره.

بنابراین فراماسون باید سعی کنه وقتی خیلی مطمئن بود فردی رو بیدار کنه. مخصوصا وقتی که شهروندهای زیادی داخل لینک بیدار شدند. حواستون هم باشه که وقتی مرگ ماسونی اتفاق میوفته، همه اعضای لینک ماسونی بدون هیچ وصیتی روز بعد جز کشته‌های شب اعلام میشن. سعی کنید قبل از اینکه کسی رو بیدار کنید، در طول روز گرای اون بازیکن رو بدید. یعنی توی صحبت‌هاتون بگید که کدوم یکی از بازیکن‌ها رو شهروند هزار دارید. با اینکار اگر روز بعد مرگ ماسونی اتفاق بیوفته و با توجه به اینکه ابتدای روز این جمله «مرگ ماسونی رخ داده است» گفته میشه، بقیه شهروندها متوجه میشن که چه کسی رو بیدار کردید و در نتیجه اون بازیکن مافیا هست.

چرا اعضای لینک ماسونی نباید از نقش هم خبردار بشن؟

وقتی نقش فراماسون در مافیا، شهروندها رو بیدار میکنه و شهروندها داخل لینک ماسونی بیدار میشن، می‌تونن با همدیگه مشورت کنند. تحت هیچ شرایطی نباید نقش همدیگه رو به هم بگن و اگر این اتفاق بیوفته، اون بازیکن‌ها از بازی خارج میشن. دلیل اینکار هم این هست که مثلا فرض کنید کارآگاه داخل لینک بیدار بشه و بعد از اون وقتی استعلامی رو بگیره به بقیه اعضای لینک میگه. این قضیه برای نقش‌های دیگه هم صادق هست. در کل اینکار باعث میشه بازی آنبالانس و بازی مافیا از حالت فکت خارج بشه. همچنین اگر جاسوس داخل لینک ماسونی بیدار بشه، اگر افراد از نقش هم خبردار بشن، نقش جاسوس این وسط لو میره و نمی‌تونه کاری انجام بده.

نقش فراماسون در مافیا رو در چه سناریوهایی میشه استفاده کرد؟

نقش فراماسون در تعداد پایین معمولا استفاده نمیشه. البته ما در ربات مافیا پرشین از این نقش در تعداد کم هم در سناریو وسترن و قمارباز با شرایط خاص استفاده کردیم ولی معمولا از 15 نفر به بالا در سناریوهای کلاسیک پیشرفته استفاده میشه. همچنین این نقش رو وقتی مذاکره کننده وجود داره نباید استفاده کنید. چون که اگر شخصی داخل لینک باشه و باهاش مذاکره بشه، کلا منطق بازی به هم میریزه.

در صورتی که از شهروند خائن و فراماسون همزمان استفاده کنید، اگر شهروند خائن داخل لینک باشه، بعد از شات شدن شهروند خائن، به جاسوس تبدیل میشه. اگر هم در کنار شهروند خائن و فراماسون، جاسوس در دک بازی وجود داشته باشه، اگر هم شهروند خائن و هم جاسوس داخل لینک باشن، بعد از شات شهروند خائن، شهروند خائن به جاسوس تبدیل میشه و جاسوس روز بعد به همراه کشته‌های شب از بازی خارج میشه.

نقش فراماسون در مافیا

ارتباط نقش تایلر با نقش فراماسون در مافیا

زمانی که تعداد بازیکن‌ها بالا هست (به طور مثال؛ 20 به بالا)، نقش تایلر که به عنوان همراه و جانشین فراماسون هست، به دک بازی اضافه میشه. بسته به رول بوک، نحوه بازی با تایلر به صورت‌های زیر هست:

  • شب یک فراماسون انتخابی نداره و گرداننده به صورت اتوماتیک تایلر رو بیدار می‌کنه.
  • فراماسون دو تا گزینه داره: 1) شب یک تایلر رو بیدار کنه که در این حالت تایلر بیدار میشه و به فراماسون معرفی میشه. 2) شب یک، یکی از شهروندها رو به درخواست خودش بیدار کنه که تو این حالت تایلر به شهروند ساده تبدیل میشه.

در حالتی که فراماسون حق انتخاب داره، منطقی هست که شب یک تایلر رو بیدار کنه چون مطمئن هست شهروند بیدار میکنه. اما اگر فراماسون به انتخاب خودش بیدار کنه، ممکن هست که اون بازیکن مافیا باشه و همون شب اول مرگ ماسونی اتفاق بیوفته.

اگر فراماسون از بازی خارج بشه چی میشه؟

اگر فراماسون به هر نحوی از بازی خارج بشه، در صورتی که تایلر توی بازی باشه، می‌تونه شهروند‌ها رو به لینک اضافه کنه. بعضی از رول بوک‌ها در تعداد بالا این قانون رو دارند که اگر هم فراماسون و هم تایلر از بازی خارج شده باشند، اولین شهروندی که وارد لینک ماسونی شده و جاسوس نیست، می‌تونه شهروندها رو بیدار کنه. ولی خب این نکته باعث میشه نقش فراماسون خیلی قوی بشه و جاسوس هم شو میشه. پیشنهاد میشه در تعداد پایین بعد از رفتن فراماسون کسی به لینک اضافه نشه و صرفا در شب‌های بعد اون نفرات بیدار بشن و مشورت کنند.

جمع‌بندی

نقش فراماسون جز نقش‌های خیلی مهم شهروندی هست که مثل یک تیغه دو لبه، هم می‌تونه به شهر کمک کنه و هم می‌تونه شهر رو نابود کنه. فراماسون بهتر هست قبل از اینکه کسی رو بیدار کنه، توی روز مشخص کنه که چه کسی براش شهروند هست. این کار کمک میکنه تا اگر روز بعد مرگ ماسونی اتفاق افتاد، شهروندها متوجه بشن که چه کسی رو بیدار کرده و در نتیجه مافیا هست. کسایی که داخل لینک ماسونی هستند نباید در مورد نقششون به هم چیزی بگن و اگر این اتفاق بیوفته، اون بازیکن‌ها از بازی کیک خواهند شد. نقش فراماسون در مافیا نباید در سناریوهایی که نقش مذاکره‌کننده وجود داره گذاشته بشه. چون وقتی با یک شهروندی که توی لینک حضور داره، مذاکره میشه، مشخص نیست برای لینک چه اتفاقی میوفته.

در تعداد بالا معمولا نقش تایلر رو در دک بازی قرار میدن. اجرای نقش تایلر در مافیا به روش‌های مختلفی انجام میشه. معمولا تایلر شب یک به همراه فراماسون بیدار میشه و همدیگه رو میشناسند. از شب‌های بعد هم با همدیگه مشورت می‌کنند و با مشورت هم بقیه شهروندها رو بیدار می‌کنند. با وجود تایلر همچنان تصمیم نهایی با نقش فراماسون هست. در صورتی که فراماسون از بازی خارج بشه تایلر میتونه به بیدار کردن ادامه بده که این قانون هم باز بستگی به رول بوکی داره که اجرا می‌کنید.

به نظر شما برای اینکه با نقش فراماسون در مافیا بتونیم به شهر کمک کنیم، چطور باید بازی کنیم؟

10 دیدگاه دربارهٔ «نقش فراماسون در مافیا: آموزش کامل و جامع»

  1. اگر درشب نقش گروگان گیر ابیلیتی ماسون رو بگیره ایا اون شب میتونه با یار قبلیش بیدار بشه

    1. باز هم اتفاقی نمیوفته، اعضای لینک ماسون مثل بقیه بازیکن‌ها هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا